Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:12 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 683 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 46  Następna strona
 Trudne fragmenty Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Nie będę ci odpowiadał już w tym temacie Barnej bo nie ma to sensu.
Rzeczywiście nie ma sensu. Ja mówię o nauce Pisma i Kościoła, a Ty o swoich fobiach.
Cytuj:
Komisja jest organem Stolicy Apostolskiej, a więc instancji wykonawczej zwierzchniej władzy biskupa Rzymu wykonywanej przez niego w Waszej społeczności. Dokumenty Stolicy Apostolskiej są więc jak najbardziej oficjalnym stanowiskiem Kościoła rzymskokatolickiego, jeśli nie Stolica Apostolska i biskup Rzymu, to jaki jest inny oficjalny organ wypowiadający się w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego?
Stanowisko komisji jest stanowiskiem... komisji.
Komisja jest organem doradczym papieża i tyle - papież nie musi się z nią zgadzać.
Na przykład przed wydaniem Humanae Vitae stosowna komisja rekomendowała dopuszczenie antykoncepcji - a papież wydał encyklikę absolutnie ją odrzucającą.
Więc nie siej swoim protestanckim zwyczajem dezinformacji.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N lip 11, 2021 11:09 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
TS7 napisał(a):
Ale jeżeli chcesz się pobawić w Papieża, bo uważasz, że wiesz lepiej co powinien robić Watykan, Episkopaty, itd. to możesz przedstawić Nam Twój plan działania, gdybyś dostał całe pieniądze i władzę nad Kościołem Katolickim. Może powiesz coś ciekawego. Jak zagospodarowałbyś tą władzę i pieniądze w celu "konkretnego instytucjonalnego" rozwiązania w celu nawracania "Żydów".
Do wydania Nostra Aetate Kościół jakoś wiedział co robić. Ja nie będę wynajdował koła na nowo. Romana Brandstaettera czy Edytaę Stein coś przekonało. Teraz Watykan oficjalnie mówi Żydom: nie prowadzimy wobec was ewangelizacji, bo...no właśnie bo? Odpowiedź nasuwa się sama: "bo uważamy, że nie potrzebujecie".

Wielu takich jak ty myśli, że tu chodzi tylko o Żydów, albo, że ja nie mogę wytrzymać jak jakiś Żyd chodzi nieochrzczony. Bynajmniej. Żydów zawsze się chrzciło mało, bo są "zaszczepieni" przeciwko chrześcijaństwu, Pana Jezusa uważają za oszusta i mają kompleks wyższości nad innymi narodami, a chrześcijaństwo uważają za religię dla "gojów". Nie. Najbardziej chodzi tu o przesłanie do środka Kościoła, do katolików. Co to mówi katolikom, że jest jakaś grupa, do której Kościół nie będzie mówił, że powinni się ochrzcić? Dlaczego my musimy a on nie musi? Czy Kościół nie powinien być przede wszystkim skierowany do tych, którym najbardziej grozi potępienie, czyli ludzi, którzy są zadeklarowanymi ateistami albo wiedzą o istnieniu Jezusa Chrystusa i Ewangelii, ale go otwarcie odrzucają? Czy Pan Jezus nie uczył, że dobry pasterz chodzi do owiec zagubionych w dziczy,(bo im najszybciej grozi zguba)?

Posoborowie (tak, tak, to najłagodniejszy termin do użycia) uczyniło jakąś wywyższoną kastę z etnicznej grupy ludzi bo wyjętą z nakazu Ewangelicznego.


N lip 11, 2021 11:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Mnie zależy na Kościele, uważam, że Kościół jest niezbędny, każdemu. I wiem że taka apostazja wierchuszki watykańskiej prowadzi do jednego: do zakwestionowania potrzeby i roli Kościoła na świecie. Chrystusowe "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" zostało skasowane, "Poza Kościołem nie ma zbawienia" zostało skasowane. Nie każdy naród potrzebuje nauczania Ewangelii i sakramentów i poza Kościołem także można się zbawić - to jest przesłanie Watykanu, które mówi z tej historii. Niezbędność i potrzeba Kościoła - a przez to sam Kościół, jest kasowany od góry, przez przeklętych ludzi (Ga 1,6-9) którzy siedzą od pół wieku na Watykanie udając katolików w purpurach i bieli a są synami diabła.

Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski.


N lip 11, 2021 11:59 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Romana Brandstaettera czy Edytaę Stein coś przekonało.

Po prostu dostrzegli że chrześcijaństwo to rozwinięcie tego co do tej pory wierzyli. Przyjmując je nie musieli się pozbywać dotychczasowej wiary.
Brandstaetter od dzieciństwa bardzo głęboko i wnikliwie studiował Stary Testament tak że logiczną kontynuacją dla niego stał się Nowy Testament.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn lip 12, 2021 7:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Zapętliłeś się znów Wespecjan bo w jednym zdaniu odpowiadasz, że Pan Jezus cierpiał za twoje i moje plugastwa, a potem w drugim że to Żydzi są winni śmierci bo do nich przyszedł Pan Jezus nauczać i Go nie poznali. Czyli nie nasze grzechy są winne śmierci Pana Jezusa tylko dalej Żydzi. Ja myślę że każdy jest na swój sposób winny i nie ma co tego porównywać. Żydzi inaczej a my inaczej, wg twojego toku myślenia to nawet my bardziej niestety jesteśmy winni bo do nas Pan Jezus przychodzi w Eucharystii czyli osobiście i wyjątkowo, a dalej się nie nawracamy tak jak trzeba. Co ci da szukanie kozła ofiarnego to ja nie wiem raz Kościół niemiecki raz Żydzi. Po co zazdrościć innym, że grzeszą, są bez chrztu, poza Kościołem, to tak jak w tej przypowieści o sługach, którzy pracowali od świtu za tą samą zapłatę co ci zatrudnieni pod koniec dnia. I to jest niesprawiedliwe po ludzku, co tu się oszukiwać. Ludzka natura tego nie przeskoczy. Denerwuje cię że Żydom czy innym pozwala się chodzić samopas, a ja czy ty mamy w Kościele conajmniej obowiązek własnego nawrócenia. Ich może Bóg powołał pod koniec życia a nas powołał od chrztu i tak samo będą zbawieni jak my bo tego trzeba im życzyć i tego dla nich szczerze chcieć. I to jest właśnie ta trudność do pokonania. Nie poradzę ci co robić. Należy chyba przestać się zżymać i wierzyć w Bożą Opatrzność, która widzi więcej niż ludzka sprawiedliwość. Tu jest właśnie potrzebna po pierwsze wiara wbrew wszystkiemu i wszystkim czyli samozaparcie a po drugie coś jeszcze czego nie do końca wiem ale chyba ... miłość?! , :-D


Pn lip 12, 2021 8:27 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Barney napisał(a):
Nie zapomnij odpowiedzieć na dwa zadane pytania:
  • zacytuj, gdzie twierdziłem, jakoby "aby zostać chrześcijaninem trzeba zostać wpierw Żydem w ich obrzędach a nawet obrzezaniu"
  • Czy święty Paweł, twierdząc w natchnionym Liście do Rzymian, że poganie przez chrześcijaństwo weszli duchowo do zbioru Żydów , też głosił (podobnie jak ja według Ciebie) "heretyckie koncepcje"?

Niestety, jedyna "odpowiedź" którą otrzymałem, brzmiała:
Wespecjan napisał(a):
Nie będę ci odpowiadał już w tym temacie Barnej bo nie ma to sensu.

Otóz po pierwsze - skoro tak piszesz, nie powinieneś więcej dyskutować w tym temacie. Albo -albo.

Po drugie, pierwsze z moich pytań odnosi się nie do "tematu" tylko do tego, co napisałeś, przedstawiając rzekomo moje stanowisko.
Zatem mam prawo żądać: zacytuj, gdzie - jak twierdzisz - zasugerowałem, jakoby "aby zostać chrześcijaninem trzeba zostać wpierw Żydem w ich obrzędach a nawet obrzezaniu"

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lip 12, 2021 10:05 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Barney napisał(a):
Zatem mam prawo żądać: zacytuj, gdzie - jak twierdzisz - zasugerowałem, jakoby "aby zostać chrześcijaninem trzeba zostać wpierw Żydem w ich obrzędach a nawet obrzezaniu"
Przekręciłeś sens mojego zdania, w którym jest jasno napisane kto i co uznał:
Wespecjan napisał(a):
Popełniasz Ten sam błąd co Piotr Apostoł, kiedy uznał że aby zostać chrześcijaninem trzeba zostać wpierw Żydem w ich obrzędach a nawet obrzezaniu.
Ty nie postulujesz użydowienia w sensie fizycznym jak Piotr Apostoł, ale w duchowym już tak.
---------
PeterW napisał(a):
Po prostu dostrzegli że chrześcijaństwo to rozwinięcie tego co do tej pory wierzyli. Przyjmując je nie musieli się pozbywać dotychczasowej wiary.
Pierwsze zdanie jest w połowie prawdziwe, drugie już fałszywe. Chrześcijaństwo jest rozwinięciem, ale judaizmu biblijnego a nie dzisiejszego, talmudycznego czy chabadowskiego. Dzisiejszy Żyd musi pozbyć się swojej wiary gdy przyjmuje chrześcijaństwo, bo ich dzisiejsza wiara powstała w opozycji do chrześcijaństwa i uważa, że Jezus z Nazaretu był oszustem i zwodzicielem.
-----------
lubczyk napisał(a):
Zapętliłeś się znów Wespecjan bo w jednym zdaniu odpowiadasz, że Pan Jezus cierpiał za twoje i moje plugastwa, a potem w drugim że to Żydzi są winni śmierci bo do nich przyszedł Pan Jezus nauczać i Go nie poznali. Czyli nie nasze grzechy są winne śmierci Pana Jezusa tylko dalej Żydzi.
Pan Jezus powiedział Piłatowi, że różni ludzie są w rożnym stopniu winni jego śmierci: "Większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie". Myślę że można to z powodzeniem interpretować szerzej np Maksymilian Kolbe jest wg mnie mniej winny śmierci Chrystusa niż np Pol Pot.

lubczyk napisał(a):
Denerwuje cię że Żydom czy innym pozwala się chodzić samopas, a ja czy ty mamy w Kościele conajmniej obowiązek własnego nawrócenia. Ich może Bóg powołał pod koniec życia a nas powołał od chrztu i tak samo będą zbawieni jak my bo tego trzeba im życzyć i tego dla nich szczerze chcieć. I to jest właśnie ta trudność do pokonania. Nie poradzę ci co robić. Należy chyba przestać się zżymać i wierzyć w Bożą Opatrzność, która widzi więcej niż ludzka sprawiedliwość. Tu jest właśnie potrzebna po pierwsze wiara wbrew wszystkiemu i wszystkim czyli samozaparcie a po drugie coś jeszcze czego nie do końca wiem ale chyba ... miłość?! , :-D
Wydaje mi się że z herezji, które popełnia Watykan sprzeciwiając się Chrystusowym nakazom, robisz prowadzenie Ducha Św. i wolę Opatrzności. Św Paweł powiedział, że kto głosi inną Ewangelię jest przeklęty a nie że "jest prowadzony przez Ducha Świętego".
p.s. oczywiście swoje zbawienie jest ważne, ale czy mamy być egoistami?


Pn lip 12, 2021 1:36 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
PeterW napisał(a):
Po prostu dostrzegli że chrześcijaństwo to rozwinięcie tego co do tej pory wierzyli. Przyjmując je nie musieli się pozbywać dotychczasowej wiary.
Pierwsze zdanie jest w połowie prawdziwe, drugie już fałszywe. Chrześcijaństwo jest rozwinięciem, ale judaizmu biblijnego a nie dzisiejszego, talmudycznego czy chabadowskiego. Dzisiejszy Żyd musi pozbyć się swojej wiary gdy przyjmuje chrześcijaństwo, bo ich dzisiejsza wiara powstała w opozycji do chrześcijaństwa i uważa, że Jezus z Nazaretu był oszustem i zwodzicielem.


Gdyby nie to że Brandstaetter już nie żyje, powiedziałbym bym Ci "wytłumacz mu, bo pewnie sam nie wie o czym pisze". To nie moje autorskie wywody, tylko tak to sam autor "Jezusa z Nazarethu" o sobie pisał...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn lip 12, 2021 1:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Zatem mam prawo żądać: zacytuj, gdzie - jak twierdzisz - zasugerowałem, jakoby "aby zostać chrześcijaninem trzeba zostać wpierw Żydem w ich obrzędach a nawet obrzezaniu"
Przekręciłeś sens mojego zdania, w którym jest jasno napisane kto i co uznał:
Wespecjan napisał(a):
Popełniasz Ten sam błąd co Piotr Apostoł, kiedy uznał że aby zostać chrześcijaninem trzeba zostać wpierw Żydem w ich obrzędach a nawet obrzezaniu.
Ty nie postulujesz użydowienia w sensie fizycznym jak Piotr Apostoł, ale w duchowym już tak.
To w jakim sensie jest to, cytuję "Ten sam błąd"?
Jeśli w innym sensie, to może być (rzekomo) "podobny błąd" ale nie ten sam.
Brak logiki, czy niechlujstwo językowe?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lip 12, 2021 2:20 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Barney napisał(a):
P524 napisał(a):
Komisja jest organem Stolicy Apostolskiej, a więc instancji wykonawczej zwierzchniej władzy biskupa Rzymu wykonywanej przez niego w Waszej społeczności. Dokumenty Stolicy Apostolskiej są więc jak najbardziej oficjalnym stanowiskiem Kościoła rzymskokatolickiego, jeśli nie Stolica Apostolska i biskup Rzymu, to jaki jest inny oficjalny organ wypowiadający się w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego?
Stanowisko komisji jest stanowiskiem... komisji.

Tak, jest stanowiskiem Komisji Stolicy Apostolskiej ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem (Commissione della Santa Sede per i rapporti religiosi con l'ebraismo)
Cytuj:
Komisja jest organem doradczym papieża i tyle -


Komisja jest jednym z urzędów Stolicy Apostolskiej, działa w strukturach Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, aktualnie na podstawie pkt 138 Konstytucji Apostolskiej Pastor Bonus. Rolę Kurii Rzymskiej, którą tworzą urzędy Stolicy Apostolskiej, tak definiuje Pastor Bonus: Curia Romana (...) Romano Pontifici adiutricem operam navant in exercitio eius supremi pastoralis muneris ad Ecclesiæ Universæ Ecclesiarumque particularium...

Komisja reprezentuje też Stolicę Apostoslską w relacjach z religijnymi instytucjami judaizmu (np. Wielkim Rabinatem Jerozolimy)

Cytuj:
papież nie musi się z nią zgadzać.

Nic o tym nie pisałem. Nic nie pisałem o poglądach Waszego papieża. Nie wiem czy sie zgadza, nie znam wypowiedzi, które interpretowano by tak jako polemikę. To w ostatnich latach dość modne. A tak w ogóle to Wasz papież w sensie ścisłym nic nie "musi". Jakie to ma znaczenie?

Cytuj:
Na przykład przed wydaniem Humanae Vitae stosowna komisja rekomendowała dopuszczenie antykoncepcji - a papież wydał encyklikę absolutnie ją odrzucającą


Barney,u tu mylisz różna sprawy . Przed Humane vitae papież Paweł VI zapytał biskupów, członków Synodu, o zdanie w sprawie dopuszczalności środków antykoncepcyjnych. Z ok
200 biskupów odpowiedziało bodajże 26, w tym 19 za dopuszczeniem środków antykoncepcyjnych a 7 przeciw. W 2018 r. papież Franciszek odtajnił dokumenty dotyczące powstania encykliki, mamy je opracowane przez G. Marengo, w pracy „La nascita di un’enciclica Humanae vitae alla luce degli Archivi Vaticani” (Narodzenie encykliki „Humanae vitae” w świetle Archiwów Watykańskich). Nie mamy tu żadnego stanowiska Stolicy Apostolskiej, które papież Pawel VI miałby rzekomo odrzucać w encyklice. Wcześniej, nad tematami zawartymi później w encyklice HV pracowala komisja studyjna powołana w 1963 r. przez papieża Jana XXIII w konktekście prac soborowych. Też nie był to organ Stolicy Apostolskiej, a komisja studyjna, jakich wiele, w różnych sprawach.
Komisja Stolicy Apostolskiej ds kontaktów religijnych z judaizmem jest. I trudno powiedzieć by jej oficjalnie i publicznie prezentowany na konferencji prasowej Stolicy Apostolskiej dokument nie był stanowiskiem Stolicy Apostolskiej. Inna sprawa - o tym w ogóle nie pisałem - czy ma dla Was charakter magisterialny. IMHO nie ma, tym bardziej nie wydaje się mieć charakteru definitywnego nauczania. Nawet cytowana przez Ciebie Humanae Vitae (choć bez wątpienia jest dokumentem magisterialnym) nie ma. Dokument Komisji jest IMHO raczej po prostu oficjalnym stanowiskim Waszego Kościoła w debacie teologicznej. Ale o tym w ogóle się nie wypowiadałem. Analiza charakteru wypowiedzi Waszych przedstawicieli jest dośc złożonym procesem, wymaga sporych kompetencji teologicznych i prawnokanonicznych. W wielu wypadkach pozostaje u Was przez lata obszarem sporu i rozmaitych orzeczen Waszych instancji. Tym bardziej sie nie będę tu kruszył kopii.

Cytuj:
Więc nie siej swoim protestanckim zwyczajem dezinformacji.

Nie możesz sobie odpuścić złośliwości.

_________________
www.reformowani.pl


Wt lip 13, 2021 5:40 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Tonans napisał(a):
P524 napisał(a):
Tonans napisał(a):
(...)

Pkt 36
" ....Z teologicznego punktu widzenia
nie ma żadnych wątpliwości, że Żydzi SĄ UCZESTNIKAMI BOŻEGO ZBAWIENIA, ale
jak to może być MOŻLIWE BEZ WYRAŹNEGO WYZNAWANIA CHRYSTUSA, jest i pozostaje
niezgłębioną TAJEMNICĄ BOŻĄ...."
Pkt 37
".....Stajemy tutaj przed tajemnicą działania
Bożego, które NIE JEST SPRAWĄ WYSIŁKOW MISYJNYCH, BY NAWRÓCIĆ ŻYDÓW, ale
oczekiwania „znanego tylko Bogu dnia, w którym wszystkie ludy jednym
głosem będą wzywać Pana i «służyć Mu jednomyślnie» (So 3,9)” („Nostra
aetate”, artykuł 4).
PKT 40
".....Kościół musi zatem postrzegać ewangelizację Żydów, którzy wierzą w jednego
Boga, w sposób odmienny od ewangelizacji skierowanej do ludzi innych religii i
światopoglądów. W praktyce oznacza to, że Kościół katolicki NIE PROWADZI, ANI NIE POPIERA żadnej konkretnej instytucjonalnej PRACY MISYJNEJ SKIEROWANEJ KU ZYDOM..."

(...)


Komisja jest organem Stolicy Apostolskiej, a więc instancji wykonawczej zwierzchniej władzy biskupa Rzymu wykonywanej przez niego w Waszej społeczności. Dokumenty Stolicy Apostolskiej są więc jak najbardziej oficjalnym stanowiskiem Kościoła rzymskokatolickiego, jeśli nie Stolica Apostolska i biskup Rzymu, to jaki jest inny oficjalny organ wypowiadający się w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego?

NB. Ciekawe dla tej toku dyskusji jest to, że Wasza Komisja ds dialogu z judaizmem działa w strukturach Papieskiej Rady ds Jedności Chrześcijan a nie w Rady ds. dialogu międzyreligijnego (tak jak Komisja ds. dialogu z islamem). To też wskazuje, w jakiej teologicznej przestrzeni sytuuje Wasz Kościół dialog ze współczesnym judaizmem.

Dzięki za odpowiedź choć mam nadzieje, że nie masz racji. Katolicy na forum ( z wyjątkiem tego którego samego wykluczył tj. Wespezjna) jakoś nabrali wody w usta na ten temat więc możesz mieć niestety rację.

Racji w czym? To że w obrębie Kurii Rzymskiej istnieje Komisja Stolicy Apostolskiej ds kontaktów religijnych z judaizmem, która oficjalnie reprezentuje Kościół rzymskokatolicki (są oczywiście inne gremia, różne mieszane komitety, komisje studyjne, komisje dialogu itd, tu chodzi o urząd w obrębie Stolicy Apostolskiej) w sprawach dotyczących dialogu religijnego to kwestia faktu, anie racji. To, że sprawami dialogu z judaizmem zajmuje się od początku (jeszcze jako Sekretariat) Papieska Rada Popierania Jedności Chrześcijan a nie Papieska Rada ds. dialogu międzyreligijnego, to też fakt, a nie kwestia racji.


Cytuj:
A jakie jest Twoje zdanie na temat twierdzeń tej komisji.l?
Nie jestem rzymskokatolikiem, to Komisja Twojego Kościoła. W punktach 36, 37 i 40 które przytoczyłeś, nie ma nic nowego, są raczej bardzo powściągliwe i ogólne, i odwołują się generalnie do tego, co od czasów Nostra Aetate jest nauczaniem (magisterialnym) Twojego Kościoła. Całego dokumentu nie analizowałem, ale nie słyszałem by wzbudzał jakieś emocje. Jest z 2015 r., może coś przeoczyłem albo zapomniałem.


Cytuj:
Też uważasz, że Żydzi nie potrzebują wierzyć w Jezusa aby zostać zbawionymi

Pisząc "też" stawiasz tezę, że dokument Komisji, który cytujesz, twierdzi że wiara w Jezusa nie jest potrzebna do przyjęcia zbawienia. To Twoja interpretacja, nie analizowałem dokumentu, ale jestem pewien, że takich stwierdzeń nie ma. To dokument Kościoła rzymskokatolickiego, trzeba więc czytać go w ramach nauczania Kościoła a nie dowolnie. Kontekst - to jedna z podstawowych zasad czytania tekstu (jakiegokolwiek tekstu) ze zrozumieniem. Kwestia wiary explicite i implicite jest dość szczegółowo w Waszym nauczaniu podejmowana, ostatnio w latach 50 tych ubiegłego wieku przez Święte Oficjum w sprawie o. Feeney'a. Dokument (przynajmniej w punktach, które cytujesz) jest bardziej niż powściągliwy, nie próbując w żaden sposób odwoływać się do jakiejkolwiek z różnych prób teologicznego ujęcia kwestii wyznania "implicite", stwierdzając, ze pozostaje to niezgłębioną tajemnicą.

Jeżeli pytasz się o moje zdanie, to pisałem już na tym forum tutaj i tutaj. Jestem konfesyjnie protestantem (należę do Kościoła ewangelicko-reformowanego), stanowisko naszych Kościołów możesz znaleźć tutaj.

Moim zdaniem, to oczywiście idzie daleko poza tekst Komisji, który cytowałeś, ważne jest pytanie o to, czy Żydzi (jako Żydzi) wyznają Jezusa, w kontekście chrześcijańskiego orędzia o Chrystusie. Pisałem o tym kiedyś na innym forum:

Czy Izrael nie czci Syna? A komuż oddaje cześć czytając i rozważając co szabat Słowo Boga? To Chrystus jest szabatem, który zachowują; to On jest Paschą, którą co roku obchodzą. To On w Ablu został zabity, w Izaaku związano Mu nogi, w Jakubie przebywał na obczyźnie, w Józefie został sprzedany, w Mojżeszu podrzucony, w baranku paschalnym zabity, w Dawidzie prześladowany, w prorokach zelżony - komuż oddają cześć jak nie Synowi, wyznając i rozważając wielkie dzieła Boga? On jest wypełnieniem wszystkich micwot - komuż oddają cześć wypełniając przykazania Przymierza?
Jeśli chrześcijanie uznają w hebrajskiej Biblii objawienie, a nie ma dla nas innego objawienia jak w Synu, Jedynym Słowie Boga, czy możemy powiedzieć, że Izrael nie wyznaje Syna?
To jest pytanie, którego nie można lekceważyć. Przed tym pytaniem stoi i będzie stał Kościół. Tu należy wyzbyć się, także Kościół, wszelkiej arogancji i wszelkiego zadufania, pamiętając na słowa Apostoła: dziczką wszczepioną w szczep winny jesteśmy.


Cytuj:
i nie można im głosić Chrystusa z wyjątkiem dawania im przykładu swoim życiem.

Punkt 40 stwierdza tylko, że "Kościół katolicki NIE PROWADZI, ANI NIE POPIERA żadnej konkretnej instytucjonalnej PRACY MISYJNEJ SKIEROWANEJ KU ZYDOM..". Nikt chyba nie sprawdza, czy do kościoła w czasie Mszy św. nie wszedł Żyd czy Żydówka (wg jakich kryteriów Żyd?) i nie przerywa w tym momencie celebracji czy kazania? Jeśli konkretny Żyd czy Żydówka chcą przyjąć chrzest, zgłoszą się, przecież to przecież przyjmują i wstępują do Kościoła, nie tylko w Waszej społeczności i są wprowadzani w chrześcijańską wiarę (podobnie chrześcijanie konwertują w poszczególnych nurtach na judaizm). Chyba nie uważasz, że poza "prowadzeniem instytucjonalnej pracy misyjnej skierowanej do Żydów" nie istnieje możliwość głoszenia Chrystusa?
Metodyści, w zasadach swojego Kościoła do tyczących relacji z judaizmem tak ujmują rację braku instytucjonalnej misji skierowanej do Żydów: Zasada 5: Jako chrześcijanie metodyści są wezwani do świadczenia Ewangelii i jej głoszenia całemu stworzeniu, jednak akceptują oni także fakt, że Bóg nadal działa i wykon uje swoją misję poprzez judaizm i naród żydowski.. Taki jest generalnie chrześcijański konsensus (choć oczywiście różne są akcenty).

_________________
www.reformowani.pl


Wt lip 13, 2021 12:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjanie, przecież właśnie Papież Franciszek otwiera ten w jakiś sposób zamknięty wcześniej Kościół dla współczesnych pogan. Głosi tak jak św. Paweł i ja nie widzę tu różnicy. Głosi Jezusa, dopasowuje się do różnych typów ludzi zgodnie z nauką Pawła a przynajmniej się stara i jest to naturalne. Pewnie ma w otoczeniu też zdrajców ale sam naśladuje św. Pawła w nauczaniu i co najważniejsze głosi Jezusa Chrystusa bo papieżowi Janowi Pawłowi II zarzucano że za bardzo był "Maryjny". To wg ciebie miałby takim ludziom kazać chodzić na Mszę trydencką i oni by coś zrozumieli z tego? Na początku też tak jak ty byłam przeciwko papieżowi Franciszkowi ale zrozumiałam, że on nikogo nie wyklucza także odstępców od Kościoła Katolickiego także tradycjonalistów którzy są przeciwko niemu i wrogo nastawieni więc po co ucinać gałąź na której się siedzi i szukać dziury w całym. Skoro powołujesz się na św. Pawła to on akurat nawracał pogan i nie robił tego siłą, obrzędami, groźbą piekła (te zostawiał dla swoich rodaków Żydów właśnie żeby się otrząsnęli) tylko głoszeniem Chrystusa Miłosiernego. Papież Franciszek mówi podobnie więc czego czepiać się szczegółów. Czy może o to ci chodzi że ma wywołać może światowy konflikt zbrojny na tle religijnym głosząc że jedynym Bogiem jest Jezus Chrystus, bo tak by było, a kto potem weźmie odpowiedzialność za ten konflikt skoro wszyscy mądrzy ale tylko w ukryciu w internecie i za plecami papieża a to jest już starszy człowiek i szuka pokoju na świecie. Kto ma się narażać dla Chrystusa i jest do tego gotowy to nie ogląda się na cały Kościół. Może pojawi się taka inicjatywa to wtedy ja osobiście napewno się dołączę ale sama nie mam na tyle odwagi i większość ludzi w Kościele raczej też nie będzie się narażać.


Wt lip 13, 2021 1:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 07, 2008 12:57 am
Posty: 1674
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Nie wchodząc w Wasze wewnętrzne rzymskokatolickie spory ani w Twoje antysemickie wycieczki.

Wespecjan napisał(a):
Dlaczego my musimy a on nie musi?

Chrzest pod przymusem nie jest raczej chrztem, o który Kościół zabiega. Nikt nie przyjmuje (a przynajmniej nie powinien) przyjmować chrztu, dlatego, że musi ale dlatego, że wierzy i chce. Nie powinien przyjmować chrztu, jeśli ktoś nie wierzy czy nie chce w wierze wychować przedstawione do chrztu niemowlę (w Kościołach, które praktykują chrzest niemowląt).

Cytuj:
Czy Kościół nie powinien być przede wszystkim skierowany do tych, którym najbardziej grozi potępienie, czyli ludzi, którzy są zadeklarowanymi ateistami albo wiedzą o istnieniu Jezusa Chrystusa i Ewangelii, ale go otwarcie odrzucają?

Potępienie grozi z powodu naszych grzechów, a nie z powodu tego, ze ktoś jest Żydem czy ateistą czy kimś innym. Powody zaś dlaczego ludzie odrzucają głoszone orędzie o Chrystusie są różne, nie zawsze oznacza to odrzucenie Chrystusa.

_________________
www.reformowani.pl


Wt lip 13, 2021 5:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Cytuj:
Nie mamy tu żadnego stanowiska Stolicy Apostolskiej, które papież Pawel VI miałby rzekomo odrzucać w encyklice.
Podobnie jak teraz. Siejesz zamęt.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt lip 13, 2021 8:36 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Do wydania Nostra Aetate Kościół jakoś wiedział co robić.


Z jakim skutkiem?
Jakie były owoce nawracanie "Żydów" przed Soborem, w porównaniu do obecnych?
Masz jakieś konkretne dane?

Które konkretnie zdania tak bardzo Cię oburzają w Nostra Aetate?
https://religie.wiara.pl/doc/471908.Nos ... o-stosunku

Wespecjan napisał(a):
Ja nie będę wynajdował koła na nowo.


Uważasz, że nawracanie ludzi jest tak proste jak konstrukcja koła?
Uważasz, że nie należy dopasowywać sposobu nawracania do czasów w jakich się znajdujemy?

Mateusz 16
2 Lecz On im odpowiedział: «Wieczorem mówicie: "Będzie piękna pogoda, bo niebo się czerwieni", 3 rano zaś: "Dziś burza, bo niebo się czerwieni i jest zasępione". Wygląd nieba umiecie rozpoznawać, a znaków czasu nie możecie?

Wespecjan napisał(a):
Teraz Watykan oficjalnie mówi Żydom: nie prowadzimy wobec was ewangelizacji, bo...no właśnie bo? Odpowiedź nasuwa się sama: "bo uważamy, że nie potrzebujecie".


Chcesz stać się kłamcą w swoich emocjach?
A może będziesz udawał, że nie widzisz co napisało do Ciebie parę osób?
"Konkretnej instytucjonalnej".

Przysłowia 6
16  Tych sześć rzeczy w nienawiści ma Pan,
a siedem budzi u Niego odrazę:
17 wyniosłe oczy, kłamliwy język,
ręce, co krew niewinną wylały,
18 serce knujące złe plany,
nogi, co biegną prędko do zbrodni,
19 świadek fałszywy, co kłamie,
i ten, kto wznieca kłótnie wśród braci.

A może zastanowisz się nad interpretacją tych fragmentów:
Jan 7
1 Potem Jezus obchodził Galileę. Nie chciał bowiem chodzić po Judei, bo Żydzi mieli zamiar Go zabić.
2 A zbliżało się żydowskie Święto Namiotów.
3 Rzekli więc Jego bracia do Niego: «Wyjdź stąd i idź do Judei, aby i uczniowie Twoi ujrzeli czyny, których dokonujesz.
4 Nikt bowiem nie dokonuje niczego w ukryciu, jeżeli chce się publicznie ujawnić. Skoro takich rzeczy dokonujesz, to okaż się światu!»
5 Bo nawet Jego bracia nie wierzyli w Niego.

6 Powiedział więc do nich Jezus: «Dla Mnie stosowny czas jeszcze nie nadszedł, ale dla was - zawsze jest do rozporządzenia.
7 Was świat nie może nienawidzić, ale Mnie nienawidzi, bo Ja o nim świadczę, że złe są jego uczynki.
8 Wy idźcie na święto; Ja jeszcze nie idę na to święto, bo czas mój jeszcze się nie wypełnił».
9 To im powiedział i pozostał w Galilei.
10 Kiedy zaś bracia Jego udali się na święto, wówczas poszedł i On, jednakże nie jawnie, lecz skrycie.

Przysłowia 12
23 Rozumny swą wiedzę ukrywa, serce niemądrych głosi głupotę.

Przysłowia 11
13 Obmówca chodząc wyjawia tajemnice, duch wierny zamilczy o sprawie.

Łukasz 8
9  Wtedy pytali Go Jego uczniowie, co oznacza ta przypowieść.
10 On rzekł: «Wam dano poznać tajemnice królestwa Bożego, innym zaś w przypowieściach, aby patrząc nie widzieli i słuchając nie rozumieli.

Mateusz 10
14 Gdyby was gdzie nie chciano przyjąć i nie chciano słuchać słów waszych, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych!
15 Zaprawdę, powiadam wam: Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu.
16 Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!

I jeszcze jeden do zastanowienia:
Izajasz 28
23 Nastawcie uszu i słuchajcie głosu mego,
uważajcie i słuchajcie mej mowy!
24 Czyż oracz wciąż tylko orze [pod zasiew],
przewraca i bronuje swą rolę?
25 Czyż raczej, gdy zrówna jej powierzchnię,
nie zasiewa czarnuszki i nie rozrzuca kminu?
Czy nie sieje pszenicy, <zboża>, jęczmienia <i prosa>,
wreszcie orkiszu po brzegach?
26 A ktoś poucza go o tym prawie,
jego Bóg mu to wykłada.
27 Zaprawdę, czarnuszki nie młócą saniami młockarskimi
ani po kminie nie przetaczają walca młockarskiego wozu,
ale bijakiem wybija się czarnuszkę,
a kminek cepami.
28 Zboże mogłoby ulec zmiażdżeniu;
ale nie bez końca młóci je młockarz.
Gdy przetoczy koło swego wozu młockarskiego
wraz z zaprzęgiem, nie zmiażdży go.

29 To również pochodzi od Pana Zastępów,
który przedziwny okazał się w radzie,
niezmierzony w mądrości9.

Cytuj:
Wielu takich jak ty myśli, że tu chodzi tylko o Żydów


Gdzie tak napisałem?

Cytuj:
albo, że ja nie mogę wytrzymać jak jakiś Żyd chodzi nieochrzczony.


To zdanie wręcz przeciwnie mógłby ktoś zrozumieć, że dażysz "Żydów" wielką niechęcią.

Fragmencik "Komentarz Żydowskiego do Nowego Testamentu" (Vocatio):
Cytuj:
Antysemityzm wśród chrześcijan. Ponure zjawisko antysemityzmu wśród chrześcijan znajduje swoistą pożywkę w Nowym Testamencie. Oczywiście, sam Nowy Testament nie zawiera pierwiastków antysemickich, jednakże Kościół już w początkach swej historii nadużywał tej księgi w celu wsparcia tendencji antysemickich i umożliwienia im wpływu na teologię. Tłumacze Nowego Testamentu, nawet jeśli sami nie są antysemitami, mimowolnie przejmują to antysemickie nastawienie i dokonują przekładów w duchu antyżydowskim. Następnie czytelnicy tych przekładów kształtują w sobie postawy antyżydowskie i wrogie względem juadizmu. Niektórzy z nich zostają teologami i jeszcze bardziej utwierdzają teologię chrześcijańską w jej antysemickim charakterze (nieraz zupełnie nieświadomie), inni wręcz zmieniają się w działaczy antyżydowskich i prześładują Żydów, w przekonaniu, że czyniąc to, oddają przysługę Bogu. Tę tragiczną spiralę trzeba przerwać.


Wespecjan napisał(a):
Żydów zawsze się chrzciło mało, bo są "zaszczepieni" przeciwko chrześcijaństwu, Pana Jezusa uważają za oszusta i mają kompleks wyższości nad innymi narodami, a chrześcijaństwo uważają za religię dla "gojów". Nie.


I to jest ta "skuteczność" Kościoła "przedsoborowego", że "zawsze się chrzciło mało"?

Drugi fragment "Żydowskiego Komentarza do Nowego Testamentu":
Cytuj:
Żydowskie mylne stereotypy co do Ewangelii. Choć w krajach anglojęzycznych żyje około 100.000 Żydów mesjanicznych, jasne jest , że ogół Żydów nie uznaje w Jeszui Mesjasza. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienić można oczywiście długą historię prześladowań Żydów przez chrześcijan, świecki światopogląd, który nie pozostawia wiele miejsca ani na Boga, ani na Mesjasza, oraz niechęć do odwrócenia się od grzechu. Głównym jednak powodem nieuznawania Jeszui przez Żydów jest powszechne wśród nich przekonanie, że Ewangelia ich nie dotyczy. Przekonanie to wynika po części z autoprezentacji chrześcijaństwa, ale również z poczucia wyobcowania, podsycanego przez większość przekładów Nowego Testamentu. Wziąwszy pod uwagę zawarte w nich obce Żydom przekłamania kulturowe i antyżydowski wydźwięk leżących u ich podłoża przesłanek teologicznych, trudno się dziwić, że niejeden Żyd postrzega Nowy Testament jako nieżydowską księgę o jakimś nieżydowskim bóstwie. Ukazany tam Jezus wydaje się mieć niewiele wspólnego z żydowską kulturą. Przeciętnemu Żydowi trudno jest ujrzeć w Jeszui Mesjaszu tego, kim On naprawdę jest, czyli kogoś bliskiego każdemu żydowskiemu sercu. Choć zatem NTPŻ nie jest w stanie usunąć wszystkich barier oddzielających Żydów od wiary w ich Mesjasza, to jednak usuwa pewne przeszkody językowe, kulturowe i teologiczne. Żyd czytający NTPŻ może ujrzeć Jeszuę takiego, jakiego Tanach obiecuje narodowi żydowskiemu; może się przekonać, że Nowy Testament jest skierowany w równym stopniu do Żydów, jak i do nie-Żydów. Czytelnik żydowski staje wobec całości orędzi Biblii: i Starego, i Nowego Testamentu, dostrzegając jego prawdziwość i wagę oraz potrzebę uwierzenia w nie, co jest kluczem do zbawienia, zarówno w wymiarze osobistym, jak i w skali całego narodu żydowskiego.


A może analogicznie Papieża uważasz za oszusta.
Może Ty też masz kompleks wyższości nad "innymi ludami"?
A Kościół Katolicki "po Soborze" uważasz, za "Organizację Satanistyczną"?

Ciekawe kto w tym siedzi według Ciebie?
Papież rozumiem, że uważasz, że tak.
Wszyscy kardynałowie?
Cały Watykan?
Episkopat?
Prezbiterat?
Diakonat?
Może też świeccy?

Wszyscy są w to zamieszani czy gdzie się zaczynają jacyś "naiwni, którzy dali się zwieść"?

Wespecjan napisał(a):
Nie. Najbardziej chodzi tu o przesłanie do środka Kościoła, do katolików.


Łukasz 15
7 Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.

Wespecjan napisał(a):
Co to mówi katolikom, że jest jakaś grupa, do której Kościół nie będzie mówił, że powinni się ochrzcić?


Poza tym co napisałem wyżej... mówi, że to może nie być ten sposób albo czas albo ...
Jak ktoś uprawia spychologię, to znajdzie wymówkę by nie brać się do roboty, tylko marnować czas zastanawiając się co inni robią źle. Kolejne "nie mogę skutecznie pracować dla Ciebie Boże, bo on..."

Kiedy dzieją się trudne sprawy, myślę, że zawsze znajdą się ludzie, którzy rozumują po płyciźnie i będą wydawać szybkie, niepoparte dogłębną wiedzą sądy. Dalej kwestia już podejścia, czy będą szukać informacji (w tym u Boga), czy też będą się "wypinać na rodzinę" i mówić "interpretuję wasze zachowania negatywnie, więc pokazuję Wam środkowego palca".

Wespecjan napisał(a):
Dlaczego my musimy a on nie musi? Czy Kościół nie powinien być przede wszystkim skierowany do tych, którym najbardziej grozi potępienie, czyli ludzi, którzy są zadeklarowanymi ateistami albo wiedzą o istnieniu Jezusa Chrystusa i Ewangelii, ale go otwarcie odrzucają?


Powtarzam, "konkretnej instytucjonalnej".
Biblia nie jest napisana tak by wszystko było "klarowne" dla wszystkich.
Dlaczego inaczej ma być z dokumentami Kościoła skoro mają naśladować Boga?

Izajasz 29
11 Każde objawienie jest dla was jakby słowami zapieczętowanej księgi. Daje się ją temu, który umie czytać, mówiąc: «Czytaj ją, prosimy». On zaś odpowiada: «Nie mogę, bo ona jest zapieczętowana». 12 Albo dają księgę takiemu, który nie umie czytać, mówiąc: «Czytajże to», a on odpowiada: «Nie umiem czytać».

Cytuj:
Czy Pan Jezus nie uczył, że dobry pasterz chodzi do owiec zagubionych w dziczy,(bo im najszybciej grozi zguba)?


Tak. Ale czy mają to robić bezmyślnie?

1 Koryntian 12
18 Lecz Bóg, tak jak chciał, stworzył [różne] członki umieszczając każdy z nich w ciele.
19 Gdyby całość była jednym członkiem, gdzież byłoby ciało?
20 Tymczasem zaś wprawdzie liczne są członki, ale jedno ciało.
21 Nie może więc oko powiedzieć ręce: «Nie jesteś mi potrzebna», albo głowa nogom: «Nie potrzebuję was».
22 Raczej nawet niezbędne są dla ciała te członki, które uchodzą za słabsze;
23 a te, które uważamy za mało godne szacunku, tym większym obdarzamy poszanowaniem. Tak przeto szczególnie się troszczymy o przyzwoitość wstydliwych członków ciała,
24 a te, które nie należą do wstydliwych, tego nie potrzebują. Lecz Bóg tak ukształtował nasze ciało, że zyskały więcej szacunku członki z natury mało godne czci,
25 by nie było rozdwojenia w ciele, lecz żeby poszczególne członki troszczyły się o siebie nawzajem.
26 Tak więc, gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki; podobnie gdy jednemu członkowi okazywane jest poszanowanie, współweselą się wszystkie członki.
27 Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami.
28 I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami.
29 Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają dar czynienia cudów?
30 Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy przemawiają językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć?

31 Lecz wy starajcie się o większe dary: a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą.

A może niektórzy nie posłuchają "głowy", ale "stopy" już tak, bo tak sobie Bóg życzy?

Wespecjan napisał(a):
Posoborowie (tak, tak, to najłagodniejszy termin do użycia)


Proponuję używać zwrotów "Watykan", "Episkopat Polski" albo podawać z nazwy konkretne istytucje bądź osoby.

Ale jeżeli dalej uważasz, że takim zachowaniem coś ugrasz, to rób po swojemu.
Dla mnie taki sposób wypowiadania się świadczy przeciwko Tobie i wystawia Ci negatywną opinię moralną.

Wespecjan napisał(a):
uczyniło jakąś wywyższoną kastę z etnicznej grupy ludzi bo wyjętą z nakazu Ewangelicznego.


Jakieś dowody masz na to?

Cytuj:
Mnie zależy na Kościele, uważam, że Kościół jest niezbędny, każdemu. I wiem że taka apostazja wierchuszki watykańskiej prowadzi do jednego: do zakwestionowania potrzeby i roli Kościoła na świecie.


Lubisz lekką ręką szastać publicznie poważnymi oskarżeniami?

1 Koryntian 4
4 Sumienie nie wyrzuca mi wprawdzie niczego, ale to mnie jeszcze nie usprawiedliwia. Pan jest moim sędzią.
5 Przeto nie sądźcie przedwcześnie, dopóki nie przyjdzie Pan, który rozjaśni to, co w ciemnościach ukryte, i ujawni zamiary serc. Wtedy każdy otrzyma od Boga pochwałę.
6 Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego.
7 Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał


Wespecjan napisał(a):
Chrystusowe "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" zostało skasowane


"konkretnej instytucjonalnej"

Wespecjan napisał(a):
"Poza Kościołem nie ma zbawienia" zostało skasowane. Nie każdy naród potrzebuje nauczania Ewangelii i sakramentów i poza Kościołem także można się zbawić - to jest przesłanie Watykanu, które mówi z tej historii. Niezbędność i potrzeba Kościoła - a przez to sam Kościół, jest kasowany od góry, przez przeklętych ludzi (Ga 1,6-9) którzy siedzą od pół wieku na Watykanie udając katolików w purpurach i bieli a są synami diabła.


Nie wiem jak konkretnie będzie Bóg sądził "pogan" czy kogokolwiek innego.
Ty czujesz się kompetenty sądzić za Boga?
Czy życzysz jakimś ludziom nieskończonej kary?

Wespecjan napisał(a):
Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski.


A gdzie Watykan twierdzi, że usprawiedliwienie jest w Prawie?

Wespecjan napisał(a):
Pan Jezus powiedział Piłatowi, że różni ludzie są w rożnym stopniu winni jego śmierci: "Większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie". Myślę że można to z powodzeniem interpretować szerzej np Maksymilian Kolbe jest wg mnie mniej winny śmierci Chrystusa niż np Pol Pot.


Czujesz się kompetentny sądzić głębię serc ludzkich zamiast Boga?

Wespecjan napisał(a):
p.s. oczywiście swoje zbawienie jest ważne, ale czy mamy być egoistami?


Rzymian 9
1 Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym,
2 że w sercu swoim odczuwam wielki smutek i nieprzerwany ból.
3 Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami.
4 Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice.
5 Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.


Wt lip 13, 2021 9:14 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 683 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 46  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL