Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 4:13 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Co Cię trzyma przy Windows ? 

Co Cię trzyma przy windows ?
Nic - mam tylko Linuksa 10%  10%  [ 7 ]
Niekompatybilność - linuksowe programy nie czytają wszystkich formatów z windows 10%  10%  [ 7 ]
Sprzęt - jedno z moich urządzeń nie działa pod Linuksem 7%  7%  [ 5 ]
Linux jest dla mnie zbyt trudny 4%  4%  [ 3 ]
Jeszcze nie nauczyłem się linuksowych zamienników aplikacji spod windows 4%  4%  [ 3 ]
Brak linuksowego zamiennika programu, którego używam 17%  17%  [ 12 ]
Nie chce mi się i nie będę się uczył ani tego systemu ani oprogramowania pod pingwina 17%  17%  [ 12 ]
Wolę komercyjne oprogramowanie - jak coś jest za darmo to jest kiepskie 3%  3%  [ 2 ]
Nie chcę się ograniczać do jednego systemu - wolę mieć zarówno Linux jak i windows 18%  18%  [ 13 ]
Windows i komercyjne programy też mam za darmo - piraty 11%  11%  [ 8 ]
Liczba głosów : 72

 Co Cię trzyma przy Windows ? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N sty 23, 2005 11:38 am
Posty: 41
Odpowiedz z cytatem
Post Co Cię trzyma przy Windows ?
Tak jak w temacie: czy oraz dlaczego używasz windows skoro jest darmowy Linux ?
W moim przypadku to, że nie opanowałem jeszcze wszystkich linuksowych zamienników aplikacji windows oraz fakt iż czasem muszę otwierać pliki pochodzące z systemu MS (brak kompatybilności).

Do moderatora - ostatnia opcja w ankiecie nie jest propagowaniem piractwa, tylko dostrzegam fakt, że ponad połowa oprogramowania używanego w Polsce jest kradziona. Gdyby nagle policja zaczęła masowo sprawdzać legalność oprogramowania to popularność oprogramowania open-source gwałtownie skoczyłaby w górę ;)


So sie 20, 2005 11:55 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
tak się składa że używam i windowsa i linuxa.
Ja na windowsa nie narzekam. firma microsoft dba o to aby informatycy zarabiali na naprawianiu ludziom systemów

oprócz tego używam windowsa bo jest moim zdaniem bardziej moim zdaniem lepszy od strony intuicyjności użytkowania
w linuxach wszelkie urządzenia aby móc z nich korzystać trzeba podmontować (tak przynajmniej jest w dystrybucjach których używam Debian i PLD) chodzi mi o peryferia np. pod USB odtwarzacze MP3, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, itp.

kolejna sprawa to drivery.
nie da się sprzedać na naszym rynku urządzenia które nie ma drivów do windowsa
przez długi czas nie mogłem znaleźć sterowników do mojego skanera...
owszem były ale w dystrybucjach płatnych np. Mandrake... ale co to za linux który instaluje się jak windows a jak coś mu się po zmienia to się wywala...

kolejna rzecz to Open Office gdzie wszystko jest OK dopóki robi się np. z szablonów ale jak samodzielnie chce się zrobć prezentację to na windowsie wszystko się rozjeżdza... to samo z drukowaniem dokumentów .doc pod Open Office
Open Office ma też problemy z zapisywaniem zmian jeśli chce się zapisywać dokument jako .doc trzeba weryfikować czy dobrze zapisał po zamknięciu dokumentu bo zdarza mu sie nie zapisać zmian.

następna sprawa GIMP nie dorównuje Corelowi ani Photoshopowi

linux jest to bardzo fajny system ale jako serwer na stację roboczą się nadaje ale dla informatyka i to nie do wszystkich zastosowań

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So sie 20, 2005 1:28 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 08, 2004 10:25 pm
Posty: 6
Lokalizacja: Stalowka
Odpowiedz z cytatem
Post 
ja mam windowsa bo na linuxie malo co portafie


So sie 20, 2005 4:22 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post 
Mam windowsa bo:
- oprogramowanie, które użytkuję na komputerze nie będzie działać pod Linuxem, a kasy mi nikt za to nie odda;
- obawiam się, że nauka obsługi innego programu operacyjnego przekroczyłaby granice mojej motywacji;

choć wolałbym uciec od microsoftu.


So sie 20, 2005 4:42 pm
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 29, 2004 8:32 am
Posty: 10
Lokalizacja: AM Szczecin
Odpowiedz z cytatem
Post 
Z tego samego wzgledu ja musze miec windowsa. Bo czasem jakis odiotyczny wykladowca nie przyjmnie odemnie dokumentu w wersji cyfrowej w texu chy pdfie. Ponadto CAD nie chodzi po unixami, a roznica OpenOffice.org i Microshit Office jest wlasnie taka jak to bylo opisane.

Fakt faktem, korzystam z tego jak rzadko tylko moge.

A co ludzi trzyma na windowsie:
- gry (chociaz malo kto sie przyzna)
- lenistwo (na przyklad do o montowaniu - Debian tez na funkcje automatycznego, dopisz tylko linijke do /etc/fstab/ i podepnij alias, polecenie, doklikaj...)
- brak wiedzy (tez o montowaniu - jak zrobisz sobie na debianie kde masz automatyczne montowanie bez problemow)
- brak czasu na szukanie (fakt, do dwoch laptopow sie steronikow naszukalem)
- z komputerem trzeba cos robic

Generalnie jest tak - pojawila sie Mandriva, czy Suse. Co to jest? Bo dla mnie to jest wlasnie winshitowe badziewie zbudowane na unixie. Fakt, jest lepsze, funkcjonalniejsze, ale zaczyna dzialac na zasadzie windowsa... pelen automat, instaluje kupe smieci (suse z kde na komputerze zdefiniowanym jako serwer sieciowy instaluje playera filmow (SIC!) ). W sumie to dobrze, bo sa uzytkownicy ktorzy nie chca miec wingoofow, placic za to krocia. Maja tani dobry system z dobrym supportem. Cu uzytkownicy nie chca sie bawic w pisanie skryptow, chca szybko i jasno kliknac i miec to co chca miec. Dla takich userow jest mandriva, suse...

Ja osobiscie jestem maniakiem - istaluje czyste distro, nie ma na nim nic. Dopiero pozniej ida iksy, apache2 cala reszta. Potem spis pakietow, porownanie czystego, odpowiednie polecenie. Teraz instalujac debiana istaluje go, potem zmieniam /etc/apt/sources i wydaje jedna komende.... make. Ide na piwo i mam juz identyczny system jak na moim glownym kompie. Nawet identyczna tapete :P


Crosis

_________________
Wróciłem ;)


So sie 20, 2005 6:07 pm
Zobacz profil ICQ
Odpowiedz z cytatem
Post 
ciężko mi się zdecydować na jakąś konkretną opcję ankiety
głównie windę mam do nauki, nie bardzo potrafię sobie wyobrazić programowanie winapi w visual c++ pod red hatem ;)
dzięki uczelni mam też windę za darmo legalnie :)
sprzęt udało mi się uruchomić, choć poczytać trochę trzeba było no i bez windy do sieci bym się nie dostał
zamienniki programów to często jedynie zamienniki ;/
niestety trochę poczekamy aż linux będzie naprawdę stabilnym systemem desktopowym, choć do pracy biurowej i grzebania po sieci jak znalazł
niedawno w gdzieś była notka o wypowiedzi jednego z nadzorców bsd mówiącego o tym jak jego klient znalazł w jądrze linuksa komentarz /*czy to ma tak być?*/ hmmm chyba też troszkę mówi
ogólnie gry mi na linuchu nie chodziły tak szybciutko jak pod windą :( eclipse i inne środowiska (kdevelopy) też się ślimaczą...

no...
a jak sobie przeczyszczę dyski instaluję solarisa :)))
zobaczym co z niego za cudko


N sie 21, 2005 12:39 am
Odpowiedz z cytatem
Post 
Jockey napisał(a):
w linuxach wszelkie urządzenia aby móc z nich korzystać trzeba podmontować (tak przynajmniej jest w dystrybucjach których używam Debian i PLD) chodzi mi o peryferia np. pod USB odtwarzacze MP3, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, itp.
Ten problem występuje wyłącznie jak ktoś wybierze dystrybucję nie spełniającą jego oczekiwań. Distra, w których ręcznie montuje się urządzenia przeznaczone są dla ludzi, którzy to lubią. Jeśli potrzeba Linuksa, który będzie tak automatyczny jak windows to wystarczy wybrać: Mandriva, SUSE, Aurox, Mepis itp... W Mandriva 2005 system sam wykrywa wszystkie urządzenia (użytkownik nic nie musi robić) a jeśli zdarza się, że trzeba zrobić to ręcznie - czynności sprowadzają się do wybrania urządzenia z listy (z poziomu GUI). Np. u mnie mandarynka sama znalazła i zamontowała prawie wszystkie urządzenia łącznie ze skanerem i aparatem cyfrowym, z listy musiałem wybrać jedynie drukarkę i monitor. Było to prostsze niż pod windowsXP gdzie część urządzeń wymagała instalacji zewnętrznych sterowników :D

Cytuj:
kolejna sprawa to drivery.
nie da się sprzedać na naszym rynku urządzenia które nie ma drivów do windowsa
przez długi czas nie mogłem znaleźć sterowników do mojego skanera...
No niestety tu się zgadzam. Generalnie nie ma problemu ze sterami podzespołów komputera, natomiast dużo gorzej mają się sterowniki peryferiów, zwłaszcza skanerów i drukarek. Trzeba uważać co się kupuje, przede wszystkim zrezygnować z urządzeń low-end (tak popularnych w naszym kraju). Producencji sprzętu generalnie ignorują Linuksa. Jednym z wyjątków jest Epson, u którego prawie wszystek sprzęt jest kompatybilny z pingwinem (a reszta częściowo kompatybilna).

Cytuj:
kolejna rzecz to Open Office gdzie wszystko jest OK dopóki robi się np. z szablonów ale jak samodzielnie chce się zrobć prezentację to na windowsie wszystko się rozjeżdza... to samo z drukowaniem dokumentów .doc pod Open Office
Właśnie się nad tym zastanawiałem dlaczego ten sam dokument w wordzie zajmuje 1 stronę A4 a w Open Office tekst wyjeżdża na drugą i doszedłem do wniosku że to kwestia różnych interlinii. Zmniejszyłem nieco interlinie w Open Office i pomogło :)

Cytuj:
następna sprawa GIMP nie dorównuje Corelowi ani Photoshopowi
Tu bym się do końca nie zgodził. Używam komputera tylko do kilku zastosowań tj. internet, filmy, grafika (rastrowa, wektorowa i 3D). Z programów graficznych korzystam od 10 lat. Bardzo często słyszę, że nic nie zastąpi Photoshopa i zupełnie się z tym nie zgadzam - uważam że jest to mit rozpowszechniany przez propagandę Adobe. Pierwszy program z jakim się zetknąłem był to Photoshop 3.0. Po wypróbowaniu ówczesnego Paint Shop Pro doszedłem do wniosku że produkt adobe to straszne badziewie. Był nieintuicyjny, miał mniej opcji i praktycznie nie posiadął menadżera drukowania. W późniejszych wydaniach Photoshop zrobił duże postępy i w wersji ok. 5.5/6 posiadał już wszystko co mogło mi się przydać do moich zastosowań (edycja zdjęć, proste fotomontaże, edycja renderingów z programów 3D). Wyższe numery owego programu w moim odczuciu różniły się głównie kosmetycznie, ewentualnie posiadaniem bajerów dla amatorów.
Gdy zapragnąłem był legalny kupiłem Paint Shop Pro 8 (bo na Photoshopa nie było mnie stać) i zostałem mile zaskoczony ...gdyż PSP8 posiadał wszystkie opcje jakie używałem w Photoshopie. Później z ciekawości popracowałem w Gimpie... i tu początkowo były problemy. Nie mogłem znaleźć conajmniej kilku potrzebnych mi opcji - wtedy pisałem na forach negatywne opinie o tym programie. Później, gdy wgryzłem się w temat okazało się, że po prostu nie mogłem tych opcji znaleźć :lol: Moim zdaniem negatywne opinie o Gimpie pochodzą właśnie od ludzi, którzy słabo znają ten program. Zresztą jeśli komuś bardzo przeszkadza układ Gimpa to może sobie zainstalować plugin Gimpshop który upodabnia Gimpa do Photoshopa. Owszem zauważyłem pewną przewagę Photoshopa (m.inn. obsługa CMYK oraz przygotowanie materiałów do internetu) ale są to opcje, kŧórych większość użytkowników w ogóle nie używa. Obsługę CMYK-a można sobie zapewnić instalując program Krita
Druga sprawa, że programy rastrowe pod Linuxa to nie tylko GIMP. Jest jeszcze Cinepaint i Pixel32 . Ten drugi jest o tyle ciekawy, że jest to klon Photoshopa pod Linuksa. Pixel32 to program komercyjny a co za tym idzie nie ma ograniczeń oprogramowania open source (takiego jak brak obsługi komercyjnych formatów).
Co do Corela to nie ma co go porównywać do Gimpa, gdyż Corel Draw! to program wektorowy a Gimp rastrowy. Z kolei Corel Photopaint jest moim zdaniem wybitnie aintuicyjny i wiedzą to ludzie z Corela bo kupili firmę Jasc by móc zastąpić Photopainta produktem lepszym (jakim jest Paint Shop Pro).

Cytuj:
linux jest to bardzo fajny system ale jako serwer na stację roboczą się nadaje ale dla informatyka i to nie do wszystkich zastosowań
Jednak są też dystrybucje, które doskonale nadają się na komputer biurowy, ew. domowy. Np. jak się w biurze raz zainstaluje Linuksy to będą działać całymi latami. Dla porównania windows trzeba czas od czasu reinstalować a do tego dbać o aktualne antywirusy (już nie mówiąc o kosztach). [/b]


N sie 21, 2005 2:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 16, 2005 11:07 pm
Posty: 1063
Lokalizacja: Świat
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
U mnie problem jest taki, że programy, z kórych korzysta mój tata w pracy - ma jednoosobową firmę w domu - nie mają odpowiedników na linuksa, poza tym ośrodki kartograficzne, które są odbiorcami jego pracy, uzywaja tylko programów Microsoftu, jesteśmy od nich uzależnieni :(

_________________
Cor unum et anima una :)


N sie 21, 2005 2:03 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N sty 23, 2005 11:38 am
Posty: 41
Odpowiedz z cytatem
Post 
Wszelkie problemy z przesiadką na Linuksa można by streścić tak: Producenci sprzętu i komercyjnego oprogramowania w większości ignorują Linuxa bo jest za mało popularny. Linux jest za mało popularny bo go producenci ignorują - takie błędne koło :?
Mimo to sytuacja powoli się poprawia. Jeszcze 2-3 lata temu nie wiedziałem że istnieje coś takiego jak Linux bo prasa o tym nie pisała wcale (albo bardzo rzadko). Obecnie duże czasopisma komputerowe (np. Chip) co jakiś czas piszą o tym systemie a nawet wydają numery poświęcone pingwinowi. Już w tej chwili Linux doskonale nadaje się na komputer domowy, jednak ludzie którzy używają komputera do pracy muszą mieć równolegle zainstalowany windows (bo reszta nie będzie się martwić o kompatybilność z linuksem).


N sie 21, 2005 2:38 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz maja 06, 2004 7:12 am
Posty: 12
Lokalizacja: Tarnów
Odpowiedz z cytatem
Post 
Ani drukarka(Lexmark z600), ani skaner(Plustek OpticPro ST12) po linuksem(gentoo) nie działają.


N sie 21, 2005 4:00 pm
Zobacz profil ICQ
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 29, 2004 8:32 am
Posty: 10
Lokalizacja: AM Szczecin
Odpowiedz z cytatem
Post 
Pewien jestes? U mnie na uczelni siec jest na slackach. Dzialaja plotery, skanery i miedzy innymi wspomniana drukarka.

Nie ma ze cos nie dziala. Po prostu nie potrafimy tego zrobic.
A wlasnie - jaki byl stopien kompilacji tego gentoo?

Crosis

_________________
Wróciłem ;)


N sie 21, 2005 6:31 pm
Zobacz profil ICQ
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N sty 23, 2005 11:38 am
Posty: 41
Odpowiedz z cytatem
Post 
Czasami faktycznie bywa, że nie ma sterowników i tyle - tak jest w wypadku plusteków. Na stronie SANE jest napisane, że OpticPro ST12 jest unsupported. Sam mam plusteka S28 i właśnie go sprzedaję a kupuję skaner Epsona (kompatybilny z linuksem). Jest jeszcze na gwarancji to trochę za niego wezmę - więcej nie kupie żadnego produktu firmy plustek :P

Co do drukarki Lexmark to są do niej sterowniki. Tu masz napisane co i jak: http://hardware.linuxnews.pl/_rids/_pri ... /1296.html


N sie 21, 2005 10:02 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): So lip 16, 2005 11:35 pm
Posty: 10
Odpowiedz z cytatem
Post 
Jockey napisał(a):
przez długi czas nie mogłem znaleźć sterowników do mojego skanera...
owszem były ale w dystrybucjach płatnych np. Mandrake...

Możesz zdefiniować pojęcie "dystrybucja płatna", bo nijak nie pasuje mi ono do systemu Mandrake Linux?

Jockey napisał(a):
... ale co to za linux który instaluje się jak windows ...

czy to wada?
Jockey napisał(a):
... a jak coś mu się po zmienia to się wywala...

zależy co się pozamienia. masz jakieś niemiłe doświadczenia?

Z mojej strony dodam tylko, że z powodzeniem używałem Mdk 10.0 (a właściwie nadal od czasu do czasu używam) - generalnie nie narzekam na ten system, ale tak jak każde inne distro tak i Mandrake/Mandriva ma pewną docelową grupę użytkowników do której ja obecnie nie należę :wink:

_________________
**


N sie 21, 2005 11:55 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post 
re_set napisał(a):
Jockey napisał(a):
... ale co to za linux który instaluje się jak windows ...

czy to wada?
rotfl
szczęśliwie linux łatwiej się instaluje od win-xp :)))


Pn sie 22, 2005 12:23 am
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL