Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 4:16 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Mój ulubiony Linux 

Mój ulubiony Linux to:
Slackware 13%  13%  [ 7 ]
Mandriva/Mandrake 19%  19%  [ 10 ]
Ubuntu 20%  20%  [ 11 ]
Aurox 4%  4%  [ 2 ]
Fedora 4%  4%  [ 2 ]
Debian 15%  15%  [ 8 ]
Gentoo 11%  11%  [ 6 ]
Red Hat 4%  4%  [ 2 ]
Suse 7%  7%  [ 4 ]
Knoppix 4%  4%  [ 2 ]
Liczba głosów : 54

 Mój ulubiony Linux 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N sty 23, 2005 11:38 am
Posty: 41
Odpowiedz z cytatem
Post Mój ulubiony Linux
Witam!

Otwieram tą ankietę bo jestem ciekaw jakich dystrybucji Linuxa używają ludzie z tego forum. Możecie także pisać dlaczego zdecydowaliście się na tą a nie inną dystrybucję - pomoże to niezdecydowanym.

Starałem się umieścić w ankiecie najpopularniejsze odmiany Linuxa. Jeśli ktoś używa innej, to niech dopisze to w poście.


N cze 05, 2005 11:55 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 24, 2004 10:55 pm
Posty: 21
Lokalizacja: Łódź
Odpowiedz z cytatem
Post 
Hmmm....

Jak do tej pory używałem tylko Sarge'a , Mandrake'a 10.1 i KUbuntu (Ubuntu z domyślnym KDE), chciałem zainstalować Gentoo ale się nie powiodło - sprzęt mam .... kiepski.
Mandarynka mnie wkurzyła i rozstałem się z nią bez żalu - zero jakichkolwiek mechanizmów radzenia sobie z zależnościami, i ogólnie nieco zbyt łatwo się go skonfigurowało. Tzn. jeżeli korzystało się z Automagicznych skryptów to konfiguracja przebiegała jak w windzie - z podobnym rezultatem - człowiek nie wiedział co gdzie i jak. Sarge pobył sobie u mnie do czwartego komuniaktu Aieeee kernel panic. - Wywaliłem go. KUbuntu mam od dwóch dni - i już przypomina to jak chce żeby wyglądało. Apt-get jest boski :D

_________________
"A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści"


Pn cze 06, 2005 12:15 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz maja 05, 2005 4:00 am
Posty: 1
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mój ulubiony Linux
Wojtek79 napisał(a):
ciekaw jakich dystrybucji Linuxa używają ludzie z tego forum.

To ktoś w ogóle używa ten niszowy system nadający się jedynie na route do neostrady?
Bardzo ciekawe...

_________________
za Radinu za Stalinu!


Pn cze 06, 2005 2:57 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 17, 2004 10:54 pm
Posty: 14
Lokalizacja: Pszczyna/Kraków
Odpowiedz z cytatem
Post 
Z Gentoo jest jak z winem i serami pleśniowymi - tylko prawdziwi koneserzy potrafią w pełni docenić jego walory... ;)
Niektórym, jak np. 1Maj-owi być może nigdy to nie będzie dane ;).


Pn cze 06, 2005 4:39 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz maja 06, 2004 7:12 am
Posty: 12
Lokalizacja: Tarnów
Odpowiedz z cytatem
Post 
Suse, ale on niestety jest komercyjny, i nie po polsku :(


Pn cze 06, 2005 7:05 am
Zobacz profil ICQ
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N sty 23, 2005 11:38 am
Posty: 41
Odpowiedz z cytatem
Post 
Komercyjność pewnych dystrybucji, teoretycznie powinna mieć swoje zalety. Chętnie zapłaciłbym za Linuxa, gdyby programy graficzne zawarte w distro obsługiwały komercyjne formaty plików (np. TIFF z kompresją LZW) a odtwarzacze zawierały komercyjne kodeki. Twórcy dystrybucji mogliby też zaopatrywać komercyjne linuxy w sterowniki większej ilości skanerów (a nie tylko w to co jest w sane).

Niestety tak powinno być, ale nie jest :( Z tego co się orientuję komercyjne linuxy różnią się od darmowych tylko dostępnością pomocy technicznej :dokitu:


Pn cze 06, 2005 10:34 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 24, 2004 10:55 pm
Posty: 21
Lokalizacja: Łódź
Odpowiedz z cytatem
Post 
wojtekm napisał(a):
Z Gentoo jest jak z winem i serami pleśniowymi - tylko prawdziwi koneserzy potrafią w pełni docenić jego walory... ;)
Niektórym, jak np. 1Maj-owi być może nigdy to nie będzie dane ;).

:D
Wojtku tak w ogóle to sorry za zawracanie głowy :( Powinienem sam wpaść na to że problem z Gentoo to jednak wina sprzętu :( Ale może jak wymienię pare rzeczy.... :)

--------------Offtopic----------------------
Cytuj:
To ktoś w ogóle używa ten niszowy system nadający się jedynie na route do neostrady?
Bardzo ciekawe...

Pseudoanarchista, kawiarniany rewolucjonista aktywnie wspierający monopolistę i to co w kapitaliźmie najgorsze się wypowiedział. Jestem ciekaw co ty poza szczekaniem robisz by na tym świecie było lepiej? Bo szczekać to pseudoanarchiści potrafią świetnie, ale kiedy trzeba coś zrobić dla dobra ludzi - ooo to nigdzie ich nie ma.
---------------/Offtopic-----------------------

A ja mam pytanie (miałem zakładać własną ankietę ale co tam). Która z "filozofii" Linuksowych jest wam najbliższa ? Ja spotkałem się z takimi podejściami:

- maksymalnie łatwy w użytkowaniu, wszystko robi się automagicznie wszystko jest w paczkach binarnych, ale nie za dużo można ręcznie pozmieniać i zoptymalizować (np. Mandrake i hmmm Mandrake :P )

- duży nacisk na łatwość użytkowania, ale też na dostępność pakietów i możliwość wyboru które pakiety chcemy, oraz robienie trudniejszych rzeczy ręcznie (Ubuntu, KUbuntu, niektóre inne warianty Debiana i in.)

- ręczna konfiguracja i składanie systemu z paczek binarnych, dobieranie co chcemy mieć w systemie czego nie (Debian instalacja tylko podstaw i dociąganie tego co potrzebne przez apt-get, Gentoo stage 3)

- ręczna konfiguracja i kompilacja ze źródeł, największy nacisk na optymalizację, praktycznie wszystko ustawiane ręcznie, może być (ale nie musi) system zarządzania paczkami źródłowymi (Gentoo stage1 i stage 2, LinuxFrom Scratch i in.)

Mnie osobiście najbardziej podoba się opcja 4, która ma niestety jedną wadę - z dużą ilością badramu i taką sobie płytą główną nie ma szans... :( Jestem zwolennikiem optymalizacji, i "jak szaleć to na całego" ;) Jeżeli jednak nie mogę "poszaleć" to korzystam z KUbuntu.

_________________
"A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści"


Pn cze 06, 2005 11:17 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 17, 2004 10:54 pm
Posty: 14
Lokalizacja: Pszczyna/Kraków
Odpowiedz z cytatem
Post 
Napoleon napisał(a):
Wojtku tak w ogóle to sorry za zawracanie głowy :( Powinienem sam wpaść na to że problem z Gentoo to jednak wina sprzętu :( Ale może jak wymienię pare rzeczy.... :)

Ej, cieszę się, że mogłem Ci pomóc - nie ma za co przepraszać :). Swoją drogą to jak piszesz, że memtest niczego nie wykrył i dysk też masz OK, to jest to dość osobliwe zachowanie. Może to być jeszcze np. jakiś wadliwy kabel od dysku twardego (Czy używasz ATA >=66 i kabla 80-cio żyłowego?)
albo jakiś głębszy defekt sprzętowy (chipset? płyta? psocesor?).
Ciężko mi coś doradzić... :?
Napoleon napisał(a):
- ręczna konfiguracja i kompilacja ze źródeł, największy nacisk na optymalizację, praktycznie wszystko ustawiane ręcznie, może być (ale nie musi) system zarządzania paczkami źródłowymi (Gentoo stage1 i stage 2, LinuxFrom Scratch i in.)

Ta opcja mi najbardziej odpowiada i to nawet nie ze względu na jakiś kosmiczne optymalizacje (http://funroll-loops.org ;)) ale ze względu na pełny wpływ na to co i jak posiadam w systemie i - co równie ważne - banalną łatwość dodawania własnych paczek, nawet jeśli nie znajdują się w oficjalnym Portage, lub modyfikację istniejących w/g własnych preferencji.
Gentoo jest dla mnie bezpośrednim wcieleniem idei Open Source w życie, bez pośredników w postaci producentów dystrybucji.
Jest tylko jednao małe ale - trzeba dobrze wiedzieć co się robi i czego się chce...
Zawsze więc będę polecał Ubuntu dla newbie, bo siadając za sterami Gentoo bez odpowiednej wiedzy można się tylko zrazić do Linuksa, podobnie zresztą jak (nagminne niestety) zabieranie się za ręczną kompilację pakietów ze źródeł bez świadomości jak to naprawdę działa (że o znajomości C czy choćby powłoki nie wspomnę).


Pn cze 06, 2005 2:40 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N sty 23, 2005 11:38 am
Posty: 41
Odpowiedz z cytatem
Post 
Napoleon napisał(a):
A ja mam pytanie (miałem zakładać własną ankietę ale co tam). Która z "filozofii" Linuksowych jest wam najbliższa ?

Preferuję opcję 1, ewentualnie 2:
Cytuj:
- maksymalnie łatwy w użytkowaniu, wszystko robi się automagicznie wszystko jest w paczkach binarnych, ale nie za dużo można ręcznie pozmieniać i zoptymalizować (np. Mandrake i hmmm Mandrake Język )

- duży nacisk na łatwość użytkowania, ale też na dostępność pakietów i możliwość wyboru które pakiety chcemy, oraz robienie trudniejszych rzeczy ręcznie (Ubuntu, KUbuntu, niektóre inne warianty Debiana i in.)


Jako że większość życia spędziłem przy windozie :P więc lubię móc wszystko wklikać. Mimo to nie boję się konsoli, ale wolę by najczęściej wykonywane operacje dostępne były z poziomu GUI. Za to dostaję szewskiej pasji gdy muszę coś ustawiać poprzez edycję plików konfiguracyjnych :-x -nie mam do tego cierpliwości. Z powyzszych względów preferuję Mandrive, ewentualnie mogło by być Ubuntu lub Aurox. Kluczową kwestią są dla mnie funkcje/programy multimedialne w danej dystrybucji oraz obsługa jak największej ilości sprzętu.

P.S. Jeśli chcemy by ludzie przechodzili z windy na Linuxa, pingwin musi mieć możliwość zrobienia wszystkiego z GUI. Niestety dla większości użytkowników MS konieczność korzystania z konsoli jest niedopuszczalna.


Pn cze 06, 2005 5:46 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 24, 2004 10:55 pm
Posty: 21
Lokalizacja: Łódź
Odpowiedz z cytatem
Post 
Myślę że jest trochę inaczej. Ludzi którzy dopiero co przeszli z Windy na Linę muszą mieć możliwość konfiguracji metodą jak w WinDoS. Ale powoli powinni przestawiać się na konsolę, i ręczną edycję plików. Sam jestem tego przykładem. Ostatnio ustawiłem sobie iptables tak jak chciałem (korzystając co prawda z handbooka Gentoo ale ... :P ). Najlepsze rzeczy robi się ręcznie :)

_________________
"A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści"


Pn cze 06, 2005 7:44 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N sty 23, 2005 11:38 am
Posty: 41
Odpowiedz z cytatem
Post 
Hmm :hmmm: - to zależy czy się ma co ręcznie ustawiać. Bo jak np. ja używam Linuxa do oglądania filmów, przeglądania www, skype, sprawdzania poczty i do programów graficznych (na tym się u mnie zastosowania komputera kończą) to nie bardzo wiem po co miałbym edytować te pliki konfiguracyjne. Instaluję Mandriva 2005, parę programów i wszystko od razu działa tak jak trzeba :)


Śr cze 08, 2005 9:16 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post uzywam linux knoppix
Uzywam linux knoppix . tylko wtedy jak mam ochote - poprostu wkladam do cdromu plytke linux cnoppix i ja odpalam i mam system bez zadnej instalacji.A pozniej ja wyjmuje i wracam do windowsa


Pn sie 22, 2005 8:14 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
zaznaczyłem Debian bo z wymienionych najczęścej go używam ale w wersji bez XWindow
w domu używam PLD i jestem zadowolony z tej dystrybucji
oczywiście nie polecam go komuś kto wczoraj zakończył współpracę z Windowsem lub dopiero uczy się nowego systemu

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz sie 25, 2005 1:08 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt kwi 19, 2005 1:25 am
Posty: 13
Odpowiedz z cytatem
Post 
SuSE od wersji 9.2 jest po polsku. Można je nabyć wraz z gazetą a ostatnio można dostać za darmo dzięki projektowi www.opensuse.org.


Pn sie 29, 2005 2:38 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL