Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:40 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Mój ulubiony Linux 

Mój ulubiony Linux to:
Slackware 13%  13%  [ 7 ]
Mandriva/Mandrake 19%  19%  [ 10 ]
Ubuntu 20%  20%  [ 11 ]
Aurox 4%  4%  [ 2 ]
Fedora 4%  4%  [ 2 ]
Debian 15%  15%  [ 8 ]
Gentoo 11%  11%  [ 6 ]
Red Hat 4%  4%  [ 2 ]
Suse 7%  7%  [ 4 ]
Knoppix 4%  4%  [ 2 ]
Liczba głosów : 54

 Mój ulubiony Linux 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz paź 09, 2008 8:11 pm
Posty: 11
Odpowiedz z cytatem
Post 
siloam napisał(a):
Nie zapóźniony tylko powstał jako system później. Takie "argumenty" to sobie do szuflady schowaj.

siloam wczesniej napisał(a):
Ma to na pewno więcej niż od 4 lat To raczej obecnie MS nadgania Liniuxa.

Bezpośrednio zaprzeczyłeś samemu sobie... n/c
Cytuj:
No tak autorzy publikacji o C++ są w będzie...

Najwyraźniej - C++ HLLem zdecydowanie nie jest. Może wypisz kilka cech języka niskopoziomowego, później wysoko (własnymi słowami). C++ posiada kilka z obu, i dlatego jest pośrodku.
Cytuj:

Pominę win-bełkot oparty na pobożnych życzeniach.... (będziesz mógł tak argumentować jak tak będzie- obecnie nie jest)

Jest dla kawałka systemu, będzie coraz więcej. Linux zawsze będzie w C - po prostu ślepa uliczka.
Cytuj:
Rozmiar aplikacji w javie (JEdit, JBuilder, konieczność obecności JDK) mówi sam za siebie.

Nie JDK (Java Developer's Kit) tylko JRE (Java Runtime Environment). JEdit i JBuilder są potrzebne tylko do tworzenia aplikacji, nie do używania...
Rozmiar samego programu (.jar) jest - zazwyczaj - takiej samej wielkości jak 'zwykła' aplikacja napisana np. w c++.
Po raz kolejny mylisz pojęcia i mówisz nie na temat.
Cytuj:
No tak. Wsparcie w technologi .NET dla C++ jest tego dowodem.
Powstało głównie po to żeby umożliwić łatwiejsze portowanie istniejących aplikacji... głównym językiem .NET jest C#.
Cytuj:
A jak Ty chcesz uruchomić jakikolwiek system bez sterowników dla danego sprzętu? Nie ma technicznej możliwości załadowania Visty do komórki.

...
- ja mówię o większej liczbie sterowników istniejących w wersji dla windows
- ty w odpowiedzi mówisz o ubuntu na komórce - wtf?
- później dziwisz się co ma ilość sterowników do wydajności - wtf?
- teraz mówisz o sterowniku który miałby umożliwić działanie Visty na komórce... (tak, oczywiście Linux ma STEROWNIK i dzięki temu działa na komórce...)
Cytuj:
Czyli Linux górą :D Bardziej przyszłościowy system. MS w czas się opamiętał.

Nie 'opamiętał' tylko stwierdził że istnieje wystarczająco duży rynek, tj. istnieje szansa zarobku.
A co ma działanie systemu na superkomputerach/klastrach do działania na desktopie - pojęcia nie mam. To tak jakby argumentować 'nie kupię sobie bmw (do normalnej jazdy) bo team F1 BMW w tym roku przegrał Grand Prix'.
Cytuj:
Chciałeś powiedzieć kupujesz. Chyba, że masz na myśli piratebay.

Miałem na myśli Windows Update.
Cytuj:
Człowieku, o czym Ty mówisz? Producenci laptopów płacą za tą możliwość firmie MS. Co Ty możesz nazmieniać i narozprowadzać? Tylko piracić możesz, a za to za kratki Cię wsadzą i już po Twojej karierze.

Jasne że płacą - techniczna możliwość jak najbardziej istnieje. Mając swój windows jak najbardziej możesz tworzyć nowe 'dystrybucje', ale prawa do instalacji/itd pozostają takie same jak wcześniej - czyli potrzebujesz licencji na każdą kopię.
Cytuj:
A słyszałeś o czymś takim jak Gnu/Hurd? Open Source nie stoi też w miejscu.

W tym miejscu po prostu walnąłem śmiechem, sory. GNU/Hurd jest już dawno martwy, nawet przestał już śmierdzieć.
'Prace' nad nim trwają już 18 LAT i ciągle nie istnieje ani jedno działające wydanie! I nigdy nie zaistnieje - projekt po prostu nie wypalił...


Cz paź 23, 2008 3:41 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 31, 2005 8:42 pm
Posty: 164
Lokalizacja: Ze Zupy
Odpowiedz z cytatem
Post 
Cytuj:
Cóż jak ktoś jest masochistą to niech sobie używa Win XP, ja wolę Linuxa


:lol:

Cytuj:
No tak. Wsparcie w technologi .NET dla C++ jest tego dowodem.


bum już wyjaśnił. C++ jest językiem proceduralnym, dziś w modzie są obiektowe ze względu na wygodę. Są na przykład tacy, którzy wolą napisać coś w "asemblerze" niż C, nawet jeśli jest możliwość wyboru. Oczywiście szanujemy ich :) Większość jednak preferuje rozwiązania najwygodniejsze.

_________________
"I nie pytaj, o czym ja chcę powiedzieć, bo ja sam tak naprawdę nie mam NIC do powiedzenia!"


Cz paź 23, 2008 4:17 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:31 am
Posty: 171
Lokalizacja: Kontrreformacja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
Cytuj:
Bezpośrednio zaprzeczyłeś samemu sobie... n/c

Doprawdy? Linux postał później, ale inspiracją do budowy interfejsu Visty bezsprzecznie stanowił KDE.
Cytuj:
Najwyraźniej

To, że C++ ma możliwość współpracy z Asemblerem to nie znaczy, że jego poziom spada niżej. Napisz i wydaj o tym książkę.
Cytuj:
Linux zawsze będzie w C - po prostu ślepa uliczka.

Z C do C++ tylko krok. Kody można przepisać. Poza tym nawet C jest bardziej wydajny niż java.
Cytuj:
Nie JDK (Java Developer's Kit) tylko JRE (Java Runtime Environment). JEdit i JBuilder są potrzebne tylko do tworzenia aplikacji, nie do używania...

A do czego służą te programy jak nie do tworzenia aplikacji? Co chcesz zrobić z napisanym kodem? Wydrukować? Moza tym nie wiem jak JBuilder, ale dla uruchomienia JEdit wymagany jest JDK http://jedit.org/index.php?page=download
Przestań opowiadać bajki. Moja siostra programuje w javie- bez JDK JEdit nawet nie ruszy, a to dlatego, że wykorzystuje właśnie JDK.
Cytuj:
Rozmiar samego programu (.jar) jest - zazwyczaj - takiej samej wielkości jak 'zwykła' aplikacja napisana np. w c++.

Taaa... tylko do tego wymagane jest JRE.
Po raz kolejny mylisz pojęcia i mówisz nie na temat.
Cytuj:
Powstało głównie po to żeby umożliwić łatwiejsze portowanie istniejących aplikacji... głównym językiem .NET jest C#.

Który posiada wiele cech języków C++ i java, a ponadto pojawienie się .NET to nic innego jak odpowiedź MS po tym jak przegrali proces o własną modyfikację javy.
Cytuj:
oczywiście Linux ma STEROWNIK i dzięki temu działa na komórce...

Oczywiście, że ma. Jak Ty sobie wyobrażasz wyświetlanie czegokolwiek bez sterownika grafiki?
Cytuj:
Nie 'opamiętał' tylko stwierdził że istnieje wystarczająco duży rynek, tj. istnieje szansa zarobku.

Czytaj: opamiętał.
Cytuj:
Miałem na myśli Windows Update.

A ja dodam coś jeszcze. Zrób update z Home Basic Edition do Home Premium bo od tej edycji dopiero jest Aero. Ja mam swietną grafikę bez wkładania dodatkowych kosztów. A Ty zakładasz, że każdy już musi mieć Premium.
Cytuj:
Jasne że płacą - techniczna możliwość jak najbardziej istnieje. Mając swój windows jak najbardziej możesz tworzyć nowe 'dystrybucje', ale prawa do instalacji/itd pozostają takie same jak wcześniej - czyli potrzebujesz licencji na każdą kopię.

Licencja to jedno. Drugie, że po prostu technicznie nie stać Cię na to :)
Cytuj:
W tym miejscu po prostu walnąłem śmiechem, sory. GNU/Hurd jest już dawno martwy, nawet przestał już śmierdzieć.
'Prace' nad nim trwają już 18 LAT i ciągle nie istnieje ani jedno działające wydanie! I nigdy nie zaistnieje - projekt po prostu nie wypalił...

http://www.gnu.org/software/hurd/
http://www.debian.org/ports/hurd/
I co bajkopisarzu? Masz nawet DVD do pobrania. Debian na jądrze Hurd. Przestań opowiadać bajki.

_________________
Objawienia.info: poznaj objawienia prywatne uznane przez Kościół katolicki


Cz paź 23, 2008 4:48 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz paź 09, 2008 8:11 pm
Posty: 11
Odpowiedz z cytatem
Post 
siloam napisał(a):
Doprawdy? Linux postał później, ale inspiracją do budowy interfejsu Visty bezsprzecznie stanowił KDE.

Jak już, to interfejs Mac OS.
Cytuj:
To, że C++ ma możliwość współpracy z Asemblerem to nie znaczy, że jego poziom spada niżej. Napisz i wydaj o tym książkę.

Nie chodzi o współpracę z assemblerem, tylko bezpośredni dostęp do pamięci, co za tym idzie brak automatycznego zwalniania zasobów, itd.
C++ = C + klasy + szablony + ściślejsza kontrola typów
I dlatego C++ jest językiem średniego poziomu.
Cytuj:
Z C do C++ tylko krok. Kody można przepisać. Poza tym nawet C jest bardziej wydajny niż java.

Praktycznie tylko w obliczeniach numerycznych, a ta przewaga nie ma żadnego znaczenia.
C razem z assemblerem zawsze będzie używany do pisania najniższych części systemu - czyli wręcz śladowe ilości.

Kodów nie można przepisać - praca kosztuje. ANSI C nie jest całkowicie kompatybilny z C++, a używanie klas niesie za sobą inne problemy.
Nie mówię zresztą o C++, tylko o HLLach.
Bezpieczeństwo C++ jest porównywalne z tym w C.
Cytuj:
A do czego służą te programy jak nie do tworzenia aplikacji? Co chcesz zrobić z napisanym kodem? Wydrukować? Moza tym nie wiem jak JBuilder, ale dla uruchomienia JEdit wymagany jest JDK http://jedit.org/index.php?page=download
Przestań opowiadać bajki. Moja siostra programuje w javie- bez JDK JEdit nawet nie ruszy, a to dlatego, że wykorzystuje właśnie JDK.

Cytuj:
Latest version (development): (JDK 1.5 and later)

Czyli... wersja dla ludzi chcących ROZWIJAĆ JEDIT! Jako że JDK jest wymagany do TWORZENIA aplikacji, nic dziwnego że tutaj jest potrzebny...

http://jedit.org/FAQ/installation.html napisał(a):
First, make sure you have a working installation of the Java platform. To run jEdit, you will a platform package having a version number of at least 1.5.0_06. If you do not have the Java platform, we recommend downloading the larger “Software Development Kit” (SDK), instead of the smaller “Java Runtime Environment” (JRE), because you will need the tools supplied with the SDK if you will be using Java for development.


Czy ta Twoja siostra w ogóle istnieje?
Cytuj:
Taaa... tylko do tego wymagane jest JRE.
Po raz kolejny mylisz pojęcia i mówisz nie na temat.

Do uruchomienia większości aplikacji (napisanych w C/C++!) w linuksie wymagane są pliki .so w /lib/, /usr/lib, itd. Razem zajmują nawet 400MB.
W windowsie masz z kolei pliki .dll (jak i .sys, ale to dla driverów) w win/system32...
Już nie mówiąc o rozmiarze kernela...
Wliczanie rozmiaru JRE do rozmiaru aplikacji to czysty absurd.
Cytuj:
Który posiada wiele cech języków C++ i java, a ponadto pojawienie się .NET to nic innego jak odpowiedź MS po tym jak przegrali proces o własną modyfikację javy.

I co to ma do rzeczy? Posiada wiele cech różnych języków...
Cytuj:
Oczywiście, że ma. Jak Ty sobie wyobrażasz wyświetlanie czegokolwiek bez sterownika grafiki?

Żeby system działał na innym procesorze/architekturze musi ją wspierać - oprócz rekompilacji trzeba zaimplementować jej obsługę.
Sterownik to moduł/itd do obsługi ZEWNĘTRZNEGO, z punktu widzenia kernela, urządzenia... znowu, zupełnie nie te pojęcia.
Cytuj:
Czytaj: opamiętał.

Błąd - to by oznaczało, że rynek (o takiej wielkości jak teraz) istniał zawsze. Zaczął się zwiększać dopiero niedawno, po zakończeniu wojny megahercowej.
Cytuj:
A ja dodam coś jeszcze. Zrób update z Home Basic Edition do Home Premium bo od tej edycji dopiero jest Aero. Ja mam swietną grafikę bez wkładania dodatkowych kosztów. A Ty zakładasz, że każdy już musi mieć Premium.

Wersja jądra to coś innego niż wersja systemu...
Wpisz w konsoli 'ver'.
Cytuj:
Licencja to jedno. Drugie, że po prostu technicznie nie stać Cię na to :)

Jak to - nie stać? Kupujesz dla firmy 30 licencji, tworzysz własną płytkę instalacyjną, instalujesz 30 razy...
Cytuj:
http://www.gnu.org/software/hurd/
http://www.debian.org/ports/hurd/
I co bajkopisarzu? Masz nawet DVD do pobrania. Debian na jądrze Hurd. Przestań opowiadać bajki.

:D Miałem zamiar o tym Debianie napisać, ale stwierdziłem że sam to znajdziesz...
Jedyne to czego można ten system wykorzystać to do... rozwijania go, bo:
http://en.wikipedia.org/wiki/Debian_GNU/Hurd napisał(a):
However, the Hurd itself remains under development, and as such is not ready for use in production systems.

Już taki Plan9 jest o wiele bardziej rozwinięty - a i tak praktycznie nikt go nie używa...


Cz paź 23, 2008 5:33 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:31 am
Posty: 171
Lokalizacja: Kontrreformacja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
Cytuj:
Czy ta Twoja siostra w ogóle istnieje?

http://jedit.org/index.php?page=compatibility
Korzystać z nowej wersji możesz TYLKO z JDK. Istnieje i ma się dobrze. Studiuje matematykę o profilu informatycznym na UMCS. Chłopaka już ma więc odpadasz :P
Cytuj:
Wliczanie rozmiaru JRE do rozmiaru aplikacji to czysty absurd.

Nie czysty absurd, a konieczność- bez tego ich nie ruszysz. Poza tym aplikacje pisane w javie same w sobie są kolosami.
Cytuj:
I co to ma do rzeczy? Posiada wiele cech różnych języków...

Podobnie jak aplikacje na linuxa możesz pisać w C, C++, pythonie czy perlu.
Cytuj:
Oczywiście, że ma. Jak Ty sobie wyobrażasz wyświetlanie czegokolwiek bez sterownika grafiki?

Cytuj:
Sterownik to moduł/itd do obsługi ZEWNĘTRZNEGO, z punktu widzenia kernela

Owszem wyraziłem się nieprecyzyjnie, co nie znaczy, że Linux nie ma tu przewagi. Ma i to bezsprzeczną.
Cytuj:
Błąd - to by oznaczało, że rynek (o takiej wielkości jak teraz) istniał zawsze. Zaczął się zwiększać dopiero niedawno, po zakończeniu wojny megahercowej.

Błąd- nie oznaczałoby, ze ten rynek istniał zawsze taki jak teraz, a tylko to, że istniał.
Cytuj:
Wersja jądra to coś innego niż wersja systemu...
Wpisz w konsoli 'ver'.

Wersje kelnera sprawdza się poleceniem uname -r "znawco".
Cytuj:
Kupujesz dla firmy 30 licencji, tworzysz własną płytkę instalacyjną, instalujesz 30 razy...

Kupujesz. O tym mówię. A nie każdego na to stać.
Cytuj:
Miałem zamiar o tym Debianie napisać, ale stwierdziłem że sam to znajdziesz...

Tak, tak... a to na Hurdzie nigdy żaden działający system miał nie istnieć.
Czyli sam stwierdzasz, że wcześniej kłamałeś.

_________________
Objawienia.info: poznaj objawienia prywatne uznane przez Kościół katolicki


Cz paź 23, 2008 7:44 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz paź 09, 2008 8:11 pm
Posty: 11
Odpowiedz z cytatem
Post 
siloam napisał(a):
Korzystać z nowej wersji możesz TYLKO z JDK. Istnieje i ma się dobrze. Studiuje matematykę o profilu informatycznym na UMCS.

No dobrze - co nie zmienia faktu że to wyjątek.
Cytuj:
Nie czysty absurd, a konieczność- bez tego ich nie ruszysz. Poza tym aplikacje pisane w javie same w sobie są kolosami.

W takim razie każda aplikacja napisana w C ma to 40 do 100 mb...
'antlrworks-1.1.7.jar' 2.19 MB. To dużo?
Cytuj:
Podobnie jak aplikacje na linuxa możesz pisać w C, C++, pythonie czy perlu.

...Ale C ciągle jest praktycznie jedynym powszechnie używanym...
Cytuj:
Błąd - to by oznaczało, że rynek (o takiej wielkości jak teraz) istniał zawsze. Zaczął się zwiększać dopiero niedawno, po zakończeniu wojny megahercowej.
Cytuj:

Błąd- nie oznaczałoby, ze ten rynek istniał zawsze taki jak teraz, a tylko to, że istniał.

Istnieje też rynek sprzedaży atari. Czy to znaczy microsoft powinien zacząć produkować atari?
Cytuj:
Wersje kelnera sprawdza się poleceniem uname -r "znawco".

Fajnie, tylko że mowa była o wersjach kernela windows.
Cytuj:
Kupujesz. O tym mówię. A nie każdego na to stać.

Firmy? Kontrole potrafią być bolesne; taka kwota z punktu widzenia praktycznie każdego przedsiębiorstwa z 30 pracownikami jest bez znaczenia.
Cytuj:
Tak, tak... a to na Hurdzie nigdy żaden działający system miał nie istnieć.
Czyli sam stwierdzasz, że wcześniej kłamałeś.

To go zainstaluj i używaj na codzień...
W ten sposób linux 0.1 razem z prostą konsolą można nazwać działającym systemem. Ba, nawet dowolny system napisany w godzinę przez gimnazjalistę po internetowym kursie programowania...


Cz paź 23, 2008 8:14 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:31 am
Posty: 171
Lokalizacja: Kontrreformacja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
bum napisał(a):
Firmy? Kontrole potrafią być bolesne; taka kwota z punktu widzenia praktycznie każdego przedsiębiorstwa z 30 pracownikami jest bez znaczenia.

Ma znaczenie. Wyobrażasz sobie od razu prosperującą firmę. Wyobraź sobie, że firma na starcie potrzebuje już 30 stanowisk. Każdy wydatek ma znaczenie- szczególnie, że nie chodzi tylko o firmy, ale o szkoły, urzędy gmin i innych instytucji publicznych. Polskie państwo zaoszczędziłoby masę pieniędzy gdyby tak w szkołach i instytucjach państwowych używano Gnu/Linuxa zamiast Windows.
Cytuj:
To go zainstaluj i używaj na codzień...
W ten sposób linux 0.1 razem z prostą konsolą można nazwać działającym systemem. Ba, nawet dowolny system napisany w godzinę przez gimnazjalistę po internetowym kursie programowania...

A wiesz, że mam chęć go wypróbować? Połowa repozytorium debiana jest na niego dostępna a nie "linux z prostą konsolką". Debian ma największe repo w świecie open source, którego połowy nie mają nawet niektóre inne dystrybucje.

_________________
Objawienia.info: poznaj objawienia prywatne uznane przez Kościół katolicki


Cz paź 23, 2008 11:48 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz paź 09, 2008 8:11 pm
Posty: 11
Odpowiedz z cytatem
Post 
siloam napisał(a):
Ma znaczenie. Wyobrażasz sobie od razu prosperującą firmę. Wyobraź sobie, że firma na starcie potrzebuje już 30 stanowisk. Każdy wydatek ma znaczenie- szczególnie, że nie chodzi tylko o firmy, ale o szkoły, urzędy gmin i innych instytucji publicznych.

Przy zakupie razem ze sprzętem (OEM), najlepiej jeszcze w leasingu, są to naprawdę grosze w porównaniu do ceny choćby takiego wynajmu biura..
Cytuj:
Polskie państwo zaoszczędziłoby masę pieniędzy gdyby tak w szkołach i instytucjach państwowych używano Gnu/Linuxa zamiast Windows.

Używają, np. w lubelskim Wojęwódzkim Urzędzie do Spraw Melioracji (i czegoś tam) główny serwer stoi na Suse (też kupionym - za dużej oszczędności tu nie było...) i zdaje się kilka innych też.

Do zwykłego użytku nie wejdzie nigdy, a jeśli wejdzie to tylko zwiększy koszty:
- jest trudniejszy w obsłudze (posadź 'zwykłego człowieka' przed linuksem i windowsem i zobacz z czym lepiej sobie radzi) - czyli trzeba będzie wydawać kasę na szkolenia;
- brak chyba najważniejszej aplikacji - Office. Czy tego chcesz czy nie, .doc/.xls to światowe standardy obroto dokumentami, używane od Zimbabwe do USA. OpenOffice usiłuje nadgonić ale jak na razie jest w tyle conajmniej 10 lat (to, kiedy został stworzony nie ma żadnego znaczenia - liczy się sam fakt); dodatkowym utrudnieniem jest dla niego potrzeba implementowania standardów MS, oraz, znowu, szkolenia - kolejne pieniądze.

Kupowania Office'a i uruchamiania go pod Wine jakoś sobie nie wyobrażam.

Kolejną sprawą jest odpowiedzialność/pomoc teczniczna - dlatego nawet jak Linux, to płatny...


Pt paź 24, 2008 3:27 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:31 am
Posty: 171
Lokalizacja: Kontrreformacja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
bum napisał(a):
Przy zakupie razem ze sprzętem (OEM), najlepiej jeszcze w leasingu, są to naprawdę grosze w porównaniu do ceny choćby takiego wynajmu biura.

Robisz kolejne założenia. Nie każdy zakupuje w ten sposób sprzęt.
Cytuj:
Używają, np. w lubelskim Wojęwódzkim Urzędzie do Spraw Melioracji (i czegoś tam) główny serwer stoi na Suse (też kupionym - za dużej oszczędności tu nie było...) i zdaje się kilka innych też.

No tak, jakby debiana nie było...

Cytuj:
- jest trudniejszy w obsłudze (posadź 'zwykłego człowieka' przed linuksem i windowsem i zobacz z czym lepiej sobie radzi) - czyli trzeba będzie wydawać kasę na szkolenia;

Nie jest trudniejszy. To względna opinia oparta na tym, że Linux nie jest nauczany w szkołach. Mamy tu do czynienia z monopolistyczną polityką MS.
Cytuj:
- brak chyba najważniejszej aplikacji - Office. Czy tego chcesz czy nie, .doc/.xls to światowe standardy obroto dokumentami, używane od Zimbabwe do USA. OpenOffice usiłuje nadgonić ale jak na razie jest w tyle conajmniej 10 lat (to, kiedy został stworzony nie ma żadnego znaczenia - liczy się sam fakt); dodatkowym utrudnieniem jest dla niego potrzeba implementowania standardów MS, oraz, znowu, szkolenia - kolejne pieniądze.
Kupowania Office'a i uruchamiania go pod Wine jakoś sobie nie wyobrażam.

W ogóle nie wyobrażam sobie kupowania czegokolwiek poza sprzętem. Open Office obsługuje odczyt i zapis w formatach Worda i Exela 2003 i 2007. Pomijam niuanse związane z powstaniem standardu OpenXML.
Cytuj:
Kolejną sprawą jest odpowiedzialność/pomoc teczniczna - dlatego nawet jak Linux, to płatny...

Z tymże koszty takiego linuxa są ok 10 mniejsze niż Windows.

_________________
Objawienia.info: poznaj objawienia prywatne uznane przez Kościół katolicki


Pt paź 24, 2008 4:15 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz paź 09, 2008 8:11 pm
Posty: 11
Odpowiedz z cytatem
Post 
siloam napisał(a):
Robisz kolejne założenia. Nie każdy zakupuje w ten sposób sprzęt.

To ma problem, bo to jest najtańszy sposób.
Cytuj:
No tak, jakby debiana nie było...

Przeczytaj jeszcze raz moje ostatnie zdanie. Jeśli Linux będzie używany w urzędach, będzie to praktycznie wyłącznie Linux płatny.

Cytuj:
Nie jest trudniejszy. To względna opinia oparta na tym, że Linux nie jest nauczany w szkołach. Mamy tu do czynienia z monopolistyczną polityką MS.

:D Znaczy, MS odpowiada za program edukacji?
Linux jest trudniejszy, z instalacją i konfiguracją windowsa poradzi sobie większość dzieci, żeby móc operować w linuksie trzeba nauczyć się pracy z konsoli z conajmniej kilku manuali.
W dodatku niedoświadczonemu użytkownikowi o wiele łatwiej go zepsuć (przy próbie konfiguracji itd) - windows jest dużo odporniejszy.

Jasne że ciągle powstają nowe pomysły jak to ułatwić, ale ciągle rozwiązaniem problemu (jeśli zaistnieje) z np. brakiem drivera jest 'załaduj moduł' (modprobe) albo 'zrekompiluj kernel'. W windowsie mamy ładny plik .exe i wszystko się samo instaluje.
(wyjątkiem jest tu driver nvidii który miał (ma?) ładny installer w gtk).
Więc - Linux JEST trudniejszy. I to wręcz nieporównywalnie.

Zresztą tłumaczenia 'bo windowsa wszyscy znają' możesz sobie darować - powody nie mają znaczenia, znaczenie ma sam fakt.
Cytuj:
W ogóle nie wyobrażam sobie kupowania czegokolwiek poza sprzętem. Open Office obsługuje odczyt i zapis w formatach Worda i Exela 2003 i 2007. Pomijam niuanse związane z powstaniem standardu OpenXML.

Nie obsługuje, tylko "obsługuje", ew. "podobno obsługuje". Otwórz kiedyś jakiś bardziej skomplikowany dokument w Wordzie 2007, a później w najnowszym OpenOffice. W tym drugim będzie wyglądał zupełnie inaczej...
Akurat Office był i jest najlepszym zestawem programów do biura - na samym początku swego istnienia miał przecież konkurencję, która teraz jest praktycznie niewidoczna.
(tak samo zresztą było z Windows NT i Unixami jeśli chodzi o serwery).
Cytuj:
Z tymże koszty takiego linuxa są ok 10 mniejsze niż Windows.

Naprawdę? Wersja subskrypcji 'Standard' Suse Linux na jeden rok kosztuje 2500 zł.


Pt paź 24, 2008 4:42 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:31 am
Posty: 171
Lokalizacja: Kontrreformacja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
bum napisał(a):
Jeśli Linux będzie używany w urzędach, będzie to praktycznie wyłącznie Linux płatny.

Nie koniecznie. Bywa, że w instytucjach zatrudniony jest na stałe informatyk. W takim wypadku płatna pomoc od firmy jest po prostu zbędna. (No chyba, że gość nie zna się na systemie.). Oczywiście tak może być i z Windows, z tą różnicą, że za Windows koniecznie się płaci.
Cytuj:
:D Znaczy, MS odpowiada za program edukacji?

Paradoksalnie: tak. Goście z Redmond mają fiołka na punkcie patentów i monopolizacji. Obiecują duże korzyści osobom zaangażowanym w promocję ich systemu (mają oczywiście do tego prawo), jednakże uciekają się często do praktyk "poniżej pasa" zob. np. zatargi z firmą SUN, czy też przypadek, gdzie dopiero sąd nakazał zmianę nazwy "Media Reduced", która sugerowała brak możliwości odtwarzania mediów przez tą wersję systemu. Powiesz, że nie ma to związku z edukacją. Owszem ma. Dlaczego? Otóż dlatego, że Open Source to często organizacje non- profit, które mają status organizacji charytatywnych, a nie moloch gospodarczy, którego stać na reklamę i wpływy na płaszczyźnie oświaty i gospodarki. Zobacz ilość stron w internecie, gdzie reklamuje się system Windows, a gdzie Linux. Masa ludzi nawet nie jest świadoma, że poza Windows mają jakikolwiek inny wybór.
Cytuj:
Linux jest trudniejszy, z instalacją i konfiguracją windowsa poradzi sobie większość dzieci, żeby móc operować w linuksie trzeba nauczyć się pracy z konsoli z conajmniej kilku manuali.

Nie żartuj. Widziałeś jak wygląda teraz openSUSE lub Ubuntu? Dla zwykłego użytkownika znajomość konsoli jest po prostu zbędna ponieważ istnieje już masa narzędzi graficznych.
Cytuj:
W dodatku niedoświadczonemu użytkownikowi o wiele łatwiej go zepsuć (przy próbie konfiguracji itd) - windows jest dużo odporniejszy.

Subiektywna opinia. Po prostu należy wiedzieć w co się klika.
Cytuj:
Jasne że ciągle powstają nowe pomysły jak to ułatwić, ale ciągle rozwiązaniem problemu (jeśli zaistnieje) z np. brakiem drivera jest 'załaduj moduł' (modprobe) albo 'zrekompiluj kernel'. W windowsie mamy ładny plik .exe i wszystko się samo instaluje.
(wyjątkiem jest tu driver nvidii który miał (ma?) ładny installer w gtk).
Więc - Linux JEST trudniejszy. I to wręcz nieporównywalnie.

Te argumenty straciły na celności kilka lat temu. Obecnie możesz sobie kernel wymienić za pomocą Synaptica, a sterowniki załadować za pomocą narzędzi graficznych (np. nakładki graficzne na ndiswapper i inne)
Cytuj:
Zresztą tłumaczenia 'bo windowsa wszyscy znają' możesz sobie darować - powody nie mają znaczenia, znaczenie ma sam fakt.

Powody jak najbardziej mają znaczenie. MS powstał wcześniej, jest organizacją ściśle dochodową i monopolistyczną. To są fakty.
Cytuj:
Nie obsługuje, tylko "obsługuje", ew. "podobno obsługuje". Otwórz kiedyś jakiś bardziej skomplikowany dokument w Wordzie 2007, a później w najnowszym OpenOffice. W tym drugim będzie wyglądał zupełnie inaczej...

Zależy od dokumentu. Jeżeli chodzi o wydruk to import do PDF rozwiązuje probem.
A tu już zakładasz że Open Office musi być koniecznie w 100% kompatybilny z MS Office. Zaopatrz większość urzędów w Open Office z domyślnym ODF i już po problemie. Problemem jest monopolizacja rynku i zamknięte specyfikacje MS.
Cytuj:
Naprawdę? Wersja subskrypcji 'Standard' Suse Linux na jeden rok kosztuje 2500 zł.

Z tymże forma Novell ma podpisaną umowę z MS jeżeli chodzi o wsparcie formatów i programów MS :) Poza tym, to obejmuje subskrypcję całej dystrybucji (łącznie z programami, które zawiera)- nie jest jak w Windows, że osobno masz subskrypcję na XP czy Vistę, a osobno na MS Office i do tego na jakiegoś dobrego antywirusa z firewallem. Linux vincit.

_________________
Objawienia.info: poznaj objawienia prywatne uznane przez Kościół katolicki


Pt paź 24, 2008 5:48 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz paź 09, 2008 8:11 pm
Posty: 11
Odpowiedz z cytatem
Post 
siloam napisał(a):
Paradoksalnie: tak. Goście z Redmond mają fiołka na punkcie patentów i monopolizacji. Obiecują duże korzyści osobom zaangażowanym w promocję ich systemu (mają oczywiście do tego prawo), jednakże uciekają się często do praktyk "poniżej pasa" zob. np. zatargi z firmą SUN, czy też przypadek, gdzie dopiero sąd nakazał zmianę nazwy "Media Reduced", która sugerowała brak możliwości odtwarzania mediów przez tą wersję systemu. Powiesz, że nie ma to związku z edukacją. Owszem ma. Dlaczego? Otóż dlatego, że Open Source to często organizacje non- profit, które mają status organizacji charytatywnych, a nie moloch gospodarczy, którego stać na reklamę i wpływy na płaszczyźnie oświaty i gospodarki. Zobacz ilość stron w internecie, gdzie reklamuje się system Windows, a gdzie Linux. Masa ludzi nawet nie jest świadoma, że poza Windows mają jakikolwiek inny wybór.

Nie - sugerowała - tylko informowała.
Nakaz wydania wersji bez media playera to bezczelny interwencjonizm, ostatnio nawet google zaskarżyło microsoft o 'praktyki monopolistyczne' - dodawanie do systemu funkcji wyszukiwania...
Szkoły mają uczyć obsługi komputera a fakty są takie że 99% uczniów używa windowsa, windows jest wszędzie, jest standardem,
zresztą zdaje się w gimnazjum (do programu) ostatnio wprowadzili coś z linuksem ale szczegołów nie znam.
Cytuj:
Nie żartuj. Widziałeś jak wygląda teraz openSUSE lub Ubuntu? Dla zwykłego użytkownika znajomość konsoli jest po prostu zbędna ponieważ istnieje już masa narzędzi graficznych.

Ta... włącz mi obsługę quoty
W takim Suse:
- trzeba zedytowac /etc/fstab i dodac usrquota, grpquota do parametrów urządzenia/partycji
- przemontować partycję używając mount -o remount co
- stworzyć pliki z informacją używając quotacheck -c
- ustawić chmod 744 dla aquota.user i aquota.group
- użyć quotaset (tego polecenia nie jestem pewny, jakieś podobne) żeby ustawić parametry
- włączyć serwis do obsługi quoty (pamiętam tyle że w nazwie jest quota)
- pomodlić się do wybranego boga i spróbować włączyć quote używając quotaon
- nie działa, błąd nie ma sensu, wtf (coś o nieistnieniu plików konfiguracyjnych - a quotacheck mówi że wszystko ok)
I to wszystko na płatnym systemie!... Kroki w których teoretycznie nic nie może pójść źle dają całkiem bezsensowne wyniki, nie wiadomo dlaczego... (wina innego systemu plików niż ext3? a kto to wie...).

Jakoś w windowsie to tylko kilka kliknięć, a nawet jak coś nie działa to jasno pisze dlaczego...

Cytuj:
sterowniki załadować za pomocą narzędzi graficznych

Różnica miedzy make menuconfig a make xmenuconfig jest pomijalna, a właśnie tego używa się żeby skompilować np. nowy moduł (do konfiguracji co ma być włączone do kompilacji dokładniej).
Cytuj:
Powody jak najbardziej mają znaczenie. MS powstał wcześniej, jest organizacją ściśle dochodową i monopolistyczną. To są fakty.

Jasne. I m.in. dzięki temu ma przewagę nad Linuksem
Cytuj:
A tu już zakładasz że Open Office musi być koniecznie w 100% kompatybilny z MS Office. Zaopatrz większość urzędów w Open Office z domyślnym ODF i już po problemie. Problemem jest monopolizacja rynku i zamknięte specyfikacje MS.

Specyfikacje dokumentów .doc i .xls są publicznie dostępne.
Cytuj:
Z tymże forma Novell ma podpisaną umowę z MS jeżeli chodzi o wsparcie formatów i programów MS :)

Tak, uruchomisz Office na Suse.
Miałeś na myśli patenty.
Cytuj:
Poza tym, to obejmuje subskrypcję całej dystrybucji (łącznie z programami, które zawiera)- nie jest jak w Windows, że osobno masz subskrypcję na XP czy Vistę, a osobno na MS Office i do tego na jakiegoś dobrego antywirusa z firewallem. Linux vincit.

Windows business server z office 2007 to mniej niż 2500 zł.
Firewall jest wbudowany w system.
Antywirus - jak kto lubi, mi tam niepotrzebny, zresztą ms co jakiś wydaje coraz to nowsze wersje swojego narzędzia do usuwania najpopularniejszych robaków/itd.


Pt paź 24, 2008 6:38 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
bum napisał(a):
Linux jest trudniejszy, z instalacją i konfiguracją windowsa poradzi sobie większość dzieci, żeby móc operować w linuksie trzeba nauczyć się pracy z konsoli z conajmniej kilku manuali.
pomijając jeszcze fakt że MAN jest zazwyczaj w języku angielskim czyli dzieciak musi nauczyć się języka zanim zainstaluje system

tylko po co sobie życie utrudniać jak mozna ulatwiać?
ja akurat miałem na tyle zacięcia że przeszedłem przez instalację Xów
i dość dobrze mi działał
ale znam takich co konfigurowali kompa do pracy przez tygodnie.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pt paź 24, 2008 8:44 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:31 am
Posty: 171
Lokalizacja: Kontrreformacja
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
Jockey napisał(a):
ale znam takich co konfigurowali kompa do pracy przez tygodnie.

X-y w ubuntu działają tuż po starcie. U siebie mam NVIDIA GeForce Go 8600GS i wszystko działało na domyślnym sterowniku Archos. Nie miałem tylko obsługi Compiz-Fusion. Doinstalowałem więc z repozytorium nvidia-gfx i wszystko śmiga.
Żeby konfigurować "tygodnie" to naprawdę trzeba mieć "talent"...

_________________
Objawienia.info: poznaj objawienia prywatne uznane przez Kościół katolicki


Pt paź 24, 2008 9:30 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 28, 2006 6:22 pm
Posty: 1841
Lokalizacja: Oberschlesien
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post 
siloam napisał(a):
Jockey napisał(a):
ale znam takich co konfigurowali kompa do pracy przez tygodnie.

X-y w ubuntu działają tuż po starcie. U siebie mam NVIDIA GeForce Go 8600GS i wszystko działało na domyślnym sterowniku Archos. Nie miałem tylko obsługi Compiz-Fusion. Doinstalowałem więc z repozytorium nvidia-gfx i wszystko śmiga.
Żeby konfigurować "tygodnie" to naprawdę trzeba mieć "talent"...

U mnie X-y nie dzialaly po starcie, a rekompilacja jadra to nie dla mnie przy moim skromnym stanie wiedzy o tym systemie.

_________________
Wolnej myśli nie można spalić.


So paź 25, 2008 6:33 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL