Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:34 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Demoniczne Gry 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 26, 2020 1:09 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Demoniczne Gry
Cześć wszystkim. Zajmuję się projektowaniem i tworzeniem gier.

Wielokrotnie spotkałem się z stwierdzeniem o złej sile, która tkwi w grach. Rozumiem pewien strach u niektórych osób, które nie mają styczności z grami i ich nie rozumieją. Bliźniacza sytuacja miała miejsce się przy powstawaniu fotografii czy filmu.

Chciałbym w tym wątku wysłuchać waszych opinii oraz w miarę możliwości odpowiedzieć na pytania związane z grami i ich niebezpieczeństwami.

Skoro tutaj już jestem chciałbym powiedzieć kilka słów o grach komputerowych. Gra jest to kolejny środek przekazu, w której w zależności od gatunku, prowadzimy bohatera przez świat przygód, zajmujemy się budową miast lub krajów, możemy siąść za kierowników samochodu, kierować poczynaniami zabójcy. Wszystko to są scenariusze i możliwości, które są ograniczone tym co zaprojektują twórcy danej gry.

Uprzedzając pytanie, czy moralne jest zabijanie postaci w grach? Moja odpowiedź brzmi, jest to tak samo moralne jak dobrowolne pójście do kina na film, w którym jest przemoc i śmierć.

Oczywiście, brutalne gry nie sprzyjają wychowaniu dzieci, tak samo jak brutalne filmy. Dlatego są ograniczenia wiekowe na oba środki przekazu.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?


Pn cze 29, 2020 12:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Demoniczne Gry
Wszystko zależy od "poziomu" tej przemocy w grach. Tak mi się wydaje. Nawet w takim znanym chyba wszystkim MARIO BROS była przemoc (strzelał i skakał po tych swoich śmiesznych przeciwnikach ; grzybkach, pancernikach, jakichś raczkach zrzucanych przez chmurkę...) W FIFIE (nieszkodliwej) można celowo sfaulować na czerwoną kartkę i ostro kontuzjować przeciwnika.

O jakichś demonicznych grach niewiele wiem ; Diablo - nie grałem. Strzelałem kiedyś do..zombie, ale w obronie własnej (chciały mnie zjeść) ;)

Wszystko zależy od rodziców, ich podejścia - jak pozwalają dzieciom na wszystkie gry "jak leci", to skutki mogą być opłakane, choć to nie jest reguła. Z gier się wyrasta jak i z filmów. Ja kiedyś zachwycałem się wrestlingiem (mama mówiła, że to brutalne), ale ojciec jej od razu uświadomił, że to udawane, a w zasadzie reżyserowane (jak w filmie) - taka sportowa rozrywka z góry ustalonym scenariuszem.

Nie we wszystkim jest samo zło.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Wt lip 07, 2020 12:09 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Demoniczne Gry
Współczesne gry (dużo jest takich) generują wirtualny świat, w którym uczestnik żyje i przeżywa różne zdarzenia. Od tej strony mogą być niezbyt zdrowe dla młodego człowieka, trzeba go kontrolować. Świat wykreowany w takich grach bywa bardzo sugestywny - moce obliczeniowe komputerów potrafią wygenerować naprawdę fotorealistyczne sceny, a fizyka gry bywa bardzo mocno zbliżona do rzeczywistej. Powiedziałbym że to czasem wręcz symulacja rzeczywistości. Jeśli potrafisz odróżnić taki wygenerowany świat od rzeczywistości, to jeszcze jest ok. Gorzej gdy tamten świat zaczyna cię wciągać. Gry wymuszają jakieś dzikie akcje, strzelaniny, zabijanie przeciwników. Na ile gracz ma świadomość że to fikcja, a na ile zaczyna się z tą wirtualną rzeczywistością utożsamiać?
Należy pamiętać, że ludzie (z punktu widzenia wiary chrześcijańskiej) grzeszą uczynkiem, zaniedbaniem i myślą.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt lip 07, 2020 9:05 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Demoniczne Gry
Jest temat o grach i kiedyś była tam spora dyskusja o zabijaniu w grach.
Młode leszcze pewnie nie wiedzą że w czasach kiedy istniały salony gier, gdzie płaciło za możliwość pogrania, oprócz fliperów były też gry które dzisiaj zaliczano by do platformówek. Poległy one na sztrzelaniu do wszystkiego co się rusza, a mogło to być cokolwiek, i rzadko miało kształt człowieka czy zwierzęcia. Rozwój grafiki i mocy obliczeniowych komputerów i konsol spowodował że piksele na ekranie mogą wyglądać tak że przypominają żywe istoty. Ale to ciągle są piksele na ekranie.
Jeszcze jedna myśl dotycząca zabijania w grach. Wydaje się że tu też działa powiedzenie "śmierć jednostki to tragedia śmierć milionów to statystyka".
O co chodzi. Otóż jeśli ktoś myśli o zabijaniu w grach , to głównie ma na myśli gry w których postać kierowana prze gracza eksterminuje inne postacie, lub innych graczy w przypadku gier sieciowych. Może to iść w dziesiątki , setki, a nawet tysiące. Ale w grach strategicznych można niszczyć całe cywilizacje, a nawet całe planety! Jednak nie słyszałem by ktoś strategie nazywał brutalnymi :D

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


Wt lip 07, 2020 2:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Demoniczne Gry
Prince of Persia moja ulubiona gra.Osobiście uważam,że gry typu Mortal Kombat rodzą w człowieku agresje z którą sobie póżniej człowiek nie radzi.Dlatego wolałam takie gry jak np.Herosi

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


Śr paź 21, 2020 3:05 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 20, 2018 6:38 pm
Posty: 102
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Demoniczne Gry
Był czas, gdy nekromancja i cała frakcja martwiaków w Heroesach mi nie odpowiadała, jako karykatura. Leżała w poprzek mózgu. Prawie parodia.

Mistrzowska gra nie zmusza do zabijania. Najlepsze strzelanki da się przejść bez rozlewu krwi.

Dobra gra jest złożona jak osobny świat na małą skalę. (Albo to tylko moje preferencje :)

I jeśli są jakieś demoniczne gry, to te, które wciągają dostatecznie mocno, by uzależnić i przeważyć nad innymi rozrywkami i codziennością. Znam jedną taką. Jest świetna, jest grywalna, jest niemal nie do przejścia - i nie jest (w mojej ocenie) dla dzieci właśnie z tego powodu. Co ciekawe, jest dobra wg. mojego wyżej wymienionego kryterium.

_________________
Trzecia natura, jak pisze Boecjusz w czwartym rozdziale dzieła O dwóch naturach (...)


Cz paź 22, 2020 7:03 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz paź 07, 2021 10:30 am
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Demoniczne Gry
ZddRa4 a to ciekawe, zamieściłem właśnie pytanie odnośnie gry Path of Exile w temacie o grach a teraz znalazłem twój temat, jestem ciekaw twojej/waszej opinii o owej grze? S dokładniej tego, czy katolik może w nią grać. Normalnie bym w nią grał, ale w tej grze zostaje się przeklętym... Coś tu nie tak chyba ?:((


Cz paź 07, 2021 5:04 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL