Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 6:25 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn kwi 20, 2009 10:11 am
Posty: 8
Odpowiedz z cytatem
Post Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Wielu moich znajomych ze studiów korzysta z nielegalnej muzyki, filmów, pobiera pirackie podręczniki. Sądzę, że robią to po prostu z niewiedzy, nie uświadamiają sobie, że takie ściąganie to zwykła kradzież. Jak im to wytłumaczyć, żeby się nie obrazili? Problem powiększa jeszcze fakt, że jestem bardzo nieśmiała i mam trudności w kontaktach międzyludzkich. Do tego dochodzi jeszcze różnica wieku - jest to mój drugi kierunek studiów, więc koleżanki i koledzy są ode mnie młodsi o 6 lat, kiedy ja szłam do 1. klasy, on byli niemowlętami, więc to prawie pokoleniowa różnica, inna mentalność itp. Wiele z tych osób pomogło mi, dając mi notatki z zajęć kiedy długo chorowałam, jestem im za to wdzięczna i nie chciałabym im sprawiać przykrości. Ale z drugiej strony wiem, jak ciężko się uwolnić od piractwa, jak już się w to wdepnęło. Sama też kiedyś nie miałam pojęcia, że ściąganie z sieci to kradzież. Teraz czuję, że uświadamianie ludzi o tym to mój sposób zadośćuczynienia za to, ze kiedyś piraciłam. Ale jak to zrobić?


Cz maja 17, 2012 1:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Zgodnie z interpretacją przepisów prawa, którą wyznaje Policja, to piractwem jest rozprowadzanie tego typu materiałów, a nie ich ściąganie. Oczywiście nie dotyczy to oprogramowania.


Cz maja 17, 2012 1:44 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn kwi 20, 2009 10:11 am
Posty: 8
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Patrzyłam na problem bardziej z punktu widzenia etyki katolickiej niż prawa, a ksiądz wyjaśnił mi, że ściąganie z sieci to kradzież.


Cz maja 17, 2012 1:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
ladysherlockian napisał(a):
Patrzyłam na problem bardziej z punktu widzenia etyki katolickiej niż prawa, a ksiądz wyjaśnił mi, że ściąganie z sieci to kradzież.

Z kolei mojej żonie ksiądz powiedział, że w tej kwestii należy kierować się prawem państwowym.

Co ciekawe:
Polskie prawo zezwala na wykonywanie kopii utworów już rozpowszechnionych. Nie precyzuje, że ma być to wyłącznie ksero czy kaseta VHS.


Cz maja 17, 2012 1:54 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn kwi 20, 2009 10:11 am
Posty: 8
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Niestety, Yarpen, nie pomogłeś mi z moim problemem. Z drugiej strony, ciekawe, dlaczego księża tego samego Kościoła mają różne opinie na ten sam temat. Ja jednak częściej spotykałam się z poglądem, że pobieranie z internetu to kradzież (na 3 księży, których pytałam, 2 uważa, że ściąganie to ciężki grzech), więc skoro większość tak uważa, to chyba coś w tym jest.


Cz maja 17, 2012 2:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 15, 2009 1:40 am
Posty: 1828
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Nie przekonasz nikogo. Co prawda prawo jest takie że tzw piractwo jest przestępstwem. Natomiast ocena ludzi korzystających z oprogramowania, muzyki czy gier video już taka jednoznaczna nie jest. Prawo stoi bardziej po stronie wydawców niż twórców. Użytkownik , jako konsument jest właściwie dyskryminowany: wystarczy przeczytać sobie warunki licencji które trzeba zaakceptować w przypadku instalacji wielu programów. Okaże się że płacisz ale nie możesz wymagać i nie masz gwarancji że produkt będzie bez wad.
W Przypadku gier zdarza się że legalne wersje są bardziej "kalekie" niż pirackie.
Rynek audio dopiero zaczyna się dostosowywać - z oporami - do faktu istnienia mp3.
Powyższe powody mimo że prawdziwe są jednak tylko wymówką dla tych którzy jak nie płacili tak i nie będą płacić, a na osoby uczciwe będą patrzeć jak na dziwaków.

_________________
Polska to jest Polska. Tam wyroki boskie stają się niezbadane... nawet dla tego , który je wydał.


Cz maja 17, 2012 2:51 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 11, 2009 8:36 am
Posty: 769
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
ladysherlockian napisał(a):
Wielu moich znajomych ze studiów korzysta z nielegalnej muzyki, filmów, pobiera pirackie podręczniki. Sądzę, że robią to po prostu z niewiedzy, nie uświadamiają sobie, że takie ściąganie to zwykła kradzież. Jak im to wytłumaczyć, żeby się nie obrazili? Problem powiększa jeszcze fakt, że jestem bardzo nieśmiała i mam trudności w kontaktach międzyludzkich. Do tego dochodzi jeszcze różnica wieku - jest to mój drugi kierunek studiów, więc koleżanki i koledzy są ode mnie młodsi o 6 lat, kiedy ja szłam do 1. klasy, on byli niemowlętami, więc to prawie pokoleniowa różnica, inna mentalność itp. Wiele z tych osób pomogło mi, dając mi notatki z zajęć kiedy długo chorowałam, jestem im za to wdzięczna i nie chciałabym im sprawiać przykrości. Ale z drugiej strony wiem, jak ciężko się uwolnić od piractwa, jak już się w to wdepnęło. Sama też kiedyś nie miałam pojęcia, że ściąganie z sieci to kradzież. Teraz czuję, że uświadamianie ludzi o tym to mój sposób zadośćuczynienia za to, ze kiedyś piraciłam. Ale jak to zrobić?



Myślę, że sama musisz znaleźć odpowiedź i rozwiązanie. Inaczej okradniemy Cię z samodzielności.

_________________
Totus tuus Maryjo. Jezu ufam Tobie.


Cz maja 17, 2012 3:12 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn kwi 20, 2009 10:11 am
Posty: 8
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Myślałam o tym, żeby np. na Facebooku na naszej grupie wstawić linki do artykułów, które wyjaśniają, dlaczego piractwo to kradzież, albo żeby tak pokierować rozmową, aby oni powiedzieli mi, że ściągają nielegalnie z neta, a ja bym wtedy wytłumaczyła, że to kradzież i grzech ciężki. Może np. tak, że kiedy koleżanki wymieniają się pirackim podręcznikiem, ja zrobię tak, że udam że o niczym nie wiem i zapytam ile kosztuje taki elektroniczny podręcznik, czy jest taniej niż w księgarni, a jak one odpowiedzą, że to za darmo, powiedzieć, że to przecież kradzież. Co o tym sądzicie? Podałam swoją propozycję, więc możecie teraz zaproponować coś od siebie.Dzięki za sugestie, będą pewnie dużo lepsze niż ta moja :)


Pt maja 18, 2012 12:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 16, 2009 6:12 pm
Posty: 2377
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Nie ma co się gimnastykować aż tak bardzo.
Zrób tak, niech nagrają coś swojego, potem to opublikują i spróbują na tym zarobić.
Jak pojawi się pierwszy złodziej, którzy ukradnie ich dzieło (np. film wykonany podczas podróży dookoła świata), tudzież zacznie bez zgody publikować na youtube (czyli też złodziej, czy to świadomy tego procederu, czy też nie), zapytaj się ich jak się czują z tym.
Napracowali się, chcieli zarobić, a tutaj nici. Po sieci i po straganach na targu jak taniocha idą pirackie płyty z jakimś fajnym filmem autorskim z wyprawy.

_________________
"Bóg jest miłością" :) | Polecam dla katolickich małżeństw -> www.mamre.pl | Bądźmy Miłosierni


Wt maja 22, 2012 8:08 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt gru 04, 2012 8:23 pm
Posty: 18
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Jako ciekawostkę podam informację, że po zamknięciu pewnego serwisu oferującego pliki do ściągania czy udostępniania okazało się, że stastycznie mniej widzów poszło do kina. Wniosek: piraci polecają filmy. Skoro tak to zapewne także inne produkty, więc nasuwa się motto z Fausta....


Wt gru 04, 2012 10:16 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 6:41 pm
Posty: 751
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Niezależnie od tego, czy ściąganie za darmo z internetu czegoś, co w innym miejscu kosztuje, jest nieetyczne, dlaczego nazywa się to kradzieżą? Kradzież to pozbawienie kogoś jego własności, a nie ewentualnego zysku. Jaką własność traci np. Microsoft w momencie, gdy ktoś kopiuje Windowsa? Nie ubywa mu ani nic materialnego, ani żadna informacja zapisana w bitach.

Jeżeli jednak kradzież to również pozbawienie kogoś ewentualnego zysku, to tak samo sprzedaż tańszych bułek na tej samej ulicy przez konkurencyjną piekarnię jest kradzieżą, bo ta druga pozbawiona jest standardowego zysku :wink:


Wt wrz 10, 2013 8:31 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 20, 2013 8:36 pm
Posty: 99
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
ladysherlockian napisał(a):
Wielu moich znajomych ze studiów korzysta z nielegalnej muzyki, filmów, pobiera pirackie podręczniki. Sądzę, że robią to po prostu z niewiedzy, nie uświadamiają sobie, że takie ściąganie to zwykła kradzież. Jak im to wytłumaczyć, żeby się nie obrazili? Problem powiększa jeszcze fakt, że jestem bardzo nieśmiała i mam trudności w kontaktach międzyludzkich. Do tego dochodzi jeszcze różnica wieku - jest to mój drugi kierunek studiów, więc koleżanki i koledzy są ode mnie młodsi o 6 lat, kiedy ja szłam do 1. klasy, on byli niemowlętami, więc to prawie pokoleniowa różnica, inna mentalność itp. Wiele z tych osób pomogło mi, dając mi notatki z zajęć kiedy długo chorowałam, jestem im za to wdzięczna i nie chciałabym im sprawiać przykrości. Ale z drugiej strony wiem, jak ciężko się uwolnić od piractwa, jak już się w to wdepnęło. Sama też kiedyś nie miałam pojęcia, że ściąganie z sieci to kradzież. Teraz czuję, że uświadamianie ludzi o tym to mój sposób zadośćuczynienia za to, ze kiedyś piraciłam. Ale jak to zrobić?


Samo pobieranie nie jest przestępstwem zgodnie z literą prawa. Rozprowadzanie, rozpowszechnianie już tak. Co do podręczników to ich kopiowanie, kserowanie również nie jest zabronione. Nie wiem co studiujesz, ale są kierunki gdzie komplet książek na semestr to koszt czasem nawet około 1000 zł. Powiedzielibyście - są przecież biblioteki. No pewnie. Na roku 100 osób albo i więcej, a książek do jakiegoś specjalistycznego przedmiotu 20 ;)


So wrz 21, 2013 3:19 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn paź 20, 2014 10:16 am
Posty: 74
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Zdania są i będą podzielone dopóki w przepisach prawnych nie zajdą zmiany a poniżej podaję linki do artykułów z którymi warto się zapoznać.

Mnie zastanawia jedna rzecz , jak to jest możliwe że według prawa można pobierać na własny użytek nawet te pliki które zostały umieszczone bez zgody autora ? Skoro dany film czy album muzyczny ma na pudełku napisane "zakaz kopiowania , wypożyczania itp" a ktoś zrobi kopię i umieści ją w sieci to łamie prawo przez rozpowszechnianie materiału do którego nie posiada praw autorskich ale ten kto zacznie korzystać z tego już nie.

http://www.pwc.pl/pl/publikacje/piractw ... awne.jhtml
http://www.pwc.pl/pl/publikacje/piractw ... ctwa.jhtml
http://prawo.rp.pl/artykul/1104013.html


Cz lis 13, 2014 11:16 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Po prostu zgodnie z polskim prawem piractwem jest rozpowszechnianie czyjegoś utworu bez jego zgody, a nie zrobienie sobie kopii.


Cz lis 13, 2014 11:30 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn paź 20, 2014 10:16 am
Posty: 74
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak przekonać znajomych że piractwo to kradzież?
Dobrze ale jak i do czego robisz sobie kopię nie posiadając oryginalnej płyty w domu ?


Cz lis 13, 2014 11:44 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL