Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 4:02 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jak walczyć z chciwością? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt mar 21, 2014 11:49 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Jak walczyć z chciwością?
Witam was.
Mam problem, który coraz bardziej się nasila i nie pozwala powoli normalnie funkcjonować... nikomu nigdy o tym nie mówiłem, od dawna tłumię to w sobie, bardzo jest mi wstyd... ale mam już powoli dosyć... muszę poszukać pomocy

Od małego byłem "oszczędny" każdy grosik do skarbonki wrzucałem. Lubiłem oszczędzać. Teraz mam 27 lat, prowadzę firmę, nieźle zarabiam... ale mam problem, bo ciągle mi mało.
Powiem wprost- jak mam dobry miesiąc, to potrafię wyciągnąć 6-7tys. na rękę. Udało mi się już dorobić majątku ponad 400 tys. zł.

Żyję bardzo oszczędnie, nie lubię wydawać pieniędzy, jak mam jakiś większy wydatek (np. naprawa samochodu) to aż zgrzytam zębami, na wczasy nie wyjeżdżam bo szkoda kasy...

Myśląc realistycznie, mam świadomość tego, że zarabiam dużo, że mam dużo oszczędności... że mógłbym korzystać z życia na całego, ale psychika nie pozwala mi się tym cieszyć, tylko chciałbym więcej i więcej.

Jak z tym walczyć?
Dla niektórych to może być śmieszne, ale dla mnie to na prawdę solidny problem. Chciałbym być jak inni, cieszyć się życiem, korzystać z życia, ale psychika nie pozwala, każe non stop gonić po więcej...
To niestety jest silniejsze ode mnie, nie wiem jak się od tego oderwać.
Obawiam się, że na tym etapie potrzebuję solidnej pomocy, aby dać sobie z tym radę i nie zepsuć życia do końca.
To jest jak z paleniem papierosów... każdy palacz wie, że to mu szkodzi, że jest niezdrowe, ale mimo to dalej pali. W tym nie ma logiki, ale tak to działa...

Jak z tego wyjść?
Co można zrobić, żeby się wyleczyć?
Macie jakieś rady?
Póki jestem jeszcze w miarę "młody", to nie chciał bym do końca zepsuć sobie życia.


So kwi 02, 2022 8:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Idź na terapie


N kwi 03, 2022 6:51 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Cytuj:
każdy grosik do skarbonki wrzucałem


Może rozwal tą skarbonkę?
A grosikami zapłać w sklepie?

Cytuj:
Żyję bardzo oszczędnie, nie lubię wydawać pieniędzy


Także w drobnych wydatkach?
Zaczynając od drobnych wydatków idź do sklepu i kup sobie coś droższego niż zwykle?
Pomimo oporów.
Uwierz, że to się stało.
Módl się.

Cytuj:
psychika nie pozwala mi


Kim jest ta "psychika"?

Cytuj:
jest silniejsze ode mnie, nie wiem jak się od tego oderwać


Może zaczynając od drobniejszych rzeczy zacznij udowadniać, że nie jest silniejsze?
"Za drogie jedzenie", kup?

Cytuj:
Lubiłem oszczędzać.


Na co te pieniądze zbierasz? (nie musisz tu odpowiadać)
W rodzinie tacy sami?

Cytuj:
W tym nie ma logiki, ale tak to działa...


A może jakaś jest?
Czyli nie wiesz dlaczego.
Chcesz się dowiedzieć?
Czy wolisz pozostawać w nieświadomości?

A co powiesz by dać większą kwotę niż zwykle na odpowiednie cele charytatywne?


N kwi 03, 2022 9:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
A na internecie przesiadujesz? Czy Ty wiesz ile prądu marnujesz bezsensownym przesiadywaniem? A teraz prąd taki drogi. Samochodem jeździsz? Pewnie także po zakupy i znowu ta bezsensowna strata paliwa. A ubrania masz z darów, czy sam sobie kupujesz? No i te jedzenie. Sam kupujesz, czy dostajesz z "opieki"?
Może nie jest jeszcze z Tobą tak źle.


N kwi 03, 2022 9:49 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
No cóż... Skoro jesteśmy na forum katolickim - może część tych oszczędności (część - bo mogą przyjść ciężkie chwile - brak pracy, choroba, wojna) oddasz na rzecz potrzebujących? Oczywiście w sposób mądry - danie banknotu 200 zł człowiekowi od którego zalatuje przetrawiony alkohol i widać że potrzebuje pieniędzy na następną flachę nie jest zbyt mądre. Może poprzez dźwignię finansową (zainwestować ten kapitał w coś) dodatkowy przychód przeznaczać na jakieś sensowne (to też ważne - sensowne, sprawdzone) fundacje pomagające ludziom?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N kwi 03, 2022 10:43 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt mar 21, 2014 11:49 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
joannabw napisał(a):
A na internecie przesiadujesz? Czy Ty wiesz ile prądu marnujesz bezsensownym przesiadywaniem? A teraz prąd taki drogi. Samochodem jeździsz? Pewnie także po zakupy i znowu ta bezsensowna strata paliwa. A ubrania masz z darów, czy sam sobie kupujesz? No i te jedzenie. Sam kupujesz, czy dostajesz z "opieki"?
Może nie jest jeszcze z Tobą tak źle.


Tak, korzystam z komputera
Samochodem też jeżdżę, zazwyczaj do pracy i zakupy
Ubrania sam kupuję
Jedzenie kupuję

Wydaję na to co muszę, z tym nie mam problemu... ale staram się jak najbardziej na wszystkim oszczędzać, szukać okazji, kupować najtaniej.

Mimo tego że nie zarabiam źlę i mam kupę oszczędności, nie cieszy mnie to, chciałbym mieć jeszcze więcej i więcej. Nie wiem kiedy to się stało, ale pieniądz i oszczędzanie stały się celem numer 1 w moim życiu.

Nie wiem jak to zmienić.
Potrzebuję pomocy, sam sobie z tym nie poradzę.
Chciałbym żyć jak inni, cieszyć się życiem i małymi przyjemnościami

Ktoś wcześniej zasugerował, żebym kupił coś droższego.
OK, mogę kupić. Ale to jest na zasadzie, że "zacisnę zęby" i zmuszę się do kupna czegoś drogiego. To nic nie da niestety.
Potrzebuję pomocy


N kwi 03, 2022 10:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Mientek napisał(a):

Nie wiem jak to zmienić.
Potrzebuję pomocy, sam sobie z tym nie poradzę.
Chciałbym żyć jak inni, cieszyć się życiem i małymi przyjemnościami


Powtórzę. Idź na terapie.
Nadmierne skąpstwo może być jednym z objawów zaburzeń obsesyjnio-kompulsywnych


N kwi 03, 2022 12:27 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Mientek napisał(a):
Wydaję na to co muszę, z tym nie mam problemu... ale staram się jak najbardziej na wszystkim oszczędzać, szukać okazji, kupować najtaniej.

Mimo tego że nie zarabiam źlę i mam kupę oszczędności, nie cieszy mnie to, chciałbym mieć jeszcze więcej i więcej. Nie wiem kiedy to się stało, ale pieniądz i oszczędzanie stały się celem numer 1 w moim życiu.

Nie wiem jak to zmienić.
Potrzebuję pomocy, sam sobie z tym nie poradzę.
Chciałbym żyć jak inni, cieszyć się życiem i małymi przyjemnościami


To odpowiedz sobie na pytanie zasadnicze: PO CO są Ci potrzebne pieniądze?
Na co je chcesz przeznaczyć? Pieniądze dla pieniędzy nie mają żadnej wartości - to sterta papierków, monet i zapisy w komputerach. Mimo że same z siebie są bez wartości, to i tak je zżera inflacja.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N kwi 03, 2022 1:27 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16882
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Pieniądz daje poczucie bezpieczeństwa. Ufam tylko sobie i kupuję sobie spokój i znaczenie wśród innych (chociażby subiektywne). To zaczyna się kłócić jednak z chrześcijaństwem, bo pojawia się pytanie o granicę między chciwością (daje wyrzuty sumienia) a roztropnością, gdzie pieniądz nie jest niczym złym. Jeśli mam pozbyć się wyrzutów sumienia to muszę ustalić tę granicę...też poczucia komfortu psychicznego. To pytanie więc o siebie i swój komfort psychiczny.


N kwi 03, 2022 1:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Mientek napisał(a):
Mimo tego że nie zarabiam źlę i mam kupę oszczędności, nie cieszy mnie to, chciałbym mieć jeszcze więcej i więcej.

Widocznie nie masz lepszego celu nr 1, a być może musisz go posiadać. Może być jak sachol pisze początek jakiegoś problemu. Może coś nieprzerobionego w dzieciństwie np. ubóstwo, czy nadmiernie wymagający rodzice.


N kwi 03, 2022 1:57 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Kohelet 5
9 Kto kocha się w pieniądzach,
pieniądzem się nie nasyci;
a kto się kocha w zasobach,
ten nie ma z nich pożytku.
To również jest marność.

Marek 10
20 On Mu rzekł: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości».
21 Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!»
22 Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.
23 Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: «Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego».
24 Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: «Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego.
25 Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego».
26 A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: «Któż więc może się zbawić?»
27 Jezus spojrzał na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe».

Cytuj:
Ktoś wcześniej zasugerował, żebym kupił coś droższego.
OK, mogę kupić. Ale to jest na zasadzie, że "zacisnę zęby" i zmuszę się do kupna czegoś drogiego. To nic nie da niestety.


Próbowałeś czy jesteś prorokiem?
Jaki masz obraz siebie uleczonego?
Co by robił uleczony Ty, zamiast tego co teraz?

Jak się robi "post od chciwości"?


N kwi 03, 2022 4:16 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16882
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Problem w tym, że chory nie widzi siebie uleczonego. Gdyby to widział to postawiłby granicę między chciwością a roztropnością. Suma pieniędzy byłaby nieważna. Nieważne jest bowiem to ile zarabiam, ale jak wydaję te pieniądze. Nie można jednak nikomu dawać dobrych rad, bo wejdziemy w grę w ping - ponga. Daj ubogim. Dobrze, ale kiedy będę chory i będę musiał wyłożyć na leczenie 100 000 lub więcej? Jutro mogę mieć wypadek jak mój kumpel. Problem leży w człowieku i jego skupieniu się na samym sobie. Nie potrafi bowiem powiedzieć: jak nie będę miał dostępu do służby zdrowia i umrę prędzej niż z zasobami finansowymi, to po prostu wcześniej zobaczę się z Bogiem. To jednak powie człowiek zakotwiczony w Bogu. On też będzie miał pomysł jak obracać tymi pieniędzmi, których ma nadmiar. Ma je to dobrze, nie ma - trudno. Tak miało być. I nie chodzi o lekkomyślność.
To jest życie wiarą. Człowiek zakotwiczony w Bogu po prostu wie. Wie poza tym, że jest przywiązany do tego co ma a to pozwala mu już na drobne ograniczenia, mądre jednak.
Nawet osoba duchowna, która sporo zarabia różny użytek czyni z pieniędzy. Jeden wyda, by móc lepiej pełnić dzieło miłosierdzia, inny wyda na wycieczki, luksusowe samochody. A jeszcze inny oszczędza i zostawia testamentalne dyspozycje o przeznaczeniu ich na dzieła miłosierdzia.

Ta terapia nie była złym pomysłem. Pozwoliłaby zobaczyć siebie z zewnątrz i naprawić to co pozostaje być może niezauważalne. Likwiduje się przyczyny a nie objawy.


N kwi 03, 2022 4:37 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Wiem.
Po to zadaję pytania m.in.
By wydobyć niewidoczne.
Ludzie mają tendencję omijać niewygodne myśli.
Ale musi być chęć odpowiadania.
Choćby samemu sobie.

Doraźnie jak ktoś mówi, że "nie da się", to zrób choćby raz "wbrew oporom", a potem uwierz, że się stało. Argument staje się nieprawdą. Dało się. Pozostaje bycie kłamcą? Katolik chyba powinien mieć z tym jakiś problem. Trzeba sobie szukać innej "wymówki". Im absurd uzasadnień zajdzie dalej, tym trudniej się oszukiwać?

Jest taka "historyjka", że co doradził terapeuta pewnego nurtu komuś kto się boi, że potwory są pod łóżkiem. Utnij nogi łóżka.


N kwi 03, 2022 4:53 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Do autora wątku.
Ja myśle ze bez terapii się nie obejdzie. Wszystkie rady które dostałeś spróbuj zastosować. Ale idz na terapię. To co piszesz jest mocno niepokojące.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N kwi 03, 2022 5:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Tu tylko terapia pomoże, bo ewidentnie mamy do czynienia z poważnym zaburzeniem.

Przywiązanie do pieniędzy, zbytnie oczywiście to wada, ale to o czym napisałeś nosi znamiona choroby...

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N kwi 03, 2022 8:14 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL