Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:31 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Jak walczyć z chciwością? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
O widzę jest wspólne stanowisko ponad podziałami.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N kwi 03, 2022 8:30 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Jeżeli jakiegoś to Katolickiego. Żeby nie zaczął szemranej ideologii opowiadać.


N kwi 03, 2022 8:41 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Mientek
Nie koniecznie terapia to najlepszy pomysł.
Może jest tak, masz lęk przed niepewną przyszłością. Takich osób jest mnóstwo i nie musi to świadczyć o zaburzeniach osobowościowych. A co za tym idzie, za koniecznością terapii.

Jeśli nie masz własnego domu, to zbuduj nowy dom, kwota wystarczy. Dom to też zabezpieczenie, więc daje poczucie bezpieczeństwa. A więc przestaniesz myśleć o swej chciwości. Bo może tak być, że dopada ciebie co innego. Chcesz być idealny, stąd te myśli o swej chciwości.
400 tyś. to nie chciwość. W zależności od uwarunkowań rodzinnych, założenie rodziny wymaga posiadania sporo oszczędności. Wymaga też być oszczędnym, bo rodzina wymaga inwestowania w nią. Pochłonie rodzina każde oszczędności.
Ja tu widzę na ten moment dyskusji, dobre cechy. Pieniądze nie szanowane szybko się rozchodzą, a wtedy powstaje jeszcze większy kac moralny. Bo możesz wtedy zarzucać sobie złe wybory.
Taki jest świat, że każdy z nas, może mieć poczucie nie robienia czegoś sensownego. Może i ma, ważne by w tym nie trwać zbyt długo. To nic nie da, skrupuły, skrupuły i tak bez końca.
Dobrze że się pojawiają, bo to oznaka zdrowia psychcznego. A nie jak tu sugerują tobie z terapiami niektórzy, że oznaka chorobowa.

Można mieć dość danego swego stylu życia i potrzebować zewnętrznego bodźca do zmiany swej postawy.
Piszesz jeszcze mało o sobie, więc trudno o konkretne rady.

Bodźcem może być kobieta w twym życiu. To zmienia sposób postrzegania tego co robimy. Bo czujesz że twe działania służą innej osobie. Człowiek będzie zapierniczał jak mały samochodzik, oszczędzał przez całe swe życie. Ale chce mieć podkładkę, by robić to dla kogoś. Jeśli założył własną rodzinę, to to wszystko zmienia. Z tego o czym piszesz.
Inna sprawa, jeśli zarabiałeś przynajmniej w miarę uczciwie. Nie przez oszustwa, czy trzymanie z oszustami. To nie powinno ciebie trapić to, o czym tu piszesz. Dorabianie się w młodym wieku jest istotne, bo i kiedy? W starszym wieku spada wydajność pracy, wystarcza na dobre życie, lecz nie na dorabianie się.
Coś o tym wiem, jestem emerytem. I nigdy takich kwot nie miałem w rękach, a nawet 10 razy mniejszych nie miałem w rękach. Znam za to życie od trudniejszej strony.
Weź to sobie przemyśl.
Bo dobijać się można też brakiem odpowiednich dochodów. Co oznacza paranoję naszych ludzkich postaw. Mało kasy źle, dużo to też źle.
Oby tylko nie wpaść jak śliwka w kompot, typu postawy Putinowców. Mam kolesiów wiele, oni mnie wspierają, a ja ich. Sytuacja mafijna, w Polsce też mocno popularna.
Uciec od tego trudno, wytrwać z tym też trudno.
Masz tu parę wersji zdarzeń. Na początek, z pewnością do swych przemyśleń wystarczające.


N kwi 03, 2022 8:56 pm
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Wydaje się, że tu nie chodzi o aspekt racjonalności ekonomicznej tylko o jakieś "zniewolenie". Czasem może warto się zachować "nieracjonalnie" (pozornie), żeby się uwolnić.

Bo jakby ktoś zapytał, ile pieniędzy zapłacisz za zdrowie, "wolność od zniewolenia"?

Mądrość Syracha 14
3 Dla człowieka skąpego bogactwa nie są dobrem,
a sknerze na co pieniądze?
4 Ten, który gromadzi od ust sobie odejmując, dla innych gromadzi,
a z jego dostatków inni wystawnie żyć będą.
5 Kto jest zły dla siebie, czyż będzie dobry dla innych? -
nie ucieszy się on swoimi pieniędzmi.
6 Nie ma gorszego człowieka niż ten, który jest sknerą dla siebie samego,
i to jest odpłatą za jego przewrotność:
7 jeśli coś dobrego zrobi, przez zapomnienie to uczyni,
a na ostatek okaże swą przewrotność.


N kwi 03, 2022 11:23 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt sty 11, 2022 8:57 pm
Posty: 3
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak walczyć z chciwością?
Moja uwaga jest ogólna i nie odnosi się całkowicie do autora wątku,bo on zdaje sobie sprawę że swojego problemu.Tylko do końca nie wie jak go rozwiązać.Żyjemy w dobie materializmu konsumpcjonizmu i egoizmu.Oczywiście,że nie wszyscy ludzie widzą tylko czubek własnego nosa,ilość zer na koncie bankowym i mają w sobie ciągły pęd do posiadania rzeczy materialnych.Jednak dużo ludzi jest tak myślących.Z zasadą po trupach do celu .I nie widzieć obok człowieka cierpiącego,biednego,chorego...


Śr kwi 06, 2022 5:52 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL