Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:41 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Barney napisał(a):

Przeczytałem.
Ciekawe opracowanie ale odnosi się ono do konstytucji "Lumen gentium" gdzie nawet nie ma zwrotu " przynależą" ( w kontekście wspólnot chrzescijanskich) bo ten jest w dokumencie o ekumeniźmie.
Jest za to analiza zwrotu " być przyporządkowanym" ale jest tu mowa o niechrzescijańskich religiach.

Zwracam też uwagę, że w artykule stwierdzono, że

"Obecnie dla większości teologów Kościół to wszyscy chrzescijanie....."

To jest jeden z tych "owoców SVII" których jest dyskusja w innym wątku.


Pn gru 27, 2021 12:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Tonans napisał(a):
Barney napisał(a):
Nie, nie należą.
"Obecnie dla większości teologów Kościół to wszyscy chrzescijanie....."
To jest jeden z tych "owoców SVII" których jest dyskusja w innym wątku.
Twierdzenie bez dowodu można odrzucić bez podania powodu.
Co niniejszym czynię.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn gru 27, 2021 1:06 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Barney napisał(a):
Tonans napisał(a):
Barney napisał(a):
Nie, nie należą.
"Obecnie dla większości teologów Kościół to wszyscy chrzescijanie....."
To jest jeden z tych "owoców SVII" których jest dyskusja w innym wątku.
Twierdzenie bez dowodu można odrzucić bez podania powodu.
Co niniejszym czynię.

Ale uważasz, że w artykule podana jest nieprawdziwa informacja , że większość teologów tak sądzi ( to ty podlinkowałeś ten artykuł ) Czy uważasz, że gdyby nie było SVII to też dzisiaj większość teologów uważała by, że "Kościół to wszyscy chrzescijanie" i teoria o kręgach przynależności do Kościoła też była by popularna i nauczania w wielu katolickich szkołach?
Przecież twierdzenia te są popieranie zawsze dokumentami ostatniego soboru.


Pn gru 27, 2021 1:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Tonans napisał(a):
Ale uważasz, że w artykule podana jest nieprawdziwa informacja , że większość teologów tak sądzi ( to ty podlinkowałeś ten artykuł )
Nie mam żadnych danych, ale sądzę że jest prawdziwa
Cytuj:
Czy uważasz, że gdyby nie było SVII to też dzisiaj większość teologów uważała by, że "Kościół to wszyscy chrzescijanie" i teoria o kręgach przynależności do Kościoła też była by popularna i nauczania w wielu katolickich szkołach?
SVII nie sformułował takiej tezy, dlaczego więc miałbym wiązać go z soborem?
Cytuj:
Przecież twierdzenia te są popieranie zawsze dokumentami ostatniego soboru.
Nie. Popierane są przez gołosłowne powoływanie się na sobór.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn gru 27, 2021 3:49 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Barney napisał(a):
Tonans napisał(a):
Ale uważasz, że w artykule podana jest nieprawdziwa informacja , że większość teologów tak sądzi ( to ty podlinkowałeś ten artykuł )
Nie mam żadnych danych, ale sądzę że jest prawdziwa
Cytuj:
Czy uważasz, że gdyby nie było SVII to też dzisiaj większość teologów uważała by, że "Kościół to wszyscy chrzescijanie" i teoria o kręgach przynależności do Kościoła też była by popularna i nauczania w wielu katolickich szkołach?
SVII nie sformułował takiej tezy, dlaczego więc miałbym wiązać go z soborem?
Cytuj:
Przecież twierdzenia te są popieranie zawsze dokumentami ostatniego soboru.
Nie. Popierane są przez gołosłowne powoływanie się na sobór.

Teoria o kręgach przynależności do Kościoła pojawiła się po SVII na skutek niepoprawnej interpretacji i przeinaczenia nauki tego Soboru.
A niepoprawne interpretację ( tak czeste, że wjekszosć teologow zgadza sie z nimi) wynikają z Soboru i są jego owocami. Wynika to z tego, że dokumenty Soboru są mało precyzyjne i nie dodano do nich żadnych kanonow.
Tak więc normalny wierny jest zobowiązany do uznania nauczania SVII A nie wie dokładnie jakie ono jest.


Cz gru 30, 2021 7:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Przeciwnie. Nauczanie II Soboru Watykańskiego jest spisane, ale jego nieznajomość nie wynika z tego, że "nie ma kanonów", tylko z "nie chce nam się poczytać dokumentów soboru".


Cz gru 30, 2021 8:11 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Yarpen Zirgin napisał(a):
Przeciwnie. Nauczanie II Soboru Watykańskiego jest spisane, ale jego nieznajomość nie wynika z tego, że "nie ma kanonów", tylko z "nie chce nam się poczytać dokumentów soboru".


Mam inne zdanie na ten temat.
Większość teologów katolickich propaguje dzisiaj teorie o kręgach przynależności do Kościoła nie dlatego, że nie czyta dokumentów Soboru tylko dlatego ,że mogą te dokumenty zinterpretować jak im tylko podoba.
Gdyby były kanony to by nie mogli.

Strach pomyśleć co by było gdyby np. Dekret o Usprawiedliwieniu Soboru Trydenckiego nie miał kanonów.


Cz gru 30, 2021 8:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Tonans napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Przeciwnie. Nauczanie II Soboru Watykańskiego jest spisane, ale jego nieznajomość nie wynika z tego, że "nie ma kanonów", tylko z "nie chce nam się poczytać dokumentów soboru".


Mam inne zdanie na ten temat.

Nie zmienia to niczego w fakcie, który wskazałem.

Cytuj:
Większość teologów katolickich propaguje dzisiaj teorie o kręgach przynależności do Kościoła nie dlatego, że nie czyta dokumentów Soboru tylko dlatego ,że mogą te dokumenty zinterpretować jak im tylko podoba.
Gdyby były kanony to by nie mogli.

Większość teologów czyli kto konkretnie? Poproszę o źródło tej rewelacji, bo ja mogę stwierdzić, że większość teologów uważa Cię za heretyka, ale bez poparcia źródłami to nic nie znaczy.

A dokumentów soboru nie da się interpretować jak się komu podoba, bo są jasno napisane. Oczywiście jak ktoś chce, to nawet Biblię przekręci na własną modłę, mimo, że jak wół w niej stoi coś innego (vide np. Gregor), ale to nie oznacza, że problem jest w tekście Pisma Świętego.

Cytuj:
Strach pomyśleć co by było gdyby np. Dekret o Usprawiedliwieniu Soboru Trydenckiego nie miał kanonów.

Nic by nie było, bo kanony są powtórzeniem tego, co jest w tekście dekretu.


Cz gru 30, 2021 9:13 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Yarpen Zirgin napisał:
"Większość teologów czyli kto konkretnie? Poproszę o źródło tej rewelacji, bo ja mogę stwierdzić, że większość teologów uważa Cię za heretyka, ale bez poparcia źródłami to nic nie znaczy"

Nie czytałeś mojej wcześniejszej wymiany zdań z Barneyem. Odnoszę się do zalinkowanego przez Niego artykułu (przeczytaj go) gdzie ta teza jest przedstawiona.
Pewnie większość z tych teologów którzy wierzą w kręgi przynależności do Kościoła właśnie uważa mnie za heretyka bo ja w te kręgi nie wierze.


Cz gru 30, 2021 9:49 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Co do Soboru Trydenckiego to gdyby kanonów nie było to mogło by powstac wiele różnych interpretacji. Zresztą Sobór sam powiedział dlaczego podaje kanony:
"Po takim wykładzie tej nauki, Święty Sobór uznał za stosowne dołączyć następujące kanony, aby wszyscy wiedzieli nie tylko to, czego mają się trzymać i za czym mają iść, lecz także, czego powinni unikać i czego się wystrzegać.

To była mądrość Ojców Soboru której zabrakło Ojcom SVII


Cz gru 30, 2021 9:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Tonans napisał(a):
Co do Soboru Trydenckiego to gdyby kanonów nie było to mogło by powstac wiele różnych interpretacji. Zresztą Sobór sam powiedział dlaczego podaje kanony:
"Po takim wykładzie tej nauki, Święty Sobór uznał za stosowne dołączyć następujące kanony, aby wszyscy wiedzieli nie tylko to, czego mają się trzymać i za czym mają iść, lecz także, czego powinni unikać i czego się wystrzegać.

To była mądrość Ojców Soboru której zabrakło Ojcom SVII
Widać po tym wyraźnie, że mądrość Ojców Soboru Trydenckiego na pewno wynikała z miłości do Prawdy.
Niestety "mądrość" Ojców II Soboru Watykańskiego może polegać na podstępie, że niby nic nie deklarujemy, nic nie potępiamy, przestajemy krytykować - takim się mienił, a po latach, mimo, że brakuje jakichkolwiek kanonów, to na podstawie II Soboru Watykańskiego tworzy się nową religię.
Tak jak kiedyś podstawą do dyskusji była Biblia i Suma Teologiczna św. Tomasza z Akwinu, tak teraz został chyba tylko ten tajemniczy "duch soboru".


Cz gru 30, 2021 10:46 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Iustus napisał(a):
Tonans napisał(a):
Co do Soboru Trydenckiego to gdyby kanonów nie było to mogło by powstac wiele różnych interpretacji. Zresztą Sobór sam powiedział dlaczego podaje kanony:
"Po takim wykładzie tej nauki, Święty Sobór uznał za stosowne dołączyć następujące kanony, aby wszyscy wiedzieli nie tylko to, czego mają się trzymać i za czym mają iść, lecz także, czego powinni unikać i czego się wystrzegać.

To była mądrość Ojców Soboru której zabrakło Ojcom SVII
Widać po tym wyraźnie, że mądrość Ojców Soboru Trydenckiego na pewno wynikała z miłości do Prawdy.
Niestety "mądrość" Ojców II Soboru Watykańskiego może polegać na podstępie, że niby nic nie deklarujemy, nic nie potępiamy, przestajemy krytykować - takim się mienił, a po latach, mimo, że brakuje jakichkolwiek kanonów, to na podstawie II Soboru Watykańskiego tworzy się nową religię.
Tak jak kiedyś podstawą do dyskusji była Biblia i Suma Teologiczna św. Tomasza z Akwinu, tak teraz został chyba tylko ten tajemniczy "duch soboru".

Ale może być tu również cudowne działanie Ducha Świętego.
Franciszek twierdzi, że wszyscy wierni mają przyjąć do wierzenia ustalenia Soboru Watykańskiego. Zgoda. Jako katolicy musimy to zrobić. Tylko jakie? Sam Sobór stał się jakimś bliżej nieokreślonym dogmatem. Tymczasem nie wiadomo jak jest nauka tego Soboru. Brak kanonów powoduje, że nie wiadomo do czego (my katolicy) jesteśmy zobowiązani wierzyć.
Wyobrażasz sobie kanon
" Gdyby ktoś twierdził, że nie jest wola Boga aby każdy wyznawał wiarę katolicką ale wolą Boga jest aby każdy miał prawo do wyznawania jakiejkolwiek religii jaką mu się podoba bo to wynika z godności człowieka - N.B.W.".
A tymczasem możemy to przeinterpretować to po swojemu.


Cz gru 30, 2021 11:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Tonans napisał(a):
Wyobrażasz sobie kanon
" Gdyby ktoś twierdził, że nie jest wola Boga aby każdy wyznawał wiarę katolicką ale wolą Boga jest aby każdy miał prawo do wyznawania jakiejkolwiek religii jaką mu się podoba bo to wynika z godności człowieka - N.B.W.".
A tymczasem możemy to przeinterpretować to po swojemu.
Wyobraziłem to sobie i się uśmiałem. Ale po chwili pomyślałem sobie, że to jest "i śmieszno i straszno", bo w praktyce coś takiego właśnie mamy.


Cz gru 30, 2021 11:35 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Iustus napisał(a):
Tonans napisał(a):
Wyobrażasz sobie kanon
" Gdyby ktoś twierdził, że nie jest wola Boga aby każdy wyznawał wiarę katolicką ale wolą Boga jest aby każdy miał prawo do wyznawania jakiejkolwiek religii jaką mu się podoba bo to wynika z godności człowieka - N.B.W.".
A tymczasem możemy to przeinterpretować to po swojemu.
Wyobraziłem to sobie i się uśmiałem. Ale po chwili pomyślałem sobie, że to jest "i śmieszno i straszno", bo w praktyce coś takiego właśnie mamy.

Niestety tak dzisiaj mamy.
Ale za 200 - 300 lat nikt nie będzie mógł twierdzić, że Kościół tak oficjalnie nauczał na przełomie XX i XXI wieku.


Cz gru 30, 2021 11:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Tonans napisał(a):
Tymczasem nie wiadomo jak jest nauka tego Soboru. Brak kanonów powoduje, że nie wiadomo do czego (my katolicy) jesteśmy zobowiązani wierzyć.

Wiesz, że powtarzaniem tego kłamstwa nie sprawisz, że stanie się ono prawdą?


Cz gru 30, 2021 11:57 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL