Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:36 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Panowie naiwnie posiłkują się dokumentami, kiedy praktyka jasno pokazuje, że Kościół idzie w innym kierunku. Jeśli ktoś chce ignorować rzeczywistość, bo znalazł dokument, gdzie jest coś tam napisane, to niech sobie idzie, ale w ten sposób nie zauważy wielu zagrożeń.

Problem jest niestety realny i aktualny. Pod przykrywą udawania, że wszystkie religie są dobre i wszystkie zbawiają miesza się ludziom w głowach, przez co chrześcijanie myślą, że muzułmanie mają podobną etykę, a potem kończą jako niewolnice. To jest odprysk ekumenizmu, bo idzie w tym samym kierunku: idzie w kierunku zacierania różnic między religią prawdziwą a religiami fałszywymi.


Wt sty 11, 2022 11:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Nie. To jest pokaz ignorancji i pójścia w zaparte waszej ekscelencji, do której nie dociera, że ekumenizm nie ma z tym nic wspólnego.


Wt sty 11, 2022 12:05 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
@Iustus
Po pierwsze to twój post jest offtopem bo nie mówi o ekumenizmie a o jakimś zjawisku równości wszystkich religii. Już ci wykazywano ignorancję w wielu tematach do tego tez wykazano ci ignorancję w temacie ekumenizmu. To teraz dużymi literami żeby do ciebie dotarło i żebyś zrozumiał bo z tym masz problemy Kolejny twój wpis offtopowy poleci a konsekwencje będą takie ze dostaniesz zakaz pisania w tym temacie.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt sty 11, 2022 12:09 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Troll pożegnany czyli można wrócić do tematu.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt sty 11, 2022 10:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
...a tematem jest problem związany z tym, że bardzo wiele przesięwzięć przedstawianych jako "ekumeniczne" (i to nie tylko jakichś jakichś niszowych, oddolnych, ale także dość takich, w których uczestniczą bardzo ważne w Kościele osoby) prezentuje rodzaj ekumenizmu inny, niż zdefiniowany w katolickich dokumentach (i to także soborowych i posoborowych).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sty 12, 2022 12:20 am
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Kiedy rozpoznajesz problem i widzisz, że to idzie nie w tę stronę co w dokumentach, to powołujesz się na P. Lisickiego i odczytujesz, że tak po prostu jest i to od dawna. Jeżeli tak jest to czas na ustawienie siebie w tej kwestii. Czy ekumenizm powinien zostać zawieszony? Oczywiście, że nie. Kiedy zapytano ks. prof. T. Guza o to, dlaczego te rozmowy ekumeniczne są jakie są to odpowiedział, że obie strony są niedouczone. On po prostu współpracował z luteranami na materiałach źródłowych i czasem ich zaskakiwał. W Niemczech miał takie możliwości.
Nie wyobrażam sobie rozmowy z luteraninem czy kalwinem, gdy mam ich w jednym worku. Jeśli mi się nie przedstawi to jaka jest płaszczyzna rozmów: to nie dialog ale konkurs w tym kto lepszy w krytykowaniu drugiego ze swojego punktu widzenia. To idealny sposób na tworzenie podziałów. Milczenie nie tworzy podziałów lub gadanie o sprawach dziesiątej wagi ważności. Mieliśmy w przeszłości próbę, by doprowadzić do rozmów z reformatorami i dlatego zwołano Sobór w Trydencie: cesarzowi marzył się święty spokój. Było o 28 lat za późno, reformatorzy się nie pojawili. Pojawili się wszyscy na SWII i udało się przygotować piękne dokumenty. Nasz kolega luteranin dużo wie o naszych hierarchach, tak bardzo otwartych na protestantyzm, że zapraszają ich do wspólnej komunii. Wyjaśnił, że trochę się opierali. W oficjalnych dokumentach stoi chyba inaczej? Rozmowy ekumeniczne najlepiej wychodzą Niemcom.


Śr sty 12, 2022 1:57 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Prawdę mówiąc nie wiem, co pisze na ten temat p.Lisicki (choć sobie wyobrażam), wychodzę z dokumentów (niektóre z nich przedstawiłem tu viewtopic.php?p=1202930&sid=06de2ae5e5be7a32a6b50b20c63d7fe4#p1202930 - mogę to rozszerzyć).
Ale zgadzam się - rozmowy ekumeniczne trzeba kontynuować.

Z tym, że ja mniej mówię o rozmowach doktrynalnych (oczywiście uporządkowanie spraw: protokół rozbieżności i przełamanie problemów pozornych, związanych z terminologią jest konieczne).

Problem jest nie w tych spotkaniach teologów, ale we wspólnych działaniach ekumenicznych. Widzę tu problem w podejściu do ekumenizmu od strony katolickiej, która wykracza daleko poza ramy zdefiniowane przez SVII i późniejsze dokumenty, osuwając się w stronę irenizmu, a niekiedy wręcz przejmowania nauki niekatolickiej.
Drugi problem, to kształtowanie świadomości katolików w kierunku "KK to jeden z wielu równorzędnych grup Kościoła", co znów jest sprzeczne z tymi dokumentami, a przede wszystkim rzeczywistością (to ten problem, od którego zacząłem wątek).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sty 12, 2022 9:50 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ekumenizm jest konieczny, ale nie w każdej formie
Zapraszam w ramach wątku do konferencji, jaką na temat ekumenizmu zaprezentowałem na tegorocznej sesji apologetycznej ("Ekumenizm nie zawsze katolicki - czy wszyscy powołujący się na ekumenizm realizują go zgodnie z nauką Kościoła?")
https://youtu.be/-qbZvOb8Y4U
Obrazek

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz paź 20, 2022 6:38 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL