Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:19 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Czy praktykujący katolik może być ginekologiem? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N maja 14, 2017 2:48 pm
Posty: 43
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy praktykujący katolik może być ginekologiem?
Zastanawiałem się, w jakim dziale postawić to pytanie, ale ponieważ chodzi mi wyłącznie o odpowiedzi zgodne z katolicyzmem to zdecydowałem się na ten dział.
Mam takie pytanie: Pewna znajoma młoda lekarka wybierała specjalizację. Jest to osoba wierząca i praktykująca, nie uznająca m.in. aborcji i antykoncepcji. Pod wpływem rozmów ze znajomymi zdecydowała się na ginekologię. Ja też pochwaliłem jej wybór uznając, że w tym środowisku potrzebne będą osoby o katolickim światopoglądzie. Jednak ostatnio mam wątpliwości. Nie wiem, czy może jeszcze zmienić wybór, ale obawiam się, czy będzie to dla niej dobre. Jeśli przyjdzie jej na co dzień spotykać pacjentki przychodzące po środki antykoncepcyjne czy też pragnące dokonać aborcji to czy nie będzie to dla niej zbyt dużym obciążeniem. Ona jest wrażliwą osobą, chcącą dawać ludziom dobro i nie wiem, czy ma dość siły, aby sprostać temu, co ją może czekać w zawodzie ginekologa. Zastanawiam się, czy nie spróbować jednak zasugerować jej, że jeśli to jeszcze możliwe to żeby wybrała inną drogę? Jak myślicie?


N lis 28, 2021 9:27 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy praktykujący katolik może być ginekologiem?
Lekarz nie jest przywiązany do miejsca pracy, ale je sam wybiera. Może pracować więc w wielu miejscach, zmieniać je tak, by priorytety były zachowane. To są sprawy do uzgodnienia z pracodawcą. Jeśli będzie dobrym specjalistą uzyska to czego oczekuje. Kolejna sprawa to kolejne specjalizacje; dziś prościej o nie niż kilka lat temu.


N lis 28, 2021 9:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy praktykujący katolik może być ginekologiem?
Jeśli ktoś chce wykonywać tak odpowiedzialny zawód to powinien w pierwszej kolejności brać odpowiedzialność za swoje życie. Moim zdaniem są dwie możliwości - albo ta osoba jest w miarę ogarnięta, w miarę wie sama czego chce i w miarę wie w co się pakuje albo w istocie decyzje mające ważki wpływ na jej życie podejmuje kierując się opiniami innych, a o pracy ginekologa i ewentualnych problemach związanych z posiadaniem pacjentek o odmiennym światopogladzie nie ma większego pojęcia. Jeśli w istocie zachodzi ten drugi przypadek to myślę że wybór innej specjalizacji nie wyczerpie tematu bo tam mogą byč inne problemy (i zapewne będą) z którymi też może sobie nie radzić. Ginekologia ma tą przewagę nad wieloma innymi specjalizacjami że jest perpektywiczna i może być przy tym bardzo dochodowa. W krajach Europy Zachodniej nie brakuje ginekologów i chirurgów plastycznych a np. dermatologa trzeba się zwykle naszukać. W Szwajcarii bywa że lekarze prowadzący prywatne praktyki nie przyjmują nowych pacjentów bo są już tak obłożeni. Nie uważam też że jako jej znajomy masz jakąś powinność wpływania na jej życiowe decyzje tak by przybrały kierunek twoim zdaniem bardziej dla niej odpowiedni czy że facto chronienia jej przed samą sobą. Wybór specjalizacji to nie małżeństwo. Nie musi trwać w nim do śmierci jeśli okaże się że w ginekologii się niespecjalnie odnajduje.


N lis 28, 2021 10:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy praktykujący katolik może być ginekologiem?
Oczywiście, że moze byc ginekologiem. Jesli takich lekarzy nie będzie, to wszystkie kobiety będą miały do czynienia z lekarzami niekatolikami, co moze byc niebyt ciekawe w skutkach (ewentualne niezrozumienie, inny systeme wartosci itp.) .

Uprzedzając domysły; lekarz niekatolik może być oczywiście świetnym fachowcem oraz osobą o najwyższej etyce.


N gru 05, 2021 6:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy praktykujący katolik może być ginekologiem?
Oczywiście, że może być. Przy czym nie powinien się narażać na grzech. To narażanie jest raczej po stronie mężczyzn, bo od takich widoków do głowy przyjdzie mu niejedna pokusa, którym może ulec. To naszych obowiązków należy takie układanie życia, aby nawet unikać pokus. Jeśli taki człowiek wie, że się ciężko narazi, że nie będzie w stanie odeprzeć pokus, to już sam ten fakt
"wystawiania siebie" na pokusy jest grzechem.

A co do znajomej, to nawet bardzo dobrze się składa. Może to od niej wymagać pewnej formy męczeństwa, bo nieubłagane prawo "izby lekarskie", biurokracja, etc. mogą na nią naciskać pod groźbą kary i pozbawienia środków do życia. Jeśli się nie ugnie, tym większe jej zasługi.

Druga rzecz, to ona może dawać świadectwo swoją osobą i postawą. Obecnie idąc do "instytucji zajmującej się zdrowiem" można mieć wrażenie, że zabijanie dzieci to "zabieg leczniczy". Warto ludziom przedstawić myśl i naukę zdrowego rozsądku, że to jest zwykłe zabójstwo. I ta kobieta będzie miała możliwość takiej ewangelizacji. Do tego może się przyczynić do uratowaniu licznych istnień, bo nie będzie zachęcała pacjentek do zabijania swoich dzieci.

Ale może się skończyć inaczej, że to ona przejmie "mentalność medyczną" i to medycyna "zewangelizuje" ją po swojemu i zagubi się nam duszyczka... Trzeba te rzeczy poważnie wziąć pod uwagę. Żyć po swojemu to jedno, a męczeństwo do drugie.


Pt gru 10, 2021 11:58 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL