Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 1:55 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 
 Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda
Nie znalazłem na forum wątku poświęconego tej konkretnej sprawie, a już na pewno nie poniższemu materiałowi. Ks. Buda odpowiada, że jest także uczą, ale jej istotą jest ofiara. Mówi też wiele innych ciekawych rzeczy, ale nie będę spoilerował. Pytając zgodnie z tematem: Czy Msza Św. jest również ucztą?


Pt mar 26, 2021 6:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda
VI. Uczta Paschalna

1382 Msza święta jest równocześnie i nierozdzielnie pamiątką ofiarną, w której przedłuża się ofiara Krzyża, i świętą ucztą Komunii w Ciele i Krwi Pana. Sprawowanie Ofiary eucharystycznej jest nastawione na wewnętrzne zjednoczenie wiernych z Chrystusem przez Komunię. Przystępować do Komunii świętej oznacza przyjmować samego Chrystusa, który ofiarował się za nas.


Pt mar 26, 2021 7:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda
Ciekawa wybiórczość. Pokażę Panu, na czym polega ona polega. Poniżej to samo zdanie, a zaznaczę inne rzeczy, bo Pan nie zaznaczył wszystkiego, co jest istotne, merytoryczne i ważne w tym temacie:
"1382 Msza święta jest równocześnie i nierozdzielnie pamiątką ofiarną, w której przedłuża się ofiara Krzyża, i świętą ucztą Komunii w Ciele i Krwi Pana. Sprawowanie Ofiary eucharystycznej jest nastawione na wewnętrzne zjednoczenie wiernych z Chrystusem przez Komunię. Przystępować do Komunii świętej oznacza przyjmować samego Chrystusa, który ofiarował się za nas."
Naprawdę uważa Pan, że w sposób obiektywny podszedł do tematu? Ja w to nie wierzę. Zabrakło u Pana akcentów, które ja zaznaczyłem. Gdyby Pan uważnie przesłuchał wspomniany materiał, to by nawet nie próbował wykonywać takiego zabiegu.


Pt mar 26, 2021 7:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda
To, że sobie wasza ekscelencja pogrubi inne fragmenty tego punktu KKK nie zmienia niczego w fakcie, że to co zaznaczyłem stanowi jednoznaczną odpowiedź na pytanie postawione w temacie. Nic więcej nie trzeba. :)


Pt mar 26, 2021 7:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda
Proponuje zamknąć wątek. Pytanie było jasne. Odpowiedż z katolickiego Katechizmu jest jasna.
I to wszystko.


Pt mar 26, 2021 7:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda
Magisterium Kościoła na zamyka się w jednym, jedynym katechizmie. Od wszelkich katechizmów starsza jest Tradycja. Tradycja jest nawet starsza od Nowego Testamentu, bo to Tradycja go dopiero spisała.
Ks. Buda podaje prosty przykład, że idąc do chorego z komunikantem także dochodzi do uczty. Natomiast ofiara jest wnoszona tylko i wyłącznie podczas Mszy Świętej.


Pt mar 26, 2021 7:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda
Rozumiem, że wasza ekscelencja nie zgadza się z tym, co zapisano w oficjalnym nauczaniu Kościoła katolickiego?


Pt mar 26, 2021 8:06 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda
Iustus... Spuść powietrze z opon, bo zaraz pękną ;-)
No ja się tak zastanawiam na czym ma polegać TA dyskusja w Dziale Katolickim. Bo zauważ Wasza Świętobliwość - to forum DYSKUSYJNE.
Ktoś kto się sprzeciwia temu że Msza Św. jest częścią biesiadną ofiary Chrystusa, a co za tym Komunia jest ucztą, to wiesz.. Raczej tu nie napisze, a jak jednak, to zostanie wyrzucony jako nie-katolik.. A Więc Eminencjo? Jaki masz problem do przedyskutowania?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt mar 26, 2021 8:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda
Zarzucacie mi rzeczy, których ani nie twierdzę, ani nie myślę, ani nie wypowiadam. Nie wierzę, że to przypadek, bo jest to reguła. Załączyłem wypowiedź kapłana: Piotra Budy, który to mówi w tak świetny sposób, że nawet nie próbuję tego ubrać w swoje słowa, bo tylko zepsuję. Powiem tylko pokrótce, że on przyznaje, że Msza Święta jest i ucztą i ofiarą, ale istotą Mszy Świętej jest ofiara, bo tylko podczas Mszy Świętej dokonuje się ofiara.
Tego powiedzieć się prościej nie da. Jeśli ktoś mi wbrew rozsądkowi i wbrew temu, co jest napisane jasnym tekstem ma zamiar wymyślać, że przeczę Magisterium Kościoła, to ja wysiadam.
Dyskutować będę tylko z merytorycznymi komentarzami. Nie mam zamiaru dyskutować ze złośliwymi, fałszywymi zarzutami. Szkoda na to czasu.


Pt mar 26, 2021 8:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda
Nie rżnijcie głupa, wasza ekscelencjo. Przytoczyłem fragment oficjalnego nauczania Kościoła katolickiego, w którym jak wół stoi, że Msza Święta jest "świętą ucztą Komunii w Ciele i Krwi Pana". O czym chce zatem wasza ekscelencja dyskutować, skoro rzeczony 1382 punkt KKK wyczerpuje pytanie z tematu?


Pt mar 26, 2021 8:21 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Czy Msza Św. jest również ucztą? | Ks. Piotr Buda
Kolejny niedyskusyjny temat założony przez naszego ksieciunia Iustusa. Tak więc Wasza Wysokość. Zamykam, bo po wpisie Yarpena z Katechizmu temat się wyczerpał co zresztą już wcześniej zauważył PeterW.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pt mar 26, 2021 9:19 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 169 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL