Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 01, 2024 3:58 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Odpusty w Roku Św. Józefa 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Przyznam szczerze, że sam się nad tym zastanawiałem. Bo przykładowo nabożeństwo pierwszych sobót wymaga spowiedzi z odpowiednią intencją za zadośćuczynienia za zniewagi wobec Niepokalanego Serca Maryi.

Przyznaję, że nie mam pewności, jak ktoś dotrze do konkretniejszych źródeł, rozgryzie ogólne zasady, albo po prostu wie, to niech się "pochwali". Tak czy inaczej jeśli dobrze rozumiem, to aby otrzymać odpust, to trzeba mieć intencję otrzymania tego właśnie odpustu:
"2. Intencja. Jest to warunek, który należy spełnić, w celu zyskania jakiegokolwiek odpustu. Trzeba uczynić przynajmniej ogólną intencję, a więc postanowić, że chcę zyskiwać odpusty i dopóki ta intencja nie będzie odwołana zachowuje swoją ważność i umożliwia zyskiwanie odpustów. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby wierny zabiegający o odpust, za każdym razem wzbudzał aktualną intencję. W celu ofiarowania odpustu za zmarłych cierpiących w czyśćcu intencja ogólna nie wystarczy. Należy wzbudzić w sobie intencję szczegółową, tym bardziej, gdy odpust chcemy uzyskać dla konkretnej osoby zmarłej."
źródło: https://parafiawinternecie.pl/rozne,36
Pogrubiony fragment mówi o tym, że trzeba uczynić intencję, aby zyskiwać odpusty. Gdyby to gramatycznie i semantycznie rozłożyć po prawniczemu (o ile laik tak może powiedzieć), to sens tego punktu jest taki, że odpust możemy zacząć wypełniać dopiero, gdy podejmiemy taką intencję. Dopiero to, co wykonujemy od tego momentu, jakby idzie na poczet odpustu. Też jest tam uwaga, że warto by było, aby intencję często wzbudzać.

Taką interpretację potwierdzało by poniższe źródło:
"Odpust zupełny jest darowaniem całej kary doczesnej za grzechy, które zostały już odpuszczone. Można go ofiarować za siebie lub za duszę jednego zmarłego, intencję tę należy określić przed uzyskaniem odpustu."
źródło: https://mikolajbochnia.pl/pl/1323/26/warunki-uzyskania-odpustu-zupelnego-artykul%C2%A0dotyczy%C2%A0odpustu-parafialnego-.html

Tak jak mówiłem, ręki sobie za to nie dam odciąć, czy to są ogólne zasady, czy bywa inaczej. Osobiście jakiego nabożeństwa bym nie podejmował i jest w nim zawarta spowiedź, to wykonuję ją w intencji tego nabożeństwa. Nie mówię kapłanowi wprost, co jest przyczyną mojej spowiedzi, staram się robić taki rachunek sumienia, aby faktycznie był przykładowo wynagrodzeniem za dane nabożeństwo (pierwsze piątki czy soboty). W ogóle to zawsze idę do spowiedzi z jakąś intencją.


So mar 20, 2021 12:55 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
A ja myślałem, że do spowiedzi się idzie w celu wyznania a następnie odpuszczenia grzechów...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So mar 20, 2021 1:07 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Znalazłem ciekawą informację w źródle podanym przez Brandeisbluesky:
"po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać więcej niż jeden odpust zupełny, ale tylko jeden w ciągu dnia. W praktyce więc, wierny, przystępując do spowiedzi świętej z intencją zyskania odpustu zupełnego, spełnia warunek sine qua non odnośnie do odpustów zupełnych, które mógł otrzymać na około maksymalnie dwa tygodnie przed sakramentalną pokutą i około dwa tygodnie po niej. Pamiętajmy jednocześnie, że stan łaski uświęcającej musi towarzyszyć wiernemu w każdym wypadku, jeśli chce zyskać jakikolwiek odpust, zarówno cząstkowy, jak i zupełny"
Z tego wynika, że jeśli warunkiem odpustu jest spowiedź, to można ją wykonać 2 tygodnie przed/po dokonaniu odpustu, pod warunkiem, że wykonaliśmy odpust w stanie łaski uświęcającej.

Oczywiście, że spowiedź służy wyznaniu grzechów, jednak intencja jest jak najbardziej wskazana:
Rekolekcje o Spowiedzi Online - Odcinek 03 - Jakie są Konsekwencje Braku Intencji @Nauki Katolickie​
Rekolekcje o Spowiedzi Online | Odcinek 04 - Jak wzbudzić dobrą intencję @Nauki Katolickie​


So mar 20, 2021 1:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
PeterW napisał(a):
A ja myślałem, że do spowiedzi się idzie w celu wyznania a następnie odpuszczenia grzechów...

Co innego, jak chcę się tylko wyspowiadać, a co innego jak chcę jeszcze spełnić warunki do uzyskania odpustu cząstkowego czy zupełnego. Tak samo nie wystarczy się tylko pomodlić przy okazji odpustu, trzeba pomodlić się w aktualnych intencjach Papieża, chociaż nie trzeba koniecznie ich znać.


So mar 20, 2021 1:20 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Brandeisbluesky napisał(a):
PeterW napisał(a):
A ja myślałem, że do spowiedzi się idzie w celu wyznania a następnie odpuszczenia grzechów...

Co innego, jak chcę się tylko wyspowiadać, a co innego jak chcę jeszcze spełnić warunki do uzyskania odpustu cząstkowego czy zupełnego. Tak samo nie wystarczy się tylko pomodlić przy okazji odpustu, trzeba pomodlić się w aktualnych intencjach Papieża, chociaż nie trzeba koniecznie ich znać.

Odoust jest bardzo trudno zyskać bo wymaga braku przywiązania do jakiegokolwiek grzechu a to nie jest takie proste.


So mar 20, 2021 4:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Brandeisbluesky napisał(a):
PeterW napisał(a):
A ja myślałem, że do spowiedzi się idzie w celu wyznania a następnie odpuszczenia grzechów...

Co innego, jak chcę się tylko wyspowiadać, a co innego jak chcę jeszcze spełnić warunki do uzyskania odpustu cząstkowego czy zupełnego. Tak samo nie wystarczy się tylko pomodlić przy okazji odpustu, trzeba pomodlić się w aktualnych intencjach Papieża, chociaż nie trzeba koniecznie ich znać.

Mieszasz wszystko Brandi. Spowiedz do odpustu nie jest inna i o ile mi wiadomo to brak przywiazania do grzechu jest warunkiem odpustu a nie sama spowiedz.

Swoją drogą: jest tyle możliwości uzyskania odpustów zupełnych każdego dnia, że możesz je zdobyć w inny sposób (np. Koronka przed Sanctissimum albo 30 min rozważania Pisma Świętego).


So mar 20, 2021 4:45 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
sachol,
Nie zrozumiałaś. Problem jest mniej więcej taki: jeśli jesteś już np. dwa miesiące w stanie łaski uświęcającej i nie popełniłaś grzechu śmiertelnego, to czy i tak musisz iść do spowiedzi, jeśli chcesz uzyskać odpust cząstkowy lub zupełny? Odpowiedź jest, że tak. Powinnaś iść do spowiedzi. Tak mi powiedział ksiądz przy spowiedzi i to wynika z załączonego źródła. Nie chodzi o to, że spowiedź jest inna, tylko o to, że trzeba odbyć spowiedź aby wypełnić warunki odpustu nawet jeśli jesteś w stanie łaski uświęcającej. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego to kolejny warunek do uzyskania odpustu, który trzeba mieć spełniony.


So mar 20, 2021 5:09 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Brandeisbluesky napisał(a):
sachol,
Nie zrozumiałaś. Problem jest mniej więcej taki: jeśli jesteś już np. dwa miesiące w stanie łaski uświęcającej i nie popełniłaś grzechu śmiertelnego, to czy i tak musisz iść do spowiedzi, jeśli chcesz uzyskać odpust cząstkowy lub zupełny? Odpowiedź jest, że tak. Powinnaś iść do spowiedzi. Tak mi powiedział ksiądz przy spowiedzi i to wynika z załączonego źródła.


Nie chodzi o to, że spowiedź jest inna, tylko o to, że trzeba odbyć spowiedź aby wypełnić warunki odpustu nawet jeśli jesteś w stanie łaski uświęcającej. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego to kolejny warunek do uzyskania odpustu, który trzeba mieć spełniony.

No nie. Zwykłe warunki odpustu jest stan łaski uświęcajacej a nie spowiedź.


So mar 20, 2021 9:10 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Spowiedź stoi ponad tym do czego jest 'wykorzystywana'. Warunki spowiedzi nic nie mówią o tym, że są różne rodzaje spowiedzi. Nie wspomina się o spowiedziach odpustowych. Kiedyś był wymóg w przykazaniach kościelnych, że raz w roku, w okresie wielkanocnym, pójść do spowiedzi i komunii świętej. Rozdzielono ten czas wielkanocny tylko do obowiązku przyjęcia komunii świętej. Spowiedź raz w roku. To poziom przykazań kościelnych.
W tym o co chodzi w odpustach to pomoc innym/ sobie. Warunkiem jest jednak żal doskonały a to oznacza pracę nad swoim sumieniem. Nie zapewnia tego prawo (pójście do spowiedzi), ale brak grzechu po to, by móc przystąpić do komunii świętej.
Warunkiem przyjęcia komunii jest brak grzechu ciężkiego i post eucharystyczny (też nie co do minuty, bo dopytywałam). Ona jest sakramentem a nie odpust. Żal doskonały za grzechy jest w praktyce uzyskać bardzo trudno.
Odpust to praktyka pobożnościowa.


So mar 20, 2021 9:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
sachol, merss,

Czy mogłybyście przytoczyć podawaną w Polsce odpowiednią normę z Konstytucji Apostolskiej INDULGENTIARUM DOCTRINA uzasadniającą Wasze rozumienie sprawy, albo jakiś inny zatwierdzony dokument? Ja posługuję się Manual of Indulgences – November 10, 2006 by United States Conference of Catholic Bishops. Nie znalazłam nic lepszego, ale w końcu to firmuje tutejszy Episkopat.
Pod tym adresem: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/konstytucje/indulgentiarum_doctrina_01011967.html czytam, że

Cytuj:
N. 7. Dla dostąpienia odpustu zupełnego wymaga się wykonania czynu, do którego jest przywiązany odpust i wypełnienia trzech warunków, którymi są: sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa według intencji Papieża. Wymaga się ponadto, aby wykluczyć wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu nawet powszedniego.
Jeżeli brak pełnej tego rodzaju dyspozycji lub jeżeli powyższe warunki nie są spełnione - z zachowaniem przepisu N. 11. dla "mających przeszkodę" - odpust będzie tylko cząstkowy.

N. 8. Trzy warunki mogą być wypełnione na wiele dni (pluribus diebus) przed lub po wykonaniu przepisanego dzieła: wypada jednak aby Komunia św. i modlitwa wedle intencji Papieża zostały dopełnione w samym dniu, w którym się spełnia owe dzieło.

N. 9. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można zyskać więcej odpustów zupełnych; po jednorazowej zaś Komunii św. i jednorazowej modlitwie wedle intencji Papieża uzyskuje się tylko jeden odpust zupełny.

N. 10. Warunek modlitwy według intencji Papieża spełnia się całkowicie, jeżeli się odmawia wedle jego intencji jeden raz Ojcze nasz i Zdrowaś; poszczególni wierni mają jednak możność odmówienia jakiejkolwiek innej modlitwy stosownie do osobistej pobożności i przywiązania do Biskupa Rzymskiego.

N. 11. Przy zachowaniu w mocy udzielonej spowiednikom kan. 935 KPK władzy zamieniania "przeszkodzonym" czy to przepisanej czynności, czy też warunków, Ordynariusze miejscowi mogą zezwolić wiernym, nad którymi według prawa wykonują władzę, aby ci mogli uzyskać odpust zupełny bez aktualnej spowiedzi i Komunii św., jeżeli zamieszkują miejsca, gdzie wcale nie można albo przynajmniej jest bardzo trudno przystąpić do spowiedzi lub Komunii św., oraz byleby wzbudzili żal doskonały i postanowili przystąpić do tych sakramentów przy najbliższej okazji.


W mojej publikacji powyżej zaznaczone w miejsce wiele dni jest użyte słowo several. W polskiej publikacji, którą wcześniej wskazałam, autor podał okres dla warunku spowiedzi do dwóch tygodni przed dziełem odpustowym, i z kontekstu wynikało, że może to być też czas do dwóch tygodni po dziele odpustowym.


So mar 20, 2021 1:04 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Odpust jest cząstkowy nie z powodu braku spowiedzi, ale braku przywiązania do jakiegokolwiek grzechu (kosmos!).
Teologia katolicka jest wewnętrznie spójna, w związku z tym zadałam pytanie o konieczność spowiedzi. To nie jest religia prawa, więc należy czytać zawsze pod kątem znaczenia wymagań. O co w tym chodzi?
Wymóg spowiedzi, jeśli nie ma grzechu? Ta spowiedź jest przywiązana do komunii a nie odpustu. Odpust to tylko praktyka pobożnościowa. Wyżej stoi sakramentologia. Tu wystarczy logiczne myślenie i poustawianie sobie wszystkiego w kategoriach przynależności.


So mar 20, 2021 3:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Spowiedz jest konieczna tylko jak masz grzech ciężki. Jak jestes w łasce uswiecajacej to uzyskasz odpust jesli spełnisz pozostałe warunki. Dobrze Ci merss to wyjasniła.
Zresztą wyraźnie też to pisze w tym co zacytowałaś.


So mar 20, 2021 3:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
W świetle Części V. Spowiedź jako jeden z warunków zyskania odpustu zupełnego artykułu autorstwa
ks. dr Jana Słowińskiego
https://pressto.amu.edu.pl/index.php/tp/article/view/6162/6212
gdzie można przeczytać
Cytuj:
Analiza warunków zyskania jakiekolwiek formy odpustu, jakiej dokonaliśmy w poprzednim paragrafie, wykazała, że stan łaski uświęcającej (chociażby pod koniec czynności odpustowej) jest ponad wszelka wątpliwość konieczny do uzyskania nawet odpustu cząstkowego. Byłoby więc nielogiczne ze strony prawodawcy, wyliczanie spowiedzi sakramentalnej jako dodatkowego warunku koniecznego do spełnienia przez wiernego chcącego zyskać odpust zupełny, jeśli byłby tożsamy ze stanem łaski uświęcającej. Na podobną tautologię kościelny prawodawca nigdy sobie nie pozwala, a więc odbycie spowiedzi sakramentalnej stanowi warunek »sine qua non« uzyskania odpustu zupełnego, nawet u wiernego, który nie ma na sumieniu grzechu śmiertelnego. To jest zupełnie pewne37
(...)
Aktualne normy przewidują, że spełnienie warunku spowiedzi sakramentalnej, która, jak zaznaczyliśmy wcześniej, jest zawsze konieczna, może mieć miejsce na kilka dni przed lub po wypełnieniu dzieła odpustowego.


nie mogę się z Wami zgodzić.


So mar 20, 2021 5:29 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Co wyznać na spowiedzi? Dlaczego się do tego nie odniósł? Przychodzę do spowiedzi i mówię. potrzebuję zaliczyć spowiedź, bo jutro odpust. Żadnych grzechów śmiertelnych nie popełniłam. Wczorajszy dzień spędziłam na lekturze i żadne grzechy myślne nie obciążają mojego sumienia. Proszę o naukę i pokutę. Mamy bowiem inny przepis. Spowiedź to odpuszczenie wyznanych grzechów oraz tych, których nie pamiętamy. Nie wyznaje się ich po raz drugi. Odpowiedz praktycznie: z czego się spowiadasz? Grzechy powszednie anuluje sakramentalna komunia. Byłaś u niej wczoraj.
Nie wolno wymyślać sobie grzechów, bo spowiedź to nie pralnia. Jej zadaniem jest dojrzewanie człowieka. Kiedyś na spowiedzi usłyszałam, bo coś mi się przypomniało sprzed lat. Przypomniało mi się, bo skrupulantów na forum było pod rząd iluś i to się udziela...nie zajmuj się przeszłością, zostaw to wszystko. Jesteś na innym etapie.
Co wyznajesz na takiej spowiedzi?


So mar 20, 2021 5:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Np. "Moja ostania spowiedź była 20 dni temu. Przystępuję do spowiedzi aby wypełnić warunek konieczny do uzyskania odpustu zupełnego. Żadnych grzechów nie pamiętam. Za wszystkie bardzo żałuję, itd."

merss, ja myślałam wcześniej tak jak Ty.


So mar 20, 2021 6:35 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 71 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL