Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 01, 2024 6:10 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Odpusty w Roku Św. Józefa 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Ale chyba epidemia jeszcze nie skończyła się i nakłada się na Rok św. Józefa. Czyli mam rozumieć, że są inne wymagania dot. spowiedzi/aktu żalu doskonałego w zależności od tego, który odpust się człowiek stara uzyskać?


Ostatnio edytowano Pt mar 19, 2021 8:08 pm przez Brandeisbluesky, łącznie edytowano 1 raz



Pt mar 19, 2021 8:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Dokładnie tak.


Pt mar 19, 2021 8:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Ależ to jest skomplikowane, gorzej teoria fraktali.


Pt mar 19, 2021 8:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Przesadzasz. Wystarczy po prostu zapoznać się z warunkami odpustu, który chce się uzyskać.


Pt mar 19, 2021 8:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Przynajmniej wiem, ze kiedyś zdałam jakiś egzamin z fraktali, a czy odpust zupełny uzyskałam, to nie mam pewności. Pewnie tego dowie się człowiek dopiero po śmierci.


Pt mar 19, 2021 8:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Może od początku:
Papież Franciszek ogłosił Rok Jubileuszowy św. Józefa.
8 grudnia 2020 – 8 grudnia 2021 roku
źródło: https://diecezja.waw.pl/7258

I w tym roku odpust można uzyskać w dniach:
"Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej"
źródło: https://diecezja.waw.pl/7258

W dekrecie przytoczonym w powyższym źródle jest napisane:
"W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia."

Pogrubiony wyżej fragment mówi, że odpust w tych wyjątkowych warunkach można otrzymać gdy:
1. odrywamy się w duchu od wszelkiego grzechu - to jest w praktyce akt żalu doskonałego
2. z intencją wypełnienia - to znaczy, że szczerym pragnieniem spowiedzi sakramentalnej
3. gdy tylko to będzie możliwe - czyli kiedy ustaną warunki utrudniające fizycznie wykonane warunków odpustu
4. zwykłych warunków - i tutaj jest ten pies pogrzebany: te zwykłe warunki powinniśmy wykonać właśnie zgodnie z punktem trzecim, czyli wtedy, kiedy ustaną warunki utrudniające nam fizyczne wykonanie odpustu

Fraktal może i nie wyszedł... ale gdyby sprytnie dodać jeszcze jeden punkt, to mogło by wyjść z tego coś rekurencyjnego...


Pt mar 19, 2021 8:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Wasza ekscelencja pominęła bardzo istotny fragment:

"W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia."

Pragnienie wypełnienia warunków wymagających udania się do kościoła wystarczy w przypadku osób wskazanych w zaznaczonej przeze mnie części tekstu. Jeżeli ktoś może wypełnić warunki normalnie, to jest zobowiązany to zrobić aby uzyskać odpust.


Pt mar 19, 2021 8:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Brandeisbluesky napisał(a):
Czy w sytuacji niemożności odbycia spowiedzi i przyjęcia Komunii Świętej, żal doskonały i Komunia Duchowa wypełniają warunki dla uzyskania odpustu zupełnego na dany moment?
Chyba, że źle rozumiem przedstawioną sytuację. Z powyższego opisu wynika, że dana osoba nie może jej odbyć. Powyższy opis wygląda jak fizyczne niemożność, być może jakaś forma zamknięcia.
"W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia."

To w jakiej sytuacji jest Pani Brandeisbluesky to już nie wiem. W to nie wnikam, bo to prywatne rzeczy. To jest w kwestii jej rozeznania. Ja zakładałem, że zgodnie z deklaracją, faktycznie nie może tego fizycznie uczynić.


Pt mar 19, 2021 8:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Nic nie deklarowałam, ale znam osoby, które twierdzą, że są uziemione w domu, albo nie mogą się z niego wyrwać.

Chciałabym też zrozumieć, czy w normalnym czasie do uzyskania odpustu zupełnego zawsze konieczna jest posługa kapłana. Złóżmy, że ktoś jest w podróży, nagle ma wypadek samochodowy i ląduje gdzieś na bezludziu, pomocy znikąd. Jest połamany, ale świadomy. Czy może sam o własnych siłach uzyskać odpust zupełny?


Pt mar 19, 2021 8:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Brandeisbluesky napisał(a):
Chciałabym też zrozumieć, czy w normalnym czasie do uzyskania odpustu zupełnego zawsze konieczna jest posługa kapłana. Złóżmy, że ktoś jest w podróży, nagle ma wypadek samochodowy i ląduje gdzieś na bezludziu, pomocy znikąd. Jest połamany, ale świadomy. Czy może sam o własnych siłach uzyskać odpust zupełny?

Nie da rady jeżeli jego warunkiem jest spowiedź i przyjęcie Komunii Świętej. Może natomiast uzyskać odpuszczenie grzechów w ramach doskonałego aktu żalu.


Pt mar 19, 2021 8:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
A to przepraszam... utożsamiłem Panią ze stawianym problemem. Ale cała reszta się nie zmienia. Sytuację opisywałem dla osoby, która faktycznie nie może osobiście się wyspowiadać.

A co do pytania, to znowu zależy od konkretnego odpustu. Niektóre mają warunek spowiedzi sakramentalnej, niektóre stan łaski uświęcającej, a jeszcze inne umożliwiają dokonanie żalu doskonałego.

W sumie teraz żałuję, że wcześniej nie podałem jednego źródła, które też mi pomogło, ale go nie cytowałem:
http://www.spowiedz.pl/odpust.htm
Pokrywa sporą część problemu i zawiera odnośniki do merytorycznych stron w tym temacie, m.in. tą na którą się już powoływałem, bo też jest bardzo treściwa:
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/inne/odpusty.html


Pt mar 19, 2021 8:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Iustus napisał(a):
(...)niektóre stan łaski uświęcającej (...)

Proszę nie wprowadzać innych w błąd. Wszystkie odpusty mają jako warunek uzyskania stan łaski uświęcajęcej.


Pt mar 19, 2021 9:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Tutaj chodzi tylko o to, że w niektórych odpustach wystarczy sam stan łaski uświęcającej. A są odpusty, które wymagają czegoś więcej, jak żal doskonały czy spowiedź sakramentalna. Wszystko się zgadza.


Pt mar 19, 2021 9:42 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
A co wyznawać na spowiedzi, jeśli poprzedniego dnia ktoś przyjmował komunię i nie zgrzeszył przez dzień a następnego dnia pojawia się odpust z warunkiem spowiedzi? To są jakieś specjalne spowiedzi odpustowe?


Pt mar 19, 2021 11:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
W czasie "przed pandemią" doszłam do wniosku, że spowiedź do odpustu powinna być nie wcześniej niż 2 tygodnie przed i nie później niż 2 tygodnie po odpuście. Patrz wątek https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1100581#p1100581 i wskazane tam źródło. Zatem powinno odbywać się spowiedź ze względu na odpust i tak czyniłam po ówczesnym wpisie na forum. Księdzu na spowiedzi mówiłam, że odbywam spowiedź ze względu na odpust.
-----
Jakby ktoś się trzymał dokładnie litery tekstu, to osoba przebywająca w więzieniu bez kapłana też nie miałaby szansy na odpust zupełny.


So mar 20, 2021 12:48 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL