Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:47 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Odpusty w Roku Św. Józefa 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Otóż można wyspowiadać się z grzechu już wyspowiadanego, a czasami jest to nawet wskazane, jeśli ten za ten grzech szczerze żałujemy. A wskazane jest to właśnie przy spowiedzi, gdy nie za bardzo mamy co powiedzieć, albo mamy tak delikatne przewiny, że wzbudzenie żalu z naszej strony jest wątpliwe. Wtedy się właśnie wręcz zaleca ponownie wyznanie jakiegoś już odpuszczonego grzechu ciężkiego, za który będziemy szczerze żałować, aby spowiedź była ważna i aby wszystkie grzechy były odpuszczone. Spowiedź na której nie żałujemy za żaden grzech jest nie ważna. Tak samo jest nieważna, gdy nie żałujemy chociażby za jeden grzech ciężki.


So mar 20, 2021 6:43 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Iustus napisał(a):
Otóż można wyspowiadać się z grzechu już wyspowiadanego, a czasami jest to nawet wskazane, jeśli ten za ten grzech szczerze żałujemy. A wskazane jest to właśnie przy spowiedzi, gdy nie za bardzo mamy co powiedzieć, albo mamy tak delikatne przewiny, że wzbudzenie żalu z naszej strony jest wątpliwe. Wtedy się właśnie wręcz zaleca ponownie wyznanie jakiegoś już odpuszczonego grzechu ciężkiego, za który będziemy szczerze żałować, aby spowiedź była ważna i aby wszystkie grzechy były odpuszczone. Spowiedź na której nie żałujemy za żaden grzech jest nie ważna. Tak samo jest nieważna, gdy nie żałujemy chociażby za jeden grzech ciężki.

A kto takich niekatolickich rad udziela? Bo z tego co wiem grzech odpuszczony jest skazany i go nie ma. A wyznawanie go po raz kolejny to tak jakbyś nie wierzył Bogu ze go odpuścił.
Tak mnie kiedyś na katechezę uczono i myśle ze chyba nadal aktualne

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So mar 20, 2021 7:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
To się zgadza. Ten grzech jest już odpuszczony i nie jest odpuszczany drugi raz. Jego się przywołuje ponownie tylko po to, aby wzbudzić żal wtedy, kiedy żal za pozostałe grzechy penitenta jest wątpliwy.


So mar 20, 2021 7:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Herezje tworzysz, wasza ekscelencjo. Żal za grzech już odpuszczony nie zdoła zastąpić brakującego żalu za grzechy wyznawane w czasie aktualnej spowiedzi.


So mar 20, 2021 7:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Panowie... przykre to jest. Z taką pewnością zarzucacie komuś herezję. Jeszcze bardziej przykre jest to, że zarzucacie ją komuś mając wypowiadając tezy, które są niezgodne z doktryną katolicką:
https://youtu.be/98DRSGRC2hM?t=977
Proszę przesłuchać minutę z powyższego kazania o spowiedzi i żalu za grzechy. Jest tam powiedziane dokładnie to, co ja powiedziałem. Dokładnie to, co państwo nazwali herezją.
Proszę się opanować na przyszłość z takimi oskarżeniami, bo to już nie po raz pierwszy jest.


So mar 20, 2021 7:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Żal za grzechy

1451 Wśród aktów penitenta żal za grzechy zajmuje pierwsze miejsce. Jest to "ból duszy i znienawidzenie popełnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości" (Sobór Trydencki: DS 1676.) .


So mar 20, 2021 7:45 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 421
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Od kiedy to się wyznaje ponownie grzechy już odpuszczone? Cóż to za nowa nauka? Kim jest ten przywoływany ksiądz? To jakiś autorytet, czy to zwyczajnie jego prywatne zdanie? Różne rzeczy wygadują księża. Ja ostatnio słyszałem na kazaniu, że do odpustu trzeba się pomodlić za Ojca Św. a nie w intencjach podawanych przez Ojca Św. Poza tym żal za grzechy to nie uczucie.


So mar 20, 2021 7:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Kiedyś słyszałem, że gdy się nie da wzbudzić żalu za jakiś grzech, to przynajmniej trzeba chcieć żałować.


So mar 20, 2021 7:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
W cytowanym fragmencie nie ma żadnej uwagi, że musi to być koniecznie grzech nieodpuszczony. Grzech odpuszczony spełnia definicję grzechu popełnionego, którego nienawidzimy i postanawiamy nie popełniać w przyszłości.

To, co jest w kazaniu tego księdza wyczytałem także w dwóch poniższych książkach:
"Spowiedź. Jaka powinna być i jak się do niej gotować?" - Ks. Feliks Cozel T.J.
"Rachunek sumienia, czyli owocne odbycie spowiedzi" - Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
Jedna książka jest bardzo stara, druga stosunkowo nowa, więc można wywnioskować, że od bardzo dawna można na spowiedzi wyznawać odpuszczone już grzechy.


So mar 20, 2021 7:52 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 421
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Dla mnie bez sensu. To tak, jakby nie wierzyć w przebaczenie i Boże miłosierdzie. I co ma niby takie ponowne wyznanie spowodować?


So mar 20, 2021 7:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
ANDPOL, proszę uważnie wątek prześledzić. Ponowne wyznanie grzechu nie służy ponownego oczyszczeniu z niego, czy jeszcze większym potępieniu tego grzechu. Warunkiem skutecznej/dobrej spowiedzi jest żal za grzechy. Jeśli ktoś ma problem ze wzbudzeniem tego żalu do swoich grzechów, bo może są tak delikatne, że on nie potrafi, to wtedy właśnie można dodatkowo wyznać odpuszczony już ciężki grzech z przeszłości, za który szczerze żałujemy. Dzięki temu spowiedź nie jest nieważna. Ten grzech jest dorzucony tylko po to, aby wzbudzić szczery żal za grzechy.


So mar 20, 2021 8:00 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Iustus napisał(a):
To się zgadza. Ten grzech jest już odpuszczony i nie jest odpuszczany drugi raz. Jego się przywołuje ponownie tylko po to, aby wzbudzić żal wtedy, kiedy żal za pozostałe grzechy penitenta jest wątpliwy.

No to nadszedł czas o pytanie o źródło tej „nauki”, bo katolicka to ona na pewno nie jest. Oprócz tego jak nie czujesz żalu za grzechu to nie idziesz do spowiedzi. Jak nie masz grzechu, którego żałujesz to nie masz podstaw. A to co piszesz to herezje.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So mar 20, 2021 8:05 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 421
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
@Iustus nie zgadzam się z Tobą. Wiesz czym jest żal za grzechy? To nie jest przykre uczucie, które muszę w sobie wzbudzić. Wyżej już jest napisane, czym jest żal za grzechy.


So mar 20, 2021 8:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
Nie wygłaszam swoich tez - jak widać to wszystkiego podałem źródła. Nie potrzebuję swojej religii, gdy istnieje ta jedyna - objawiona.
W kwestii dalszych dyskusji proszę kontaktować się ze wspomnianym księdzem, ewentualnie przeczytać powyżej podane pozycje.
Chyba, że ktoś definitywnie i bez żadnych wątpliwości wie, że jest inaczej, to niech się podzieli tymi informacjami wraz ze źródłami. Jeśli kogoś wprowadziłem w błąd to z góry przepraszam. Jeśli ktoś mnie wyprowadzi z błędu to z góry dziękuję.


So mar 20, 2021 8:11 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 421
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odpusty w Roku Św. Józefa
https://youtu.be/MBXd89kAe5g


So mar 20, 2021 8:12 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL