Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 7:28 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Daniny, podatki, składki 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 421
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Daniny, podatki, składki
Czy niepłacenie abonamentu RTV to grzech? A może przeciwnie? Płacenie abonamentu na dzisiejszą telewizję to grzech? KKK nic nie mówi o płaceniu niesprawiedliwych danin, za to dużo mówi o odpowiedzialności mediów za prawdę.


Ostatnio edytowano Pn mar 15, 2021 5:12 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

zmiana tytułu



Pn mar 15, 2021 8:29 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
Płacisz za posiadanie odbiornika. Masz go czy nie masz? Są dwie konieczności w życiu: śmierć i podatki. Żadnej nie pragniemy. To było podchwytliwe pytanie zadane Jezusowi: płacić czy nie płacić? Pokazał monetę.


Pn mar 15, 2021 11:24 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
ANDPOL napisał(a):
Czy niepłacenie abonamentu RTV to grzech? A może przeciwnie? Płacenie abonamentu na dzisiejszą telewizję to grzech? KKK nic nie mówi o płaceniu niesprawiedliwych danin, za to dużo mówi o odpowiedzialności mediów za prawdę.

Problem nietuzinkowy. Z jednej strony mamy się wykazywać pokorą i współpracą z władzą świecką, z drugiej strony należy władzy świeckiej wypowiedzieć posłuszeństwo, gdy ta jest bezbożna. Dokładnie to się stało w sporze o inwestyturę między papieżem Grzegorzem VII a cesarzem Henrykiem IV. Wtenczas Kościół wprost nakazał ludziom, aby nie podlegali tej władzy. I wyszło to i Kościołowi i Europie na dobre.
Kiedy mam podobne rozterki, tudzież chcę coś odpokutować, to wartość danej rzeczy - w tym wypadku powiedzmy nieodprowadzonego podatku - poświęcam jako dodatkową ofiarę.


Pn mar 15, 2021 2:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
Iustus napisał(a):
Kiedy mam podobne rozterki, tudzież chcę coś odpokutować, to wartość danej rzeczy - w tym wypadku powiedzmy nieodprowadzonego podatku - poświęcam jako dodatkową ofiarę.

I źle. Powinieneś przekazać ten przykładowy podatek do US, a nie przeznaczyć na ofiarę.


Pn mar 15, 2021 2:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
Yarpen Zirgin napisał(a):
Iustus napisał(a):
Kiedy mam podobne rozterki, tudzież chcę coś odpokutować, to wartość danej rzeczy - w tym wypadku powiedzmy nieodprowadzonego podatku - poświęcam jako dodatkową ofiarę.

I źle. Powinieneś przekazać ten przykładowy podatek do US, a nie przeznaczyć na ofiarę.

Kościół, co do zasady nie wykorzysta pieniędzy przeciwko ludziom. Co do państwa nie mam takiej pewności. Gdyby porównać skuteczność wykorzystania środków przez Kościół a przez państwo to nie ma porównania. Nie chcę się przykładać do budowania Bizancjum.
O uczciwy osąd będę prosił Jezusa Chrystusa, dzięki Bogu on jest sędzią sprawiedliwym, a nie sędzią polegającym na ziemskich paragrafach.


Pn mar 15, 2021 2:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 421
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
merss napisał(a):
Płacisz za posiadanie odbiornika. Masz go czy nie masz? Są dwie konieczności w życiu: śmierć i podatki. Żadnej nie pragniemy. To było podchwytliwe pytanie zadane Jezusowi: płacić czy nie płacić? Pokazał monetę.

Jaki "Cezar" jest wszyscy widzą. Masz jakiś konkretny punkt w KKK? Osobiście wolałbym oddać te pieniądze na Caritas. Najpierw był 1 cezar co kazał nie płacić, potem miała być powszechna opłata audio-wizualna w prądzie. Teraz nastał nowy cezar co się Kurski nazywa i ten to jest dopiero autorytet moralny. Teoretycznie powinien płacić każdy posiadacz samochodu w tym kraju bo ma radio... Nie potrafią tego rozsądnie załatwić a sami z abonamentu nie zrezygnują bo to jest jednak jakaś kasa.


Pn mar 15, 2021 2:50 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
ANDPOL napisał(a):
merss napisał(a):
Płacisz za posiadanie odbiornika. Masz go czy nie masz? Są dwie konieczności w życiu: śmierć i podatki. Żadnej nie pragniemy. To było podchwytliwe pytanie zadane Jezusowi: płacić czy nie płacić? Pokazał monetę.

Jaki "Cezar" jest wszyscy widzą.


A za czasów Chrystusa to cezarowie byli jacyś tacy moralni i fajni, czy jak?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn mar 15, 2021 2:57 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 421
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
OK, czyli nie używamy rozumu tylko jesteśmy ślepo posłuszni władzy. To poproszę o konkretny paragraf z KKK. Proponuję przeczytać co KKK mówi o odpowiedzialności mediów.


Ostatnio edytowano Pn mar 15, 2021 3:05 pm przez ANDPOL, łącznie edytowano 1 raz



Pn mar 15, 2021 3:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
Iustus napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Iustus napisał(a):
Kiedy mam podobne rozterki, tudzież chcę coś odpokutować, to wartość danej rzeczy - w tym wypadku powiedzmy nieodprowadzonego podatku - poświęcam jako dodatkową ofiarę.

I źle. Powinieneś przekazać ten przykładowy podatek do US, a nie przeznaczyć na ofiarę.

Kościół, co do zasady nie wykorzysta pieniędzy przeciwko ludziom. Co do państwa nie mam takiej pewności.

Nie ma to znaczenia. Skoro pieniądze należą się państwu z racji podatku, to jemu trzeba je oddać, a nie przeznaczać go np. na ofiarę na Kościół. Chrystus jasno i jednoznacznie wskazał, że jesteśmy zobowiązani je płacić i nie można się samemu zwolnić z tego obowiązku przez przekazanie go na ofiarę. Filozofię przekazywania na ofiarę tego, co się komuś należy, również bardzo ciekawie podsumował. Mam nadzieję, że wiesz o czym mówię?

Iustus napisał(a):
O uczciwy osąd będę prosił Jezusa Chrystusa, dzięki Bogu on jest sędzią sprawiedliwym, a nie sędzią polegającym na ziemskich paragrafach.

Strasznie lubię takie zaklęcia, bo zawsze są tym samym: Pod tekstami "Bóg mnie osądzi" ukrywa się odrzucenie tego, co jest w nauczaniu Chrystusa i Apostołów. W tym przypadku nauczania na temat tego, czy mamy być posłuszni władzom świeckim i płacić podatki.


Pn mar 15, 2021 3:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
Należę do Cywilizacji Łacińskiej, dla mnie od prawa pozytywnego ważniejsza jest katolicka etyka. Prawo pozytywne, to nie jest prawo dobre i pozytywne, to znaczy tyle, co prawo skodyfikowane arbitralnie przez człowieka.
Obecny zachód brnie niebezpiecznie w socjalizm. W encyklikach szeregu papieży pisanych 50 lat przed czy po I Wojnie Światowej socjalizm jest stawiany po przecinku z wrogami Kościoła, takimi jak komuniści, faszyści, naziści, moderniści, masoni i kilka innych. Mając świadomość tego nie chcę budować reżimu. Państwo nie ma prawa organizować życia publicznego i społecznego zamiast ludzi, a już na pewno nie wbrew ludziom. Gorąco polecam encykliki z tego okresu, są tam omówione wszystkie problemy społeczne z którymi borykamy się po dziś dzień, one są nadal aktualne. Forma w jakiej są napisane po prostu im taką aktualność gwarantuje.


Pn mar 15, 2021 3:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
Jaki socjalizm? Na świecie mamy władzę pieniądza.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pn mar 15, 2021 3:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
Iustus napisał(a):
Należę do Cywilizacji Łacińskiej, dla mnie od prawa pozytywnego ważniejsza jest katolicka etyka.

Zaś od niej z kolei są ważniejsze własne przekonania jeżeli to, co głosi Kościół idąc za Chrystusem i Apostołami, jest z nimi sprzeczne. Czego dałeś świadectwo komentarzem do mojego poprzedniego posta.

Cytuj:
Obecny zachód brnie (...)

Bez znaczenia. Chrystus nakazał płacenie podatków okupantowi Judei i Galilei (zaś Apostołowie nauczali o posłuszeństwie władzom rzymski), i nic nie wspomniał, że jesteśmy z tego zwolnieni z racji na to, że np. posłużą one kiedyś do prześladowania Kościoła i chrześcijan. No przykro mi, ale w tym momencie po prostu szukasz uzasadnienia dla odrzucenia obowiązków względem władz świeckich, które zostały nałożone przez Boga.


Pn mar 15, 2021 3:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
Andy72 napisał(a):
Jaki socjalizm? Na świecie mamy władzę pieniądza.

A czym są te wszystkie przymusowe ubezpieczenia, programy nauczania, programy leczenia, podatki, daniny, biurokracja rosnąca niemalże wykładniczo, etc.?
Nie, żeby sugerował, jakoby pieniądz nie rządził. Socjalizm i pieniądze wcale się nie wykluczają, przecież ktoś musi drukować pieniądze na te wszystkie machinacje.
Przykład z USA, tam obecnie kartki żywnościowe dostaje około 50 milionów ludzi. To jest zatrważające.


Pn mar 15, 2021 3:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
Yarpen Zirgin napisał(a):
Iustus napisał(a):
szukasz uzasadnienia dla odrzucenia obowiązków względem władz świeckich, które zostały nałożone przez Boga.

Wszelka władza pochodzi od Boga, nie od ludu jak twierdzą demokraci. Władza o tyle prawowita, o ile nie jest sprzeczna z Bożymi przykazami. Pan próbuje zasugerować, jakoby bezwzględne posłuszeństwo państwu było w zgodzie z prawem Bożym. Idąc tym tokiem można zrozumieć zbrodniarzy Niemieckich, którzy w Norymberdze, w trybunałach tłumaczyli się, że wszystko było zgodnie z prawem - bo to prawda - i że takie były rozkazy. Proszę wybaczyć, ale ja podobnych rzeczy, choćby dotyczyło to podatków nie chcę robić.
Gdyby władza świecka była nadrzędna, to jakim prawem papieżem Grzegorzem VII wszczął spór o inwestyturę z cesarzem Henrykiem IV? No właśnie, władza świecka nie może sobie uzurpować prawa do gwałtu na prawie naturalnym, czy objawionym.


Pn mar 15, 2021 3:29 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 24, 2014 4:34 pm
Posty: 421
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Daniny, podatki, składki
Wy wszyscy, którzy tak jesteście podlegli władzy świeckiej, powiedzcie, dlaczego duchowni nie przestrzegają obostrzeń sanitarnych i wpuszczają do kościołów więcej ludzi, niż wynika z limitów? U nas "cezar" nakazał 23 a wchodzi 100-150.


Pn mar 15, 2021 3:31 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 168 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL