Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 11:15 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Rekolekcje u kamedułów? Był ktoś? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Rekolekcje u kamedułów? Był ktoś?
Witam czy ktoś z państwa miał okazję uczestniczyć? Podobno jest możliwość na kilka dni się umówić i żyć jak eremita przez kilka dni.Rozwazam w przyszłości taką formę gdyż opinie na różnych stronach są pozytywne.


N lut 14, 2021 8:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rekolekcje u kamedułów? Był ktoś?
artur96, kameduli to mój "konik" :)

Co prawda byłem w innym zakonie, ale mogę trochę przybliżyć ich życie, duchowość, charyzmat.

Mój świętej pamięci Tata był u nich w latach 70-tych na dniach skupienia wraz z drugim studentem prawa i jeszcze przyszłym księdzem. We trójkę doświadczyli tego pięknego czasu. Opowiadał mi kilka razy jak tam było... To były inne czasy, choć u kamedulow nie ma to wielkiego znaczenia. Dużo, dużo modlitwy, ciszy, pracy. Skromne posiłki (tata zawsze wspominał, że głodowali i furtian wypuścił ich do Tyńca, kupili kaszankę i tacy byli szczęśliwi :).

Ja byłem w odwiedzinach w postulacie z klerykiem naszego zakonu na rowerach w Krakowie na Bielanach. Cudny czas. Jeszcze wcześniej miałem nawet listowny kontakt z przeorem z Bieniszewa.

Rekolekcje... To nie są typowe rekolekcje. Po prostu wkraczasz za furtę i oddajesz się życiu monastycznemu. Nikt Ci nauk nie głosi, nauka to życie w eremie, samotności, modlitwa, lektura Słowa Bożego,praca w ciszy i skupieniu, nie ma tv, radia, komputera. Kameduli to "elita elit". Dostajesz pokój i wchodzisz w rytm dnia pustelniczego. Pobudka o 03.30, o 03.45 są już pierwsze modlitwy w chórze zakonnym, nie ma śpiewu, organów, potem kolejne modlitwy, Msza Święta, śniadanie, praca w samotności, każdy ma inne zadanie, furtian, kucharz, prefekt gości, mistrz nowicjatu, przeor itd, z tego co wiem kameduli proponują jakaś pracę w samotności, np obieranie jakichś warzyw na obiad, latem pomaga się w ogrodzie. No właśnie, mięsa nic a nic, a w okresie Adwentu i Wielkiego Postu eremici rezygnują też z nabiału i ryb. Kolejne modlitwy, obiad, chwila spoczynku i znowu praca i modlitwy.

I tak dzień za dniem. Monastyczne wspólnoty żyjące Reguła św Benedykta tak właśnie organizują rekolekcje. Dla mężczyzn u kamedulow zawsze są możliwe (nie wiem jak w obecnej sytuacji to wszystko wygląda). Trzeba pisać, dzwonić najlepiej. Kobiety mają tam wstęp tylko 12 razy w roku, ale zamieszkać w domu dla gości nie mogą, tylko zwiedzać kościół, katakumby, zewnętrzny dziedziniec..

To chyba tyle. Warto pojechać na pewno.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


So lut 20, 2021 5:02 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 174 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL