Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 5:58 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Przystępowanie do komunii w związku niesakramentalnym 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt lis 17, 2020 11:51 am
Posty: 2
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Przystępowanie do komunii w związku niesakramentalnym
Jestem w związku niesakramentalnym (ślub cywilny). Mam 45 lat, mój cywilny mąż 53 (ma ślub kościelny i cywilny rozwód 20 lat temu). Ja nie miałam wcześniej męża. Jest więc przeszkoda kanoniczna do zawarcia sakramentalnego małżeństwa. Zaprzestaliśmy współżycia pół roku temu, ponieważ nie chcemy dalej żyć w grzechu. Chcemy się wyspowiadać, by móc przystępować do komunii. Czy musimy mieć zgodę biskupa, czy można po prostu wyspowiadać się u wikarego/proboszcza? Pytam, ponieważ spotkaliśmy się ze sprzecznymi informacjami w różnych diecezjach (ja pochodzę z innej parafii, mąż z innej, a na msze uczęszczamy jeszcze gdzie indziej). W jednej informacja wikarego parafii, że wystarczy spowiedź u niego, po której będzie możliwe przystępowanie do komunii św., a w drugiej, że konieczna jest zgoda biskupa na spowiedź i ewentualne przystępowanie do komunii. W diecezji naszej znajomej natomiast proboszcz twierdzi, że nie praktykuje się takiej zgody dla osób poniżej 60 roku życia. Czy faktycznie potrzeba zgody biskupa? Skąd te różnice? Diecezje same ustalają te zasady?


Śr lis 18, 2020 12:40 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przystępowanie do komunii w związku niesakramentalnym
Może spróbuj kontaktu z duszpasterstwem małżeństw niesakramentalnych. Tam powinni być najlepiej poinformowani.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr lis 18, 2020 1:47 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 6:44 pm
Posty: 78
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przystępowanie do komunii w związku niesakramentalnym
Witam,
nie potrzebuje Pani wg mojej wiedzy zgody Bp-a na przyjmowanie Komunii Św. Natomiast kwestia Osób zapodanych przez Panią bardziej dot. sytuacji, gdy Osoby te pozostają np. na kontrakcie cywilnym, gdyż małżeństwo kościelne jednej ze Stron, bądź Obu jest ważne, zachowują czystość, czyli nie żyją na tzw. sposób małżeński, a rozstanie "nie wchodzi w grę".
Nie wchodząc w szczegóły, to może warto jednak odpowiedzieć na pytanie: czy jednak rozpocząć proces o stwierdzenie nieważności kościelnego małżeństwa Pani Partnera/Męża.
Pozdrawiam
(Ciachciacz)


Śr lis 18, 2020 6:34 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr paź 14, 2020 3:16 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przystępowanie do komunii w związku niesakramentalnym
Czy w takim niesakramentalnym związku jak dzieci są już duże i samodzielne lub ich nie było nie należało by się rozstać aby żyć w zgodzie z Panem Bogiem? Przecież nawet bez współżycia ludzie widzą że nie jesteście małżeństwem sakramentalnym więc jest to zgorszenie niejako.


Śr lis 18, 2020 2:24 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt lis 17, 2020 11:51 am
Posty: 2
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przystępowanie do komunii w związku niesakramentalnym
Z góry Pan zakłada, że ludzie znają naszą sytuację, a tak nie jest. Pochodzimy z różnych miasta, nikt w mojej parafii nie zna przeszłości mojego cywilnego męża. Ja natomiast ponad 25 lat mieszkałam w różnych miastach, poza miejscem urodzenia i poza swoją parafią. Nasza sytuacja w środowisku kolegów/koleżanek ze szkoły, czy sąsiadów jest nieznana. Funkcjonujemy jako małżeństwo, ale czy cywilne czy kościelne tego nikt nie wie i nikt o to nie pytał. Natomiast co do rozstania to są istotne powody, dla których jest to niemożliwe i przyniosło by bardzo duże szkody.


Cz lis 19, 2020 11:58 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przystępowanie do komunii w związku niesakramentalnym
ritan77 napisał(a):
Jestem w związku niesakramentalnym (ślub cywilny). Mam 45 lat, mój cywilny mąż 53 (ma ślub kościelny i cywilny rozwód 20 lat temu). Ja nie miałam wcześniej męża. Jest więc przeszkoda kanoniczna do zawarcia sakramentalnego małżeństwa. Zaprzestaliśmy współżycia pół roku temu, ponieważ nie chcemy dalej żyć w grzechu. ?

Podziwiam Panią i Pani zaangażowanie w to, żeby pogłębić relację z Panem Bogiem.Niech Pan Bóg błogosławi Jak napisał przedmówca; w duszpasterstwie dla małżeństw niesakramentalnych wiedza najlepiej.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Pt lis 20, 2020 1:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przystępowanie do komunii w związku niesakramentalnym
"Pojednanie w sakramencie pokuty — które otworzyłoby drogę do komunii eucharystycznej — może być dostępne jedynie dla tych, którzy żałując, że naruszyli znak Przymierza i wierności Chrystusowi, są szczerze gotowi na taką formę życia, która nie stoi w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa. Oznacza to konkretnie, że gdy mężczyzna i kobieta, którzy dla ważnych powodów — jak na przykład wychowanie dzieci — nie mogąc uczynić zadość obowiązkowi rozstania się, „postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują jedynie małżonkom”
Papież w Familiaris Consortio


Śr lis 25, 2020 5:40 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL