Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 5:38 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Mięsne piątki 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 16, 2005 2:23 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Elbląg
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Mięsne piątki
W które piątki NIE obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

Spotkałem się z opinią, że w oktawie każdego święta, lub uroczystości nie obowiązuje. Czy to prawda?

Ostatnio ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że wstrzemięźliwość nie obowiązuje w 3 przypadkach:
1 piątki, w które przypada uroczystość
2 udzielona dyspensa
3 dni w randze uroczystości

ad 1 - w całej tej wielkiej ilości Świąt w ciągu roku, ja już się gubię, które są uroczystościami. Czy ktoś ma, lub potrafi utworzyć konkretną listę?

ad 3 - które piątki mają "rangę uroczystości"? Na pewno jest to piątek w oktawie Wielkanocy. Coś poza tym? Ks. Paweł Rytel-Andrianik zwraca np uwagę, że piątek w oktawie Bożego Narodzenia ma rangę "tylko" święta. Są więc jakieś inne piątki mające "rangę uroczystości" ?

Pozdrawiam :)


So kwi 25, 2020 7:57 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
Piątek w oktawie Wielkanocy nie ma rangi uroczystości. To jest niedziela.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So kwi 25, 2020 8:37 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
Jockey napisał(a):
Piątek w oktawie Wielkanocy nie ma rangi uroczystości. To jest niedziela.

Nie bardzo rozumiem ten wpis. Ale wszystkie dni oktawy Wielkanocy są traktowane jako jeden dzień, jedna radość, jedna uroczystość. Dlatego wszystkie dni oktawy Wielkanocy mają rangę uroczystości a w piątek się nie pości. Inne oktawy nie mają takiej rangi. Co do innych uroczystości to najlepiej zajrzeć do jakiegoś ich spisu choćby tu https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/daty_swieta.php3
U mnie w parafii jeśli w piątek nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości to w ogłoszeniach w niedziele poprzedzająca go jest to podawane. Nie sadzę by w twojej parafii było inaczej.


So kwi 25, 2020 9:34 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lip 07, 2016 10:06 am
Posty: 60
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
kitek napisał(a):
ad 3 - które piątki mają "rangę uroczystości"? Na pewno jest to piątek w oktawie Wielkanocy. Coś poza tym? Ks. Paweł Rytel-Andrianik zwraca np uwagę, że piątek w oktawie Bożego Narodzenia ma rangę "tylko" święta. Są więc jakieś inne piątki mające "rangę uroczystości" ?

Pozdrawiam :)

Na pewno uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która wypada zawsze w piątek.
Poza tym dana uroczystość, która przypada konkretnego dnia co jakiś czas w piątek wypadnie (np. Wszystkich Świętych, Narodzenie Pańskie, NMP Królowej Polski, Objawienie Pańskie).


So kwi 25, 2020 9:50 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
bergamotka napisał(a):
Jockey napisał(a):
Piątek w oktawie Wielkanocy nie ma rangi uroczystości. To jest niedziela.

Nie bardzo rozumiem ten wpis. Ale wszystkie dni oktawy Wielkanocy są traktowane jako jeden dzień, jedna radość, jedna uroczystość. Dlatego wszystkie dni oktawy Wielkanocy mają rangę uroczystości a w piątek się nie pości. Inne oktawy nie mają takiej rangi. Co do innych uroczystości to najlepiej zajrzeć do jakiegoś ich spisu choćby tu https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/daty_swieta.php3
U mnie w parafii jeśli w piątek nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości to w ogłoszeniach w niedziele poprzedzająca go jest to podawane. Nie sadzę by w twojej parafii było inaczej.

To jest wciąż niedziela wielkanocna. Nie ma piątku to niedziela. Dokładnie to co masz w linku.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So kwi 25, 2020 10:10 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
Jockey napisał(a):
To jest wciąż niedziela wielkanocna. Nie ma piątku to niedziela.

A każda niedziela ma rangę uroczystości :-D Ale teraz rozumiem i nie będę się spierać o słowa, bo piszemy o tym samym.


So kwi 25, 2020 10:20 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 16, 2005 2:23 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Elbląg
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
bergamotka napisał(a):
Co do innych uroczystości to najlepiej zajrzeć do jakiegoś ich spisu choćby tu https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/daty_swieta.php3
U mnie w parafii jeśli w piątek nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości to w ogłoszeniach w niedziele poprzedzająca go jest to podawane. Nie sadzę by w twojej parafii było inaczej.


O taki spis mi właśnie chodziło, z konkretnie zaznaczonymi uroczystościami. Dzięki :)

Jakoś do mam wychodzi, że regularnie potwierdzamy zwykle 3 parafie w naszym mieście... Nie wiem czy wszędzie jest taki zwyczaj, a ja wolę wiedzieć :)


So kwi 25, 2020 5:56 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 16, 2005 2:23 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Elbląg
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
bergamotka napisał(a):
Dlatego wszystkie dni oktawy Wielkanocy mają rangę uroczystości a w piątek się nie pości. Inne oktawy nie mają takiej rangi.


I to też istotne... Czyli np w piątek po Bożym Ciele, albo po Wszystkich Świętych, czy po jakimkolwiek innym święcie/uroczystości (poza Wielkanocą) post obowiązuje. Dobrze rozumiem?


So kwi 25, 2020 6:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
kitek napisał(a):
Czyli np w piątek po Bożym Ciele, albo po Wszystkich Świętych, czy po jakimkolwiek innym święcie/uroczystości (poza Wielkanocą) post obowiązuje. Dobrze rozumiem?

Tak. To tez jest przydatne https://brewiarz.pl/appendix/pierwsz.php3. Jak możesz sam sprawdzić tylko dni Oktawy Wielkanocy maja najwyższe pierwszeństwo.


So kwi 25, 2020 6:42 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6812
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
kitek napisał(a):
bergamotka napisał(a):
Dlatego wszystkie dni oktawy Wielkanocy mają rangę uroczystości a w piątek się nie pości. Inne oktawy nie mają takiej rangi.


I to też istotne... Czyli np w piątek po Bożym Ciele, albo po Wszystkich Świętych, czy po jakimkolwiek innym święcie/uroczystości (poza Wielkanocą) post obowiązuje. Dobrze rozumiem?


Chyba że biskup udzieli stosownej dyspensy. Trzeba być na bieżąco.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So kwi 25, 2020 7:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
Trzeba też pamiętać, że jeśli ktoś korzysta z dyspensy powinien spełnić jakąś inną formę pokuty. Dyspensa nie znosi pokutnego charakteru piątku.

___________________________________________________-
BTW ja zwykle nie korzystam z dyspensy. Zwykle udzielana jest wtedy gdy zachodzi wysokie prawdopodobieństwo jakichś biesiad czy grillowania. A moja rodzina wie że ja w piątki nie jem mięsa, więc co by nie było - bo z tym nie są na bieżąco - na mnie czeka ryba :)


Ostatnio edytowano So kwi 25, 2020 7:59 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty



So kwi 25, 2020 7:26 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
U nas w Krakowie dyspensa była na 1 maja, ogłoszona jeszcze w październiku przez Abp Marka Jedraszewskiego ale biskup zachęcał aby zachować wstrzemięźliwość pomimo dyspensy w obliczu pandemii,zagrożenia suszą,bezrobociem itp


So maja 02, 2020 3:17 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lip 07, 2016 10:06 am
Posty: 60
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
W najbliższy piątek (8 mają) przypada uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, więc wstrzemięźliwość od mięsa nie obowiązuje.


So maja 02, 2020 6:53 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Mięsne piątki
bergamotka napisał(a):
Trzeba też pamiętać, że jeśli ktoś korzysta z dyspensy powinien spełnić jakąś inną formę pokuty. Dyspensa nie znosi pokutnego charakteru piątku.

___________________________________________________-
BTW ja zwykle nie korzystam z dyspensy. Zwykle udzielana jest wtedy gdy zachodzi wysokie prawdopodobieństwo jakichś biesiad czy grillowania. A moja rodzina wie że ja w piątki nie jem mięsa, więc co by nie było - bo z tym nie są na bieżąco - na mnie czeka ryba :)


A ryba to nie mięso? :-)


Pn maja 25, 2020 2:05 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL