Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 8:24 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 984 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Tonans napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Skoro biskupi powiedzieli, że Komunia udzielana na rękę jest prawidłową formą, to dlaczego chcesz ją zlikwidować?

Bo forma ta, w mojej opinii, została przywrócona na skutek nieposłuszeństwa wiernych.

Zaraz, zaraz... Do orzekania o tym, co w Kościele jest prawidłowe, a co błędne, są powołani przez Boga biskupi, a nie Ty. Dlaczego stawiasz się w ich roli i uważasz, że to Twoja opinia ma być decydująca o tym, które sposoby udzielania Komunii mają być w Kościele praktykowane, a które odrzucone?

Cytuj:
I tam gdzie ją przywracano następował szybszy odpływ wiernych z Kościoła. Winna jest nie sama forma przyjmowania komunii na ręka a sposób jej wprowadzenia (przywrócenia).

A, bo Ty masz objawienie od Boga i jesteś w stanie orzec co kierowało ludźmi, którzy rezygnowali z praktyki i/lub wiary?


Pn paź 19, 2020 6:16 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 04, 2014 1:33 pm
Posty: 841
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
@Tonans już tu było o przyjmowaniu Komunii na leżąc- i co chcesz tak dalej się przerzucać?
Po za tym podczas Ostatniej Wieczerzy było na półleżąco - i tak można cały czas.
Oczywiście sposób przywrócenia akurat był dokładnie taki jak trzeba - usankcjonowany przez Kościół - ale oczywiście można manipulować i przypisywać co tam się chce.

_________________
Chwalę Boga każdym przebiegniętym metrem - JarStary
I watched the small free birds fly.
ישוע


Pn paź 19, 2020 6:20 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
donchichot napisał(a):
@Tonans już tu było o przyjmowaniu Komunii na leżąc- i co chcesz tak dalej się przerzucać?
Po za tym podczas Ostatniej Wieczerzy było na półleżąco - i tak można cały czas.
Oczywiście sposób przywrócenia akurat był dokładnie taki jak trzeba - usankcjonowany przez Kościół - ale oczywiście można manipulować i przypisywać co tam się chce.

Wiem, że było i nie mam zamiaru ponownie tego dyskutować. Odpowiedziałem tylko na zaczepkę Jockeya.

Co do sposobu przywrócenia. Ja uważam, że sposób usankcjonowania komunii na rękę nie był taki jak trzeba. Moim zdaniem nie manipuluje.


Pn paź 19, 2020 6:55 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Yarpen Zirgin napisał(a):
Tonans napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Skoro biskupi powiedzieli, że Komunia udzielana na rękę jest prawidłową formą, to dlaczego chcesz ją zlikwidować?

Bo forma ta, w mojej opinii, została przywrócona na skutek nieposłuszeństwa wiernych.

Zaraz, zaraz... Do orzekania o tym, co w Kościele jest prawidłowe, a co błędne, są powołani przez Boga biskupi, a nie Ty. Dlaczego stawiasz się w ich roli i uważasz, że to Twoja opinia ma być decydująca o tym, które sposoby udzielania Komunii mają być w Kościele praktykowane, a które odrzucone?

Cytuj:
I tam gdzie ją przywracano następował szybszy odpływ wiernych z Kościoła. Winna jest nie sama forma przyjmowania komunii na ręka a sposób jej wprowadzenia (przywrócenia).

A, bo Ty masz objawienie od Boga i jesteś w stanie orzec co kierowało ludźmi, którzy rezygnowali z praktyki i/lub wiary?

Nie muszę mieć żadnego objawienia. Wystarczy, że mam dar obserwacji i wyciągania wniosków. Im w jakiś kraju wcześniej wprowadzono komunie na rękę tym dziś mamy tam mniej wiernych w Kościołach.

Biskupi orzekają co Kościele jest prawidłowe, a co błędne ale ja mam prawo mieć swoją inną opinie na ten temat. Mówimy tu o praktyce a nie dogmacie. Mam być posłuszny, co nie znaczy, że nie mogę mieć innego zdania w danym temacie.


Pn paź 19, 2020 7:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Tonans napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Tonans napisał(a):
Bo forma ta, w mojej opinii, została przywrócona na skutek nieposłuszeństwa wiernych.

Zaraz, zaraz... Do orzekania o tym, co w Kościele jest prawidłowe, a co błędne, są powołani przez Boga biskupi, a nie Ty. Dlaczego stawiasz się w ich roli i uważasz, że to Twoja opinia ma być decydująca o tym, które sposoby udzielania Komunii mają być w Kościele praktykowane, a które odrzucone?

Cytuj:
I tam gdzie ją przywracano następował szybszy odpływ wiernych z Kościoła. Winna jest nie sama forma przyjmowania komunii na ręka a sposób jej wprowadzenia (przywrócenia).

A, bo Ty masz objawienie od Boga i jesteś w stanie orzec co kierowało ludźmi, którzy rezygnowali z praktyki i/lub wiary?

Nie muszę mieć żadnego objawienia. Wystarczy, że mam dar obserwacji i wyciągania wniosków. Im w jakiś kraju wcześniej wprowadzono komunie na rękę tym dziś mamy tam mniej wiernych w Kościołach.

Ale masz coś poza swoim widzimisię na poparcie tej tezy, czyli np. wyniki badań?

Cytuj:
Biskupi orzekają co Kościele jest prawidłowe, a co błędne ale ja mam prawo mieć swoją inną opinie na ten temat.

Błąd. Nie masz prawa. Możesz mieć swoje zdanie tam, gdzie takiej wypowiedzi, że coś jest prawidłowe, nie ma. W kwestii Komunii Świętej biskupi wypowiedzieli się, że Komunia na rękę jest prawidłową formą udzielania Sakramentu Eucharystii, więc masz obowiązek przyjąć to nauczanie.

Cytuj:
Mówimy tu o praktyce a nie dogmacie. Mam być posłuszny, co nie znaczy, że nie mogę mieć innego zdania w danym temacie.

Inne zdanie możesz mieć, ale tam, gdzie jest to dozwolone. W momencie, kiedy biskupi orzekają, że coś jest prawidłowe, to masz obowiązek się podporządkować i przyjąć to, co w danej sprawie podali jako właściwe, a nie uznawać, iż to Twoje zdanie jest prawidłowe, a biskupi się mylą.


Pn paź 19, 2020 7:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
donchichot napisał(a):
Oczywiście sposób przywrócenia akurat był dokładnie taki jak trzeba - usankcjonowany przez Kościół - ale oczywiście można manipulować i przypisywać co tam się chce.

No niestety nie był taki jak trzeba. Zapoznaj się z historią wprowadzania tego zwyczaju w Europie Zachodniej zanim zarzucisz komuś manipulację. Fakt, że odbyło się to bez zgody Stolicy Apostolskiej stwierdziła wprost Kongregacja ds. Kultu Bożego w instrukcji "Memoriale Domini" z 1969 roku:
W pewnym społecznościach i miejscach obrzęd ten nawet wprowadzono bez wcześniejszej zgody Stolicy Apostolskiej, a czasami nawet bez odpowiedniego przygotowania wiernych.
Cały tekst można odnaleźć bez problemu w necie. Polecam.

A tu artykuł odpowiadający krytykom akcji "Stop Komunii św. na rękę"
https://www.pch24.pl/komunia-na-reke--f ... 144,i.html
Możesz nie zgadzać się z ogólną wymową artykułu i samej akcji, ale kilka środkowych akapitów opisuje jak wyglądało wprowadzanie tego zwyczaju na Zachodzie w latach 60.

@Yarpen - ciekawe jakbyś przekonywał o tym bezwzględnym podporządkowaniu się i braku prawa do własnego zdania np. tych nielicznych wiernych w Niemczech, którzy ze zgrozą patrzą na to, co wyrabiają ich pasterze.


Pn paź 19, 2020 7:48 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Cytuj:
Biskupi orzekają co Kościele jest prawidłowe, a co błędne ale ja mam prawo mieć swoją inną opinie na ten temat.

Błąd. Nie masz prawa. Możesz mieć swoje zdanie tam, gdzie takiej wypowiedzi, że coś jest prawidłowe, nie ma. W kwestii Komunii Świętej biskupi wypowiedzieli się, że Komunia na rękę jest prawidłową formą udzielania Sakramentu Eucharystii, więc masz obowiązek przyjąć to nauczanie.

Cytuj:
Mówimy tu o praktyce a nie dogmacie. Mam być posłuszny, co nie znaczy, że nie mogę mieć innego zdania w danym temacie.

Inne zdanie możesz mieć, ale tam, gdzie jest to dozwolone. W momencie, kiedy biskupi orzekają, że coś jest prawidłowe, to masz obowiązek się podporządkować i przyjąć to, co w danej sprawie podali jako właściwe, a nie uznawać, iż to Twoje zdanie jest prawidłowe, a biskupi się mylą.[/quote]
Nie.
Muszę słuchać Biskupów ale mogę uważać, że popełniają błąd wprowadzając dana praktykę (nie dogmat). Nie jestem zobowiązany posłuszeństwem do przyznania Biskupom, że ta praktyka to dobry pomysł.


Pn paź 19, 2020 8:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
A fragment mojego posta pominąłeś. Czyli jasnym jest, że Twoje tezy o odejściach od wiary jako skutku wprowadzenia Komunii Świętym na rękę to czyste gołosłowie nie poparte jakimikolwiek danymi.


Pn paź 19, 2020 8:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Być może pominąłeś:

polexit:
@Yarpen - ciekawe jakbyś przekonywał o tym bezwzględnym podporządkowaniu się i braku prawa do własnego zdania np. tych nielicznych wiernych w Niemczech, którzy ze zgrozą patrzą na to, co wyrabiają ich pasterze.


Pn paź 19, 2020 10:13 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Tonans napisał(a):
Już o błędach archeologizmu tu było. Właśnie taki błąd popełniasz.
Połóż się jeszcze na Mszy Świętej i przyjmij komunię na leżąco jak podczas Ostatniej Wieczerzy.

Ja w odróżnieniu od ciebie słucham biskupa miejsca. I mój biskup nie poleca przyjmowania na leżąco. Ale na rękę i do ust to tak. Dlatego mam wybór. A ty widzę zostałeś samozwańczym biskupem i wiesz lepiej niż KEP

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn paź 19, 2020 10:17 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Jockey napisał(a):
Tonans napisał(a):
Już o błędach archeologizmu tu było. Właśnie taki błąd popełniasz.
Połóż się jeszcze na Mszy Świętej i przyjmij komunię na leżąco jak podczas Ostatniej Wieczerzy.

Ja w odróżnieniu od ciebie słucham biskupa miejsca. I mój biskup nie poleca przyjmowania na leżąco. Ale na rękę i do ust to tak. Dlatego mam wybór. A ty widzę zostałeś samozwańczym biskupem i wiesz lepiej niż KEP


Nie chowaj się za Biskupami. To ty odwołałeś się do Ostatniej Wieczerzy i nagle zapomniałeś o Biskupach. Jak używasz argumentu, że tak było na Ostatniej Wieczerzy to nie używaj go wybiórczo.


Wt paź 20, 2020 11:11 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
A wspomniałem ze mamy tak przyjmować? Znasz pojęcie sarkazm? Faktem jest ze jeden z tzw tradycjonalistów utrzymywał ze ostatnia wieczerza to na kolanach i do ust była Komunia.
A odnośnie twojej wypowiedzi to nie da się podsumować inaczej jak nędzna próba manipulacji zakończona fiaskiem
A tak wyglądał oryginalnie mój wpis do którego się odwołujesz
Jockey napisał(a):
Bo Tonans wie lepiej niż biskupi jaka forma jest godna i wskazana. Przecież doskonale wiemy ze w czasie Ostatniej Wieczerzy apostołowie przyjmowali komunie na kolanach i do ust. Nie pamietam który z „tradycjonalistów” to udowadniał.
W każdym razie co tam biskup skoro on wie lepiej.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt paź 20, 2020 12:13 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Yarpen Zirgin napisał(a):
A fragment mojego posta pominąłeś. Czyli jasnym jest, że Twoje tezy o odejściach od wiary jako skutku wprowadzenia Komunii Świętym na rękę to czyste gołosłowie nie poparte jakimikolwiek danymi.


Pominąłem fragment twojego posta niechcący (braki w obsłudze technicznej forum) za co przepraszam.

Tu masz lista państw z data wprowadzenia komunii do reki w (Europa, Ameryki i Oceania)
Belgium, 31 May 1969
France, 6 June 1969
Germany, 6 June 1969
The Netherlands, 18 September 1969
Bolivia, October 15 1969
Luxembourg, October 15 1969
Uruguay, October 15 1969
Monaco, 31 October 1969
Canada, 12 February 1970
Jamaica, 12 March 1970
Paraguay, 27 September 1971
Yugoslavia, 1971
New Zealand, 24 April 1974
Australia, 26 September 1975
England and Wales, 6 March 1976
Ireland, 4 September 1976
Pakistan, 29 October 1976
United States, 17 June 1977
Scotland, 7 July 1977

Jak widzisz są to państwa w których na msze chodzą dzisiaj tłumy. Jak nie widzisz to zależności to ja ci już nie pomogę. Możesz dalej udawać głupa.


Wt paź 20, 2020 12:21 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Jockey napisał(a):
A wspomniałem ze mamy tak przyjmować? Znasz pojęcie sarkazm? Faktem jest ze jeden z tzw tradycjonalistów utrzymywał ze ostatnia wieczerza to na kolanach i do ust była Komunia.
A odnośnie twojej wypowiedzi to nie da się podsumować inaczej jak nędzna próba manipulacji zakończona fiaskiem
A tak wyglądał oryginalnie mój wpis do którego się odwołujesz
Jockey napisał(a):
Bo Tonans wie lepiej niż biskupi jaka forma jest godna i wskazana. Przecież doskonale wiemy ze w czasie Ostatniej Wieczerzy apostołowie przyjmowali komunie na kolanach i do ust. Nie pamietam który z „tradycjonalistów” to udowadniał.
W każdym razie co tam biskup skoro on wie lepiej.

Doskonale zrozumiałem sarkazm w twoim poście. Widzę za to, że Ty nie załapałeś sarkazmu w mojej odpowiedzi.


Wt paź 20, 2020 12:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Tonans napisał(a):
Jak widzisz są to państwa w których na msze chodzą dzisiaj tłumy. Jak nie widzisz to zależności to ja ci już nie pomogę. Możesz dalej udawać głupa.

W tym momencie widzę listę państw, w których wprowadzono ten sposób udzielania Komunii Świętej. Nie wykazałeś jeszcze, że w ich przypadku spadek liczby praktykujących i wierzących był większy niż w innych państwach, oraz że był on spowodowany formą udzielania Sakramentu Eucharystii.


Wt paź 20, 2020 12:40 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 984 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL