Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 8:47 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 984 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 66  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Tonans napisał(a):

Odpowiedź w stylu "nie wiem jak Biskupi na komunie do reki się zgodzili ale wiem że się zgodzili i mamy ich teraz (pomimo tego że wcześniej ich nie posłuchano) słuchać" mnie nie zadowala.

Tyle że, widzisz, moje, ale i Twoje, nasze posłuszeństwo NIE MA I NIE MUSI wcale polegać na zadowoleniu.
W moim czasie - w mojej współczesności, nie kiedyś - jest taka zasada co do Komunii, takiego posłuszeństwa wymaga ode mnie Kościoł; i ja wybieram bycie posłuszną. Ty - jak chcesz.


N paź 18, 2020 11:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Cytuj:
Odnosicie się do wszystkich kwestii poruszonych przez Polexit z wyjątkiem tego, że przywrócenie praktyki przyjmowania komunii na rękę w Kościele było wynikiem nieposłuszeństwa. Biskupi zakazywali tej praktyki a ponieważ ich nie chciano słuchać, bojąc się rozpadu, wyrazili zgodę na taką praktykę.
Skoro Biskupi zalegalizowali nieposłuszeństwo to dlaczego teraz zwolennicy komunii do ust maja być posłuszni hierarchii kościelnej? Dlaczego nie mają zastosować takiej samej metody(czyli nieposłuszeństwa) jak w latach 60 i 70 zwolennicy komunii na rękę? Skoro metoda ta zadziałała w jedna stronę to może zadziałać też w druga stronę

Po pierwsze, teza iż jest to wynikiem zalegalizowania nieposłuszeństwa jest, delikatnie mówiąc, dyskusyjna (choć bardzo popularna w środowisku krytyków).
Po drugie, nawet gdyby tak było (w co wątpię), nadal nieposłuszeństwo nie przestaje być czymś złym.
Po trzecie, niby jakim prawem chcecie stosować jakieś "metody" by coś wymusić? W jakim celu?

Tonans napisał(a):
Odpowiedź w stylu "nie wiem jak Biskupi na komunie do reki się zgodzili ale wiem że się zgodzili i mamy ich teraz (pomimo tego że wcześniej ich nie posłuchano) słuchać" mnie nie zadowala.
Wybacz, ale co z tego, że Ciebie nie zadowala?
Posłuszeństwo nie polega na tym, że jesteśmy posłuszni tylko wówczas, gdy zgadzamy się z decyzjami przełożonych. To byłaby jego parodia.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N paź 18, 2020 11:26 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Terremoto napisał(a):
Tonans napisał(a):

Odpowiedź w stylu "nie wiem jak Biskupi na komunie do reki się zgodzili ale wiem że się zgodzili i mamy ich teraz (pomimo tego że wcześniej ich nie posłuchano) słuchać" mnie nie zadowala.

Tyle że, widzisz, moje, ale i Twoje, nasze posłuszeństwo NIE MA I NIE MUSI wcale polegać na zadowoleniu.
W moim czasie - w mojej współczesności, nie kiedyś - jest taka zasada co do Komunii, takiego posłuszeństwa wymaga ode mnie Kościoł; i ja wybieram bycie posłuszną. Ty - jak chcesz.


Skoro Kościół nie wymagała posłuszeństwa wcześniej. To dlaczego teraz wymaga?
Wygląda na to, że posłuszeństwo w Kościele jest tylko dla konserwatystów. Liberałowie nie muszą być posłuszni. Wszystkie konserwatywne zakony i organizacje zostały wykończone (Franciszkanie, Rycerze maltańscy) przez Papieża Franciszka bo byli posłuszni. Za to Biskupi niemieccy mają gdzieś opinie Watykanu na temat np. interkomunii z Luteranami i nic im się nie dzieje.
Przywrócenie komunii na rękę w Niemczech zostało przeprowadzone na takiej samej zasadzie jak teraz jest ta przeprowadzana droga synodalna.


N paź 18, 2020 11:32 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Barney napisał(a):
Cytuj:
Odnosicie się do wszystkich kwestii poruszonych przez Polexit z wyjątkiem tego, że przywrócenie praktyki przyjmowania komunii na rękę w Kościele było wynikiem nieposłuszeństwa. Biskupi zakazywali tej praktyki a ponieważ ich nie chciano słuchać, bojąc się rozpadu, wyrazili zgodę na taką praktykę.
Skoro Biskupi zalegalizowali nieposłuszeństwo to dlaczego teraz zwolennicy komunii do ust maja być posłuszni hierarchii kościelnej? Dlaczego nie mają zastosować takiej samej metody(czyli nieposłuszeństwa) jak w latach 60 i 70 zwolennicy komunii na rękę? Skoro metoda ta zadziałała w jedna stronę to może zadziałać też w druga stronę

Po pierwsze, teza iż jest to wynikiem zalegalizowania nieposłuszeństwa jest, delikatnie mówiąc, dyskusyjna (choć bardzo popularna w środowisku krytyków).
Po drugie, nawet gdyby tak było (w co wątpię), nadal nieposłuszeństwo nie przestaje być czymś złym.
Po trzecie, niby jakim prawem chcecie stosować jakieś "metody" by coś wymusić? W jakim celu?

Tonans napisał(a):
Odpowiedź w stylu "nie wiem jak Biskupi na komunie do reki się zgodzili ale wiem że się zgodzili i mamy ich teraz (pomimo tego że wcześniej ich nie posłuchano) słuchać" mnie nie zadowala.
Wybacz, ale co z tego, że Ciebie nie zadowala?
Posłuszeństwo nie polega na tym, że jesteśmy posłuszni tylko wówczas, gdy zgadzamy się z decyzjami przełożonych. To byłaby jego parodia.


Nie chce nic wymusić od Kościoła. Chciałbym tylko aby Kościół zmienił tę praktykę (komunię na rękę) bo przyczyna (nieposłuszeństwo) , która spowodowała, że jest ona dopuszczalna w Kościele czyni tę praktykę czymś złym.
Według mnie akcja namawiająca do przyjmowania komunii do ust oraz do ponownej rezygnacji z praktyki komunii do reki z uwagi na to, że została ona przywrócona na skutek nieposłuszeństwa, nie jest nieposłuszeństwem.


Pn paź 19, 2020 12:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Tonans napisał(a):
Wszystkie konserwatywne zakony i organizacje zostały wykończone (Franciszkanie, Rycerze maltańscy) przez Papieża Franciszka bo byli posłuszni.

Bzdura, franiszkanów jest mnóstwo i calkiem ładnie funkcjonują. Masz jakieś swoje kryteria wykańczania.
"Wszystkie..." ach, te prymitywne, proste do bólu manipulacje wielkim kwantyfikatorem. Albo jak wolisz, figura zwana hiperbolą.
Tonans napisał(a):
Za to Biskupi niemieccy mają gdzieś opinie Watykanu na temat np. interkomunii z Luteranami i nic im się nie dzieje.

A co ma im się dziać? grom z jasnego nieba? Trzęsienie ziemi? Rozstrzelanie? Zagłodzić? Na stos?
O niewyrywaniu chwastu razem z pszenicą coś mi się przypomniało...

Nie wiem, jak Ciebie, ale mnie posluszeństwo obowiązuje. I bynajmniej nie ślepe.
A ile jest tysięcy osób konsekrowanych, które ślubowały posłuszeństwo i nim żyją, jakoś niewykańczane przez papieża?


Pn paź 19, 2020 12:28 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Terremoto napisał(a):
A co ma im się dziać? grom z jasnego nieba? Trzęsienie ziemi? Rozstrzelanie? Zagłodzić? Na stos?

To Stolica Apostolska nie ma innych, mniej drastycznych narzędzi, by przywołać do porządku biskupów, którzy odlecieli za daleko od katolickiej doktryny?


Pn paź 19, 2020 12:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Tonans napisał(a):
Nie chce nic wymusić od Kościoła. Chciałbym tylko aby Kościół zmienił tę praktykę (komunię na rękę)
A ja bym nie chciał. I co?
Cytuj:
bo przyczyna (nieposłuszeństwo) , która spowodowała, że jest ona dopuszczalna w Kościele czyni tę praktykę czymś złym.
Nie ma takiego wynikania, nie mówiąc już, że teza, iż nastąpiło to w przypadku nieposłuszeństwa jest wątpliwa.
Cytuj:
Według mnie akcja namawiająca do przyjmowania komunii do ust oraz do ponownej rezygnacji z praktyki komunii do reki z uwagi na to, że została ona przywrócona na skutek nieposłuszeństwa, nie jest nieposłuszeństwem.
Obie formy są prawidłowe, więc namawiać sobie możesz (skoro nie masz nic bardziej konstruktywnego do roboty), ale wara od tekstów w rodzaju że to jakaś profanacja itd.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn paź 19, 2020 12:53 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Barney napisał(a):
A ja bym nie chciał. I co?

A to jest jakiś obowiązek popierania tej akcji? Nie zgadzasz się, to się nie musisz angażować.

Cytuj:
Nie ma takiego wynikania, nie mówiąc już, że teza, iż nastąpiło to w przypadku nieposłuszeństwa jest wątpliwa.

Co do wynikania, to mam podobne zdanie co Tonans - jeśli u podstaw tego zwyczaju legło coś, co należy ocenić negatywnie, to niestety rzutuje to na tą praktykę i nie sposób tego rozdzielić.
Zaś w kwestii początków tej XX-wiecznej Komunii na rękę, to nie musisz nam wierzyć na słowo. Instrukcja "Memoriale Domini" mówi o tym wprost.

Cytuj:
Obie formy są prawidłowe, więc namawiać sobie możesz (skoro nie masz nic bardziej konstruktywnego do roboty), ale wara od tekstów w rodzaju że to jakaś profanacja itd.

Najśmieszniejsze, że zwolennicy Komunii na rękę prewencyjnie zastrzegają, żeby przypadkiem nie nazywać tej formy profanacją, gdy przeciwnicy nie mówią o tym, że ona sama w sobie jest profanacją, tylko że niesie takie ryzyko (co zresztą również jest wprost napisane w przywołanej wyżej watykańskiej instrukcji).


Pn paź 19, 2020 10:07 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Fascynujące jest to, że jakoś zwolennicy Komunii udzielanej do ust nie dostrzegają, że ona też niesie ze sobą ryzyko profanacji.


Pn paź 19, 2020 10:29 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 04, 2014 1:33 pm
Posty: 841
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Tonans napisał(a):
...
Skoro Biskupi zalegalizowali nieposłuszeństwo to dlaczego teraz zwolennicy komunii do ust maja być posłuszni hierarchii kościelnej? Dlaczego nie mają zastosować takiej samej metody(czyli nieposłuszeństwa) jak w latach 60 i 70 zwolennicy komunii na rękę? Skoro metoda ta zadziałała w jedna stronę to może zadziałać też w druga stronę.
....


Oko za oko, ząb za ząb - bunt za bunt, wet za wet - tak to jest właśnie droga miłości.
Tego właśnie uczyl Pan Nasz Jezus Chrystus? No tak zapomniałem On nie bardzo wiedział co robi, my teraz wiemy lepiej.
Przecież nikt nie zabrania (wręcz przeciwnie wskazuje), że przyjęcie komunii do ust jest formą preferowaną, ale też równą formie na rękę - więc buntowanie się jest wyrazem niezrozumienia istoty przyjmowania `ciała Naszego Pana Jezusa Chrystusa, nie forma jest ważna - ale co tam, my mamy rację.
Chowajcie więc za swoją „racją” wszystkie wasze lęki.

_________________
Chwalę Boga każdym przebiegniętym metrem - JarStary
I watched the small free birds fly.
ישוע


Pn paź 19, 2020 11:14 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Barney napisał(a):
Tonans napisał(a):
Nie chce nic wymusić od Kościoła. Chciałbym tylko aby Kościół zmienił tę praktykę (komunię na rękę)


A ja bym nie chciał. I co?

I nic. Ja bym chciał. Mam być cicho bo Ty byś tak nie chciał?


Pn paź 19, 2020 2:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Skoro biskupi powiedzieli, że Komunia udzielana na rękę jest prawidłową formą, to dlaczego chcesz ją zlikwidować?


Pn paź 19, 2020 2:09 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Bo Tonans wie lepiej niż biskupi jaka forma jest godna i wskazana. Przecież doskonale wiemy ze w czasie Ostatniej Wieczerzy apostołowie przyjmowali komunie na kolanach i do ust. Nie pamietam który z „tradycjonalistów” to udowadniał.
W każdym razie co tam biskup skoro on wie lepiej.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn paź 19, 2020 2:44 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Yarpen Zirgin napisał(a):
Skoro biskupi powiedzieli, że Komunia udzielana na rękę jest prawidłową formą, to dlaczego chcesz ją zlikwidować?


Bo forma ta, w mojej opinii, została przywrócona na skutek nieposłuszeństwa wiernych. I tam gdzie ją przywracano następował szybszy odpływ wiernych z Kościoła. Winna jest nie sama forma przyjmowania komunii na ręka a sposób jej wprowadzenia (przywrócenia).


Pn paź 19, 2020 5:58 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Jockey napisał(a):
Bo Tonans wie lepiej niż biskupi jaka forma jest godna i wskazana. Przecież doskonale wiemy ze w czasie Ostatniej Wieczerzy apostołowie przyjmowali komunie na kolanach i do ust. Nie pamietam który z „tradycjonalistów” to udowadniał.
W każdym razie co tam biskup skoro on wie lepiej.


Już o błędach archeologizmu tu było. Właśnie taki błąd popełniasz.
Połóż się jeszcze na Mszy Świętej i przyjmij komunię na leżąco jak podczas Ostatniej Wieczerzy.


Pn paź 19, 2020 6:07 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 984 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 66  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL