Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:54 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Apokalipsa 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 19, 2018 12:37 pm
Posty: 498
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Apokalipsa
Cytuj:
I ujrzałem:
gdy Baranek otworzył pierwszą z siedmiu pieczęci,
usłyszałem pierwsze z czterech Zwierząt
mówiące jakby głosem gromu:
«Przyjdź!»
I ujrzałem:
oto biały koń,
a siedzący na nim miał łuk.
I dano mu wieniec,
i wyruszył jako zwycięzca, by [jeszcze] zwyciężać.


Łuk - cicha broń, w sam raz doskonały symbol epidemii.

Czyż jeździec na białym koniu to nie ten, który rozsiewa koronawirusa?


Wt mar 17, 2020 3:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apokalipsa
A co zapisano w komentarzu do tego wersu?


Wt mar 17, 2020 3:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 19, 2018 12:37 pm
Posty: 498
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apokalipsa
Komentarz do Apokalipsy jest błędny, bo zakłada, że odnosi się ona do czasów w których żył św. Jan:

Np. komentarz do " I usłyszałem jakby głos w pośrodku czterech Zwierząt, mówiący:
«Kwarta pszenicy za denara
i trzy kwarty jęczmienia za denara,
a nie krzywdź oliwy i wina!»"
Cytuj:
Ap 6, 6 - Zagadkowy ten zakaz łączy się zapewne z ówczesną sytuacją gospodarczą. Część tradycji widziała tu aluzję do sakramentów świętych


Wt mar 17, 2020 3:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apokalipsa
Wiesz, Stefan, mam dziś ciężki dzień. Ale jestem Ci wdzięczna, bo się wreszcie szczerze roześmiałam, super. Komentarz jest Twoim zdaniem BŁĘDNY, bo inny niż oczekujesz... Cudne, dzięki za zabawę.


Wt mar 17, 2020 4:02 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6812
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apokalipsa
Acha.. Czyli wykładnią Pisma Św., w tym przypadku Apokalipsy jest prorok Stefan.. Gratulacje

Apokalipsa jest przede wszystkim upomnieniem - co jest ważne, co nieważne, do czego mamy zmierzać. Skoro uważasz że to już koniec Świata, to czyń pokutę, a nie gromadź zapasy, czyń miłosierdzie, pocieszaj, a nie siej panikę.

Tak się zastanawiam nad tym czy na czas tej pandemii nie wywalić Cię w ogóle z działu katolickiego, aż zjesz te swoje 2-miesięczne zapasy i otrzeźwiejesz... No chwilkę poczekam, na rozwój wypadków (w tym wątku oczywiście)

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt mar 17, 2020 4:07 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 19, 2018 12:37 pm
Posty: 498
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apokalipsa
A może byś tak łaskawie jakąś podstawę osadzoną w regulaminie podał na to banowanie mnie?

Oczywiście wykładnią Pisma Św. jest PeterW - samozwańczy sędzia forumowy, który banuje Stefana, bo mu się jego tezy nie podobają.


Wt mar 17, 2020 4:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apokalipsa
Stefan12 napisał(a):
Komentarz do Apokalipsy jest błędny, bo zakłada, że odnosi się ona do czasów w których żył św. Jan:

Jest błędny, powiadasz? A na jakiej podstawie tak stwierdziłeś? Miałeś jakieś objawienie z Nieba?


Wt mar 17, 2020 4:18 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 19, 2018 12:37 pm
Posty: 498
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apokalipsa
Yarpen Zirgin napisał(a):
Stefan12 napisał(a):
Komentarz do Apokalipsy jest błędny, bo zakłada, że odnosi się ona do czasów w których żył św. Jan:

Jest błędny, powiadasz? A na jakiej podstawie tak stwierdziłeś? Miałeś jakieś objawienie z Nieba?


Nie, przeczytałem "Wprowadzenie w myśl i wezwanie ksiąg biblijnych" ks. Michała Czajkowskiego.

Można w niej wyczytać:
Cytuj:
Apokalipsa jako "teologia historii". Według tej interpretacji wizję Apokalipsy odnoszą się do czasów ostatecznych, które (zgodnie z Biblią) rozpoczęły się w chwili przyjścia Chrystusa na świat i będą trwały do momentu Jego ponownego przyjścia w chwale.


Najbardziej kuriozalną interpretacją wydaje się próba zmiany datowania powstania Apokalipsy, tak by dopasować wizję siedmiogłowej bestii do liczby cesarzy rzymskich, którzy panowali za czasów życia św. Jana.

Chcecie o tym porozmawiać - proszę bardzo.
Ale pewnie wygodniej będzie zbanować :D


Wt mar 17, 2020 4:33 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6812
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apokalipsa
Cytuj:
Najbardziej kuriozalną interpretacją wydaje się próba zmiany datowania powstania Apokalipsy, tak by dopasować wizję siedmiogłowej bestii do liczby cesarzy rzymskich, którzy panowali za czasów życia św. Jana.

Nie wiem czy kuriozalna, skoro z tego co mi wiadomo, raczej się tak nie interpretuje Apokalipsy. Nie dyskutuj z chochołami.

Skoro chcesz tą konkretną pandemię widzieć jako koniec Świata (już jutro lub za miesiąc) to czemu nie pandemie dżumy, tyfusu i cholery w wiekach XVII-XIX? Czym szczególnym jest ta pandemia w porównaniu z I i II Wojną Św.?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt mar 17, 2020 4:49 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 19, 2018 12:37 pm
Posty: 498
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Apokalipsa
PeterW napisał(a):
Cytuj:
Najbardziej kuriozalną interpretacją wydaje się próba zmiany datowania powstania Apokalipsy, tak by dopasować wizję siedmiogłowej bestii do liczby cesarzy rzymskich, którzy panowali za czasów życia św. Jana.

Nie wiem czy kuriozalna, skoro z tego co mi wiadomo, raczej się tak nie interpretuje Apokalipsy. Nie dyskutuj z chochołami.

Nie dyskutuje z "chochołami" - to jedna z tez przedstawiona w w/w książce. Co prawda ks. Czajkowski powołuje się na "niektórych autorów" nie wymieniając ich z nazwiska, ale to nie mój wymysł - to jedna z tez autora.
PeterW napisał(a):
Skoro chcesz tą konkretną pandemię widzieć jako koniec Świata (już jutro lub za miesiąc) to czemu nie pandemie dżumy, tyfusu i cholery w wiekach XVII-XIX? Czym szczególnym jest ta pandemia w porównaniu z I i II Wojną Św.?


Bo prócz samej treści Apokalipsy mamy również objawienia Maryjne, które wprost mówią o nadchodzącej karze.
Tak więc interpretowanie Apokalipsy jako wydarzeń minionych jest absolutnie błędne.

Podstawowym i kardynalnym błędem interpretacyjnym Apokalipsy jest przypisywanie autorstwa treści wizji św. Janowi.
Jan opisał co widział, co Jezus Chrystus ukazał jemu.
A autorzy komentarzy do Apokalipsy zastanawiali się co Jan mógł mieć na myśli i jakie wydarzenia współczesne Janowi lub przeszłe można przypisać do poszczególnych symboli.


Wt mar 17, 2020 5:15 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL