Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 1:42 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1663 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 106, 107, 108, 109, 110, 111  Następna strona
 Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
https://www.m.pch24.pl/byly-minister-zd ... 746,i.html

Trzeba lewactwu przyznać, że dobrze punktuje rząd. Oczywiście nie chodzi im o żadną troskę o zdrowie publiczne, tylko o ordynarną walkę z Kościołem, ale rząd daje im na tacy argumenty zamykając wszystko inne i wprowadzając bezprawny zakaz poruszania się w noc sylwestrową. Tylko czekać aż tacy ludzie dojdą do władzy - pierwsze co pójdzie do zamknięcia ze względu na krwiożerczego wirusa (który do tego czasu raczej nie zniknie), to będą właśnie kościoły.


So gru 19, 2020 1:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Dzisiaj dostaliśmy w kościele pakiety z popiołem i mamy sami jeden drugiemu w domu posypać nim głowy. Czy u Was jest podobnie?


Śr lut 17, 2021 6:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Serio? To ładnie tam koronapanika niektórym weszła... :|
Byłem dziś rano na Mszy w mojej parafii - księża normalnie sypali wiernym głowy popiołem. Jedyna różnica, że formułę na posypanie celebrans wypowiedział przy ołtarzu do wszystkich, choć potem niektórzy księża też powtarzali to indywidualnie do wiernych, więc w sumie nie bardzo rozumiem co to miało dać, no ale Watykan tak zalecił. Ale o dawaniu popiołu "na wynos" wytyczne Kongregacji ds. Kultu Bożego nie mówiły :roll:


Śr lut 17, 2021 6:14 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Brandeisbluesky napisał(a):
Dzisiaj dostaliśmy w kościele pakiety z popiołem i mamy sami jeden drugiemu w domu posypać nim głowy. Czy u Was jest podobnie?

U mnie normalnie. Tylko według wytycznych z mówieniem "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelie" lub "Z prochu powstałeś..." jest inaczej niż zwykle było

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr lut 17, 2021 7:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Brandeisbluesky napisał(a):
Dzisiaj dostaliśmy w kościele pakiety z popiołem i mamy sami jeden drugiemu w domu posypać nim głowy. Czy u Was jest podobnie?

Rodzice mowili ze u nich normana procesja do kapłana, tylko bez spiewu w trakcie. Ale to może z powodu braku organisty po częsci.

A popioł kapłani chyba już od.dawna sypali ludzia "na wynos" jak Ci chcieli, choc u kiedyś słyszlam od kapłana że to nie ma żadnego uzasadnienia.

A Brandi chyba nie mieszka w Polsce, wiec za granicą różne dziwactwa nie dziwią.


Cz lut 18, 2021 12:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
sachol napisał(a):
A Brandi chyba nie mieszka w Polsce, wiec za granicą różne dziwactwa nie dziwią.


Raczej to był wyjątek w mojej parafii, może z racji wieku kapłanów. Smutne to, bo parę tygodni wcześniej zbierano na spalenie palmy sprzed dwóch lat od parafian, bo w zeszłym roku Niedziela Palmowa była wirtualna i nikt palm nie błogosławił.

Cytuj:
A popioł kapłani chyba już od.dawna sypali ludzia "na wynos" jak Ci chcieli, choc u kiedyś słyszlam od kapłana że to nie ma żadnego uzasadnienia.


Tak, też pamiętam, że czasami zabierało się popiół z kościoła dla tych, którzy nie mogli do niego osobiście przyjść. Ciekawe, co miał na myśli kapłan, mówiąc, że to nie ma uzasadnienia?


Cz lut 18, 2021 2:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Cytuj:
Tak, też pamiętam, że czasami zabierało się popiół z kościoła dla tych, którzy nie mogli do niego osobiście przyjść. Ciekawe, co miał na myśli kapłan, mówiąc, że to nie ma uzasadnienia?

To ze posypanie głow popiołem jest częscia Liturgi Środy Popielcowej, a nie do czynienia w domu.


Cz lut 18, 2021 2:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Rozum mi podpowiada, że jeśli np. choremu można do domu zanieść Komunię Świętą, to tym bardziej popiół pewnie też.


Cz lut 18, 2021 3:08 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
sachol napisał(a):
Cytuj:
Tak, też pamiętam, że czasami zabierało się popiół z kościoła dla tych, którzy nie mogli do niego osobiście przyjść. Ciekawe, co miał na myśli kapłan, mówiąc, że to nie ma uzasadnienia?

To ze posypanie głow popiołem jest częscia Liturgi Środy Popielcowej, a nie do czynienia w domu.

Gdy chory uczestniczy w nabożeństwie w TV, radio lub internet to chciałby może też udział w posypaniu głowy na znak rozpoczęcia postu. Co w tym złego?

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz lut 18, 2021 3:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Brandeisbluesky napisał(a):
Rozum mi podpowiada, że jeśli np. choremu można do domu zanieść Komunię Świętą, to tym bardziej popiół pewnie też.

Komunia sw jest Cialem Chrystusa, a popiół jest tylko symbolem i do tego niekoniecznym do pokuty.
Ponadto glowe popiolem posypywać moze tylko kaplan lub diakon


Cz lut 18, 2021 3:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Cytuj:
Ponadto glowe popiolem posypywać moze tylko kaplan


Chyba masz na myśli błogosławienie popiołów? To to faktycznie może robić tylko kapłan i diakon.


Cz lut 18, 2021 3:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Ale te pakiety dawano tylko dla chorych, którzy nie mogli uczestniczyć w liturgii, czy wszystkim? Bo jeśli to pierwsze to jeszcze od biedy idzie zrozumieć, ale jakie są przeciwwskazania do posypania głowy popiołem osobom uczestniczącym w liturgii?


Cz lut 18, 2021 3:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
U nas wszyscy dostali w kościele te pakiety i tego się nie spodziewałam. Myślę, że to wyjątek w tym kościele.

sachol,
U nas jest coś takiego jak Book of Blessings, zalecenia 1656 - 1659.
Zalecenie 1659 to

Cytuj:
“This rite may be celebrated by a priest or deacon who may be assisted by lay ministers in the distribution of the ashes. The blessing of the ashes, however, is reserved to a priest or deacon (no. 1659).”


Słyszałam, że na jednym miasteczku uniw. siostra zakonna posypywała ludziom głowy lub czyniła popiołem znak krzyża. Raczej jest taka praktyka, że są asystenci kapłana i mogą to robić poza kościołem.


Cz lut 18, 2021 3:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Cytuj:
Zabieranie popiołu do domu

W niektórych miejscach istnieje zwyczaj zabierania pobłogosławionego popiołu do domów w chustce lub książeczce, aby umożliwić chorym uczestnictwo w tym pokutnym geście. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest jasne, w pewnym sensie jest to nawiązanie do starożytnej praktyki Kościoła, gdy wierni sami nakładali na siebie popiół, o czym poświadcza św. Ambroży w Mediolanie. Praktyka zabierania popiołu dla nieobecnych na liturgii nie jest zakazana przepisami liturgicznymi, ale posypywanie się popiołem w domach należy rozumieć jako pobożność ludową, a nie liturgię. W takim sensie rozumiemy gesty biblijne (np. Estera, Judyta). Nie jest zakazane posypywanie się poświęconym popiołem poza liturgią i może ono w niektórych sytuacjach przynosić pożytek duchowy, ale należy tu zachować ostrożność. Po pierwsze bowiem brak katechezy odnośnie do sposobu użycia popiołu w domu. Po drugie nie ma pewności, co stanie się z poświęconym popiołem, czy nie zostanie on użyty niezgodnie z intencją Kościoła, na przykład przez nadanie mu właściwości zabobonnych lub magicznych. Po trzecie poświęcony popiół jest znakiem świętym, dlatego składanie go w chusteczce higienicznej nie szanuje jego godnośc

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TA ... opiol.html


Cz lut 18, 2021 6:37 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Pięknie
A wielu księży daje ten popiół w chusteczki higieniczne. Czyli księża odpowiedzialni za to że popiół poświęcony przechowywany niegodnie

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz lut 18, 2021 8:07 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1663 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 106, 107, 108, 109, 110, 111  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 185 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL