Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 3:00 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Kiedy zapada decyzja o życiu wiecznym? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 19, 2020 6:12 pm
Posty: 10
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Kiedy zapada decyzja o życiu wiecznym?
Z jednej strony.

KKK 393 Nieodwołalny charakter wyboru dokonanego przez aniołów, a nie brak nieskończonego miłosierdzia Bożego sprawia, że ich grzech nie może być przebaczony. „Nie ma dla nich skruchy po upadku, jak nie ma skruchy dla ludzi po śmierci” (Św. Jan Damasceński, De fide orthodoxa, II, 4: PG 94, 877 C).

Z aniołami rozumiem.
a z człowiekiem?
Co oznacza " jak nie ma skruchy dla ludzi po śmierci"?
1. Wygląda na to, że póki żyjesz masz czas na skruchę. Umrzesz twój czas się skończył. Czyli taki jaki będziesz w chwili śmierci takim będziesz na wieczność.
2. Wychodzi na to, że cała życie jest odpowiedzią Bogu na temat życia wiecznego, a nie decyzja po śmierci zbawienie czy sprawiedliwość. (Niebo, Czyściec, Piekło)
Całe życie jest decyzją w momencie śmierci, potem sąd szczegółowy, następnie życie wieczne.

Jest tu pewien problem.

Z tych tekstów wynika z kolei, że decyzja człowieka po śmierci pada na sądzie szczegółowym albo miłosierdzie (skrucha) albo sprawiedliwość i to wpływ na życie wieczne.

Ok. Życie jest odpowiedzieć jednak decyzja miłosierdzie czy sprawiedliwość człowiek podejmuje po śmierci na sądzie szczegółowym.


Na sądzie szczegółowym będziemy musieli rozliczyć się z naszego miłosierdzia okazywanego słowem, modlitwą i czynem. Tak o tym poucza Jezus św. s. Faustynę: “jest potrójne wykonanie miłosierdzia: słowo miłosierne – przez przebaczenie i pocieszenie, drugie – gdzie nie możesz słowem to modlić się – i to jest miłosierdzie, trzecie – uczynki miłosierdzia. A gdy tu przyjdzie dzień ostatni, z tego sądzeni będziemy i według tego otrzymamy wyrok wieczny” (Św. s. M. Faustyna Kowalska, Dzienniczek, Miłosierdzie Boże w duszy mojej, Warszawa 1993, Wydawnictwo Księży Marianów, p. 1158)

Kościół wierzy, że śmierć człowieka łączy się z koniecznością zdania sprawy przed Bogiem ze wszystkich swoich czynów, słów i myśli, co nazywa się sądem szczegółowym. Zastanowimy się w tym rozdziale nad biblijnymi podstawami tej nauki, nad istotą i skutkami wiecznymi sądu szczegółowego oraz nad postawami, do jakich powinna nas pobudzać świadomość jego istnienia. Przedmiotem naszej refleksji będzie również sprawiedliwość i miłosierdzie naszego Sędziego –

Cytuj:
Na jakich tekstach Pisma Świętego bazuje Kościół, ucząc o sądzie szczegółowym w chwili śmierci? Otóż – jak przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego – “Nowy Testament mówi o sądzie przede wszystkim w perspektywie ostatecznego spotkania z Chrystusem w Jego drugim przyjściu, ale także wielokrotnie potwierdza, że zaraz po śmierci każdego nastąpi zapłata stosownie do jego czynów i wiary” (KKK 1021).
Sąd szczegółowy jest wspomniany w Liście do Hebrajczyków, w którym czytamy: “postanowione [jest] ludziom raz umrzeć, a potem sąd” (por. Hbr 9,27).
Inne teksty natchnione pouczają, że nikt nie będzie mógł uciec przed światłością Boga, przed którym wszystko w nas jest odkryte (por. 2 Kor 5,11). “Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre” (2 Kor 5,10).
Opierając się na objawieniu Bożym, Kościół uczy: “Każdy człowiek w swojej nieśmiertelnej duszy otrzymuje zaraz po śmierci wieczną zapłatę na sądzie szczegółowym, który polega na odniesieniu jego życia do Chrystusa...” (KKK 1022)
Tak więc “postanowione [jest] ludziom raz umrzeć, a potem sąd (por. Hbr 9,27). Rozważmy dokładniej, na czym polega ten sąd.

https://www.teologia.pl/m_k/zag08-2a.htm#3s

Czy życie wieczne jest wypadkową decyzji w naszym życiu i nie z niego wynika życie wieczne?
Czy życie wieczne jest decyzją - wyborem miłosierdzia(skrucha) albo sprawiedliwości, na sądzie szczegółowym poznając jakie nasze życie było naprawdę?

Proszę o wyraźne oznaczanie cytatów albo znacznikami '[quote]', albo italikami '[i]' (PW)


Ostatnio edytowano Pn lut 24, 2020 10:35 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

wstawiono cytowanie



N lut 23, 2020 11:16 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kiedy zapada decyzja o życiu wiecznym?
Swym życiem świadczymy jakimi jesteśmy. Każdy sąd to tylko orzeczenie o tym jakimi jesteśmy, siebie nie przemieniamy już wtedy. Życie wieczne to wieczne świadectwo o sobie, takimi jakimi byliśmy za życia obecnego. Wieczny wzór naszych zachowań. Wzór i dobra i zła z naszego powodu. To wiemy i tego się trzymamy. Natomiast nowe życie, w tym nowe życie wieczne. To według biblii, to życie w naszym ulubionym ciele, więc zdrowym i energicznym. Tak samo z naszymi postawami które podlegną osądowi ostatecznemu. Nie dało by się żyć wiecznie, nie kierując się tylko pozytywnymi naszymi zachowaniami. Bo tylko one są gwarantem życia wiecznego.
Więc życie wieczne z Bogiem ( nowe życie ), to wybór tylko tego, co w nas jest najlepsze na teraz. Jeśli na sądzie okaże się że nie było to najlepsze, to pozostaje nam z tym żyć wiecznie, ze źle dokonanym teraz wyborem.

Teraz decyzja wyboru. Tu już to nie przelewki. Bo to my wybieramy to to, co uważamy za cenne dla nas teraz. Przykład prosty i oczywisty by był wyraźnym. Otóż teraz jeśli wybraliśmy np. Współpracę z kimś, kto zaspokaja nasze potrzeby, służymy jemu pomocą w tym jak on to robi. To dla nas jest to nasze dobro. Taki wybór też dokonamy w innym, więc wiecznym wymiarze. Lecz jeśli na sądzie wyjdzie, że ten komu zaufaliśmy robił to co robił niegodziwie. To sąd już niczego nie zmieni, w naszym wyborze. A tylko przez tą wieczność będziemy świadomi tego. Że robimy to co robimy bo tak wybraliśmy. Lecz nie jest to to, co chcieliśmy robić. Bo chcieliśmy robić coś co nam miało być dobre, także wiecznie. A okazało się że to nie było dobre, a tylko nasz ograniczony umysł nam tak podpowiadał, teraz gdy żyjemy docześnie. A skutkowało by to jednak na wieczność. To stan naszych wyborów do momentu miłosierdzia.

Ja na razie tyle bo kontekst miłosierdzia, jeszcze nie jest dla mnie wyraźny. On diametralnie będzie to co opisałem wcześniej zmieniał, to pewne. Bo będzie się liczyć to, co powie Chrystus. A nie co wynikło z sądu. Powie choć do mnie znam ciebie, więc obejmie nas miłosierdzie wbrew sądu. A jeśli tego nie powie, to pozostaje to co było na sądzie. Tyle wiem.


Pn lut 24, 2020 2:20 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 178 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL