Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 11, 2024 11:01 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucjan). 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 19, 2020 6:12 pm
Posty: 10
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucjan).
Dziwna ta cała sprawa z abp. Lengą.
Jest zupełnie zepchnięty na boczny tor.

„Chwała Boża jest poniżana, Chrystus jest detronizowany nie tylko jako człowiek, ale jako Bóg. Na Jego miejsce głosi się wszystko – protestantyzm, muzułmaństwo, żydostwo, pachamamę, obrzędy bałwochwalcze w Watykanie (…) i wszystkie inne -izmy, które nie są zgodne z nauką Chrystusa. Wzywam tych biedaków biskupów i papieża również w tym, aby się nawrócili i głosili Chrystusa i nauki, których ich nauczył. Jeżeli nie będą ich głosić to nie są pasterzami z Jego woli” abp Jan Paweł Lenga


KKK 675 Przed przyjściem Chrystusa Kościół ma przejść przez końcową próbę, która zachwieje wiarą wielu wierzących (Por. Łk 18, 8; Mt 24, 12). Prześladowanie, które towarzyszy jego pielgrzymce przez ziemię (Por. Łk 21,12; J 15,19-20). odsłoni "tajemnicę bezbożności" pod postacią oszukańczej religii, dającej ludziom pozorne rozwiązanie ich problemów za cenę odstępstwa od prawdy. Największym oszustwem religijnym jest oszustwo Antychrysta, czyli oszustwo pseudomesjanizmu, w którym człowiek uwielbia samego siebie zamiast Boga i Jego Mesjasza, który przyszedł w ciele (Por. 2 Tes 2, 4-12; 1 Tes 5, 2-3; 2 J 7; 1 J 2, 18. 22).

[ciach.. link do swego bloga - patrz Regulamin II/13 (PW)]


Ostatnio edytowano N lut 23, 2020 1:59 pm przez PeterW, łącznie edytowano 2 razy

literówka w temacie



N lut 23, 2020 11:05 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Ks. abp Lenga zaczyna sobie zbierać na suspensę za nieposłuszeństwo... :(


N lut 23, 2020 2:22 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16895
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Obejrzałam chyba prawie wszystko co ukazało się z arcybiskupem Lengą. Wiem co tak naprawdę mówił o nie wymawianiu imienia papieża, wyjaśnial to. W ostatnim filmiku zauważyłam jednak, że nie mówi Bergolio, użył przyjętego w Polsce określenia*. Tu jednak chciałabym nadmienić, że on nie jest Polakiem z urodzenia, a np we Włoszech zamiennie używa się nazwiska i imienia papieskiego. A Socci w swej książce do Franciszka sam powołuje się na to, że Franciszek życzył sobie, by nazywać go ojcem Bergolio. W jednym zdaniu używa rozmaitych określeń, łącznie z ojcem Bergolio. Język ma to do siebie, że używanie pewnych określeń skutkuje uzusem językowym. Możliwe jest to i w Polsce, bo język nie ma charakteru martwego.
W necie mamy przedstawiony obieg korespondencji i przywołano jego obszerne fragmenty; nuncjusz- biskup, biskup - arcybiskup. Ktoś kto wydawał kiedykolwiek decyzje z pozycji posiadającego takie uprawnienia wie, że to decyzją nie było. Mogę jednak porównać to z decyzją świecką. Sama je wydawałam.

__________________
* Filmik ukazał się przed upublicznieniem listu przez biskupa.


N lut 23, 2020 3:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Czy będę odosobniony w stwierdzeniu, że niezależnie od formy wyrażania troski o los Kościoła inspiracją tego typu postów zazwyczaj jest strach ? Ale nie dlatego postanowiłem zabrać głos, aby się w tej opinii utwierdzać, a raczej żeby się z tym strachem w uczciwie intelektualnej dyskusji zmierzyć. Wiem że temat dotyczy abp. Lengi, jego wypowiedzi i napięciom z nim związanym, ale w temacie osoby czcigodnego abp. Lengi, nie mam niestety nic do powiedzenia. Może jedynie tyle, że we własnej parafii reaguje gdy pojawiają się np. oklaski, oraz że owszem, widać coraz bardziej słabą wiarę kapłanów i wiernych.Przyczynę takiego stanu rzeczy, upatruje jednak w innym miejscu niż to, o którym raczył wspomnieć na wstępie autor posta.

Nie potrafię również o czym większość z was wie, bez emocji i wewnętrznych rozdarć spokojnie rozmawiać z krytykami papieża. Cokolwiek by o papieżu pisać, albo nie pisać, tendencje w naszym wspólnym przecież Kościele są takie, że się wzajemnie szufladkujemy, przez to oddalamy, a ostatecznie zamiast szukać budujących myśli i pożytku dla nas samych, problem jedynie pogłębiamy. Dlatego uważam, że zamiast budować dyskusję na tym co nas dzieli, warto szukać odpowiedzi na wspólnych autorytetach i tym co nas łączy, a za taki w tym miejscu uważam przywołany KKK i pkt 675.

Pojawia się w nim stwierdzenie
Cytuj:
Przed przyjściem Chrystusa Kościół ma przejść przez końcową próbę, która zachwieje wiarą wielu wierzących (Por. Łk 18, 8; Mt 24, 12)
Kościół w swojej mądrości przywołuje fragment z 24 rozdziału Mt. Werset 12 jest częścią większej całości dotyczącej czasów ostatecznych. Pozwolę sobie zacytować dodatkowo wersety 9 i 10.

Wtedy wydadzą was na udrękę i będą was zabijać, i będziecie w nienawiści u wszystkich narodów, z powodu mego imienia. Wówczas wielu zachwieje się w wierze; będą się wzajemnie wydawać i jedni drugich nienawidzić.

Do kogo Jezus kieruje te słowa ? Do uczniów. I dalej jest napisane, że uczniowie zachwieją się w wierze i będą się wzajemnie wydawać i nienawidzić. Z przykrością muszę stwierdzić, że doświadczyłem tego nie raz na forum i doświadczam tego codziennie po za nim. I dzisiaj jest w świecie tak, że wielu ludzi daje posłuch tym, którzy miłością braterską obdarzać się już nie potrafią i którzy chwiejąc się w końcu upadli. Dzisiaj czytałem pod artykułem z Gościa Niedzielnego, jak "uczniowie" piszą wulgaryzmy i się ostro spierają.Rzeczywistość która nikogo już nie gorszy. Ma kto jaki pomysł na to, żeby uczniowie wzajemnie się zaczeli miłować i na nowo byli prawdziwymi uczniami ? Co im dać, jakim pokarmem nakarmić, aby się w wierze nie chwieli i aby przetrwali ten burzliwy okresie końca dziejów ?

Jak ktoś ma nadal problem z odpowiedzią na to pytanie, to niech zobaczy z jakiej trwałem "Substancji" zbudowany jest nasz wspólny mianownik, czyli KKK. Tym co buduje Kościół, czyni go mocnym i niezniszczalnym jest Pismo Święte. Właściwie cała Biblia o tym trąbi. Jezus Łk 16,29 opowiada przypowieść z której wynika, że nie ma żadnej innej drogi dla człowieka do wewnętrznej przemiany, jak tylko "prorocy i Mojżesz", czyli wsłuchiwanie się w Biblię.

Ktoś kiedyś powiedział, że Biblia to jedyny w świecie bestseller którego nikt nie czyta. Odpowiedzcie sobie sami, czy chce wam się czytać Biblię codziennie ? Ale nie tylko czytać, ale w taki sposób ją przyswajać, aby poprzez jej rozważanie pozwolić jej działać w swoim wnętrzu. Jak ktoś ma z tym trudność, to powienien przemyśleć dlaczego nie odczuwa w sercu wewnętrznego przymusu jej czytania ? To jest tak na prawdę pytanie, o moją osobistą relację z Jezusem i o to, czy nadal jestem z Nim w intymej relacji i szukam z Nim bliskości w Jego Słowie? Bo ja od lat odnoszę wrażenie że dla wielu uczniów, Kościół to przywiązanie do wspolnej tradycji ojców i nic ponad to.

I teraz jeszcze jedna kwestia. Jeśli co do powyższego jesteśmy wszyscy zgodni, sprubujcie zrobić to samo co ja teraz. Jak zobaczycie uczniów, którzy się wzajemnie nienawidzą i wydają, dajcie im tą właśnie radę związaną z potrzebą czytania Pisma Świętego. Wskakuj chłopie do tej Arki, bo sztorm szaleje ! Wiecie co w internetach odpowiedzą w przeważającej większości nasi bracia i siostry katolicy ? Że Pisma nie czytają, ale wierzą! Czytanie Pisma nie jest konieczne do zbawienia, a takie moje/twoje"dobre rady" to protestantyzacja Kościoła. Kurtyna.

ps. I w tym kluczu proponuje jeszcze raz przeczytać KKK 675

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Wt lut 25, 2020 1:32 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16895
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Zachować ducha wiary znaczy wyrzec się kompromisu, nie zgodzić się patrzeć na rzeczy inaczej niż poprzez wiarę. Musimy tak służyć, by być współpracownikami prawdy. Prawda to nie tylko PŚ. Są jeszcze dwa elementy: Tradycja i UN, czyli interpretacja. I wszystkie powinny być kompatybilne. Katolicyzm to nie kreowanie nowości, ale strzeżenie depozytu wiary.

A poszukiwanie prawdy? Jakich narzędzi użyjesz, by nie zbłądzić? Poszukasz spokojniejszego miejsca? Świętego spokoju? Miłość nie może być od prawdy oderwana. Obie spierające się strony nie mogą mieć racji, gdy w sprawach ważnych wypowiadają się odrębnie (np sakramenty)..
Swoje zdanie odnośnie motywacji spierających się stron możesz mieć tylko wówczas, gdy wysłuchasz obu stron spierających się. Gdzie lokuje się nieprawda? Nie chodzi o brak dyplomacji, ale mówienie prawdy w sprawach dotyczących przedmiotu sporu.
Chciałam mieć wgląd w sprawę, odsluchałam wszystkiego co było z arcybiskupem, przeczytałam książki i poukładałam wedle wartości tego co mogłam ocenić. O co mu tak naprawdę chodzi? Ma rację, czy nie? W czym ma, w czym się myli? A gdzie nie przemyślał co powinien zachować dla siebie, bo sam mówi że nie ma pewności. Media mu to wyciągną i zinterpretują po swojemu.

A krytykę papieża odnajdziesz w książce A. Socciego. Krok po kroku. Tę książkę przesłał Franciszkowi. Opisał co go boli. W innej książce doczytasz niepewności natury prawnej. Z prawnikami jednak zawsze problem, oni widzą inaczej spoglądając na to samo. Tego nie polecam jako lektury.

viewtopic.php?p=1158201#p1158201

W moim kościele parafialnym księża głoszą rzetelną katechezę. Nie mam im nic do zarzucenia. Na forum mamy aż nadto przykładów, gdy podawano patologię. Zamknąć oczy i nie widzieć? W telewizji poznańskiej, wczoraj, obejrzałam rozmowę ks. prof. P . Bortkiewicza, prof. G. Kucharczyka. Mówili o poważnych problemach w Kościele, min oddzielaniu duszpasterstwa od Tradycji. Mamy problem, jeśli u mnie w parafii jest wszystko OK?
Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna.
Spory wymagają zdefiniowania ich. Inaczej nie będzie człowiek potrafił zająć stanowiska i uczynić tego co np może: modlić się, ofiarować posty, by ci, którzy są na pierwszej linii frontu mogli odnaleźć prawdę.
Ja pytam zawsze o siebie. Co widzę i na co mam wpływ?

Edit
Cytuj:
ps. I w tym kluczu proponuje jeszcze raz przeczytać KKK 675

12' Wcześniej o o. A. Pelanowskim
https://www.youtube.com/watch?v=DH_yBGywX3Q


Wt lut 25, 2020 2:21 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 6:08 pm
Posty: 33
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Według mnie abp. Lenga to uczciwy i prawy biskup. Warto go słuchać tym bardziej, że żaden hierarcha w Polsce nie porusza takich tematów, czyli zamętu w Kościele. Ludzie są pogubieni po tych wszystkich synodach o rodzinie, amazońskim i różnych wypowiedziach Franciszka, a abp. Lenga mówi prostym językiem, bez dwuznaczności, po prostu głosi czystą naukę katechizmową, taką powiedziałabym przedsoborową.
Nie rozumiem dlaczego Yarpen Zirgin napisał, że grozi mu suspensa... , za co i od kogo? Na pewno nie od bp.Meringa, któremu abp.Lenga nie podlega.


Wt lut 25, 2020 10:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Nie stać mnie na żadne więcej słowa w tym temacie. Niech każdy postępuje zgodnie z własnym sumieniem.

merss napisał(a):

Swoje zdanie odnośnie motywacji spierających się stron możesz mieć tylko wówczas, gdy wysłuchasz obu stron spierających się.


Cytuj:
odsluchałam wszystkiego co było z arcybiskupem, przeczytałam książki i poukładałam wedle wartości tego co mogłam ocenić


Cytuj:
A krytykę papieża odnajdziesz w książce A. Socciego. Krok po kroku.


Żywię szczerą nadzieję, że z równą starannością poświęciłaś swoją uwagę na wsłuchanie się w głos tych, którzy przybliżają i tłumacżą również nauczanie Franciszka. Dobrej nocy.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Wt lut 25, 2020 11:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
arnika napisał(a):
Według mnie abp. Lenga to uczciwy i prawy biskup.

Z której strony?


Cytuj:
Nie rozumiem dlaczego Yarpen Zirgin napisał, że grozi mu suspensa... , za co i od kogo? Na pewno nie od bp.Meringa, któremu abp.Lenga nie podlega.

Na terenie diecezji biskupowi podlega każdy katolik poza papieżem.


Śr lut 26, 2020 9:22 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Yarpen Zirgin napisał(a):
Na terenie diecezji biskupowi podlega każdy katolik poza papieżem.

W jakim zakresie biskup podlega biskupowi na terenie jego diecezji? Podaj odpowiednie paragrafy Kodeksu Prawa Kanonicznego.


Śr lut 26, 2020 10:21 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
arnika napisał(a):
Według mnie abp. Lenga to uczciwy i prawy biskup. Warto go słuchać tym bardziej, że żaden hierarcha w Polsce nie porusza takich tematów, czyli zamętu w Kościele. Ludzie są pogubieni po tych wszystkich synodach o rodzinie, amazońskim i różnych wypowiedziach Franciszka, a abp. Lenga mówi prostym językiem, bez dwuznaczności, po prostu głosi czystą naukę katechizmową, taką powiedziałabym przedsoborową.
Nie rozumiem dlaczego Yarpen Zirgin napisał, że grozi mu suspensa... , za co i od kogo? Na pewno nie od bp.Meringa, któremu abp.Lenga nie podlega.

Było wielu uczciwych i prawych którzy zbuntowali się. Weźmy chociażby pewnego abp który doprowadził do schizmy po II Soborze Watykańskim.
Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego abp Lenga znalazł się w Polsce a nie w swojej diecezji? Zwyczajowo biskup senior jest wciąż w swojej diecezji i wspomaga w miarę możliwości biskupa miejsca. Zastanów się tez dlaczego nie szanuje papieża i wyraża się o nim w pogardliwy sposób.
Gdzie jest ta uczciwość i prawość?

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr lut 26, 2020 11:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
jotef napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Na terenie diecezji biskupowi podlega każdy katolik poza papieżem.

W jakim zakresie biskup podlega biskupowi na terenie jego diecezji? Podaj odpowiednie paragrafy Kodeksu Prawa Kanonicznego.

W każdym:

Kan. 381 - § 1. Biskupowi diecezjalnemu w powierzonej mu diecezji przysługuje wszelka władza zwyczajna, własna i bezpośrednia, jaka jest wymagana do jego pasterskiego urzędu, z wyłączeniem tych spraw, które na mocy prawa lub dekretu Papieża są zarezerwowane najwyższej lub innej władzy kościelnej.

Biskup innej diecezji, nie mówiąc już emerytowanych, jest na terenie cudzej diecezji jedynie gościem i podlega władzy biskupa diecezjalnego.


Śr lut 26, 2020 11:18 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 6:08 pm
Posty: 33
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Jockey;
Abp Lefebvre (bo o niego Ci chodzi) nie był w schizmie, ani do niej nie doprowadził. Pod nickiem masz informację, że jesteś moderatorem tej strony, więc chyba wiesz na czym polega schizma - na odrzuceniu prymatu papieża. Abp. Lefebvre nie odrzucał prymatu papieża, można mu zarzucić ewentualne nieposłuszeństwo, gdyż wyświęcił biskupów bez zgody papieża, ale z całą pewnością nie schizmę.
Abp. Lenga nie wyraża się w sposób pogardliwy o papieżu, lecz mówi gorzką prawdę, że z Watykanu płynie zamęt dla katolików.
Nie wiem dlaczego abp.Lenga jest w Polsce, może dlatego, że jest Polakiem i tu wrócił na emeryturę? O żadnej karze dla niego nie słyszałam. O ile się nie mylę to w ostatnim wywiadzie mówił, że w Polsce udzielał bierzmowań i chyba nawet wyświęcał kapłanów.

Jarpen Zirgin;
Skoro episkopat Polski odciął się od abp. Lengi, (wypowiedź rzecznika episkopatu) to jakim sposobem może on podlegać jakiemuś diecezjalnemu biskupowi? Zdaje się, że abp. Lenga jako biskup ad personam podlega wyłącznie papieżowi.


Śr lut 26, 2020 6:02 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Yarpen Zirgin napisał(a):
W każdym:

Kan. 381 - § 1. Biskupowi diecezjalnemu w powierzonej mu diecezji przysługuje wszelka władza zwyczajna, własna i bezpośrednia, jaka jest wymagana do jego pasterskiego urzędu, z wyłączeniem tych spraw, które na mocy prawa lub dekretu Papieża są zarezerwowane najwyższej lub innej władzy kościelnej.

Biskup innej diecezji, nie mówiąc już emerytowanych, jest na terenie cudzej diecezji jedynie gościem i podlega władzy biskupa diecezjalnego.

To twoje zdanie. Przykładowo, T. Terlikowski ma inne.

"Terlikowski podaje fakt, iż ordynariusz włocławski nie jest zwierzchnikiem wobec emerytowanwgo arcybiskupa. Jak podkreśla, to że abp. Lenga mieszka w klasztorze w Licheniu niczego nie zmienia. "Jedynym zwierzchnikiem abp Lengi jest papież" – podkreślił. "Po drugie, nawet jeśli uznać, że sam fakt zamieszkania w tym miejscu coś znaczy, to jeśli arcybiskup wyjedzie poza diecezję włocławską (a może to zrobić, bo nie jest przypisany do tej diecezji), to czy zakaz przestanie obowiązywać?" – pyta Terlikowski. I ostatni wskazany przez publicystę powód: "zakaz biskupa włocławskiego może dotyczyć tylko diecezji włocławskiej, bo nad innymi nie ma on władzy". (https://dorzeczy.pl/kraj/130305/terliko ... skupa.html)

I teraz, kto ma rację, Yarpen Zirgin czy T. Terlikowski? Yarpen twierdzi, że "na terenie diecezji biskupowi podlega każdy katolik poza papieżem." Bez doprecyzowania, w jakim zakresie podlega, zdanie to sugeruje, że abp Lenga podlega Meringowi we wszystkim, jakby był podwładnym w sensie hierarchicznym. Terlikowski zaś twierdzi, że "jedynym zwierzchnikiem abpa Lengi jest papież". Czyje zdanie ma większą wagę, zdanie Yarpena czy Terlikowskiego?

W jakim więc sensie i zakresie abp Lenga podlega biskupowi diecezjalnemu? Yarpen cytuje prawo kanoniczne, z którego w ogóle nie wynika odpowiedź na to pytanie. Oczywiście, że biskup diecezjalny ma władzę nad jego kościołami i nad tym, co jest w kościołach diecezji mówione. Może więc zabronić innemu biskupowi występowania w kościołach diecezji, bo to jego diecezja i on za nią odpowiada. Ale czy biskup diecezji może zabronić innemu biskupowi występowania w mediach, np. w internecie? Czy jego diecezja obejmuje internet? Skoro nie, to ja w swoim sumieniu uznaję, że zakaz występowania w mediach, ogłoszony przeciw abpowi Lendze, jest bezprawny.


Śr lut 26, 2020 6:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Możesz sobie uznawać nawet to, że Ziemia jest płaska, ale nie zmieni to w niczym faktu, że abp. Lenga ma zakaz publicznych wypowiedzi, a to obejmuje również media.


Śr lut 26, 2020 7:15 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
arnika napisał(a):
Abp Lefebvre (bo o niego Ci chodzi) nie był w schizmie, ani do niej nie doprowadził.
On był ekskomunikowany. Natomiast poczynania jego bractwa to już osobny rozdział. Co to niby uznają papieża ale go nie słuchają.
To powiedz skąd się wzięli sedewakantyści i lefebryści. I dlaczego lefebryści skoro nie są odłączeni prowadzą rozmowy z Watykanem odnośnie powrotu.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr lut 26, 2020 9:10 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 155 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL