Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 11, 2024 1:53 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucjan). 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Yarpen Zirgin napisał(a):
Możesz sobie uznawać nawet to, że Ziemia jest płaska, ale nie zmieni to w niczym faktu, że abp. Lenga ma zakaz publicznych wypowiedzi, a to obejmuje również media.

To, że obejmuje media to twoja opinia. Jaką ona ma wartość? Natomiast fakty są takie, że bp Mering NIE JEST przełożonym abpa Lengi, jak to zresztą sam Mering stwierdza:

"Nie jestem przełożonym abpa Lengi, i - tak, jak Ksiądz - cenię pracę, którą wykonywał w Kazachstanie. Nie oceniam jednak historii, tylko teraźniejszość. Na dodatek wyraźnie zaznaczyłem, że ostateczne decyzje podejmie Stolica Apostolska." (https://niezalezna.pl/312570-list-bp-me ... awla-lengi)

Biskup Mering nie jest przełożonym abpa Lengi, co nie przeczy temu, że ma władzę nad kościołami w swej diecezji, nad sprawowaną tam liturgią i głoszonymi kazaniami. Może więc zakazać abpowi Lendze głoszenia kazań w kościołach swej diecezji. Ale media to nie kościoły, a biskup to nie podwładny. Skoro diecezja Meringa nie obejmuje takich mediów, jak telewizja i internet, dlatego nie może zakazać występowania w nich arcybiskupowi, którego nie jest przełożonym. Udowodnij, że jest inaczej, ale nie swym leniwym stękaniem, tylko jednoznacznymi cytatami z Kodeksu Prawa Kanonicznego.


Śr lut 26, 2020 9:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
„Do podjęcia kroków dyscyplinarnych, które mogłyby zapobiec szerzeniu się skandalu wśród wiernych, miejscowego biskupa diecezjalnego upoważnia prawo kanoniczne, zwłaszcza kanon 392 i 763 Kodeksu Prawa Kanonicznego” - tłumaczy kanclerz kurii ks. Artur Niemira.
https://www.gosc.pl/doc/6170307.Abp-Len ... liturgii-i


Śr lut 26, 2020 9:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
jotef napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
W każdym:

Kan. 381 - § 1. Biskupowi diecezjalnemu w powierzonej mu diecezji przysługuje wszelka władza zwyczajna, własna i bezpośrednia, jaka jest wymagana do jego pasterskiego urzędu, z wyłączeniem tych spraw, które na mocy prawa lub dekretu Papieża są zarezerwowane najwyższej lub innej władzy kościelnej.

Biskup innej diecezji, nie mówiąc już emerytowanych, jest na terenie cudzej diecezji jedynie gościem i podlega władzy biskupa diecezjalnego.

To twoje zdanie. Przykładowo, T. Terlikowski ma inne.

"Terlikowski podaje fakt, iż ordynariusz włocławski nie jest zwierzchnikiem wobec emerytowanwgo arcybiskupa. Jak podkreśla, to że abp. Lenga mieszka w klasztorze w Licheniu niczego nie zmienia. "Jedynym zwierzchnikiem abp Lengi jest papież" – podkreślił. "Po drugie, nawet jeśli uznać, że sam fakt zamieszkania w tym miejscu coś znaczy, to jeśli arcybiskup wyjedzie poza diecezję włocławską (a może to zrobić, bo nie jest przypisany do tej diecezji), to czy zakaz przestanie obowiązywać?" – pyta Terlikowski. I ostatni wskazany przez publicystę powód: "zakaz biskupa włocławskiego może dotyczyć tylko diecezji włocławskiej, bo nad innymi nie ma on władzy". (https://dorzeczy.pl/kraj/130305/terliko ... skupa.html)

I teraz, kto ma rację, Yarpen Zirgin czy T. Terlikowski?


Na samym wstępie gdy zabrałem głos w tym wątku, uczciwie napisałem że nie zamierzam odnosić się do osoby abp. Lengi. Nie żywię w stosunku do jego osoby żadnych negatywnych uczuć. Chciałem tym krótkim wstępem podkreślić coś co powinno wpłynąć na właściwe zrozumienie reszty mojej wypowiedzi. Otóż chodzi mi o to, abyś nie odczytywał jej jako argument w kontrze do twojego, albo jako argument na rzecz przeciwników abp Lengi, ale raczej jako argument na rzecz i dobra całego Koscioła.

Widziałem, że zdarza ci się pisać mega duże posty w których cytujesz, albo to ojców, albo świętych, albo samą Ewangelię. Skąd masz taką wiedzę i pociąg ku temu ? Bo coś w tym naszym chrześcijaństwie musiało cię na tyle mocno urzec, że poświęciłeś swój cenny czas, aby jak najdłużej cieszyć się jego pięknem. Myślę tak o tobie, bo ja mam podobnie. Czasem zatrzymuje się nad jakimś fragmentem Pisma, albo wypowiedzią ojców czy świętych na dłużej podziwiając mądrość, która nie pochodzi z tego świata. Albo jakie świadectwo pierwszych męczenników, czytam i przeżywam. Zresztą nie tylko jest to moje doświadczenie, ale myślę każdego z tutaj obecnych. I warto myślę w tych naszych dyskusjach pamiętać o tym, co nas w naszej wierze urzekło, łączy i w takim również wyczuciu naszych wspólnych mistrzów duchowych się poruszać. Świętość np. ojca Pio nie polegała na tym, że miał on stygmaty, ale na tym że wbrew logice i rozumowi był posłusznym decyzjom przełożonym. Odczytywał wszystko w kategoriach nie własnej woli, ale woli Ojca. Albo ten argument pana Terlikowskiego. Wynika z niego całkiem racjonalny wniosek o granicy posłuszeństwa abp. Lengi. Tylko gdy tak czytam, to zastanawiam się gdzie jest w tym wszystkim to szlachetne piękno, a dla niektórych "głupstwo ewangelii" ? Bo przecież nie ma nic mądrego w posłuszeństwie w momencie kiedy się ma rację ? Albo jaką to korzyść odstąpić dodatkowo płaszcz, gdy ktoś się ze mną prawuje tylko o szatę ? Mt 5:40

Ok, wymieniajmy argumenty, ale niech każdej naszej dyskusji towarzyszy duch Ewangelii. Bez tego będziemy jak cymbał grzmiący. A czasy mamy wymagające. Wielu wierzy, że ostateczne. Czasy w których "mnożą się nauczyciele" (2 Tym 4:3) i tytuły prasowe również katolickich stron. Ale nawet gdyby kto w dobrej wierze dawał takim posłuch i stawiał ich w Kościele za autorytet, to i tak nie jest zwolniony z powołania do świętości, czyli myślenia i mówienia po Bożemu. (Mt 5:20)

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Śr lut 26, 2020 10:17 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 6:08 pm
Posty: 33
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Jockey;
ekskomunika nie oznacza, że ktoś jest w schizmie, a Ty bezpodstawnie zarzuciłeś schizmę abp. Lefebvrowi. Nawet ta ekskomunika była wątpliwa, bo papież Benedykt XVI ją zdjął z wyświęconych biskupów i to bez spełnienia przez nich żadnych warunków.
Chyba wiesz skąd się wzięło Bractwo sw Piusa X - z dążenia abp. Lefebvra do formowania kapłanów w taki sam sposób i w takim duchu, w jakim byli kształceni kapłani katoliccy przed SVII, czyli by otrzymali jak najlepszą, tradycyjną katolicką formację.
Bractwo sw. Piusa X , tzw. lefebvryści, nie są odłączeni od Kościoła Katolickiego, tylko mają nieuregulowany status i prowadzone rozmowy polegają wyłącznie na uregulowaniu ich statusu, a nie na przyłączeniu do Kościoła!


Śr lut 26, 2020 10:47 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Yarpen Zirgin napisał(a):
„Do podjęcia kroków dyscyplinarnych, które mogłyby zapobiec szerzeniu się skandalu wśród wiernych, miejscowego biskupa diecezjalnego upoważnia prawo kanoniczne, zwłaszcza kanon 392 i 763 Kodeksu Prawa Kanonicznego” - tłumaczy kanclerz kurii ks. Artur Niemira.
https://www.gosc.pl/doc/6170307.Abp-Len ... liturgii-i

Przeczytajmy te kanony.

KODEKS PRAWA KANONICZNEGO:

"Kan. 392 - § 1. Ponieważ biskup winien mieć staranie o jedność całego Kościoła, jest obowiązany dbać o utrzymanie karności wspólnej całemu Kościołowi i dlatego winien domagać się przestrzegania wszystkich przepisów kościelnych.
§ 2. Ma czuwać nad tym, by do dyscypliny kościelnej nie wkradły się nadużycia, zwłaszcza w zakresie posługi słowa, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, kultu Boga i świętych, jak również zarządzania dobrami."


I z tego ma wynikać, że bp Mering może zabronić arcybiskupowi Lendze np. wystąpienia w telewizji w Warszawie? A może z tego?

"Kan. 763 - Biskupi mają prawo przepowiadać wszędzie słowo Boże, również w kościołach i kaplicach instytutów zakonnych na prawie papieskim, chyba że miejscowy biskup w poszczególnych przypadkach wyraźnie tego odmówi."

Wynika z tego kanonu, że biskup diecezjalny może odmówić innemu biskupowi przepowiadania słowa Bożego w podległych mu ośrodkach kościelnych, ale to nie znaczy, że może zabronić mu głoszenia słowa Bożego np. w studiu telewizyjnym w Warszawie itp. Nic tu nie ma o możliwości zakazania arcybiskupowi wystąpienia w mediach.


Cz lut 27, 2020 12:40 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
arnika napisał(a):
Jockey;
ekskomunika nie oznacza, że ktoś jest w schizmie, a Ty bezpodstawnie zarzuciłeś schizmę abp. Lefebvrowi. Nawet ta ekskomunika była wątpliwa, bo papież Benedykt XVI ją zdjął z wyświęconych biskupów i to bez spełnienia przez nich żadnych warunków.
Chyba wiesz skąd się wzięło Bractwo sw Piusa X - z dążenia abp. Lefebvra do formowania kapłanów w taki sam sposób i w takim duchu, w jakim byli kształceni kapłani katoliccy przed SVII, czyli by otrzymali jak najlepszą, tradycyjną katolicką formację.
Bractwo sw. Piusa X , tzw. lefebvryści, nie są odłączeni od Kościoła Katolickiego, tylko mają nieuregulowany status i prowadzone rozmowy polegają wyłącznie na uregulowaniu ich statusu, a nie na przyłączeniu do Kościoła!

Takie okrągłe słówka. Nie są w schizmie i nawet uznają papieża ale go nie słuchają. Uważają ze we wszystkim się myli. Racje maja sedekwantysci którzy zarzucają lefebrysta brak konsekwencji.
Schizma jest oddzieleniem od Kościoła i faktycznie są oddzieleni właśnie przez nieposłuszeństwo i na niby uznaniu SVII a praktycznie odrzuceniu tego co SVII wniósł. To ze bedą okrągłymi słówkami mowić ze są w Kościele nie oznacza ze są. Ekskomunika powoduje wyłączenie z Kościoła. Abp. Levebre najpierw dostał suspendowany a następnie ekskomunikowany. Tak samo jak reszta biskupów których wyświęcił.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz lut 27, 2020 3:04 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
"Chciałbym od razu podkreślić, że Dyrektywy Ekumeniczne nie obejmują Bractwa Św. Piusa X. Sytuacja członków tego Bractwa jest wewnętrzną sprawą Kościoła Katolickiego. Bractwo nie jest innym Kościołem, lub związkiem wyznaniowym w znaczeniu używanym w Dyrektywach. Bez wątpienia Msza św. i sakramenty św. udzielane przez księży Bractwa są ważne."

kard. Cassidy, Prefekt Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan


Cz lut 27, 2020 12:34 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 6:08 pm
Posty: 33
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Abp Lenga mocno odpowiada na zakazy bp. Meringa (TW Lucj
Jockey;
jesteś najwyraźniej uprzedzony do Bractwa św.Piusa X, skoro powtarzasz jak katarynka, że Bractwo jest poza Kościołem. Nadal nie rozumiesz, że Benedykt XVI z nich zdjął ekskomunikę?


Cz lut 27, 2020 5:17 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 150 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL