Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 11:49 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Cytuj:
Ostatnio często o tym myślę i dlatego rozważam wg norm przedsoborowych gdyż tak przecież dawniej poscili i to było normalne


Wg norm przedsoborowych zakonnicy mieli obowiązek biczowania się w każdy piątek o godzinie 15.00... Kiedyś Teremento pisała o anachronizmach w życiu duchowym. Dawniej wcale nie musi znaczyć "lepiej", "pobożniej".

W Tyńcu są rekolekcje - 6 dni o samej wodzie, sokach i herbatce ziołowej. Do takich rekolekcji kwalifikuje lekarz. Uczestnicy biorą udział w życiu mnichów - są na ich wspólnych modlitwach liturgicznych w opackim kościele. Przy czym poszczą radykalniej niż sami mnisi. Taka forma nie jest jednak dla "każdego".

Kiedyś śp. dominikanin o. Joachim Badeni OP pisał, że jako młodszy zakonnik wchodząc do refektarza (klasztorna jadalnia) patrzył z wyższością na pozostałych i myślał: "Żarłoki jedzą, a ja tu czynię pokutę" (nosił wówczas taki pas z kolcami wbijanymi w brzuch). Zrezygnował z tego i przyznał, że była to fałszywa pokora. Tego Pan Bóg nie chce, nie chce takiego szumu wokół postu indywidualnego.

W Ewangelii też Pan Jezus tłumaczy, że jak ktoś chce pościć, to powinien to robić w taki sposób, żeby się z tym nie "obnosić", ale we własnej izdebce.

Kiedyś też tak pościłem i na rekreacji przyszedł do nas ojciec prowadzący rekolekcje - wesoły, uśmiechnięty - pomyślałem: "takiemu to dobrze, najedzony, wyspany, a ja poszczę..." Okazało się, że ów zakonnik pościł jeszcze bardziej niż ja, a mimo to nie dało się tego w żaden sposób zauważyć. Wręcz przeciwnie. Ofiarował w intencji rekolekcji swój post. Nikomu jednak z tego się nie zwierzał (wyszło to przypadkowo).

Arturze, rób jak Ci serce podpowiada, idź za natchnieniami serca i "konsultuj" to w osobistej rozmowie z Panem Bogiem. Nikt z forum nie zadecyduje za Ciebie do sprawy tak indywidualnej jaką jest post. Tutaj potrzeba moim zdaniem kierownika duchowego...

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Pn lis 11, 2019 8:06 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
No właśnie od kilku dni sprawa nie dawała mi spokoju aż dziś trafiłem na opracowanie gdzie jest opisany post wg norm przed soborowych i wnioski po przeczytaniu są takie:faktycznie dawniej poszczono częściej,okres wielkiego postu faktycznie kosztuje bo prócz niedzieli to albo post ścisły(piatki,soboty) oraz pozostałe dni ilosciowy ale nie jest to na tyle żeby człowiek cierpiał i nie mógł funkcjonować.W końcu przed soborem były to przepisy dla ogółu wiernych wiec nie narzucano żadnego heroizmu ale faktycznie okres wielkiego postu wymagał samodyscypliny a prócz tego co kwartał suche dni więc post był w tym Kościele a nie tylko symbolicznie.Czuje że taka forma jest dla mnie gdyż jest czymś pośrednim dlatego tak spróbuję zrobić i praktykować i czas pokaże jakie będą owoce tej decyzji.


Pn lis 11, 2019 8:51 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 105 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL