Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 5:28 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu) 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Witam,mam pewien dylemat.Czy jeśli poscilem o chlebie i wodzie przez jakiś czas we wszystkie piątki a teraz post będzie mniej surowy w piątki to czy to jest grzech? Jak wy poscicie w piątki jak można wiedzieć? Czy takie mysli to kuszenie szatana skoro kiedys poscilem w ten sposób około rok a teraz chce mniej surowo? I doznaje rozterki..na początku nawrócenia czytało się o Świętych,słuchało objawień itp i chciało sie wdrażać pewne zachowania..np post o chlebie i wodzie.Czy jeśli taki post bedzie tylko w jeden piątek miesiąca(np pierwszy piątek) to nie będzie to jakiś grzech?


Śr paź 30, 2019 4:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Ręce opadają... Post, czyli ograniczenie w ilości i wielkości posiłków + rezygnacja z potraw mięsnych, obowiązuje w dwa dni w roku: Środę Popielcową i Wielki Piątek. W zwykłe piątki mamy jedynie wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. To, że sobie zaostrzyłeś formę do chleba i wody, a potem ją zmienisz wracając do tego, co nakazuje Kościół, nie jest grzechem.


Śr paź 30, 2019 4:38 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Tak zgodnie z literą grzechem nie jest..(nie slubowalem prywatnie nic)tylko mam rozterki czy to naturalne że jakiś czas tak robiłem a teraz chce inaczej-łatwiej.Czy nie będzie to grzech pojscia na łatwiznę ze tak powiem? Sprawa jest jasna: nie slubowalem prywatnie w modlitwie ze tak bede poscil zawsze,chce wrócić do mniej surowego postu w piątki.


Śr paź 30, 2019 5:00 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Lepszym miejscem jest konfesjonał a nie forum.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr paź 30, 2019 5:22 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Rozważe to w sumieniu i tyle.Nikt tego nie zrobi za mnie.A jakie macie podejście do postu? Jak u was wygląda? Jaką ma formę itp?


Śr paź 30, 2019 5:50 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
artur96 napisał(a):
Rozważe to w sumieniu i tyle.Nikt tego nie zrobi za mnie.A jakie macie podejście do postu? Jak u was wygląda? Jaką ma formę itp?


Dodatkowy post to indywidualna sprawa, trzeba tylko uwazac by nie szkodzic wlasnemu zdrowiu, czy nie martwic kogos.
Glownie chodzi o cwiczeniie nie ulegania pokusom tak by miec pelna kontrole nad tym co sie robi i co sie postanowi, by chwilowe zachcianki czy pokusy nie kierowaly toba tylko ty sam. Im wieksza masz kontrolle nad soba tym mniejsze prawdopodobienstwo pokus do grzechu, czy jakiegos nallogu.
Trzeba tez uwazac by te same posty nie staly sie takze nalogiem.
Po prostu byc stanowczym wobec samego siebie, tak jakbys musztrowal samego siebie by robic too co trzeba i we wlasciwym czsie kiedy potrzeba.

Wtedy po prostu to co sobie postanowisz nie bedzie dla ciebie stanowilo jakiegokolwiek problemu, tylko niemal ze samo bedzie sie dzialo jak odruch bezwarunkowy.
Powiesz sobie, "acha, to jest dla mnie zle, a tamto jest grzechem to tego nie bede robil" i po prostu nie bedziesz robil.
Takie posty czy inne cwiczenia to jest Bogu przyjemne, ale glownie robisz to dla samego siebie, bo latwiej ci bedzie pozbywac sie grzechu i wytrwac w wierze.


Ostatnio edytowano Cz paź 31, 2019 12:01 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty



Śr paź 30, 2019 9:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Arturze,
2Kor 9:7 bt5 "Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg."
Na nic ofiara, jesli wynika z wewnętrznego przymusu. By dac, musisz być wolny.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr paź 30, 2019 11:05 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
artur96 napisał(a):
Rozważe to w sumieniu i tyle.Nikt tego nie zrobi za mnie.A jakie macie podejście do postu? Jak u was wygląda? Jaką ma formę itp?

I to najrosądniejsze. Rozważ w sumieniu a jak będziesz miał jakieś problemy z tym (czasami ludzie mają wyrzuty i próbują narzucić sobie więcej niż są w stanie unieść) to konfesjonał.

Odnośnie postu. To zależy od sytuacji. Czasami ograniczam to co sprawia mi przyjemność. Jedzenie nie jest tym co zawsze najwięcej kosztuje.
Znam takich którzy np. na czas Wielkiego Postu ograniczają używanie Internetu np. tylko do spraw zawodowych. Albo są tacy, którzy przestają na czas Wielkiego Postu oglądać telewizję.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz paź 31, 2019 2:02 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
No właśnie,różne są formy można trzymać się tego co Kościół głosi czyli bez mięsa piątek czy zachowywać post ścisły czyli 2 mniejsze posiłki i 1 do syta i wystrzegać się tego co bardzo lubi się czy odstawić internet itp...


Cz paź 31, 2019 6:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
W klasztorach sprawa wydaje się "prosta": bez mięsa w każdy piątek oraz środę (czasem sobotę). W okresie Wielkiego Postu obiad tylko z jednego dania (składającego się z zupy). Wielki Piątek, Środa Popielcowa - o chlebie i wodzie. Poza tym każdy mógł poprosić o "indywidualny post" - przełożony musiał wyrazić zgodę.

W zakonie pracuje się też często fizycznie i trzeba mieć siły. (i do nauki i do pracy), a ciężko dobrze i efektywnie pracować np. fizycznie w ogrodzie jak się jest "o chlebie i wodzie"...

Warto też pamiętać, że post nie jest po to, żeby człowiek czuł się udręczony, ale wolny. Post ma pomagać a nie przeszkadzać na drodze rozwoju życia duchowego.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Cz lis 07, 2019 10:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary.
(Mt. 9,13)


Cz lis 07, 2019 10:23 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Zobacze,dla jednego jedno wyrzeczenie jest ciężkie a dla drugiego nie...każdy jest inny.Ja w piątki poscilem o chlebie i wodzie ale uznałem że taka forma jest za ciężka
żeby pogodzić z pracą i obowiązkami..(inaczej jak miało się wolne i można było odpoczywać wtedy)z drugiej strony chce trochę więcej niż wymagają obecne przepisy kościelne zatem rozważam poszczenie wg norm przedsoborowych.Wówczas faktycznie przez 40 dni wielkiego postu je się mało i delikatnie prócz Niedziel a w ciągu roku to jeszcze wigilie świąt + suche dni...


Pn lis 11, 2019 5:53 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6817
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Czy Ty sam siebie czytasz? Wątek rozpocząłeś od
Cytuj:
Witam,mam pewien dylemat.Czy jeśli poscilem o chlebie i wodzie przez jakiś czas we wszystkie piątki a teraz post będzie mniej surowy w piątki to czy to jest grzech?


a teraz:

Cytuj:
rozważam poszczenie wg norm przedsoborowych.Wówczas faktycznie przez 40 dni wielkiego postu je się mało i delikatnie prócz Niedziel a w ciągu roku to jeszcze wigilie świąt + suche dni...


Nie bierz na siebie zobowiązań (ponad to co nakazuje Kościół), które po jakimś czasie odpuścisz i będziesz miał zgryza czy to grzech czy nie grzech.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn lis 11, 2019 6:33 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Nic nie ślubuję/przyrzekam Bogu w modlitwie tylko raczej na zasadzie zobaczymy jak to będzie z nastawieniem że nie jest to jakieś uwiazanie.Skrupuły związane z poprzednia forma postu brały sie z tego ze te posty(piątkowe o chlebie i wodzie) były ofiarowane w konkretnej intencji wraz z modlitwą wiec pojawiało sie u mnie myslenie ze moze to grzech z tego powodu ze pewne osoby/osoba nie będą otrzymywać pomocy modlitewnej z mej strony(bardziej o to chodziło niż zmiana dyscypliny/formy postu) a może też traktowanie postu jako celu a nie środku.Ostatnio często o tym myślę i dlatego rozważam wg norm przedsoborowych gdyż tak przecież dawniej poscili i to było normalne a jednocześnie nie będę wymyślal swoich dziwnych "przepisów" które mogą być i były braniem ciężarów ponad siły.


Pn lis 11, 2019 7:18 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy zgrzesze/oddale się od Boga?(sprawa postu)
Korzystając z wyszukiwarki natrafiłem na pewien wątek gdzie jeden user pisał o tym aby poscic wg norm przedsoborowych.


Pn lis 11, 2019 7:31 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL