Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 4:23 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Fałszywe różańce - kto ma rację? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8089
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Fałszywe różańce - kto ma rację?
Znowu mam do czynienia z różańcem o dziwnej symbolice i przywołuje różne opinie na ich temat (takie, jak poniżej)

https://www.miesiecznikegzorcysta.pl/dr ... i-rozaniec

Cytuj:
różańce prezentowane w filmie jako „masońskie” i „newage’owe” według mnie nie mają takich jednoznacznych symboli.


https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,31609,pojawily-sie-szatanskie-rozance-egzorcysci-moga-byc-bardzo-niebezpieczne.html

Cytuj:
"Uważajcie, te różańce mogły zostać przeklęte" - powiedział egzorcysta o. Ambrosio Nonato Legaspi na antenie Radio Veritas z Filipin.


Jak się rozprawić z tym tematem raz a dobrze? Dlaczego te różańce ciągle są w obiegu, skoro wywołują takie emocje. Co robić z nimi? Kto o tym może definitywnie decydować?


Cz paź 25, 2018 7:16 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Hm.. Dla mnie różaniec to po prostu przyrząd pomiarowy, do odmierzania, przeliczania kolejno powtarzanych Zdrowasiek i Ojcze Nasz, innymi słowy przyrząd ułatwiający odmawianie Różańca - modlitwy.
Jak nie mam przy sobie różańca - przyrządu, pomagam sobie palcami na dłoniach...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz paź 25, 2018 8:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18245
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Myślę, że największy problem z tymi różańcami jest taki, że są tak przeraźliwie kiczowate.

Chociaż to "Deon" którego to portalu się brzydzę, tym razem napisali słusznie: https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i ... niamy.html

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz paź 25, 2018 8:44 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Myślałam że tylko ja nie lubię Deonu :lol:
Różaniec który jest powiedzmy dopieszczony zbędnymi detalami ma za zadanie zachęcić do zakupu osoby, które traktują ten przyrząd pomiarowy, jak to trafnie ujął Peter W jako fajny gadżet nadający się na prezent dla wnuków czy przyjaciółki. Ot taka pamiątka z pielgrzymki.
Są pewnie takie osoby, które lubią w kościołach lub miejscach publicznych wyciągnąć taki różaniec i poszpanować o! patrzcie, taki oryginał :cfaniak:
Nie tak jak wasze drewniane, pordzewiałe :mrgreen:


Cz paź 25, 2018 9:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8089
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
PeterW napisał(a):
Hm.. Dla mnie różaniec to po prostu przyrząd pomiarowy, do odmierzania, przeliczania kolejno powtarzanych Zdrowasiek i Ojcze Nasz, innymi słowy przyrząd ułatwiający odmawianie Różańca — modlitwy.
Jak nie mam przy sobie różańca-przyrządu, pomagam sobie palcami na dłoniach...


Można byłoby przyjąć, że różaniec mógłby wyglądać jak liczydło:
Obrazek

a jednak mamy pewną ugruntowaną tradycję i mnie by było raczej trudno zanieść taki wynalazek do pobłogosławienia. Podobnie, gdybym używała tradycyjnego liczydła do odliczania modlitw różańcowych, to gdyby ono upadło na podłogę, nie miałabym oporów pozwolić, by odleżało tam swoje pięć sekund, natomiast pobłogosławiony przez kapłana różaniec zaraz bym podniosła.

Barney napisał(a):
Myślę, że największy problem z tymi różańcami jest taki, że są tak przeraźliwie kiczowate.

Chociaż to "Deon" którego to portalu się brzydzę, tym razem napisali słusznie: https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i ... niamy.html


Owszem, czytałam o tzw. różańcach newageowskich i dziękuję za ten odnośnik. Plastikowe różańce, o które dopytuję, trudno jest ocenić na pierwszy rzut oka. Faktycznie nie wyglądają one zbyt pięknie, jednak można na nich odliczać modlitwy i są one rozprowadzane wśród dzieci na religii. Przypuszczam, że osoba, która je rozdaje, robi to w dobrej wierze, i absolutnie nie ma świadomości, że symbolika na krzyżu może budzić jakieś zastrzeżenia. Dzieci bardzo się z nich cieszą i chcą ich używać. Raczej są zbyt małe na dyskusje o symbolice.

Zastanówmy się, czy przeciętny Kowalski (katolik) ma proste sposoby, by ocenić różaniec służący do modlitwy? W jednym sklepie internetowym widziałam różaniec z kapsułką zawierającą pył z Ziemi Świętej. Różaniec był reklamowany jako zawierający amulet (!). Kowalski na słowo "amulet" powinien reagować jak pies na jeża, ale czy to zrobi? Kowalski potrzebuje jakiegoś odniesienia, wzorca, by wiedzieć, kiedy kupuje faktycznie różaniec, który mógłby zanieść do pobłogosławienia, a kiedy nacina się na fałszywkę, od której powinien odwrócić wzrok.

Czy ja tworzę sztuczny problem? Na pewno czuję zgrzyt w umyśle :?


Cz paź 25, 2018 10:56 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 01, 2017 8:51 pm
Posty: 319
Lokalizacja: Wielkopolska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Ja jak się dowiedziałem o masońskich medalikach, to pod lupą oglądałem czy mam takiego czy nie. 8O Ale teraz sobie myślę, że to nie w przedmiocie jest moc duchowa, tylko modlitwa ma tą moc. Kolejna sztuczka Złego. Wprowadzanie zamętu z szatańskimi medalikami, różańcami, wszystko po to, żeby człowiek przywiązywał się do przedmiotów i wierzył w kawałek metalu, a nie w Boga, który jest Źródłem mocy, miłości: "Mój medalik ma sześcioramienne gwiazdy, o, to działa, a Twój ma pięcioramienne, wywal go, bo będziesz cierpiał".

_________________
Miłuj Boga i bliźniego


Pt paź 26, 2018 12:25 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8089
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Gdyby się nie przeczytało wypowiedzi egzorcysty, nie byłoby raczej problemu, bo człowiek nie byłby nawet świadomy, że problem istnieje. Jednak Kościół z jakiegoś powodu ustanowił posługę egzorcysty i określił kompetencje związane z tą funkcją. Wydaje mi się, że jeśli egzorcysta, czy nawet kapłan, który nim nie jest, przestrzega przed jakimś zagrożeniem duchowym i ja się o tym dowiem, to nie wiem, czy mogę to tak łatwo odsunąć od siebie (zlekceważyć przestrogę). Wydaje mi się, że nie tędy droga. Czyli to nie chodzi o to, czy przedmiot ma moc, czy go nie ma (przedmioty nie mają mocy) tylko o to, jak odpowiadam na głos Kościoła najpierw w małych sprawach, a potem w dużych.


Pt paź 26, 2018 1:09 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18245
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Egzorcysta nie ma żadnego specjalnego mandatu do nauczania (zresztą mają oni skrajnie różne poglądy w podobnych sprawach).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt paź 26, 2018 7:17 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8089
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Sam różaniec jest formą pobożności wiernych i religijności ludowej:
KKK:
Cytuj:
1674 Poza liturgią sakramentów i sakramentaliów katecheza powinna brać pod uwagę formy pobożności wiernych i religijności ludowej. Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła. Są to: cześć oddawana relikwiom, nawiedzanie sanktuariów, pielgrzymki, procesje, droga krzyżowa, tańce religijne, różaniec, medaliki 10 itp.

który można zanieść do pobłogosławienia do kapłana. Błogosławieństwo będzie formą sakramentalium.
KKK:
Cytuj:
1671 Wśród sakramentaliów znajdują się najpierw błogosławieństwa (osób, posiłków, przedmiotów, miejsc). Każde błogosławieństwo jest uwielbieniem Boga i modlitwą o Jego dary. W Chrystusie chrześcijanie są błogosławieni przez Boga Ojca "wszelkim błogosławieństwem duchowym" (Ef 1, 3). Dlatego Kościół udziela błogosławieństwa, wzywają imienia Jezusa i czyniąc zazwyczaj święty znak krzyża Chrystusa.


Duszpastrze pomagają rozeznawać religijność ludową:
KKK:
Cytuj:
1676 Konieczne jest rozeznanie duszpasterskie, by podtrzymywać i wspierać religijność ludową, a w razie potrzeby oczyszczać i pogłębiać zmysł religijny, z którego wyrastają te formy pobożności, oraz kierować je do głębszego poznawania misterium Chrystusa. Praktykowanie tych form pobożności podlega trosce i osądowi biskupów oraz ogólnym normom Kościoła 12 .

Religijność ludowa w swej istocie jest zbiorem wartości odpowiadających w duchu mądrości chrześcijańskiej na podstawowe pytania egzystencjalne. Zdrowy katolicki zmysł ludu odznacza się zdolnością tworzenia syntezy egzystencjalnej. W ten sposób dochodzi do twórczego połączenia elementu Boskiego i ludzkiego, Chrystusa i Maryi, ducha i ciała, wspólnoty i instytucji, osoby i społeczności, wiary i ojczyzny, rozumu i uczucia. Mądrość ta jest rodzajem humanizmu chrześcijańskiego, który podkreśla z mocą godność każdej osoby jako dziecka Bożego, odbudowuje podstawowe braterstwo, uczy spotkania z naturą i zrozumienia, czym jest praca, daje motywacje życia w radości i pogodzie ducha, nawet wśród trudów życia. Mądrość ta jest dla ludu podstawą rozeznania, ewangelicznym instynktem, który pozwala spontanicznie ocenić, kiedy Ewangelia zajmuje w Kościele pierwsze miejsce, a kiedy zanika jej treść i zagłuszają ją inne sprawy 13 .


Czy wypowiedzi egzorcystów i i innych kapłanów dotyczących zagrożeń duchowych związanych z fałszywymi różańcami nie zaliczają się do rozeznawania reigijności ludowej? Wydaje mi się, że się zaliczają. Jeśli nie, to potrzebuję głębszego uzasadnienia, żeby to sobie w głowie poukładać.


Pt paź 26, 2018 11:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8089
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Prędkość modlitwy różańcowej ;)

Nie wiedziałam, gdzie mogłabym następujący temat podpiąć, ponieważ dotyczy on sprawy technicznej przy odmawianiu różańca. Może tutaj ktoś jeszcze zajrzy i coś doradzi/wypowie się.

Zauważyłam, że przy grupowym domawianiu różańca, czy to w kościele, czy w warunkach bardziej kameralnych, czy nawet w ostateczności z nagraniem (np. z św. Janem Pawłem II) dość istotną sprawą jest szybkość modlitwy nadawana przez osobę prowadzącą. Spotkałam się z tym, że ludzie rezygnują z grupowej modlitwy różańcowej, bo osoba prowadząca modli się zbyt szybko (niektóre osoby nie mogą nadążyć) lub zbyt wolno (niektóre osoby zaczynają się męczyć). Nagrania z YouTube są o tyle dogodne, że bez dodatkowych dyskusji można samemu dostosować sobie prędkość nagrania. Zastanawiam się, co można byłoby zrobić, by pogodzić modlitewne oczekiwania maruderów i lotnych hartów przy grupowym różańcu.


Śr sie 21, 2019 3:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Różaniec jest najwyższa/najważniejsza forma modlitwy pozaliturgicznej w Kościele. Mamy brewierz tzw. Liturgię Godzin i właśnie różaniec. Istnieja rowniez formy nowenn (do Matki Bożej Rozwiazujacej Węzły i Pompejańska zwiazana z działalnościa bł.Bartolo Longo).
Pozdrawiam :)

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Śr sie 21, 2019 10:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8089
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Brandeisbluesky napisał(a):
(...)przy grupowym domawianiu różańca(...)pogodzić modlitewne oczekiwania maruderów i lotnych hartów przy grupowym różańcu.

Muszę zauważyć, że język polski być bardzo trudna mowa :D :oops: Szkoda, że moderatorzy nie poprawiają cichaczem błędów w pisowni.

Mały Książę napisał(a):
Różaniec jest najwyższa/najważniejsza forma modlitwy pozaliturgicznej w Kościele. Mamy brewierz tzw. Liturgię Godzin i właśnie różaniec. Istnieja rowniez formy nowenn (do Matki Bożej Rozwiazujacej Węzły i Pompejańska zwiazana z działalnościa bł.Bartolo Longo).
Pozdrawiam :)

Czy sugerujesz, że czasami jednak lepiej jest pomodlić się indywidualnie? :)


Cz sie 22, 2019 12:50 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Mały Książę napisał(a):
Różaniec jest najwyższa/najważniejsza forma modlitwy pozaliturgicznej w Kościele. :)

Nie to nie jest najwazniejsza forma modlitwy pozaliturgicznej kto ci tak w ogole powiedzial?


Cz sie 22, 2019 6:06 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Fałszywe różańce - kto ma rację?
Mały Książę napisał(a):
Różaniec jest najwyższa/najważniejsza forma modlitwy pozaliturgicznej w Kościele.

Skąd wytrzasnąłeś tę informację? No, chyba, że to Twoje własne przekonanie...


Cz sie 29, 2019 6:46 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL