Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 08, 2024 8:12 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
Jockey napisał(a):
sachol napisał(a):
Ja czesto spotykam sie z krytyka wiary czy jej zasad i co mam wtedy milczec bo od przepychanek sa teologowie?

I co udało się kogokolwiek przekonać czy było to zwyczajne bicie piany?

Nie nie bicie piany jak na forum wielu uskutecznia wzejmnie sie oskarzajac czy udoeadniajac czyja racja jest bardziej mojsza. Rozmowa kulturalna kto wie co i kiedy w kims tam zakiełkuje to już od Pana Boga zalezy. Mamy wszak apostołować i dawać swiadextwo a nie milczeć.


Cz sie 22, 2019 7:59 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
Do apostolowania nie jest potrzebna super wiedza teologiczna. Do apostolowania potrzebne jest świadectwo. Jak to ktoś juz pisał świat potrzebuje świadków a nie nauczycieli.
Żeby nie było nie jestem zwolennikiem braku wiedzy i nie poznawaniu zasad swojej wiary i podstaw teologicznych. Uważam, ze to jest wręcz konieczne. Ale w dyskusjach apologetycznych bardzo często nie chodzi o doświadczenie. Takie jest moje doswoadczenie.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz sie 22, 2019 8:20 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
Jockey napisał(a):
Do apostolowania nie jest potrzebna super wiedza teologiczna. Do apostolowania potrzebne jest świadectwo. Jak to ktoś juz pisał świat potrzebuje świadków a nie nauczycieli.
Żeby nie było nie jestem zwolennikiem braku wiedzy i nie poznawaniu zasad swojej wiary i podstaw teologicznych. Uważam, ze to jest wręcz konieczne. Ale w dyskusjach apologetycznych bardzo często nie chodzi o doświadczenie. Takie jest moje doswoadczenie.

To po co w internecie dyskutować jesli nikt i tak nie przekona do wiary ateiste lub bezwyznaniowca?


Cz sie 22, 2019 8:55 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
sachol napisał(a):
Nie nie bicie piany jak na forum wielu uskutecznia wzejmnie sie oskarzajac czy udoeadniajac czyja racja jest bardziej mojsza. Rozmowa kulturalna kto wie co i kiedy w kims tam zakiełkuje to już od Pana Boga zalezy. Mamy wszak apostołować i dawać swiadextwo a nie milczeć.

O to właśnie chodzi. Przekazywanie Prawdy ma na celu nawrócenie, a czy ono nastąpi od razu, czy za rok, czy na łożu śmierci, ma znaczenie drugorzędne. Często jest tak, że zaszczepione myśli uruchamiają się dopiero w obliczu jakichś wydarzeń, na których tle te myśli błyszczą. Jest w Biblii kilka przykładów, gdy Jezus mówił Apostołom jakieś słowa, wiedząc, że oni ich od razu nie przyjmą, lecz zrozumieją je później, po Zmartwychwstaniu. Czyli zaszczepiał w nich słowa po to, żeby wydały owoc później. A to, że Słowem dzielić się trzeba, mówi o tym Pismo Święte:

Efez. 6:14-15 (14) Stańcie więc [do walki] przepasawszy swoje biodra prawdą, włożywszy pancerz sprawiedliwości, (15) a na nogi obuwie dla gotowości [niesienia] ewangelii o pokoju.

To był Apostoł Paweł, a Piotr napisał tak:

1 Ptr 3:15 Ale Pana Boga uświęcajcie w swoich sercach. A bądźcie zawsze gotowi do obrony przed każdym, kto żądałby od was zdania sprawy z waszej nadziei, ale czyńcie to z łagodnością i bojaźnią.

Jednakowo ważne jest dzielenie się świadectwem życia, co jest trudniejsze. Pan Jezus mówi:

Mat 5:16 Tak niech wasza światłość świeci przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili waszego Ojca, który jest w niebie.


Cz sie 22, 2019 9:02 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz maja 23, 2019 4:55 pm
Posty: 136
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
sachol napisał(a):
Ja czesto spotykam sie z krytyka wiary czy jej zasad i co mam wtedy milczec bo od przepychanek sa teologowie?

Nie chodzi o to, sama niekiedy udzielam się w takiej dyskusji. Ale jak komuś zależy tylko na tym by zrobić zamęt i wikła się w jakieś skomplikowane rzeczy, których ja jako nieteolog nie umiem wytłumaczyć bo wierzę w to sercem a nie rozumem tym bardziej jeśli widzę, że danej osobie bardziej zależy na zrobieniu zamętu niż na przekonaniu się do wiary to raczej odpuszczam.


Cz sie 22, 2019 11:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
Sanata napisał(a):
sachol napisał(a):
Ja czesto spotykam sie z krytyka wiary czy jej zasad i co mam wtedy milczec bo od przepychanek sa teologowie?

Nie chodzi o to, sama niekiedy udzielam się w takiej dyskusji. Ale jak komuś zależy tylko na tym by zrobić zamęt i wikła się w jakieś skomplikowane rzeczy, których ja jako nieteolog nie umiem wytłumaczyć bo wierzę w to sercem a nie rozumem tym bardziej jeśli widzę, że danej osobie bardziej zależy na zrobieniu zamętu niż na przekonaniu się do wiary to raczej odpuszczam.

Ale co w naszej wierze jest skąplikowanego?


Cz sie 22, 2019 11:40 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
Sprawa jest dość złożona. W przypadku osób które nie są mocno ugruntowane w wierze odradzałbym kontakty z wojującymi protestantami czy ateistami. A zwłaszcza odradzałbym dyskusje z przedstawicielami sekt takich jak Świadkowie Jehowy lub innych destrukcyjnych sekt biblijnych. Zazwyczaj nie jest to debata międzywyznaniowa a rozmowa prowadzona według założonego scenariusza. Nie bez powodu określa się ich siewcami kąkolu.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz sie 22, 2019 12:44 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): So kwi 18, 2015 1:59 am
Posty: 50
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
Mam skromną wiedzę w temacie religii świata, ale z tego co się wywiedziałam, stworzyłam taki pogląd na sprawę ...

Miałam taki moment w życiu, kiedy kontemplowałam samobójstwo, a więc zrodziła się troska o skutki i potem zagłębienie w temat. Wiara nie jest oparta na dowodach, ale mam wrażenie, że są takie fakty historyczne, które wspomagają wiarę. I wydaje mi się też, że apologia jest istotna, bo pomaga nie tylko bronić wiary, ale pomaga osobistej wierze w przetrwaniu w sytuacjach cierpienia.

I dlaczego katolicyzm? Jezus jest postacią historyczną. Nowy Testament to dokument powstały w pierwszym wieku chrześcijaństwa. Zaświadcza o Jezusie, ludzie mu współcześni zapisali to, co widzieli. Czyli Chrystus był prawdziwy. Mówił o sobie, jako jedyny na przestrzeni czasów, że jest Bogiem/Synem Boga. Nikt inny się za Boga nie podawał, w żadnej innej religii.

Różne osoby zajmowały się analizą Pisma Świętego, choćby dla obalenia chrześcijaństwa np. Josh McDowell. Analizował opis testamentowy zmartwychwstania Chrystusa pod różnymi kątami, aby znaleźć jakiekolwiek inne wytłumaczenie tego, że Ciała Chrystusa nie znaleziono w grobie w niedzielny poranek. I nie było innego wytłumaczenia, jak zmartwychwstanie. Było jedynym logicznym.

Bardzo wspiera moją wiarę argument męczeństwa pierwszych chrześcijan. Śmierć na krzyżu była okrutną śmiercią. Przeciętny rybak nie chciałby tak umrzeć i wyparłby się rzekomej wiary, jeśli tylko uniknąłby takiej śmierci. Jednak pierwsi chrześcijanie umierali za wiarę w Chrystusa. Oni się Go nie wypierali. Byli postrzegani jako sekta i musieli się ukrywać, bo ich zwyczajnie mordowano za to, że nie chcieli się wyrzec Bóstwa Chrystusa. Mało tego, nic z tego nie mieli na tej ziemi, że stawali za Chrystusem.

Za to w islamie, jak ktoś podążał za Mahometem, no to głównie z racji korzyści z tego płynących.

Poza tym nie wiem czy idea 'umierać za bliźniego' jest pochodzenia ludzkiego. To znaczy, nie wierzę w postawę człowieka zdolną do takiego poświęcenia bez natchnienia Ducha Świętego. Czy Mohamet uczył idei kochania innych, nadstawiania drugiego policzka, pokory? Mi się wydaje, że Mohamet jest bardzo ludzki, a chrześcijaństwo ma pochodzenie z tchnienia Bożego...

Mogłabym dłużej, ale nie chcę zanudzać. Takich kilka wolnych myśli w temacie.


So sie 31, 2019 5:16 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
Rzymski katolicyzm, gdyż jest to najstarsze wyznanie chrześcijańskie. Na początku był tylko Kościół Rzymskokatolicki, który nie był tak nazywany, bo nie było takiej potrzeby, skoro innych wyznań chrześcijańskich wtedy nie było. Po prostu chrześcijanie.


Pn wrz 02, 2019 10:41 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
Msza Święta - to fundament. Chyba nigdy bardziej nie zastawiałem się nad "wyborem" - zostałem ochrzczony, potem komunia, bierzmowanie i o dziwo nie nastąpiło "pożegnanie z Kociołem". Bardzo chciałem uniknąć w swoim życiu tzw. "katolicyzmu obwoźnego" - przywieźli do chrztu, zawieźli na komunię to i na własny pogrzeb zawiozą...

Miałem rzecz jasna kryzysy - jako nastolatek unikałem kościoła, "nudziło mi się", to był trochę jakiś przymus... Potem to szybko minęło, ustąpiło. Byłem ministrantem, blisko ołtarza widziałem sens i Prawdę w Kościele, której w innych wyznaniach nie dostrzegałem...

Miałem jeszcze po 20 latach życia taki etap na ciekawość dotyczący Kościoła Polskokatolickiego - nie wiem skąd mi się to wzięło. Poczytałem o historii i zapał i ciekawość minęły szybko... W Lublinie jest taki kościół, chciałem nawet tam pójść, ale nic z tego nie wyszło. Bogu dzięki.

Bogactwo duchowe katolicyzmu jest niedoścignione. Kiedyś pewien stary zakonnik (już nie żyje) powiedział do mnie: "Gdyby w Kościele nie był obecny Bóg, to sama hierarchia by Go zniszczyła w przeciągu jednego wieku..."

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Pn wrz 02, 2019 1:19 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): So kwi 18, 2015 1:59 am
Posty: 50
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
Zdaje się, że żadna inna religia nie przeżyła takiego obstrzału i dogłębnej analizy (czasem powodowanej chęcią zniszczenia) jak właśnie katolicyzm.


Wt wrz 03, 2019 10:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego katolicyzm a nie inne wyznanie?
Zmartwychwstanie z cala otoczka - to powod dlaczego jestem chrzescijaninem.
Nie spotkalem sie do tej pory z bardziej spojna nauka niz nauczanie Kosciola Rzymskokatolickiego - to powod dlaczego jestem katolikiem.


Wt wrz 03, 2019 11:24 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 118 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL