Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 5:12 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Dwa pytania odnośnie obżarstwa i ubioru 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Kiedy jest posiłek do syta a kiedy obzarstwo?
Witam,od jakiegoś czasu dręczą mnie nieco skrupuły odnośnie grzechu obzarstwa.Staram się(oczywiście nie zawsze wychodzi) nie tolerować zadnych grzechów lekkich świadomie i dobrowolnie więc moje pytanie będzie dotyczyło tego czy moje postawy są jakąś wadą czy raczej są to skrupuły( spowiednicy akurat nie w tym temacie ale zdiagnozowali u mnie skrupulatyzm)
1) czy jedzenie dużo samo w sobie jest grzechem bo jakiś czas temu rzuciłem ponad 20 kg i wtedy sie glodzilem,liczylem kalorie i jadłem jak wróbel.Często po posiłku byłem wtedy "nie do syta" bo bardzo liczyłem kalorie.Obecnie nie odchudzam się a wręcz chce trochę przytyć bo jestem chudy i jem więcej niż wtedy kiedy się odchudzalem i mam skrupuly czy to juz nie obzarstwo? Czy zakładając ze jem śniadanie obiad i kolację i te posiłki są porządne "do syta" czyli kończę z odczuciem "pojadlem i więcej już nie mogę" (dawniej na diecie bylo zapelniane okolo 70 procent żołądka) to czy ja już popełniam obzarstwo? Czy dopiero wtedy jest jak pojedzony jestem w 100 %i dalej jem z lakomstwa? Czy raczej powinno sie miec po posiłku uczucie "niedosytu" a jesli zmierza sie do pełnego napełniania do wtedy juz grzech/wada? Jak to widzicie i jak sami jecie? 2)czy 2 razy w tygodniu słodki deser lód/batonik a w reszte dni owoce na deser nie jest czymś zdroznym? 3)Wybaczcie że trochę sie rozpisalem ale rzucilem calkowicie alkohol i nie chce byc obludnikiem ze jedną uzywke rzucilem a dogadza sobie w czym innym.


Pt wrz 13, 2019 3:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7279
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kiedy jest posiłek do syta a kiedy obzarstwo?
Po co chcesz przytyć? Żeby nie było efektu jo-jo.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Pt wrz 13, 2019 4:18 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6820
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kiedy jest posiłek do syta a kiedy obzarstwo?
Może ten fragment pomoże?:
Syr 31
16 Jedz, co leży przed tobą, jak człowiek,
nie bądź żarłoczny, abyś nie wzbudził odrazy.
17 Przez dobre wychowanie pierwszy zaprzestań [jedzenia],
nie bądź nienasycony, byś kogo nie zraził.
18 Jeśli zajmiesz miejsce między wieloma,
nie wyciągaj ręki jako pierwszy spomiędzy nich.
19 Jakże mało wystarcza człowiekowi dobrze wychowanemu,
na łóżku swym nie będzie ciężko oddychał.
20 Zdrowy jest sen [człowieka], gdy ma umiarkowanie syty żołądek,
wstaje on wcześnie, jest panem samego siebie.
Udręka bezsenności, bóle żołądka
i kolki w brzuchu - u łakomego człowieka.
21 A jeśli byłbyś zmuszony do jedzenia,
wstań, zrzuć to na uboczu2, a ulżysz sobie.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt wrz 13, 2019 4:21 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Cz wrz 12, 2019 2:47 pm
Posty: 241
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kiedy jest posiłek do syta a kiedy obzarstwo?
Jem tyle że sie najadam i kończę ale nie czuje sie przejedzony/ociezaly a kiedys tak jadlem wiec wtedy było obzarstwo a obecna postawa jest ok?


Pt wrz 13, 2019 5:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8095
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kiedy jest posiłek do syta a kiedy obzarstwo?
Ja bym powiedziała, że jeśli zachowujesz nakazane posty, jesz normalnie, i nie tyjesz, to raczej się nie obżerasz.
Tutaj masz wątek o obżarstwie: https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1145095#p1145095
a na tej stronie film o duchu obżarstwa w podejściu innym niż kulinarny:
http://ps-po.pl/osiem-duchow-zla/obzarstwo/

(Na stronie są też omówione inne duchy zła - patrz na linki po prawej stronie)


So wrz 14, 2019 10:35 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dwa pytania odnośnie obżarstwa i ubioru
Sądzę, że zarówno w obżarstwie, jak i ubiorze, ważna jest intencja. Jeżeli objadam się sporadycznie np. celebrując czas spędzony ze znajomymi czy rodziną, nie uważam tego za grzech ciężki - spędzamy czas w miłości do bliźnich, dzielimy się dobrym jedzeniem i miłością, celebrując wspólne chwile. Natomiast jeżeli regularnie spożywam więcej niż jest mi to potrzebne do życia, to znak, że dzieje się coś złego w moim życiu - może nuda, może lenistwo, brak pasji, zainteresowań, brak witamin, cukrzyca, melancholia, depresja. Zawsze warto wtedy zajrzeć głębiej, czemu tak się opycham i spróbować z tym walczyć.

Co do ubioru, tu kwestia intencji jest jeszcze ważniejsza - jeżeli zakładam krótkie spodenki, bo jadę na spływ kajakowy, czy rower i jest upał, to nie grzech. W mieście krótkie spodenki nie są niezbędne i raczej zawsze zakładane są z inną inwencją. Grzechem wtedy nie staje się fakt założenia spodenek, czy skąpej koszulki, ale intencja, z jaką tę odzież zakładam. Jeżeli ubieram skąpą odzież, bo chcę pokazać swoje ładne ciało i skupić spojrzenia mężczyzn - tu zaczyna się grzech pychy i nieczystości, czyli fundamenty wszystkich grzechów świata. W krajach, w których panują 40-50 st. upały, ludzie często chodzą w luźnych lnianych lub bawełnianych szatach, więc krótkie spodenki i koszulka na ramiączkach nie są niezbędne do przetrwania upałów w Polsce.


Cz gru 12, 2019 5:00 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 177 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL