Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 12:21 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 249 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna strona
 Powody utraty wiernych przez KK 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
pachura napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Cytrianka napisał(a):
Kościoł Katolicki nie ma do zaoferowania niczego młodym ludziom.

Tia. Zbawienie, sakramenty, posługa kapłańska itd.. Totalne zero do zaoferowania.

Dla kogoś kto nie wierzy faktycznie jest to totalne zero - coś jakby ktoś Tobie oferował reinkarnację albo ucztowanie na Olimpie z Zeusem.

No to dla niewierzących, którzy nie szukają Boga, Kościół nie ma niczego do zaoferowania. Tak było i będzie.
Swoją drogą, to sądziłem, że rozmawiamy o wierzących...

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
Cytrianka napisał(a):
Kazania skierowane do ludzi 50+.

Kazania są skierowane do wszystkich. Natomiast to, że młodzież nie słucha niczego, co jest dłuższe niż 2-3 minuty, to już nie jest wina ksiedza.

Och. Klasyczny argument "ta dzisiejsza młodzież".

Nie. To argument "ta młodzież wpatrzona w smartfony i tablety". Przejrzyj sobie artykuły w internecie i filmiki, które są przy nich zamieszczane. Teksty króciutkie, a nagrania mające po kilka minut. Dlaczego? Bo człowiek doby tabletu i smartfona nie jest w stanie dłużej wytrzymać.

Cytuj:
Ja już żadną młodzieżą nie jestem, ale zgadzam się z opinią C.: kazania są opłakanym poziomie. I nie jest to bynajmniej problem mojej parafii: na urlopie byłem w 3 różnych kościołach i w każdym zdarzyło mi się łapać za głowę słysząc to co (i w jaki sposób) ksiądz wygaduje.

Nie każdy ma talent oratorski na poziomie św. ks. Vianney'a. Można przekazać wiedzę jak powinno wyglądać kazanie, ale oczekiwanie, że każdy ksiądz będzie mówił genialne homilie jest naiwnością. Łatwiej jest jednak narzekać, że "kazania są na opłakanym poziomie" niż się wsłuchać i jednak czerpać nawet z tych kiepskich jakąś naukę.

Cytuj:
Oczywiście, w dużych miastach istnieją duszpasterstwa akademickie, ale to kropla w morzu potrzeb.

Duszpasterstwa, z tego co pamiętam, są dla wierzących i kontynuują katechizację.

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
Cytrianka napisał(a):
Spustoszenie jakie zrobiły w głowach szkolne katechezy jest bardzo trudne do naprawienia.

Błąd. Spustoszenie, jakie robią współczesne media przy całkowitym lub niewielkim zainteresowaniu dziećmi przez rodziców jest trudne do naprawienia. Katechez w to nie mieszaj, bo tam się przekazuje zdrową naukę.

Być może katecheci mają takie intencje, ale - jak widać - w ogóle im to nie wychodzi. Najłatwiej oczywiście zrzucić winę na smartphone'y, internet i - nie wiem - Harry'ego Pottera, zamiast zastanowić się nad właściwą formacją duchownych i katechetów...

Katecheta ma przekazywać wiedzę na temat wiary i nauczania Kościoła, a nie wychowywać w wierze. Od wychowania w wierze są rodzice.
Zrozum: Jeżeli rodzice nie przekażą wiary dziecku, kiedy jest jeszcze małe, to katecheta czy ksiądz, który ma na głowie np. 20 osób na katechezie, tego nie zdoła zrobić.


Pt sie 10, 2018 7:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Nie widze zadnego problemu w utracie wiernych. W kazdej dziedzinie sa artysci i wyrobnicy - w sporcie, nauce, sztuce, wszedzie. W KK byli, sa i beda swieci kosciola. Skojarzyli mi sie adresaci: "Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła," w porownaniu z tymi ktorzy przez wieki powtarzali, powtarzaja i powtarzac beda: "posluchamy cie innym razem". Przeciez latwiej mowic "panem et circenses" niz "per aspera ad astra".


So sie 11, 2018 10:20 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn gru 22, 2014 11:04 pm
Posty: 515
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Jak powiedział ś.p. ks. Tischner, "Nie spotkałem w moim życiu nikogo, kto by stracił wiarę po przeczytaniu Marksa i Engelsa, natomiast spotkałem wielu, którzy ją stracili po spotkaniu ze swoim proboszczem". Skandale pedofilskie (bardziej ich tuszowanie przez hierarchię niż samo molestowanie), niesławna wypowiedź abp. Michalika o dzieciach kuszących księży, biskupi otaczający się luksusami, załatwianie zaprzyjaźnionym celebrytom unieważnienia małżeństwa... to wszystko odpycha ludzi od Kościoła.


Wt sie 14, 2018 3:44 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Piękne hasło. Piękne.
Tylko w życiu jest inaczej. Ja znam wielu poddanych lekturze Marksa w szkołach z internatem. Gdzie trafiali młodzi. 12 -13 latkowie i byli poddawani skutecznemu praniu mózgów.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt sie 14, 2018 4:20 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
pachura napisał(a):
Jak powiedział ś.p. ks. Tischner, "Nie spotkałem w moim życiu nikogo, kto by stracił wiarę po przeczytaniu Marksa i Engelsa, natomiast spotkałem wielu, którzy ją stracili po spotkaniu ze swoim proboszczem". Skandale pedofilskie (bardziej ich tuszowanie przez hierarchię niż samo molestowanie), niesławna wypowiedź abp. Michalika o dzieciach kuszących księży, biskupi otaczający się luksusami, załatwianie zaprzyjaźnionym celebrytom unieważnienia małżeństwa... to wszystko odpycha ludzi od Kościoła.

To wszystko prawda, natomiast odchodzenie od KK idzie bardziej z kierunku ogólnego odchodzenia od wiary w Boga.
Jockey napisał(a):
Piękne hasło. Piękne.
Tylko w życiu jest inaczej. Ja znam wielu poddanych lekturze Marksa w szkołach z internatem. Gdzie trafiali młodzi. 12 -13 latkowie i byli poddawani skutecznemu praniu mózgów.

Kto traci wiarę w Boga szuka chętnie sytuacji, które mu tą utratę podtrzymają np to zepsucie moralne w hierarchii kościelnej o której pisał pachura.


Wt sie 14, 2018 4:23 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Cytuj:
Wespecjan napisał:
Jak to nie? Dowodem jest świat, bo świat się sam nie stworzył, bo by musiał istnieć zanim istniał, a to niedorzeczne

Jeżeli Szanowny Kolego uważasz, że to jest dowód, to tym dowodem przekonaj Kubę02. On cały czas szuka dowodu :-)


Śr sie 15, 2018 4:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Wespecjan napisał(a):
Kościół Katolicki w Europie i w innych krajach traci wiernych a i dużo ludzi deklarujących się jako katolicy wcale nie żyje zgodnie z katolickimi zasadami. Przyczyny tego zjawiska są do dyskusji.

Sa różne powody, ale moim zdaniem 2 są najważniejsze:

-przeciwstawianie nauki - religii
-nowoczesne i szerokie możliwości komunikacji i rozrywki konkurują skutecznie z praktykami religijnymi w umysłach młodych ludzi


Mam taką myśl, która od dłuższego czasu we mnie pracuje i chyba pierwszy raz, tak roboczo się z nią zmierzę tu i teraz. Tzn. postaram się ją właściwie wyartykułować. Otóż jakiś czas temu, dla potrzeb dyskusji zacząłem pisać list na wzór tych, które pisali apostołowie w pierwszych wiekach. Z łatwością odtworzyłem wstęp, po czym wyłuszczyłem meritum o które mi chodziło. Chłopak nie mógł wcześniej zrozumieć mojej intencji i to był najprostszy sposób.

Początek brzmiał mnie więcej tak.

"Brat Jozek, do umiłowanego w Panu brata Pawła. Łaska i pokój od Boga, naszego Ojca, i od Pana Jezusa Chrystusa niech zawsze będą z tobą..."


Napisałem to dla potrzeby chwili, ale ta chwila i słowa zostały ze mną na dłużej. Ponieważ moc i serdeczność ukryte w tym pozdrowieniu, poruszyły moje serce. I stało się tak pomimo że chłopaka wcale nie znałem, a samo pozdrowienie było zapamiętaną regułą. Dlaczego się tak stało i spotkało mnie to doświadczenie, na które nie miałem najmniejszego wpływu ? Myślę że właśnie dlatego, bo takich słów dzisiaj już nikt nie używa. I nie tyle co chodzi o formę, ale o moc miłości w nich zawartą. Więc gdybym miał na koniec zrobić jednak ten odnośnik, to bym napisał że to chyba przez to, bo

- miłość w nas wygasa

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Śr sie 15, 2018 7:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
pachura napisał(a):
Jak powiedział ś.p. ks. Tischner, "Nie spotkałem w moim życiu nikogo, kto by stracił wiarę po przeczytaniu Marksa i Engelsa, natomiast spotkałem wielu, którzy ją stracili po spotkaniu ze swoim proboszczem".

To bardzo nierozsądne podejście. Czy moje zbawienie to jest jeden ksiądz? Jak ktoś utrzymuje,że nie chodzi do Kościoła bo proboszcz coś tam zrobił, to pożal się .... Pozdrawiam

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Cz sie 16, 2018 7:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Powodem odejścia ludzi z KK a szerzej od Boga jest też zwiekszenie się dobrobytu i gamy przyjemności ziemskich. Gdy ci dobrze na Ziemi to już nie tęsknisz za życiem po śmierci, nawet cię odpycha, bo jest równoważne z zabraniem ci ziemskich przyjemności.
Nie znam takich badań, ale podjerzewam, że ludzie nieszczęśliwi, chorzy, głodni są częściej wierzący, bo wyczekują śmierci i życia wiecznego.

Dlatego uważam że np pieśń: "Od powietrza, głodu, ognia i wojny... Wybaw nas Panie" jest lekkomyślna.


Cz sie 16, 2018 8:17 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Cytuj:
Wespecjan napisał:
Nie znam takich badań, ale podjerzewam, że ludzie nieszczęśliwi, chorzy, głodni są częściej wierzący, bo wyczekują śmierci i życia wiecznego.

Dlatego uważam że np pieśń: "Od powietrza, głodu, ognia i wojny... Wybaw nas Panie" jest lekkomyślna.

Jedyny, logiczny wniosek jest zaś taki: dla dobra Wiary należy Szanownego Kolegę poddać torturom :-)


Cz sie 16, 2018 12:37 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Robert55 skończ ten ad personam. Jak nie masz nic do powiedzenia to nic nie pisz.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz sie 16, 2018 12:44 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Oczywiście mogę nic nie pisać tylko że zupełnie nie mogę pojąć zawiłości logiki Wespecjana. Ucieka od tematu i pisze rzeczy osobliwe.


Cz sie 16, 2018 1:00 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Odpowiedziałem Wespecjanowi przykładem . Czasem jeden celny przykład więcej wyjaśnia, niż cała strona filozoficznych wywodów.


Cz sie 16, 2018 1:05 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Wesprcjanin to osobny temat. Przypadek kliniczny. Nie warto zawracać sobie głowy. Moim zdaniem jest tylko po to na forum żeby wszczynać awantury. Znaleźć jego wpis merytoryczny to jak z koniczyna o pięciu liściach.
Jego sposobu myślenia nie rozumie nikt. Zwłaszcza ze wielokrotnie sam sobie zaprzecza. A jak go przycisnąć o źródła informacji to ucieka do ogólników typu wszyscy wiedza, jego znajomi mówią itp. Ostatnio twierdził ze są masy imigrantów muzułmańskich we Wrocławiu i Poznaniu. Jak przycisnąłem w jakich dzielnicach bo znam te dwa miasta to uciekł i ze potwierdzi jak porozmawia ze znajomymi. To ktoś prawie jak troll. Jak przegnie z trollowaniem to poleca kary.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz sie 16, 2018 1:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Robert55 napisał(a):
Cytuj:
Wespecjan napisał:
Nie znam takich badań, ale podjerzewam, że ludzie nieszczęśliwi, chorzy, głodni są częściej wierzący, bo wyczekują śmierci i życia wiecznego.

Dlatego uważam że np pieśń: "Od powietrza, głodu, ognia i wojny... Wybaw nas Panie" jest lekkomyślna.

Jedyny, logiczny wniosek jest zaś taki: dla dobra Wiary należy Szanownego Kolegę poddać torturom :-)

Znasz takie powiedzenie "w okopach nie ma ateistów"? Albo "Jak trwoga to do Boga"?


Cz sie 16, 2018 2:31 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 249 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 128 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL