Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 10:24 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Nawet w obrębie jednego kraju potrafi być roznie.
Pamietam jeszcze długo czas przed pandemia byłem w okolicach Przemyśla . W okolicy jest dość dużo prawosławnych i unitow. Tam w Kościołach dużo częściej niż na pozostałym terenie udzielana była Komunia pod dwiema Postaciami niż np na ścianie zachodniej gdzie najczęściej bywam w Kościele.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr wrz 02, 2020 3:13 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 10:59 am
Posty: 736
Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Bergamotka, dzięki za tekst.
Brandeisbluesky napisał(a):
Maciek napisał(a):
(...) A mnie zastanawia dlaczego coraz więcej ludzi (chyba też więcej kobiet) otwiera dłonie ku niebu podczas Modlitwy Pańskiej?
Wydaje mi się, że chyba nawet nie powinno się tego robić (czy nie wystarczy że duchowny sprawujący Mszę Świętą przyjmie taką postawę(?)). Czy takim zachowaniem nie osłabia się wspólnoty?


To pewnie moda z zachodu. U nas zawsze tak było. Dlaczego wspólnota miałaby się przez skierowanie otwartych dłoni ku Niebu osłabiać?

Mnie się wydaje, że to jeden z objawów osłabienia katolicyzmu i wnikania w to miejsce protestantyzacji. Na płaszczyźnie gestów.
Arwena napisał(a):
Taki sposób modlitwy charakterystyczny jest w grupach charyzmatycznych, na różnych rekolekcjach, spotkaniach . Ale fakt widać taką formę modlitwy i w zwykłych parafiach na Mszach Św. To nie jest nic złego. Taka forma , z tego co słyszałam, ma wyrażać pokorę, ufność i nie jest tylko zarezerwowana dla kapłana, także i wierni mogą tak się modlić. Tak chyba jest , jeśli się mylę , proszę o skorygowanie , kogoś kto ma większą wiedzę na ten temat.

Arwena, mnie(osobiście) nie stanowi to, że ktoś tak się modli, ale jeżeli modlimy się wspólnie, to powinniśmy być w zgodzie ze wspólnotą w postawie ciała też, a zalecenie jest takie jak w tekście, który przytoczyła Bergamotka. Czyli sprowadza się to do posłuszeństwa ukochanemu Kościołowi.

Chyba że! ksiądz zaleca przyjmować Ciało Chrystusa na stojaka i na dłonie, to wtedy oczywiście nie ma zgody, bo taki kapłan chyba niestety ma zaćmienie jakieś i zapomina Kto jest najważniejszy i co z tego wynika,  a za bardzo skupia się na śmierci, chorobach i innych takich i  na człowieku, ogólnie doczesności.  
A osłabianie wspólnoty to wystawianie jednostek na pożarcie złego. 

(to są moje gdybania, żeby nie było)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=k86d1-2lQEU
https://youtu.be/x2p6pmm3_zQ


Śr wrz 02, 2020 11:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Maciek napisał(a):
(...) Mnie się wydaje, że to jeden z objawów osłabienia katolicyzmu i wnikania w to miejsce protestantyzacji. Na płaszczyźnie gestów.
(...)


Nie potrafiłabym powiedzieć jakie gesty świadczą o tym, że ktoś jest autentycznym katolikiem, a kto nie, jednak ujednolicone zachowanie na Mszy to co innego. Jest sprawa posłuszeństwa zaleceniom Kościoła, ale te pewnie nie są wszystkim znane. Nawet nie wiem czy ci, którzy obecnie chodzą na Msze specjalnie dla wspólnot są informowani o tym, dlaczego wśród nich jest zwyczaj otwartych dłoni, i powinni tego gestu nie praktykować na Mszach dla ogółu. Mnie tego nikt nigdy gdy nie tłumaczył, ale przyjmowałam, że jak przychodzę do nowego środowiska, to tam pewnie są takie zalecenia.


Cz wrz 03, 2020 12:07 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Brandeisbluesky napisał(a):
Maciek napisał(a):
(...) Mnie się wydaje, że to jeden z objawów osłabienia katolicyzmu i wnikania w to miejsce protestantyzacji. Na płaszczyźnie gestów.
(...)


Nie potrafiłabym powiedzieć jakie gesty świadczą o tym, że ktoś jest autentycznym katolikiem, a kto nie, jednak ujednolicone zachowanie na Mszy to co innego. Jest sprawa posłuszeństwa zaleceniom Kościoła, ale te pewnie nie są wszystkim znane. Nawet nie wiem czy ci, którzy obecnie chodzą na Msze specjalnie dla wspólnot są informowani o tym, dlaczego wśród nich jest zwyczaj otwartych dłoni, i powinni tego gestu nie praktykować na Mszach dla ogółu. Mnie tego nikt nigdy gdy nie tłumaczył, ale przyjmowałam, że jak przychodzę do nowego środowiska, to tam pewnie są takie zalecenia.

wskazanie, że w „normalnych” mszach z ludem ręce rozkładają jedynie celebrans i koncelebransi znajduje się w polskim suplemencie do WMR, nr 32:

https://vademecumliturgiczne.pl/2016/08 ... ania-owmr/


Cz wrz 03, 2020 5:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
sachol napisał(a):
(...)
wskazanie, że w „normalnych” mszach z ludem ręce rozkładają jedynie celebrans i koncelebransi znajduje się w polskim suplemencie do WMR, nr 32:

https://vademecumliturgiczne.pl/2016/08 ... ania-owmr/


sachol,
Jeśli ktoś przejrzy wątek od wpisu bergamotki https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1178250#p1178250, to może wyciągnąć wniosek, że praktyki są różne dla różnych krajów, a nawet w ramach różnych krajów są różne dla różnych wspólnot. Dlatego będąc na Mszy w dla mnie nieznanym środowisku przyjmowałabym ułożenie rąk tak jak inni i powstrzymałabym się od sądzenia, że jakiś sposób trzymania rąk przez innych rozbija wspólnotę Kościoła. Starałabym się nie osłabiać mojej wiary, czy wiary ludzi, z którymi w danej sytuacji przyszłoby mi się modlić.

Uważam, że ze względu na to, że jednak obecnie dużo ludzi podróżuje, dobrze by było by powstało jakieś zestawienie różnic występujących na Mszach dla różnych krajów. U nas np. obecnie w ogóle nie ma przekazania sobie znaku pokoju (jednak niektórzy w tym momencie sami go sobie przekazują, chociaż kapłan nie wypowiada należnych słów), i nawet nikt nie zaproponował, że można skinąć głową w stronę innych wiernych, a przecież np. w Polsce tak się robiło i nie było uścisków dłoni w tym momencie. W sumie widziałam już na Mszach skinienie głową na prawo i na lewo, uścisk dłoni z ludźmi dookoła stojącymi, uniesienie całej dłoni, zamachanie dłonią do innych, [url-https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1178250#p1178250] uniesienie dłoni i ułożenie palców w literkę V[/url], poza tym wędrowanie po kościele i uściski dłoni z kim się da, a także uściski całym ciałem na misia tak jak przy przywitaniu.


Cz wrz 03, 2020 1:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Brandeisbluesky napisał(a):
sachol napisał(a):
(...)
wskazanie, że w „normalnych” mszach z ludem ręce rozkładają jedynie celebrans i koncelebransi znajduje się w polskim suplemencie do WMR, nr 32:

https://vademecumliturgiczne.pl/2016/08 ... ania-owmr/


sachol,
Jeśli ktoś przejrzy wątek od wpisu bergamotki https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1178250#p1178250, to może wyciągnąć wniosek, że praktyki są różne dla różnych krajów, a nawet w ramach różnych krajów są różne dla różnych wspólnot. Dlatego będąc na Mszy w dla mnie nieznanym środowisku przyjmowałabym ułożenie rąk tak jak inni i powstrzymałabym się od sądzenia, że jakiś sposób trzymania rąk przez innych rozbija wspólnotę Kościoła. Starałabym się nie osłabiać mojej wiary, czy wiary ludzi, z którymi w danej sytuacji przyszłoby mi się modlić.

Uważam, że ze względu na to, że jednak obecnie dużo ludzi podróżuje, dobrze by było by powstało jakieś zestawienie różnic występujących na Mszach dla różnych krajów. U nas np. obecnie w ogóle nie ma przekazania sobie znaku pokoju (jednak niektórzy w tym momencie sami go sobie przekazują, chociaż kapłan nie wypowiada należnych słów), i nawet nikt nie zaproponował, że można skinąć głową w stronę innych wiernych, a przecież np. w Polsce tak się robiło i nie było uścisków dłoni w tym momencie. W sumie widziałam już na Mszach skinienie głową na prawo i na lewo, uścisk dłoni z ludźmi dookoła stojącymi, uniesienie całej dłoni, zamachanie dłonią do innych, [url-https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1178250#p1178250] uniesienie dłoni i ułożenie palców w literkę V[/url], poza tym wędrowanie po kościele i uściski dłoni z kim się da, a także uściski całym ciałem na misia tak jak przy przywitaniu.

W Polsce są wyraźne wskazania ze wierni nie rozkładają rąk. Ale to już wina kaplanów że sami nie znają wytycznych i nie edukują wiernych.
O znaku pokoju tez są wyraźne wskazówki KEP

Link

https://deon.pl/wiara/duchowosc/znak-po ... zac,437510


Cz wrz 03, 2020 2:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
W takim razie zapytam, czy kapłan może w czasie udzielania Komunii zwracać się po nazwisku czy/i imieniu do ludzi, którym Komunii udziela, tzn. np. czy zamiast

"K.: Ciało Chrystusa.
W.: Amen."

czy mogłoby być:

"K.: Pani Kowalska, oto Ciało Chrystusa.
W.: Amen."

?

Spotkałam się z taką praktyką w USA, ale jeszcze szukam upewnienia, czy to jest dopuszczalne.


Cz wrz 03, 2020 3:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Brandeisbluesky napisał(a):
W takim razie zapytam, czy kapłan może w czasie udzielania Komunii zwracać się po nazwisku czy/i imieniu do ludzi, którym Komunii udziela, tzn. np. czy zamiast

"K.: Ciało Chrystusa.
W.: Amen."

czy mogłoby być:

"K.: Pani Kowalska, oto Ciało Chrystusa.
W.: Amen."

?

Spotkałam się z taką praktyką w USA, ale jeszcze szukam upewnienia, czy to jest dopuszczalne.

Nie ma w tym jakiegoś poważnego błędu w sferze teologicznej, to nie ta sytuacja w której sakrament jest nieważny.

Ale jest to wyraz nieposłuszeństwa Kościołowi, który w wypadku Liturgii jest czymś niszczącym jej wyraz - o to chodzi, żeby czynić Liturgię tak jak Kościół, bo w jego imieniu. Msza zawsze należy do całego Kościoła, nigdy nie jest prywatną sprawą księdza.


Cz wrz 03, 2020 5:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Co byście zrobili na moim miejscu, gdybyście usłyszeli z usta kapłana przy Komunii swoje imię czy nazwisko?


Pt wrz 04, 2020 4:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Brandeisbluesky napisał(a):
Co byście zrobili na moim miejscu, gdybyście usłyszeli z usta kapłana przy Komunii swoje imię czy nazwisko?

Można porozmawiać po Mszy że zmiana mszału jest niedopuszczalna. Ale raczej marne szanse że poskutkuje. Można zglosić do biskupa lub poszukać innej parafi co pewnie za granicą jest utrudnione.


Pt wrz 04, 2020 5:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Nie wykluczam, że porozmawiam, ale jeśli to zrobię, to nie będzie dla mnie łatwe zadanie, bo zwyczajnie głupio mi. Poza tym ludzie wokół mnie nie widzą problemu. Na razie przemodlę tę sprawę.


So wrz 05, 2020 1:07 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 25, 2015 6:13 pm
Posty: 536
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Tak jest w prawosławiu. Pytają o imię zanim podadzą Komunię św.

_________________
"Pan mój i Bóg mój"


So wrz 05, 2020 10:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
skała napisał(a):
Tak jest w prawosławiu. Pytają o imię zanim podadzą Komunię św.


Co prawda mam znajomych prawosławnych, ale nie widziałam, że mają taką praktykę z podawaniem imienia. Wczoraj u mnie na Mszy już nie było zwracania się po imieniu. :) Być może sprawa z nieważnym chrztem dot. ks. Hood'a była na tyle głośna, że wyciągnięto z niej wnioski dot. innych sakramentów.

Skoro wspomniałaś o prawosławiu, czy orientujesz się, czy ze względu na COVID-19 używają oni teraz jednej łyżeczki na jedną osobę przy podawaniu Krwi Pańskiej?


Pn wrz 07, 2020 4:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Brandeisbluesky napisał(a):
Co byście zrobili na moim miejscu, gdybyście usłyszeli z usta kapłana przy Komunii swoje imię czy nazwisko?


Swoją drogą ciekawe, ponieważ podczas udzielania innych sakramentów chrztu św, małżeństwa, bierzmowania; jesteśmy wzywani po imieniu.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Wt wrz 08, 2020 7:42 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego do kościoła chodzi więcej kobiet?
Chrzest bierzmowanie czy małżeństwo to sakramenty jeden raz przyjmowane. Taka drobna i zasadnicza różnica.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt wrz 08, 2020 9:16 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL