Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 6:22 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 9:47 pm
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
Witam. Czytałem książkę tego autora "Potęga podświadomości" i inne jego książki. Jednak nie podoba mi się ten jego sposób że człowiek za pomocą wiary jest w stanie uczynić wszystko, bo przecież nie jest Bogiem. W książce tych były przykłądy osób, które za pomocą wiary były uzdrawiane, i tu np. w jednej z jego ksiązek (nie pamiętam jakiej) przytoczył on przykład że dał jakiemuś tam choremu na raka kawałek drewna i wkręcił mu że to drewno było z krzyża Chrystusa, ten chory w to uwierzył i automatycznie wyzdrowiał. Moje pytanie jest - jak to możliwe ? Przecież to była wkrętka i za pomocą samej tylko wiary, człowiek nie jest w stanie uczynić wszystkiego bo nie jest Bogiem, a tam niby są podane przykłady że za pomocą samej wiary są uzdrawiani.



Z drugiej jednak strony w Bibli są podane o wierze następujące cytaty:



"Gdy przyszli do tłumu, podszedł do Niego pewien człowiek i padając przed Nim na kolana, prosił: Panie, zlituj się nad moim synem! Jest epileptykiem i bardzo cierpi; bo często wpada w ogień, a często w wodę. Przyprowadziłem go do Twoich uczniów, lecz nie mogli go uzdrowić. Na to Jezus odrzekł: O, plemię niewierne i przewrotne! Jak długo jeszcze mam być z wami; jak długo mam was cierpieć? Przyprowadźcie Mi go tutaj! Jezus rozkazał mu surowo, i zły duch opuścił go. Od owej pory chłopiec odzyskał zdrowie. Wtedy uczniowie zbliżyli się do Jezusa na osobności i pytali: Dlaczego my nie mogliśmy go wypędzić? On zaś im rzekł: Z powodu małej wiary waszej. Bo zaprawdę, powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: Przesuń się stąd tam!, a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was. (Mt 17:14-20)"



Tutaj chodzi mi o końcówkę " Z powodu małej wiary waszej. Bo zaprawdę, powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: Przesuń się stąd tam!, a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was. (Mt 17:14-20)"



I inne cytaty np.
(Łk 17,11-19)




"Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami. Na ich widok rzekł do nich: Idźcie, pokażcie się kapłanom. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec. Do niego zaś rzekł: Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła."



I teraz pytanie do Was ? Co wy o tym sądzicie ?


Pn lut 08, 2016 6:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
Jedno pytanie: czy owa książka posiada imprimatur? Lub jakiekolwiek pozwolenie władzy kościelnej? Bo jeżeli nie, sądzę, że nie warto jej czytać, ani tym bardziej nikomu polecać.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Wt lut 09, 2016 3:00 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
wortax napisał(a):
Witam. Czytałem książkę tego autora "Potęga podświadomości" i inne jego książki.

Murphy napisał tę książkę będąc "kapłanem" sekty pod nazwą Kościół Bożej Nauki. Ciekawostka: jej wyznawcami byli rodzice Jamesa Hetfielda z Metaliki. Uwierzyli, że mogą się wyleczyć z raka potęgą swojego umysłu i zgodnie z nakazami sekty odmawiali przyjmowania leków. O ich bezsensownej śmierci Hetfield napisał potem piosenkę pt. "Until It Sleeps".


Wt lut 09, 2016 3:35 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 9:47 pm
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
No tak, tylko według tyko w tych książkach były wkręcenia ludzi np. z tym drewnem co rzekomo pochodziło z krzyża Chrystusa, po to aby ta osoba uwierzyła i rzeczywiście wyzdrowiała. Tyle tylko że te drewno nie pochodziło z krzyża Chrystusa. Nie podoba mi się jedynie to że ten koleś co napisał tą książkę wierzy nie w Boga osobowego, tylko w moc umysłu. Jego książki są krytykowane przez kościół i dobrze. Tylko że zastanawia mnie w tej jego książkach to że człowiek może wszystko, jeśli chce. Że może za pomocą wiary, według niego nawet ślepej wiary co podałem w powyższym przykładzie wyzdrowieć i według niego pomógł chyba kilkaset tysiąciom osób. Z tym jak on pojmuje Boga ja oczywiście się nie zgadzam. Pytam jednak o kwestię wiary, bo pojawiły się oskarżenia że ta literatura należy do New Age i być może po części tak jest.

Ale czytałem wszystkie ewangelie i rzeczywiście natknąłem się na to "Bo zaprawdę, powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: Przesuń się stąd tam!, a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was. (Mt 17:14-20)"


Wt lut 09, 2016 7:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
wortax napisał(a):
No tak, tylko według tyko w tych książkach były wkręcenia ludzi np. z tym drewnem co rzekomo pochodziło z krzyża Chrystusa, po to aby ta osoba uwierzyła i rzeczywiście wyzdrowiała. Tyle tylko że te drewno nie pochodziło z krzyża Chrystusa. Nie podoba mi się jedynie to że ten koleś co napisał tą książkę wierzy nie w Boga osobowego, tylko w moc umysłu. Jego książki są krytykowane przez kościół i dobrze. "

Więc te książki nie są dla katolików.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Cz lut 11, 2016 9:28 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 9:47 pm
Posty: 6
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
Nie są. Jedynie z katolicyzmu wspominają o kwestii wiary. O tym że za pomocą wiary można wyzdrowieć. Jednak w Nowym Testamencie również pisze na temat kwestii wiary. I tutaj wydaje mi się że oni w tych książkach to wykorzystują, że człowiek sam może wszystko. Jednak wiara to jest tylko jeden element w życiu Chrześcijanina. Widzicie jak sprytnie to zrobili ? Być może rzeczywiście ktoś za pomocą wiary wyzdrowiał, ale to nie powód żeby pisać że człowiek jest samowystarczalny. O tym że człowiek jeśli w coś wierzy to staje mu się to pisze również w Biblii, że gdyby miał silną wiarę to by mógł nawet góry przenosić. A oni tutaj wykorzystali ten jeden element że czlowiek sam może wszystko. Czyżby to podstęp szatana ? To że wiara czyni cuda to fakt, ale to nie jest powód żeby odrzucać Boga. Sprytnie to zrobili skurczybyki.


Cz lut 11, 2016 11:04 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr paź 07, 2015 3:03 pm
Posty: 4
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
tak, w książkach Murphy'ego jest wyraźnie widoczny indywidualizm. Niekiedy jest wręcz karykaturalny. Wiara przenosi góry, ale przy udziale Boga :)

_________________
"Kto nie potrafi wyć nigdy nie znajdzie swojego stada"


Śr lut 17, 2016 2:30 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
Chyba nie zrozumiałeś tej książki. Stoi tam jak wół, że podświadomość (umysł subiektywny, dusza), to nieodłączna część Boga. Dusze ludzkie są w taki sposób połączone z Bogiem jak Osoby Trójcy Świętej same ze sobą. Tego nie da się ogarnąć rozumem. Człowiek siłą swojej autosugestii może przenosić góry. Tą autosugestią jest Bóg. Bez Niego człowiek jest tylko martwym ciałem. To jak myśli i wierzy człowiek zależy od jego świadomości. Tu jest wolna wola człowieka. Człowiek w coś wierzy, ciągle o tym myśli i to się spełnia. Bóg przez podświadomość realizuje wszystko to, co przejdzie przez świadomość. Tam nie jest nigdzie napisane, że człowiek sam w sobie ma taką moc. Tu działa Bóg. Wiara jest myślą a myślą jest modlitwa.


N kwi 19, 2020 5:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
Czyli książka opisuje potęgę placebo. Owszem jest cos takiego ale cudów placebo nie zrobi.
NIebezpieczeńśtwo jest takie, że najpierw gdy już uwierzymy w "moc podświadomości" względem naszego ciała, zaraz mogą pojawić się książki mocniejsze najpierw zaczynajac od mocy podświadomości przyciągającej pieniądze ("jestem biedny bo myśłę że pieniądze są złe") a kończąc na "podświadomości" manipulującej rzeczywistością, czyli juz normalnym okultyzmie.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N kwi 19, 2020 5:12 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
W tej książce jest napisane, że pieniądze nie są ani dobre ani źle. Tak - ludzie są biedni bo uważają pieniądze za zło tego świata. Bogacenie się nie jest niczym złym. Przeczytaj a potem możemy coś więcej pogadać.


N kwi 19, 2020 5:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
To typowy New Age. Radzę trzymac się z daleka na mozliwie dużą odległość od tego g...

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N kwi 19, 2020 10:08 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Joseph Murphy kwestia wiary. Co o tym sądzicie ?
Esjot napisał(a):
W tej książce jest napisane, że pieniądze nie są ani dobre ani źle. Tak - ludzie są biedni bo uważają pieniądze za zło tego świata. Bogacenie się nie jest niczym złym. Przeczytaj a potem możemy coś więcej pogadać.

To co jest w tej książce ewidentnie kłóci się z tym co jest w Biblii.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn kwi 20, 2020 12:05 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL