Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 8:32 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 103  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Bluejay bezstronna :lol:

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt lip 20, 2021 1:38 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N maja 30, 2021 11:53 pm
Posty: 90
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Jockey napisał(a):
Bluejay bezstronna :lol:


Jokey, czyżbyś, podobnie jak Barney, łączył mnie z "tradsami"?
Barney napisał(a):
Zdumiewająca jest korelacja pomiędzy wiarą w teorie spiskowe (i w ogóle foliarstwem) i pseudotradycjonalizmem.

Jeśli tak, to w pewnym sensie macie rację. Mianowicie w takim, że Msza w tradycyjnym rycie rzymskim nie jest mi obca. Nie jest z tej prostej przyczyny, że jestem przedsoborowa. Owszem, od dobrych nastu lat miałam w planach jednorazowe uczestnictwo w MW. Okazję miałam w każdą niedzielę. I chociaż odległość żadna, prawie rzut beretem, jakoś ciągle było mi nie po drodze.
Macie jeszcze jakieś kolejne niezwykle "trafne" wnioski, kochani? Jeśli tak, to nie żałujcie sobie. I bawcie się dobrze. Ja już za stara jestem na tę Waszą piaskownicę :D

[ciach... No nie ma to jak offtop do tego ad personam. Gdzie tu wypowiadała się merss której musiałaś odpisać??? (PW)]

_________________
Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Mt 12,36


Wt lip 20, 2021 4:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Papież Franciszek zrobił jedną prostą rzecz. Ograniczył skrajności po jednej i po drugiej stronie. Najpierw przecież wyraził jasne stanowisko Kościoła i wyznaczył granice dla Kościoła w Niemczech, że zgody na grzech nie ma i wyraźnie to powiedział a kto nie słyszał niech doczyta ale jest towarzyszenie i opieka dla grzeszników także z grzechem wołającym o pomstę do nieba. Z drugiej strony ograniczył pozorną, płytką pobożność na pokaz, która wyrażała się tylko w gestach na Mszy, jako nic nie wnoszącą na rzecz jedności której domagał się Jezus. W gruncie rzeczy zauważył, że dzisiejsi chrześcijanie praktycznie niczym się od siebie nie różnią bo nawet jak część z nas stoi to tylko dzięki łasce Pana bo przecież nie opierają się grzechowi do krwi jak to robił św. Paweł święci czy potem późniejsze pokolenia. Dzisiaj ci z nas co upadają to ci co jeszcze nie doświadczyli miłosierdzia a ci co stoją czerpią pełnymi garściami z miłosierdzia i tylko dlatego stoją za co chwała Panu a nie im. Spełniły się prorocze słowa św. Pawła o tym że nie ma już Żyda, Greka itp. a protestant w USA nie różni się od katolika w Polsce. Tradycjonaliści pomarudzą a jak się uspokoją to zobaczą że nic się nie dzieje a Kościół stoi dalej i ma się dobrze bo Duch św go prowadzi :)


Wt lip 20, 2021 7:16 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Tonans napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał
"Wyrwanymi z kontekstu zdaniami można udowodnić dowolną tezę. Włącznie z wykazaniem Pismem Świętym, że Boga nie ma."

Można ale ja nic nie wyrwałem z kontekstu.

Nie mam ochoty się przepychać. Jaki koń jest, każdy widzi. Wystarczy porównać Twoje cytaty z pełnym tekstem dokumentu, a jasnym jest, że mają one inny sens, niż sugerujesz.

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał
"Widać to dobitnie na ostatnim fragmencie, który zacytowałeś. Wrzucę kompletny punkt, bo wtedy będzie widać manipulację, której się dopuściłeś:

40. (Ciach aby nie rozdymać posta - YZ)
https://newsletter.gosc.pl/doc/2926520. ... Rz-11-29/6

Nie ma więc tutaj, jak usiłowałeś przedstawić, zakazu głoszenia Ewangelii żydom, ale przeniesienie ich ewangelizacji na poziom osobistego świadectwa wierzących."

Jest. Kościół ani pojedynczy chrześcijanin ma nie nauczać Żydów inaczej niż tylko przez przykład swojego życia. Św. Pawłowi by zakazano dzisiaj głoszenia ewangelii Żydom tak jak robił to w Dziejach apostolskich.

Fascynujące. Przytoczyłem cały punkt tej analizy, w którym niczego takiego nie zapisano, że nie wolno głosić Ewangelii żydom, a Ty dalej się upierasz, że taki zapis w nim istnieje. :(

Cytuj:
Do punktów 36 i 37 już się nie odniosłeś. Za trudne? A wierz mi chciałbym się mylić i to bardzo.

Odniosłem się wskazując, że wyrwałeś zdania z kontekstu i usiłujesz nadać im inny sens, niż mają w rzeczywistości. Punkt 40 wkleiłem w całości aby zilustrować konkretnym przykładem co mam na myśli.


Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał
Kolejny raz ściemniasz, waść. Pierwszy raz odnośnie zapisów w adhortacji "Amoris Laetitia", w której papież nie zapisał wymienionej przez Ciebie nauki, a po drugie, że właśnie coś takiego papież "twierdzi" wraz z niektórymi episkopatami. Wystarczy sięgnąć do listu biskupów argentyńskich, który papież wskazał jako właściwe rozumienie tekstu adhortacji, aby przekonać się, że niczego takiego również i tam nie zapisano."

Właśnie tam to zapisano.

W takim razie krótka piłka:

Zacytuj stosowny fragment tej adhortacji, w której jest zapisana nauka, iż: "Rozwodnicy mający relacje seksualne z obecnym nowym partnerem i niewykazyjacy mocnego postanowienia poprawy ( nie wykazujacy woli zaprzestania tych relacji) mogą po rozeznaniu dostać rozgrzeszenie i przystąpić do komunia świętej."

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał
"Ponieważ w tym przypadku masz wykazać, że istnieje sprzeczność aktualnego nauczania Kościoła na ten temat z Ewangelią przekazaną przez Apostołów. W poprzednich przypisywałeś Kościołowi coś, czego nie głosi, więc poprosiłem o wskazanie dokumentów, w których takie nauczanie zapisano."

Masz chyba problemy z logicznym myśleniem.

Nie mam żadnych problemów z logicznym myśleniem. Twierdząc, że Kościół naucza inaczej, niż jest w Ewangelii przekazanej przez Apostołów, pozostaje Ci wskazać stosowne fragmenty nauczania Kościoła i Apostołów, które są ze sobą sprzeczne.
W tym przypadku, ponieważ obaj wiemy, co Kościół aktualnie mówi na temat kary śmierci, pozostaje Ci wykazać, że Apostołowie przekazali jakieś nauki na temat dopuszczalności jej wykonywania w głoszonej przez siebie Ewangelii.

Cytuj:
Skoro Kościół przez wieki akceptował i czasami zalecał wykonywanie kary śmierci, a Ty twierdzisz, że aktualne nauczanie Kościoła na ten temat (kara śmierci jest zawsze zła) jest zgodne z ewangelią to Kościół przez prawie 2000 lat nauczał niezgodnie z ewangelią. A może Duch Święty zmienił zdanie? A możne się mylił? Tylko kiedy?

Ważna sprawa, bo chyba tego nie wiesz: Nie każde nauczanie głoszone przez Kościół jest dogmatyczne.

Cytuj:
Cytuj:
Łk 23, 40-43 "Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? 4 My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».


Yarpen Zirgin napisał
"Nie na temat. Tu nie ma ani słowa o tym, że kara śmierci jest dopuszczalna. Opinia wyrażona przez łotra jest jego prywatnym zdaniem, a nie nauczaniem objawionym przez Boga."

Ciekawa opinia. Do dzisiaj myślałem, że każde zdanie z PS jest natchnione i ważne.A tu jednak okazuje się, że ŁK 23, 41 to już nie jest Słowo Boże.

Ręce mi opadły. Pismo Święte jest spisane z natchnienia Ducha Świętego, ale to nie oznacza, że każde zapisane w nim zdanie jest automatycznie nauką przekazaną przez Boga. Gdyby przyjąć tak kuriozalną tezę, to trzeba by dojść do wniosku, że Stwórca chciał między innymi przekazać naukę, że Boga nie ma.

Cytuj:
"Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki" Jaką karę - chłosty?,
" ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju»" - Jezus nie zaprzeczył "opinii" łotra.

Jezus nie był przybity do krzyża aby toczyć z niego teologiczne dysputy na temat tego, czy kara śmierci jest dopuszczalna, czy też nie.

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał
"Znowu ściemniasz. Nauczanie, że człowiek, który umiera w stanie grzechu śmiertelnego, zostaje potępiony, nie uległo żadnej zmianie i jest podawane w ramach katechez. Wynika to z tego, że podstawy, proszę Ciebie, są wykładane w ramach nauczania religii, a nie homilii mającej stanowić wyjaśnienie przeczytanej Ewangelii. :)"

Nie napisałem, że nauka uległa zmienię ale, że duchowni Kościoła w przeważającej większości o tym nie nauczają i starają się o tym nie pamiętać.

To ja teraz poproszę o dowody, które potwierdzą prawdziwość obu zarzutów, czyli tego, że:
1. Księża, którzy prowadzą katechezy, nie nauczają o zależności pomiędzy śmiercią w grzechu ciężkim, a potępieniem.
2. "Starają się nie pamiętać" o nauczaniu na ten temat.

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał
"Nie jesteś pewien? No to lepiej się upewnij, bo to bardzo poważny zarzut."
Jeżeli w to wierzysz to ja bardzo się ciesze.

Nie tak prędko. Albo udowodnij, że Barney i ja w to nie wierzymy, albo przeproś za ten zarzut i go odwołaj.

Cytuj:
"Okażę miłosierdzie: Sprawdź jeszcze raz co zapisano w konstytucji dogmatycznej Lumen Gentium, a potem wróć i napisz, czy na pewno Twój zarzut odnosi się do nauczania katolickiego.
"

Właśnie na skutek tej konstytucji (...)[/quote]
Nie interesują mnie teraz Twoje przekonania na temat tej konstytucji, tylko jej treść. Przytocz stosowny fragment tego dokumentu, w którym zapisano naukę, że "osoba będąca we wspólnocie protestanckiej może zostać zbawiona przez Chrystusa nie pomimo, że była członkiem tej wspólnoty ale dzięki temu".


Wt lip 20, 2021 8:21 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Yarpen Zirgin napisał
Cytuj:
*Resztę Twojej wypowiedzi pomijam, bo nie dotyczy zadanego pytania.

Nie ma obowiązku odpowiadania, ani tłumaczenia tego.
Cytuj:
Dlatego uprzejmie proszę, abyś odpowiedział na moje pytanie, a nie próbował je zmienić na wygodne dla siebie.

Skądże znowu! Jest bardzo wygodne, pozwala wyjaśniać najbardziej oczywiste rzeczy. Zwłaszcza dla zainteresowanych szerszy kontekst dla zrozumienia.

W czerwcu 1994 roku był odprawiony w Poznaniu pierwszy indult. Miejscem była kaplica sióstr serafitek na Ratajach. W domu tym przebywają w większości dzieci - roślinki o deformacjach, których lepiej nie oglądać. Ilość wiernych była ograniczona do podpisujących petycje, nie wolno było jej zwiększać, a drzwi zamykano na zasuwę od wewnątrz, aby nikt nie wszedł. W tym samym roku w Poznaniu powstał kaplica FSSPX, lecz gremialnego odejścia nie było. W FSSPX była zapewniona opieka duszpasterska w indulcie jedynie ksiądz odprawiający mszę. Tego pierwszego trzeba było jeszcze znaleźć samemu. Przez lata zmieniano kościoły z których gospodarze po jego remoncie pozbywali się grupy. Był okres "zimny", kiedy msze odbywały się w bocznej kaplicy (nie w ogrzewanym kościele), a temperatura wynosiła 1-2 stopnie. Chórzystkom para szła z ust, mimo to ciągnęły msze. Hartowało to nie tylko ciało, ale i ducha. Później zdarzało się, że już celebrans-opiekun zachęcał do siadania podczas czytania Męki Pańskiej dla "odpobożnienia" zbyt przywiązanych do pobożności po staremu. Było, minęło, a potem była uroczysta msza pod przewodnictwem diecezjalnego bp Balcerka. Obecnie jest Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji katolickiej, a pozytywne nastawienie biskupów z wcześniej cytowanego przeze mnie listu mówi samo za siebie. Tak na przestrzeni lat zmieniło się nastawienie, co trzeba pozytywnie odnotować.

To przykład jak zaczynał pierwszy indult, a jak rozwinęło się to w Poznaniu i dalej w Polsce. Odejście jest przyzwoleniem na wypchnięcie z Kościoła, na co w chyba pewne kręgi w Kościele (świat) liczą. Utrudnienia jakie zostały narzucone, to pestka z tym co było kiedyś. Determinacja, pukanie do drzwi robi swoje. Nawet jeśli na skutek obecnego zamieszania część mszy się nie odbędzie, to nie ma potrzeby uciekania zaraz do FSSPX. Chęć bycia w Kościele jest pewną świadomością katolicką nieporównywalną z bezkrytycznym posłuszeństwem, które tak bardzo jest tu popierane (także przez ciebie) jako najwyższa cnota, jakby był to jedyny kwantyfikator po za którym nic już nie ma. Z tej świadomości wynikają dopiera zachowania przestrzegania norm w tym normy posłuszeństwa. IISV dał podmiotowość wiernym i złożył tym samym na nich pewną odpowiedzialność za Kościół. W obecnym stanie Kościoła do utrzymania jego katolickości potrzebna jest tradycja czerpiąca z jego wielowiekowego skarbca. Stawianie sprawy odchodzicie, czy zostajecie jest niedorzeczne, kompletnie pomija istotę rzeczy. Być może jest uproszczonym lub kupionym sztucznie wykreowanym obrazem tradycji. Jesteś w Kościele masz wpływ na to co dzieje, nie jesteś i nie masz. Nieobecni nie mają racji. Logika tego jest prosta jak budowa cepa.
Biskupi to na pewno rozumieją, jedni będą chronić z tego powodu grupy tradycji, inni z tego samego powodu je likwidować. Jeżeli chce się wprowadzić postulaty a'la niemiecka droga synodalna, to większa ilość takich katolików jest przeszkodą. Jeśli utrzymać naukę Kościoła - wsparciem.
Na pewno będą straty, ilość mszy zmniejszy się, może i wiernych, ale msza, ani tradycja nie zniknie. Zostaną ci co chcą i wytrwają.

Odpowiedziałem na twoje, mam więc do ciebie pytanie odnośnie posłuszeństwa:

Czy w wypadku dopuszczenia przez Kościół błogosławienia para homoseksualnych w ramach posłuszeństwa zaaprobujesz to?


Barney napisał:
Cytuj:
A mało to kaplic nie będących parafiami?

Chyba nieświadomie coś potwierdzasz. Dzielenie wiernych na lepszych i gorszych. Lepsi w kościołach, a tym gorszym znajdzie się gdzieś kaplicę. W końca msza jest wszędzie tak samo ważna.
Cytuj:
Daruj sobie manipulacje, i to prymitywne. "Wy" w marksistowskiej retoryce było używane do pojedynczej osoby i pochodzi z języka rosyjskiego.

Kładę to na karb twojego niezrozumienia intencji. Napisałem:
Pisanie per wy wywodzi się z marksistowskiej retoryki i służy dzieleniu. To właśnie jeden z przejawów stygmatyzacji służącej do wypchnięcia z Kościoła.
Semantyczne wyjaśnienie odnosi się do kontaktów miedzy towarzyszami, a nie dzielenia. Podział na my i wy, to jak podział na lud i uciskających burżujów. Lub w nowszej wersji uciskanych LGTB, niewiasty przez "białych heteroseksualnych samców", że posłużę się ichnią retoryką.
Cytuj:
Ja piszę jak najbardziej dosłownie do was, którzy tu dokazujecie przeciw rozporządzeniu papieża.

Barneyu! A kimże ty jesteś by tak bliźnich osądzać....? 8O


Koziels napisał
Cytuj:
Cytuj:
Ktoś powiedział ze o.Pio prosił o to żeby mógł odprawiać w rycie trydenckim. Oczywiście jest to kłamstwo bo w 1969 wprowadzono reformę mszy a w tym czasie o.Pio już odszedł do Domu Ojca.
Były jeszcze ryty przejściowe - 1965 i 1967.

Dziękuje, uprzedziłeś mnie, szybkie sprostowanie jest wiele warte.

Tym samym jest to przykład, że warto używać określeń - jesteś w błędzie, mylisz, nie jest to prawdą itp, ponieważ nie wiemy z czego nieprawidłowość wynika, może być brakiem wiedzy, niezrozumieniem. Posądzanie każdego o złą wolę (kłamstwo) jest dość dalekie od wiary. Tym razem niesprawiedliwe oskarżenie obróciło się przeciwko autorowi, nie zawsze jednak tak jest.


Wt lip 20, 2021 2:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Robur napisał(a):
W czerwcu 1994 roku był odprawiony w Poznaniu (...)

I znowu nie na temat, bo ja nie pytałem o to, co było w przeszłości i co wg. ciebie będą robić biskupi. Przykro patrzeć. :(

Jak już postanowisz odpowiedzieć na drugie z moich pytań, które do Ciebie skierowałem, to jest ono tutaj.

Na ten moment EOT, bo ewidentnie unikasz odpowiedzi na niewygodne pytanie dotyczące posłuszeństwa względem papieża.


Wt lip 20, 2021 2:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
A co sądzicie o tej analizie?


https://templumchristi.pl/czego-nie-roz ... -custodes/


Wt lip 20, 2021 2:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Od tej "analizy" wyrwanych z kontekstu fragmentów o wiele ciekawsza jest treść listu papieża.


Wt lip 20, 2021 2:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18246
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Wszystkim tradycjonalistom (a zwłaszcza pseudotradycjonalistom) chciałbym przypomnieć słowa z Konstytucji DOGMATYCZNEJ o Kościele "Pastor Aeternus" Soboru Watykańskiego PIERWSZEGO:
Polecam lekturę całości, na zachętę parę cytatów:
Cytuj:
"(...)odnawiamy definicję ekumenicznego Soboru Florenckiego, według której wszyscy wierni Chrystusa powinni wierzyć, że „Święta Stolica Apostolska oraz biskup rzymski posiadają prymat nad całym światem, a biskup Rzymu jest następcą św. Piotra, księcia apostołów, i prawdziwym zastępcą Chrystusa, głową całego Kościoła oraz ojcem i nauczycielem wszystkich chrześcijan. Jemu w osobie św. Piotra przekazana została przez Pana naszego Jezusa Chrystusa pełna władza pasterzowania, rządzenia i kierowania Kościołem powszechnym, zgodnie z uchwałami soborów powszechnych i świętych kanonów
Dlatego nauczamy i wyjaśniamy, że Kościół rzymski, z rozporządzenia Pana posiada nad wszystkimi innymi [kościołami] pierwszeństwo zwyczajnej władzy, oraz że ta jurysdykcyjna władza biskupa Rzymu, która jest rzeczywiście biskupia, jest bezpośrednia: wobec niej obowiązani są zachować hierarchiczne podporządkowanie i prawdziwe posłuszeństwo pasterze i wierni wszelkiego obrządku i godności, każdy z osobna i wszyscy razem, i to nie tylko w sprawach wiary i moralności, ale także w kwestiach dotyczących dyscypliny i kierowania Kościołem rozproszonym po całym świecie; w ten sposób, żeby – przez zachowanie jedności zarówno wspólnoty, jak i wyznawania tej samej wiary z biskupem Rzymu – Kościół Chrystusa był jedną owczarnią wokół jednego najwyższego pasterza.
TO JEST NAUKA PRAWDY KATOLICKIEJ, OD KTÓREJ NIKT NIE MOŻE ODSTĄPIĆ BEZ UTRATY WIARY I ZBAWIENIA

Cytuj:
" Ponieważ biskup Rzymu na mocy Bożego prawa prymatu apostolskiego stoi na czele całego Kościoła, nauczamy i wyjaśniamy, że jest on najwyższym sędzią wiernych[, oraz że „we wszystkich sprawach podpadających pod orzeczenie kościelne, można się odwołać do jego osądu”. Nikomu zaś nie wolno odwoływać się od wyroków Stolicy Apostolskiej, ponad którą nie ma żadnej wyższej władzy, a także nikt nie może osądzać jej wyroku.
DLATEGO PORZUCAJĄ PRAWDĘ CI, KTÓRZY TWIERDZĄ, ŻE OD DECYZJI BISKUPÓW RZYMU MOŻNA SIĘ ODWOŁYWAĆ DO SOBORÓW EKUMENICZNYCH, JAKO DO AUTORYTETU WYŻSZEGO OD BISKUPA RZYMU."


I jeszcze na deser święty Jan Paweł II i Ecclesia Dei:
Cytuj:
Przede wszystkim jednak wewnętrznie sprzeczne jest takie rozumienie Tradycji, które przeciwstawia ją powszechnemu Magisterium Kościoła przysługującemu Biskupowi Rzymu i Kolegium Biskupów. Nie można pozostać wiernym Tradycji, zrywając więź kościelną z tym, któremu, w osobie apostoła Piotra, sam Chrystus powierzył w swoim Kościele posługę jedności

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt lip 20, 2021 7:26 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Ta nauka soborów i papieża jest nie po ich myśli, więc zostanie zignorowana. :(


Wt lip 20, 2021 7:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
sachol napisał(a):


Yarpen Zirgin napisał(a):
Od tej "analizy" wyrwanych z kontekstu fragmentów o wiele ciekawsza jest treść listu papieża.


Ta analiza zlinkowana przez sachol pokazuje właśnie dobitnie, że w tym motu proprio jak i w liście do biskupów nic się nie trzyma kupy.


Śr lip 21, 2021 1:11 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Baju, baju... To nie jest analiza listu papieża, tylko polemika z jego wybranymi fragmentami. Sam autor tego tekstu stwierdza w tytule, że to są jego przemyślenia na ten temat.


Śr lip 21, 2021 7:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
No tak, polemika. Bardzo celna i obnażająca słabości obu tych dokumentów.


Śr lip 21, 2021 10:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Nie w mojej opinii. :D


Śr lip 21, 2021 11:12 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Tak zwani tradycjonaliści (nie mylić z prawdziwymi miłośnikami tradycji) maja problem bo papież rozszyfrował ich zagrywki i teraz maja problem. Musza przestać płuc na Kościół i na msze święta albo opuścić Kościół. To jest poważny problem. Zwłaszcza ze niektórzy uczynili z tego niejako sens swojego istnienia. Nie będę wymieniał nickow sami się zgłoszą.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr lip 21, 2021 12:06 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 103  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL