Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 2:14 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81 ... 103  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Czy do Panów dociera, że zrozumienie słów to nie to samo, co rozumienie Ofiary Mszy Świętej? Skutek nierozumienia tego, czym jest Ofiara Mszy Świętej jest to, że na NOM spory odsetek ludzi nie wierzy w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w konsekrowanej Hostii. Takich skutków jest więcej. A Państwo będą się zastanawiać nad tym, czy ludzie rozumieją słówka, czy nie. To jest sprawa drugorzędna. Pierwsze to rozumienie Mszy, które jak widać jest słabe w posoborowiu.


Pt paź 29, 2021 4:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Jockey napisał(a):
polexit napisał(a):
Msza, która wzbudziła taki smutek kierownictwa rzeczonej diecezji i jadowite komentarze nadwornych forumowych tradi-sceptyków, odbyła się jak czytam 11 lipca 2021 roku, a zatem na 5 dni przed ogłoszeniem franciszkowego motu proprio nakazującego wszystkim księżom błagać biskupów o pozwolenie na celebrację Mszy w starym rycie.

Idziemy na porównania wiernych kościoła a tych jak to Barney nazywał średniowieczniaków?
Wystarczy przeczytać chamskie wpisy Wespecjana. Większość ciężkich wyzwisk została wycięta. Ale nawet to co pozostało jest o wiele bardziej jadowite niż to co piszą wasi adwersarze.
Że tak podsumuję wyjmij waść najpierw belkę z własnego oka zanim będziesz chciał wyciągać drzazgę z cudzego

Po pierwsze - niczego i nikogo nie porównuję; ukułem sobie po prostu na poczekaniu taki termin - nie uważam, by był jakoś krzywdzący czy pejoratywny - na waszą grupkę. Wy możecie nazywać mnie i innych "średniowieczniakami", więc nie widzę przeszkód, żebym ja sobie znalazł jakieś poręczne słówka. Więc się już tak nie emocjonuj, bo to źle robi na cerę.
Po drugie - jestem tak samo wiernym Kościoła, więc nie rozumiem stawiania mnie poza jego nawiasem. Nie zapędzaj się.
Po trzecie - nie wiem czego od razu się ciskasz o jakieś wpisy Wespecjana, o jakieś chamstwo, zamiast odnieść się do meritum. Temat dotyczył działań owego wiernego w stosunku do diecezji i reakcji diecezji. Nie zacząłem nic porównywać, ani najeżdżać na was czy kogokolwiek innego, tylko skomentowałem, że zgodnie ze stanem faktycznym, to 11 lipca 2021 żaden kapłan nie miał formalnego obowiązku pytać biskupa o zgodę na celebrację Mszy św. gdziekolwiek. Tym bardziej w miejscu, nad którym diecezja nie miała żadnej pieczy.

Barney napisał(a):
Iustus napisał(a):
Barney napisał(a):
Ja się nie czuję "jak u siebie" gdy mówię w obcym języku. Z bliskimi też raczej rozmawiam po polsku.
Łacina to nie język obcy, tylko język Kościoła Katolickiego.
Serio? To porozmawiaj z żoną w intymnej sytuacji... Albo umów się z nią na zakupy... Przecież jesteś w Kościele...

Umawiasz się z żoną na zakupy w trakcie Mszy? :? Przecież Iustus pisał wyraźnie, że łacina jest językiem sakralnym - używanym w liturgii, podczas gdy języków potocznych używamy w codziennych sytuacjach. Co nie oznacza z automatu, że nie można jej znać. Przynajmniej w takim zakresie, by móc swobodnie uczestniczyć we Mszy. Jak ktoś chce, to opanuje tą umiejętność naprawdę szybko. Zresztą to całe "uczestnictwo" też jest jakoś dziwnie przez Ciebie czy Yarpena rozumiane, bo z Waszych postów wynika, że obecność na Mszy utożsamiacie z koniecznością rozumienia słów i - jak rozumiem - odpowiadania, śpiewania (nie wiem, czy ten zbiór aktywności obejmuje też częste praktyki kiwania się na boki, machania rękami czy oklasków, więc skupmy się na tych, co do których nie ma wątpliwości). Ważność Mszy, czy łaski, które Ona oferuje całemu Kościołowi powszechnemu, nie wymagają znajomości każdego słowa przez wszystkich uczestników, nie wymagają nawet ich obecności. Msze odprawiane przez samego kapłana mają taką samą wartość dla Kościoła, co Msze odprawiane z udziałem ludu, a zatem lud nie jest tu kluczowy i nie jego wygoda, ani jego potrzeby powinny być na Mszy zaspokajane w pierwszej kolejności, ale cel Mszy jakim jest złożenie Bogu Ofiary. I lud powinien rozumieć ten cel i istotę Mszy, a niekoniecznie znać każde słowo.

Ja nie wiem jak ci wszyscy święci, którzy w ciągu wieków słuchali Mszy w języku, którego często nie rozumieli, a na pewno nie był ich językiem ojczystym (wielu było wręcz analfabetami), doszli do tej świętości, skoro brali udział w tak wybrakowanej Mszy, gdzie nie mogli być "aktywni". To ci zagwozdka...

Jeszcze w kwestii tego "wypaczenia" jakim jest niby rzadkie przyjmowanie Komunii Św. - Czy i dziś Kościół nie naucza przypadkiem, że Komunię należy przyjmować "przynajmniej raz w roku"? Oczywiście dobrze, żeby to działo się częściej, ale jak wobec tego mówić o jakimś "wypaczeniu"?


Pt paź 29, 2021 4:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18255
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Pytałeś Iustusie o wypaczenia. Zaprezentował nam je polexit:

polexit napisał(a):
Ważność Mszy, czy łaski, które Ona oferuje całemu Kościołowi powszechnemu, nie wymagają znajomości każdego słowa przez wszystkich uczestników, nie wymagają nawet ich obecności. Msze odprawiane przez samego kapłana mają taką samą wartość dla Kościoła, co Msze odprawiane z udziałem ludu

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Ostatnio edytowano Pt paź 29, 2021 4:43 pm przez Jockey, łącznie edytowano 1 raz

poprawiono cytowanie



Pt paź 29, 2021 4:36 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Czy coś z tego, co zacytowałeś z mojego posta i określiłeś mianem "wypaczenia" jest nieprawdą? Czy Msza odprawiana bez udziału ludu jest jakoś gorsza? Czy do tego, by Msza była ważna i spełniała swój cel konieczna jest obecność wiernych? Czy konieczne jest by ci wierni rozumieli każde słowo? Proszę o konkretne wskazanie tych "wypaczeń".


Pt paź 29, 2021 4:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Iustus napisał(a):
Czy do Panów dociera, że zrozumienie słów to nie to samo, co rozumienie Ofiary Mszy Świętej? Skutek nierozumienia tego, czym jest Ofiara Mszy Świętej jest to, że na NOM spory odsetek ludzi nie wierzy w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w konsekrowanej Hostii.

A teraz poproszę waszą ekscelencje o przedstawienie dowodów, które potwierdzą tezę, że zmiana rytu spowodowała zmianę odsetka katolików, którzy nie wierzą w Przeistoczenie.


Pt paź 29, 2021 4:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
FSSPX - Obfite nowe powołania duchowne


Pt paź 29, 2021 6:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Nie na temat, wasza ekscelencjo.


Pt paź 29, 2021 6:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka

Deo gratias!


Pt paź 29, 2021 7:11 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
polexit napisał(a):
Czy coś z tego, co zacytowałeś z mojego posta i określiłeś mianem "wypaczenia" jest nieprawdą? Czy Msza odprawiana bez udziału ludu jest jakoś gorsza? Czy do tego, by Msza była ważna i spełniała swój cel konieczna jest obecność wiernych? Czy konieczne jest by ci wierni rozumieli każde słowo? Proszę o konkretne wskazanie tych "wypaczeń".


Msza jest dla ludu, tak jak i Ofiara Chrystusa jest przeznaczona dla ludu (w sensie że ludzie mają korzystać z jej dobrodziejstw), a nie "sobie a muzom".

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt paź 29, 2021 7:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18255
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Iustus napisał(a):
Czy do Panów dociera, że zrozumienie słów to nie to samo, co rozumienie Ofiary Mszy Świętej?
No to SPRAWDZAM - jak rozumiesz sens Mszy Świętej?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt paź 29, 2021 8:20 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Barney napisał(a):
Iustus napisał(a):
Czy do Panów dociera, że zrozumienie słów to nie to samo, co rozumienie Ofiary Mszy Świętej?
No to SPRAWDZAM - jak rozumiesz sens Mszy Świętej?
Nie będę się mądrzył, mamy to już dawno w nauce Kościoła i jest to zawarte w Katechizmie. Zacytuję "Katechizm Katolicki Św. Piusa X".

Dział "O Ofierze Mszy Świętej":

Pytanie 1:
Czy Przenajświętszy Sakrament jest tylko sakramentem?
Przenajświętszy Sakrament jest nie tylko sakramentem, ale jest ponadto nieustającą Ofiarą Nowego Testamentu, którą Jezus Chrystus pozostawił swemu Kościołowi, aby była składana Bogu przez ręce Jego kapłanów.

Pytanie 5:
Czy Ofiara Mszy Świętej jest tą samą ofiarą, co ofiara krzyżowa?
Ofiary Mszy Świętej jest ze swej istoty tą samą ofiarą, co ofiara krzyżowa, gdyż ten sam jest Jezus Chrystus, który ofiarował siebie na krzyżu, ofiarowuje się przez ręce swych kapłanów, na na szych ołtarzach, ale co do sposobu dokonywania ofiara Mszy Świętej różni się od ofiary krzyża, chociaż pozostaje z nią w istotnej i bliskiej relacji.

Pytanie 6:
Jaka różnica i jaka relacja zachodzi pomiędzy Ofiarą Mszy Świętej i ofiarą krzyżową?
Pomiędzy Ofiarą Mszy Świętej i ofiarą krzyżową zachodzi taka różnica i relacja, że na krzyżu Jezu Chrystus ofiarował sam siebie, wylewając swoją krew i zdobywając zasługi dla nas, a na naszych ołtarzach Jezus Chrystus ofiarowuje się bez rozlewu krwi i udziela nam owoców swej męki i śmierci.

Pytanie 8:
Czy ofiara krzyżowa nie jest jedyną ofiarą Nowego Testamentu?
Ofiara krzyżowa jest jedyną ofiarą Nowego Testamentu, gdyż tą ofiarą nasz Pan Jezus Chrystus przebłagał sprawiedliwość Bożą i wysłużył nam wszystkie potrzebne łaski, a wiec ze swej strony w pełni dokonał naszego odkupienia. Zasługi te są nam wszakże udzielane za pomocą środków ustanowionych przez Niego w Jego Kościele, wśród których znajduje się Ofiara Mszy Świętej.

Pytanie 10:
Kto w istocie składa Bogu Ofiarę Mszy Świętej?
Pierwszym i głównym ofiarnikiem we Mszy Świętej jest Jezus Chrystus, a kapłan jest sługą, który w Jego imieniu ofiarowuje tę samą Ofiarę Wiecznemu Ojcu.

Pytanie 12:
Komu składana jest Ofiara Mszy Świętej?
Ofiara Mszy Świętej jest składana samemu tylko Bogu.

Jak pokazuje Magisterium Kościoła Msza Święta to nieustanna i ponawiana Ofiara Jezusa Chrystusa.


Pt paź 29, 2021 9:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18255
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
To zaledwie definicje. Pytałem o sens.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So paź 30, 2021 11:14 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
To jest sens - definicje przytaczają nam sens Ofiary Mszy Świętej. Jeśli Pan nie rozumie sensu podanego w Katechizmie, to co ja Panu poradzę? Siłą niczego, nikomu nie wtłoczymy do głowy i na siłę nic nie wytłumaczymy. Ks. Jacek Bałemba zawsze powtarza, aby codziennie czytać Katechizm - widzę, że to naprawdę ma głęboki sens. To jest moja odpowiedź. Przykro mi, że nie jest taka, jakiej się Pan spodziewał.


So paź 30, 2021 12:25 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
PeterW napisał(a):
polexit napisał(a):
Czy coś z tego, co zacytowałeś z mojego posta i określiłeś mianem "wypaczenia" jest nieprawdą? Czy Msza odprawiana bez udziału ludu jest jakoś gorsza? Czy do tego, by Msza była ważna i spełniała swój cel konieczna jest obecność wiernych? Czy konieczne jest by ci wierni rozumieli każde słowo? Proszę o konkretne wskazanie tych "wypaczeń".


Msza jest dla ludu, tak jak i Ofiara Chrystusa jest przeznaczona dla ludu (w sensie że ludzie mają korzystać z jej dobrodziejstw), a nie "sobie a muzom".

Do ludu należą tez przedstawiciele Kościoła cierpiącego.


So paź 30, 2021 2:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
PeterW napisał(a):
Msza jest dla ludu, tak jak i Ofiara Chrystusa jest przeznaczona dla ludu (w sensie że ludzie mają korzystać z jej dobrodziejstw), a nie "sobie a muzom".
Zacytuję "Katechizm Katolicki Św. Piusa X".

Dział "O Ofierze Mszy Świętej":

Pytanie 3:
Jak nazywana jest ofiara Nowego Testamentu?
Ofiara Nowego Testamentu jest nazywana Mszą Świętą.

Pytanie 4:
Czym jest więc Msza Święta?
Msza święta jest Ofiarą Ciała i Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa sprawowaną na naszych ołtarzach pod postaciami chleba i wina dla upamiętnienia ofiary krzyżowej.

Pytanie 9:
W jakim celu sprawowana jest zatem Ofiara Mszy Świętej?
Ofiara Mszy Świętej składana jest Bogu z czterech powodów:
1) Aby oddać Bogu należną cześć i dlatego zwana jest ofiarą hołdu.
2) Aby podziękować Bogu za Jego dobrodziejstwa i dlatego zwana jest ofiarą eucharystyczną, czyli dziękczynną.
3) Aby przebłagać Boga i zadośćuczynić za nasze grzechy oraz aby wspomóc dusze w czyśćcu cierpiące i dlatego zwana jest ofiarą przebłagalną.
4) Aby wyprosić u Boga wszystkie łaski, które są nam potrzebne i dlatego zwana jest ofiarą prośby.

Msza Święta (Ofiara Mszy Świętej) jest dla Boga. To Bóg jest w centrum, a nie człowiek. Stawianie człowieka w centrum są to antropocentryczne idee. Antropocentryzm to zabawka oświecenia, humanizmu i modernizmu, a nie Kościoła Katolickiego.


So paź 30, 2021 4:26 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81 ... 103  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 168 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL