Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:16 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 103  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
sachol napisał(a):
Tomasz Terlikowski

Pan Terlikowski zdaje się nie dostrzegać, że w tych środowiskach już mają miejsce zachowania sekciarskie, które trzeba ukrócić.


So lip 17, 2021 3:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
sachol napisał(a):
Tomasz Terlikowski

"Zmiany w sprawowaniu liturgii trydenckiej to błąd. I to z wielu powodów.
1. Nie da się twierdzić, że budujemy Kościół zdecentralizowany i jednocześnie ograniczać możliwości działania i sprawowania kultu istotnej grupie w Kościele. Takie działanie pokazuje, że decentralizacja ma służyć tylko jednej opcji.
To niestety trafny zarzut.
Cytuj:
2. Wypychanie zwolenników z Kościoła, wymuszanie na nich nowego rytu wcale nie służy jedności Kościoła, i je sprzyja integracji. Wypychani popadać mogą w mentalnosc sekciarską, i bez wątpienia nie skłania ich to do przyjmowania Vaticanum II. Benedykt XVI reintegrował nurt Tradycji w Kościele, Franciszek wyrzuca go na nawias.
To nie jest trafne. BXVI usiłował reintergować tradsów do Koscioła, wyciagnął do nich rękę - niestety, oni tę rękę ugryźli.
Ogłosili pojednawcze kroki papieża jako swój triumf i rozszerzyli działalność rozłamową.
Cytuj:
3. Wymuszanie wprowadzania czytań w innym języku narusza integralność liturgii. Nie ma powodów, żeby to robić.
Nie wiem o co chodzi.
Cytuj:
4. Różnorodność jest wartością, i choćby dlatego nie widać powodu, by wymuszać jeden ryt."
Po pierwsze, nie każda różnorodność.
Po drugie, kiedy "różnorodność" jest wykorzystywana do robienia ciągłego zamieszania w Kościele, oskarżania papieża i wiernych o przeróżne ródności, wówczas jest destrukcyjna.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lip 17, 2021 4:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Biskup Rzymu powinien być konsekwentny i ograniczyć NOM. Wszak wśród NOMowców jest cała masa ludzi, którzy (pomijając sprawę nowego czy starego rytu, ekumenizmu itp. itd. bo o tym nawet nie słyszeli) wprost odrzucają katolicką naukę dotyczącą m.in. wspólnego mieszkania i współżycia przed ślubem, nierozerwalności małżeństwa czy nauki o istnieniu piekła. O epitetach pod adresem duchowieństwa nie ma co wspominać. Ostatnio rozmawiałem z NOMowcem, który przekonywał mnie, że Chrystus nie jest Bogiem. To już był hard level, ale tacy też istnieją.
Wypowiadają się tutaj "znawcy", którzy nie mają pojęcia jak wyglądają sprawy od środka, informacje czerpią jedynie z neta a Mszę Trydencką widzieli może na obrazkach.


So lip 17, 2021 6:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Powiedz mi, koziels, jakie łaski od Boga utracisz uczestnicząc w NOM zamiast w Mszy Trydenckiej?


So lip 17, 2021 7:13 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
koziels napisał(a):
Biskup Rzymu powinien być konsekwentny i ograniczyć NOM. Wszak wśród NOMowców jest cała masa ludzi, którzy (pomijając sprawę nowego czy starego rytu, ekumenizmu itp. itd. bo o tym nawet nie słyszeli) wprost odrzucają katolicką naukę dotyczącą m.in. wspólnego mieszkania i współżycia przed ślubem, nierozerwalności małżeństwa czy nauki o istnieniu piekła. O epitetach pod adresem duchowieństwa nie ma co wspominać. Ostatnio rozmawiałem z NOMowcem, który przekonywał mnie, że Chrystus nie jest Bogiem. To już był hard level, ale tacy też istnieją.
Wypowiadają się tutaj "znawcy", którzy nie mają pojęcia jak wyglądają sprawy od środka, informacje czerpią jedynie z neta a Mszę Trydencką widzieli może na obrazkach.

Nie wierze w twoje opowieści dziwnej treści o NOMowcach. Natomiast o obelgach płynących z ust zwolenników Trydentu to wystarczy wyszukać na tym forum wypowiedzi Wespecjana. A takich jak on jest wielu. Wpisy na stronach poświęconych tradycji łżących papieża i msze św. w rycie NOM. Najpierw usuńcie belkę z własnego oka żeby innym pokazywać drzazgę

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So lip 17, 2021 7:52 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Przyznam że ta cała awantura NOM/Msza Trydencka jest dla mnie niezrozumiała. Przez całe swoje życie uczestniczyłem w NOM (w tym parę lat jako ministrant), a pół wieku już dawno za mną. Może z 2-3 razy uczestniczyłem w Mszy Trydenckiej jako dziecko, ale wiele z tego nie pamiętam. Dla mnie, starego dziada (prawie) Msza w rycie przedsoborowym to na dobrą sprawę nowinka (jakbym miał w niej uczestniczyć). Myślę że tak mają całe miliony katolików. A tu się robi boje o.. :x

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So lip 17, 2021 8:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Mniemam, że o poczucie własnej wyjątkowości w "szarej masie" katolików. :(


So lip 17, 2021 8:20 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N maja 30, 2021 11:53 pm
Posty: 90
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Czy ktoś z obrońców decyzji papieża potrafi wytłumaczyć sens zakazu odprawiania Mszy św. trydenckiej w kościołach parafialnych (paragraf 2 Artykułu 3)?

_________________
Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Mt 12,36


So lip 17, 2021 9:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
bluejay napisał(a):
Czy ktoś z obrońców decyzji papieża potrafi wytłumaczyć sens zakazu odprawiania Mszy św. trydenckiej w kościołach parafialnych (paragraf 2 Artykułu 3)?
Taki sam jak całości; tridentina nie ma być stałym elementem i wejść w "grafik" parafii.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lip 17, 2021 9:34 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N maja 30, 2021 11:53 pm
Posty: 90
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Barney napisał(a):
bluejay napisał(a):
Czy ktoś z obrońców decyzji papieża potrafi wytłumaczyć sens zakazu odprawiania Mszy św. trydenckiej w kościołach parafialnych (paragraf 2 Artykułu 3)?
Taki sam jak całości; tridentina nie ma być stałym elementem i wejść w "grafik" parafii.


Ale dlaczego? Znane mi są kościoły parafialne, gdzie to funkcjonuje od lat.

_________________
Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Mt 12,36


So lip 17, 2021 9:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Papież napisał, dlaczego.
I ja też powyżej napisałem.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lip 17, 2021 9:56 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N maja 30, 2021 11:53 pm
Posty: 90
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Barney napisał(a):
Papież napisał, dlaczego.
I ja też powyżej napisałem.


Może czegoś nie rozumiem. Chciałabym wiedzieć, gdzie te grupy mają się teraz podziać, Mnie się wydaje, że nie ma dla nich miejsca.

_________________
Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Mt 12,36


So lip 17, 2021 10:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
bluejay napisał(a):
Może czegoś nie rozumiem.
Papież wytłumaczył:
Cytuj:
<Wiosną roku 2020 Kongregacja Doktryny Wiary rozesłała do biskupów całego świata ankietę dotyczącą wprowadzenia w życie motu proprio „Summorum Pontificum” i dostrzeganych przez nich skutków uregulowania statusu tradycyjnej liturgii.
Odpowiedzi francuskich hierarchów zostały zebrane przez biuro Konferencji Episkopatu Francji, które przygotowało podsumowanie.
Autorzy „podsumowania” opinii francuskich biskupów wskazują na dłuższą listę aspektów negatywnych, które to hierarchowie mają wiązać właśnie z tradycyjną liturgią. Wśród nich znalazły się m. in.: „kontestacja II Soboru Watykańskiego”,
„izolacja”,
„subiektywizm i indywidualizm”, „brak uczestnictwa w życiu diecezjalnym”,
„pozbawianie się liturgicznego bogactwa reformy”,
trudności ze „wzajemnym ubogaceniem”,
sprzyjanie „turystyce liturgicznej”[tzn. nie uczestniczenie w życiu własnej parafii, a zamiast tego wyjazdy do innych miejscowości na msze w rycie trydenckim],
„słaby wymiar misyjny”, aż po zarzut, że formacja w takich wspólnotach posiada charakter "rytualny, a nie teologiczny”. Wśród tych aspektów negatywnych znalazł się także zarzut pod adresem duchownych należących do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra, a dotyczy on … braku koncelebracji.
Jednym z pojawiających się zarzutów jest to, że celebracje zgodnie z księgami z roku 1962 tworzą „równoległy Kościół”, podczas gdy… celem motu proprio „Summorum Pontificum” było przecież umożliwienie „pokojowej koegzystencji” różnych „form” liturgicznych.
Cytuj:
Chciałabym wiedzieć, gdzie te grupy mają się teraz podziać, Mnie się wydaje, że nie ma dla nich miejsca.
Tam, gdzie reszta katolików. Na Mszy Świętej w kościele parafialnym.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lip 17, 2021 10:03 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N maja 30, 2021 11:53 pm
Posty: 90
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Barney napisał(a):
Cytuj:
Chciałabym wiedzieć, gdzie te grupy mają się teraz podziać, Mnie się wydaje, że nie ma dla nich miejsca.
Tam, gdzie reszta katolików. Na Mszy Świętej w kościele parafialnym.

Tak było do tej pory. MW w kościołach parafialnych. Obok NOM. W grafiku - w każdą niedzielę lub rzadziej. A teraz?

_________________
Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Mt 12,36


So lip 17, 2021 10:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Na NOM, oczywiście. Czego tu nie rozumiesz?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lip 17, 2021 10:19 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 103  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL