Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:15 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 103  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
joannaa napisał(a):
Tak, tylko to zmiana rytu spowodowala w znacznym.stopniu upadek powszechny tej.duchowosci i swiadomosci kaplanow :-).

Ryt formuje kapłana - z tym trudno się nie zgodzić. Cenne są wspomnienia księży emerytów o ich pierwszych Mszach twarzą do ludu. Znam kapłana, któremu ta zmiana nie przestała wadzić, ale jest już za stary na zmiany :(

Nawiasem mówiąc, ważkie elementy rytu Mszy zaczęto eksperymentalnie zmieniać tu i ówdzie na pół wieku przed ogłoszeniem Novus Ordo Missae. Np. wykorzystując dwuznaczny zapis jednej z rubryk mszału odprawiano twarzą do ludu (Episkopat Polski "przyklepał" to bodajże w 1960 r.) Ksiądz Tadeusz Fedorowicz z Lasek, kapłan pobożny, o głębokiej świadomości liturgicznej, w latach 50-tych wprowadzał za zgodą Prymasa głośne odmawianie niektórych modlitw kapłana przez wiernych na wzór niemieckiego Gemeinschaftsgebet. Np. przy obu Memento w Kanonie przedstawiciel wiernych odczytywał coś w rodzaju modlitwy powszechnej.


Pn lut 22, 2016 8:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Mały Książę napisał(a):
Autobus czy tramwaj to nie jest dobre miejsce na modlitwę... A Tygodnik Powszechny błądzi bardziej niż ks. Natanek. Pozdrawiam
Nie wiem czy bardziej, oba podmioty mają w błądzeniu spor osiągnięcia :)

joannaa napisał(a):
Tak, tylko to zmiana rytu spowodowala w znacznym.stopniu upadek powszechny tej.duchowosci i swiadomosci kaplanow :-).
Ps. Tak, mam swiadomosc, ze Barney sie z tym stwierdzeniem nie zgodzi:-).
Na początek chciałbym usłyszeć, jak argumentujesz swoją tezę. Na razie to tylko twierdzenie bez argumentacji.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lut 22, 2016 10:07 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 5:06 pm
Posty: 4686
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Z największą radością donoszę...

X. Andrzej Komorowski przełożonym generalnym FSSP!

Nieskromnie nieco rzec jeno muszem, żem onegdaj 2-3 razy gorliwie i pobożnie posługiwał w asyście liturgicznej razem z ks klerykiem Komorowskim. :-D

Dopiszę do życiorysu. :)


Wt lip 10, 2018 7:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Uff... Przeczytałem wszystkie posty od pierwszego do ostatniego. Jednak, żeby się do nich kolejno odnosić musiałbym poświęcić chyba z kilka godzin :wink:

Może napiszę coś bardziej od siebie, swoich odczuciach, zamiast przytaczać historię soborów i w ogóle Kościoła...

Dzisiaj po raz trzeci uczestniczyłem we Mszy Świętej sprawowanej w klasycznym rycie. Po raz pierwszy "na tygodniu" (wcześniejsze dwa razy to były Niedziele). Jakaś różnica? No na pewno długość... nie 100 minut, a 45 ;) Brak śpiewu :( No i było bardzo, ale to bardzo... kameralnie. W kościele przed Mszą kręciła się siostra zakrystianka, na Mszy było 10 osób - wiernych, kapłan i dwóch ministrantów. Co prawda i na NOM zdarzało mi się uczestniczyć na Mszach, gdzie było 5 osób łącznie z kapłanem. Nie o ilość przecież chodzi. Jednak było po prostu inaczej (ale nie, że gorzej). Msza była recytowana, to się fachowo chyba zwie "cicha", bo bez organów, żadnego śpiewu itd.

Moim zdaniem nie ma sensu porównywać NOM do Mszy Trydenckiej. One się znacząco różnią, ale analizować poszczególne elementy teraz to trochę strata czasu. Na "starej" Mszy nie wszystko się zrozumie, bo i kapłan dużo modli się w całkowitej ciszy, nic się nie wie... Łacinę znam tyle o ile (coś tam w LO, trochę na studiach i nowicjat).
Jak słyszę Dominus vobiscum, to od razu mam przed oczami pewnego zakonnika - on zawsze w nowicjacie tak kończył błogosławieństwem nasze modlitwy liturgiczne w kaplicy (brewiarzowe). Po prostu Pan z Wam - ale wtedy jak się to usłyszało pierwszy raz, to nikt z nas nie wiedział co odpowiedzieć. ;)

Napiszę tak: jak ktoś nie chodzi latami na NOM, to i na tej "nowej Mszy" się "machnie" - przykład miałem z Poniedziałku po Wielkanocy (wstawanie na dziękczynieniu kiedy wszyscy jeszcze klęczą w ławkach lub siedzą) - na pieśń "Wielbię Ciebie..." Tutaj nie ma reguły.

Ja na Mszy WszechCzasów siadam zawsze w ostatniej ławce - żeby widzieć kiedy wierni siadają, kiedy wstają czy klęczą ;) Normalnie, że nie będę w pierwszych ławkach się lokował skoro dla mnie to jest nowe, nieznane...

No i jest ułatwienie w postaci mszalika - pogrubione zdania kiedy się należy uczynić znak krzyża, klęknąć wstać, itd. Są też teksty modlitw kapłana - można śledzić. No i jest tłumaczenie - tekst po lewej po łacinie - i po drugiej stronie przetłumaczone na polski, więc z tym "nierozumieniem nic a nic" to dziś przesada.

Oczywiście, to są nieco inne dwa światy - mam na myśli NOM, ale z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie a starą Mszą. Przyznam szczerze, że ja się o wiele bardziej czułem nieswojo na tych pierwszych... w Jarosławiu. Jednak będąc uczciwym napiszę, że chodzi o to wszystko co miało tam miejsce już po samej Mszy. Tzn. te spoczynki, piski, omdlenia, jakieś kaszlenie, śmiechy itd. Ręce w górę, łapanie się, ściskanie, gitary, bębny itd. - choć na samej Mszy tych instrumentów też nigdy nie brakuje.

No i znak pokoju. Ten element bywa niekiedy jakimś nadużyciem w moim mniemaniu - Warszawa, kaplica, "przekażcie sobie znak pokoju" - dziewczyna "ministrantka" służąca do Mszy wychodzi i każdemu w tej małej kaplicy podaje dłoń, tak przeszła obie nawy i uścisnęła rękę 30 osobom... Albo ten słynny "żuraw", odkręcanie się do tyłu, na dwa boki i "pokój z tobą", czasem podawanie ręki...

Myślę (nie jestem liturgistą, choć liturgikę jako przedmiot uwielbiałem), że we Mszy Trydenckiej piękna jest ta jedność liturgii. Nic zbędnego się nie pojawia, nie ma jakichś elementów zaskoczenia, nie ma kręcenia się po prezbiterium, jakieś śpiewanie psalmu przez trzy dziewczyny na raz z ambony... No tego w starym rycie się nie uświadczy. Chorał gregoriański na wielki plus, skupienie, atmosfera modlitwy.

Oczywiście i na NOM też to może być, choć nie w aż tak dużym stopniu - jakkolwiek to brzmi ; ) Przez siedem lat byłem ministrantem, później np. na studiach czy w nowicjacie pełniłem tygodniowe funkcje zakrystiana, więc coś tam "liznąłem". Pamiętam do dziś spory z panem kościelnym i drugim nowicjuszem czy ma być welon na kielichu czy nie. Jeden z ojców nie pozwalał rozkładać go ani ministrantom ani nowicjuszom ani nawet klerkowi akolicie z IV roku.

Mówił bowiem, że kielich symbolizuje odpowiednio pewne elementy Męki Pańskiej - welon - to szaty Jezusa, palka - korona cierniowa, korporał - całun itd. Pięknie mówił o liturgii, wykładał też historię zakonu i wspaniale przekazywał wiele wiadomości odnoście Soboru Trydenckiego - a jakże :D

Moderniści czy tradycjonaliści - mnie to nie "rusza". Bowiem każdy powinien sam zdecydować na jakiej Mszy lepiej "się czuje", choć to brzmi słabo. Mamy wybór. Ja póki co jutro idę do parafialnego kościoła na NOM, ale nie wykluczam, że będę i jeździł do tamtego kościoła... tak nawiasem mówiąc, to ów kościół znajduje się tuż przy szpitalu, do którego kładę się na zabieg (albo operację) już za 3 dni :-D Duszpasterz Tradycyjnej Liturgii w tym kościele jest tym samym kapelanem szpitala. Może będzie więc nawet okazja do rozmowy.

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


Cz maja 02, 2019 10:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
W Kościele są różne ryty, ale Chrystus jest ten sam. Można napisać,że forma nadzwyczajna rytu rzymskiego lepiej wyraża wiarę katolicką :) Mniszek, dziękuję.

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


N maja 05, 2019 10:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Mały Książę napisał(a):
W Kościele są różne ryty, ale Chrystus jest ten sam.

Tak. Oczywiście.
Mały Książę napisał(a):
Można napisać,że forma nadzwyczajna rytu rzymskiego lepiej wyraża wiarę katolicką :)

Nie.
Można najwyżej napisać, że forma nadzwyczajna rytu rzymskiego nieco inaczej wyraża wiarę katolicką :)
Różnica formy.
Jestem przeciwna deprecjonowaniu liturgii posoborowej (w której już wychowały się miliony osób).


N maja 05, 2019 10:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wymusza jakby wieksze skupienie. Na NOM bardzo łatwo mi odlecieć myslami i bardzo trudno o skupienie


Pn maja 06, 2019 9:51 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
sachol napisał(a):
Msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wymusza jakby wieksze skupienie. Na NOM bardzo łatwo mi odlecieć myslami i bardzo trudno o skupienie

Subiektywna opinia. Równie dobrze ja mogę stwierdzić, że łatwiej odpłynąć na Mszy Trydenckiej, z której się niczego nie rozumie, bo jest sprawowana w obcym języku, niż na NOM.


Pn maja 06, 2019 10:01 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Yarpen Zirgin napisał(a):
sachol napisał(a):
Msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wymusza jakby wieksze skupienie. Na NOM bardzo łatwo mi odlecieć myslami i bardzo trudno o skupienie

Subiektywna opinia. Równie dobrze ja mogę stwierdzić, że łatwiej odpłynąć na Mszy Trydenckiej, z której się niczego nie rozumie, bo jest sprawowana w obcym języku, niż na NOM.

Tak opinia. Jak byś nie zauważył to pisałam w swoim imieniu. Wieć nie wiem do czego sie odnosisz i po co ten komentarz.
Wiec zamiast krytykować dla samego krytykoeania wyraz swoje odczucia o ile byłeś na VOM


Pn maja 06, 2019 10:06 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
To wszystko - póki jest na zasadzie:

[NOM, Msza Trydencka] "DLA MNIE" [wymusza skupienie, podoba się, odpowiada mojej wrażliwości itd]

jest OK. Każdy może miec swoją wrażliwość.
Natomiast co do godności, ważności nie ma różnicy.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn maja 06, 2019 10:10 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Barney napisał(a):
To wszystko - póki jest na zasadzie:

[NOM, Msza Trydencka] "DLA MNIE" [wymusza skupienie, podoba się, odpowiada mojej wrażliwości itd]

jest OK. Każdy może miec swoją wrażliwość.
Natomiast co do godności, ważności nie ma różnicy.

Osoby regularnie uczestniczące w VOM uwazaja zdecydowanie ten ryt za lepszy od NOM skad takie opinie?


Pn maja 06, 2019 11:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Hm.. Bo np. daje im poczucie wyższości nad "zwykłymi" katolikami, którzy chodzą na NOM?


Pn maja 06, 2019 11:48 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Hm.. Bo np. daje im poczucie wyższości nad "zwykłymi" katolikami, którzy chodzą na NOM?

Dość ostra opiniia. Wykazuje duze uprzedzenie do osob uczestniczacych w VOM jakoby kierowali sie tak niskimi pobudkami jakie im przylepiłeś.


Pn maja 06, 2019 12:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
sachol napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Hm.. Bo np. daje im poczucie wyższości nad "zwykłymi" katolikami, którzy chodzą na NOM?

Dość ostra opiniia.

Wskazałem to jako przykład, a nie wyłączną przyczynę.


Pn maja 06, 2019 12:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
http://mityomszytrydenckiej.blogspot.com/?m=1


Pn maja 06, 2019 12:26 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 103  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 82 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL