Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:39 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Taniec grzechem? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn sie 11, 2014 6:47 pm
Posty: 39
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Taniec grzechem?
Kotlinka napisał(a):
Skoro powinnyśmy unikać, wszystkiego, co ma choć pozór zła, to wypadałoby absolutnie nie tańczyć.

Niekoniecznie, to że np. istnieją obrazoburcze piosenki nie znaczy jeszcze, że w ogóle nie należy pisać piosenek lub ich słuchać.

Cytuj:
Ja jednak myślę, że mamy rozum i możemy-a przynajmniej powinnyśmy, rozeznawać, co jest dobre, a co złe. Jeżeli tańcząc, czujemy, że pcha nas to złą ścieżką (bo np. zaczynamy pożądać męża, nie swojego;-)), to trzeba przerwać takie potańcówki.

O ile łatwo jest rozeznać to jak my się czujemy podczas tańca to już trudniej to powiedzieć o partnerze lub o osobach, które nasz taniec obserwują. Także taka teza jest dobra w odniesieniu do nas samych.

Cytuj:
Inaczej w każdej dziedzinie życia można dopatrywać się zła.

Oczywiście wszystko można sprowadzić do absurdu ale też trzeba pamiętać, że zło lubi się maskować pod pozorem dobra.


Śr paź 15, 2014 5:59 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 17, 2014 7:01 pm
Posty: 83
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Taniec grzechem?
To co, Amando, proponujesz? Gdy idę ulicą, tez nie wiem, czy ktoś akurat nie patrzy pożądliwie w moją stronę. Burki nie założę;-)

Nie mogę brać odpowiedzialności za wszystkich. Jestem odpowiedzialna za siebie, za swoje sumienie.Oczywiście, jest jeszcze możliwość siania zgorszenia, ale tu też nie każdemu się dogodzi, różna jest wrażliwość ludzka. Taniec -jak piosenka-może być piękny, może być brzydki, może być wulgarny, może być erotyczny, subtelnie zmysłowy. Może być radosny, dziki, nieokiełznany. I jego odbiór-indywidualny. Jednego zgorszy dopiero taniec na rurze nagiej tancerki, inny będzie dopatrywał się zepsucia w walcu. Jeśli będziemy podchodzić zbyt skrupulatnie do każdej rozrywki, to okaże się, że należy w ogóle nie sprawiać sobie przyjemności. A w końcu Jezus zmienił wodę w wino (chociaż podejrzewam, że kilka osób na weselu z tego powodu mogło mieć problemy z zachowaniem potem pionu ;-). Z tańcem jest podobnie-róbmy z niego odpowiedni użytek. Bawmy się i radujmy, kiedy trzeba. Nie zapominając, że niesie i zagrożenia (duchowe, ale i cielesne, ach, te zwichnięte kostki).

Myślę, że przytoczone przez Ciebie teksty są warte przeczytania i przemyślenia. Dobry przyczynek do dyskusji;-)

_________________
"Gdy uczyć będziemy ludzi, jak powinni myśleć,a nie co powinni myśleć,to unikniemy wielu nieporozumień"Guiness


N paź 19, 2014 6:41 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt paź 17, 2014 12:16 pm
Posty: 71
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Taniec grzechem?
Hiperon43 napisał(a):
Miriam prorokini, siostra Aarona, wzięła bębenek do ręki, a wszystkie kobiety szły za nią w pląsach i uderzały w bębenki. A Miriam przyśpiewywała im:
«Śpiewajmy pieśń chwały na cześć Pana,
bo swą potęgę okazał,
gdy konie i jeźdźców ich
pogrążył w morzu».


Dobry przykład z Pisma św. na wyrażenie w tańcu radości.A tu jeszcze radość ku Bogu.


Pn paź 20, 2014 12:59 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn sie 11, 2014 6:47 pm
Posty: 39
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Taniec grzechem?
Kotlinka napisał(a):
To co, Amando, proponujesz? Gdy idę ulicą, tez nie wiem, czy ktoś akurat nie patrzy pożądliwie w moją stronę. Burki nie założę;-)

Nie mogę brać odpowiedzialności za wszystkich. Jestem odpowiedzialna za siebie, za swoje sumienie.Oczywiście, jest jeszcze możliwość siania zgorszenia, ale tu też nie każdemu się dogodzi, różna jest wrażliwość ludzka. Taniec -jak piosenka-może być piękny, może być brzydki, może być wulgarny, może być erotyczny, subtelnie zmysłowy. Może być radosny, dziki, nieokiełznany. I jego odbiór-indywidualny. Jednego zgorszy dopiero taniec na rurze nagiej tancerki, inny będzie dopatrywał się zepsucia w walcu. Jeśli będziemy podchodzić zbyt skrupulatnie do każdej rozrywki, to okaże się, że należy w ogóle nie sprawiać sobie przyjemności. A w końcu Jezus zmienił wodę w wino (chociaż podejrzewam, że kilka osób na weselu z tego powodu mogło mieć problemy z zachowaniem potem pionu ;-). Z tańcem jest podobnie-róbmy z niego odpowiedni użytek. Bawmy się i radujmy, kiedy trzeba. Nie zapominając, że niesie i zagrożenia (duchowe, ale i cielesne, ach, te zwichnięte kostki).

Myślę, że przytoczone przez Ciebie teksty są warte przeczytania i przemyślenia. Dobry przyczynek do dyskusji;-)


Kotlinko! Zgodzę się z Tobą w pewnym stopniu co do tego, że trudno kontrolować odczucia kogoś innego, z drugiej strony chyba przyznasz że łatwo można kogoś do jakiegoś zachowania sprowokować. Np. jeśli zostawię w restauracji na stole portfel i wyjdę na chwilę na świeże powietrze, to gdy wrócę i portfela nie będzie to nie będzie w tym mojej winy. Niemniej jednak sprowokowałam kogoś do kradzieży.

Jak wyznaczyć granicę zachowania "przyzwoitości" w tańcu? Zaznaczę jednak że ja tak nie mam pojęcia co zaproponować jako rozwiązanie i dlatego bardzo liczę na jakąś polemikę w tym zagadnieniu.


Pn paź 20, 2014 4:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Taniec grzechem?
czy taniec erotyczny w małżeństwie jest czymś złym?


Śr gru 28, 2016 7:25 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt maja 28, 2019 5:20 pm
Posty: 124
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Taniec grzechem?
[ciach.. zakaz pisania w dziale katolickim (PW)]


Cz cze 04, 2020 9:45 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL