Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 6:09 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Ciekawi święci 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Ciekawi święci
http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Jerzy_Frassati
http://www.czasserca.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=273:antonietta-meo-nennolina-1930-1937&catid=49:sylwetki&Itemid=95

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N wrz 28, 2014 11:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ciekawi święci
Nie święy ale błogosławiony Michał Augustyn Pro, który kojarzy mi się z naszym bł. ks. Jerzym Popiełuszko.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Augustyn_Pro


N wrz 28, 2014 2:26 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt wrz 23, 2014 8:27 pm
Posty: 4
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ciekawi święci
Dla mnie najciekawszym Świętym jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Jego przesłanie, postawa i zawierzenie Niepokalanej czynią Zeń dla mnie największego Świętego w Polsce.


Pn wrz 29, 2014 6:12 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt maja 27, 2014 9:49 pm
Posty: 231
Lokalizacja: Górny Śląsk
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ciekawi święci
Ja jako swoją patronkę obrałem ŚW. Siostrę Faustynę Kowalską.
http://www.faustyna.pl/index.php?option ... iew&id=283

_________________
Dz.1317 "Jeżeli dusza nie czyni miłosierdzia... nie dostąpi miłosierdzia Mojego w dzień sądu."
http://www.lichen.pl/pl/434/wspolnota_modlitewna


Śr paź 01, 2014 1:57 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 03, 2013 5:17 pm
Posty: 23
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Skąd wiemy..
Skąd wiemy, że dany święty uznany przez Kościół Katolicki, jest rzeczywiście świętym. Czy mamy absolutną pewność, że jest w niebie?

Skąd wiemy, że od razu po śmierci jest sąd cząstkowy??
Są na to jakieś dowody w Biblii?


Cz gru 04, 2014 6:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skąd wiemy..
Jarzyna napisał(a):
Skąd wiemy, że dany święty uznany przez Kościół Katolicki, jest rzeczywiście świętym. Czy mamy absolutną pewność, że jest w niebie?

Tak

Cytuj:
Skąd wiemy, że od razu po śmierci jest sąd cząstkowy??
Są na to jakieś dowody w Biblii?

I. Sąd szczegółowy

1021 Śmierć kończy życie człowieka jako czas otwarty na przyjęcie lub odrzucenie łaski Bożej ukazanej w Chrystusie 563 . Nowy Testament mówi o sądzie przede wszystkim w perspektywie ostatecznego spotkania z Chrystusem w Jego drugim przyjściu, ale także wielokrotnie potwierdza, że zaraz po śmierci każdego nastąpi zapłata stosownie do jego czynów i wiary. Przypowieść o ubogim Łazarzu 564 i słowa Chrystusa wypowiedziane na krzyżu do dobrego łotra 565 , a także inne teksty Nowego Testamentu 566 mówią o ostatecznym przeznaczeniu duszy 567 , które może być odmienne dla różnych ludzi.

563 Por. 2 Tm 1, 9-10.

564 Por. Łk 16, 22.

565 Por. Łk 23, 43.

566 Por. 2 Kor 5, 8; Flp 1, 23; Hbr 9, 27; 12, 23.

567 Por. Mt 16, 26.


Cz gru 04, 2014 7:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skąd wiemy..
Jarzyna napisał(a):
Skąd wiemy, że dany święty uznany przez Kościół Katolicki, jest rzeczywiście świętym.
Wiemy to na podstawie wyniku przeprowadzonych procesów kościelnych: beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, potwierdzonych(udokumentowanych) przez komisje lekarską cudów dokonanych mocą Bożą za wstawiennictwem świętego, no i nieomylnego(ex catedra) ogłoszenia przez papieża o świętości danej osoby...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz gru 04, 2014 7:45 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt gru 30, 2014 12:34 am
Posty: 65
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Jak się nazywa Patron osób chorych na kręgosłup ?
Moja ciocia choruje


N sty 11, 2015 10:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak się nazywa Patron osób chorych na kręgosłup ?
serek2731 napisał(a):
Moja ciocia choruje

podobno św. Rydygier

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


N sty 11, 2015 10:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ciekawi święci
Zainspirował mnie życiorys (który zaledwie liznęłam) św. Teresy od Jezusa. Jak wiemy (za Wikipedią) : postanowiła poświęcić się założeniu zreformowanej gałęzi zakonu karmelitańskiego, usuwając rozprężenie napotkane w klasztorach.

Reforma polegała na wierności surowej regule, nie dlatego, że ktoś miał taki kaprys dla kaprysu, lecz dlatego, że Teresa doskonale rozumiała wpływ rozprężenia na życie duchowe, a nade wszystko rozumiała to z własnego doświadczenia, Pan nie poskąpił jej wnikliwości.

I tu ciekawostka (za Wikipedią) :

W roku 1576, starsza, nie podlegająca reformie część zakonu karmelitów rozpoczęła prześladowania zwolenników reformy. Stosownie do treści uchwał przyjętych na zgromadzeniu Kapituły Generalnej w Piacenza, przełożeni karmelitów zakazali dalszego zakładania klasztorów według zreformowanych reguł. Generał zakonu rozkazał Teresie z Ávili przejść na dobrowolną emeryturę do jednego z jej klasztorów. Teresa zgodziła się na to i wybrała klasztor pod wezwaniem świętego Józefa w Toledo. Oznaczało to koniec wprowadzanych przez nią reform. Jej współpracownicy i podwładni zostali poddani znacznie cięższym prześladowaniom. Święty Jan od Krzyża został uwięziony przez swych przełożonych pod brutalnym reżimem w Toledo, był tam głodzony i torturowany.

Koniec końców wszystko skończyło się dobrze.

Czy ktoś ma linki do materiałów mówiących o tamtych wydarzeniach? A konkretnie o tamtych prześladowaniach?

Dość to na czasie, ponieważ również i dziś zwolennicy rozprężenia nie ustają w wysiłkach. A tamto rozprężenie w porównaniu z aktualnym, wydaje się być pikusiem.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Śr sty 21, 2015 2:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ciekawi święci
Jan Paweł II "Trzeba, by bogate dziedzictwa pozostawione przez Teresę od Jezusa zostało dogłębnie przemyślane i by skutecznie wpłynęło na odnowienie życia wewnętrznego narodu, a przez to na odrodzenie całego życia kościelnego w jego różnorakich przejawach. Gigantyczna postać Wielkiej Teresy, nie tylko w skali lokalnej czy narodowej, ale w skali powszechnej, powinna być silną zachętą w tym kierunku"

Dobrze by było, co? Trzeba by tylko przypilnować, co by objadanie się kuropatwą (tudzież kremówkami) nie stało się głównym filarem odrodzonego życia duchowego, bo tego na pewno żadna z powyższych wspomnianych osób nie chciałaby.

A ponieważ dziś już nie ma prostaczków, lecz wszyscy są oświeceni, inteligentni i mają wiele do powiedzenia, chyba nie ma przeszkód, by rzeczy zostały właściwie zrozumiane.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Śr sty 21, 2015 5:29 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt maja 27, 2014 9:49 pm
Posty: 231
Lokalizacja: Górny Śląsk
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ciekawi święci
W ostatnim Gościu Niedzielnym była płyta z 4 pierwszymi odcinkami o Św. Teresie z Avila. Za dwa tyg. bedą następne 4.
http://gosc.pl/doc/2318841.Bohaterowie-Europy

_________________
Dz.1317 "Jeżeli dusza nie czyni miłosierdzia... nie dostąpi miłosierdzia Mojego w dzień sądu."
http://www.lichen.pl/pl/434/wspolnota_modlitewna


Śr sty 21, 2015 8:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ciekawi święci
Oglądałam. Podobał mi się fragment, kiedy Teresa kazała jednej z sióstr iść do łóżka, sugerując, że ta nie czuje się dobrze.
Siostra posłusznie poszła, a usługująca jej inna siostra, po wpakowaniu do łóżka, pyta:
-Źle się siostra czuje?
-Tak, źle.
-A co siostrę boli?
-Nie wiem, ale jestem posłuszna.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Śr sty 21, 2015 10:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt mar 01, 2011 11:14 pm
Posty: 1051
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ciekawi święci
Czyli jednak posłuszeństwo. Też mi się to wydaje bardzo ważne. Św. Jan od Krzyża podobno mówił że posłuszeństwo to pokora umysłu. Ojciec Agostino do Ojca Pio pisał że pokona szatana tylko przez posłuszeństwo przełożonym. Ojciec Pio był posłuszny gdy zakazano mu odprawiać mszę i spowiadać. Czyli posłuszeństwo papieżowi biskupom i księżom nawet gdy nam się nie podoba co mówią - to ta pokora umysłu mająca zbawcze działanie.


Śr sty 21, 2015 10:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 7:25 pm
Posty: 4337
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ciekawi święci
Czyli posłuszeństwo papieżowi biskupom i księżom nawet gdy nam się nie podoba co mówią - to ta pokora umysłu mająca zbawcze działanie.

To teraz nieco bardziej przybliż mi to zbawcze działanie (płynące z posłuszeństwa oraz pokory) , w przypadku choćby tylko grzechu cudzołóstwa lub czynnego homoseksualizmu, otrzymującego błogosławieństwo z rąk biskupa nieposłusznego Magisterium Kościoła katolickiego i głoszącego herezje. Herezja objęta jest karą ekskomuniki.

Jeśli Ci się to uda, będziemy w domu, ok?

Przeczytaj sobie o herezji ariańskiej, która niegdyś rozlała się w Kościele, i której uległ również Papież. Atanazy, biskup Aleksandrii, który walczył z tą herezją, jest świętym Kościoła.

Przypadek Ojca Pio to całkiem inna sprawa i nie należy podciągać jego posłuszeństwa pod przypadek posłuszeństwa względem grzechu i herezji, oderwanych od nauczania Kościoła i nie mających żadnych poważnych teologicznych podstaw.

_________________
Czemu wymieniasz moje przykazania
i na ustach masz moje przymierze
Ty co nienawidzisz karności
a słowa moje odrzuciłeś


Śr sty 21, 2015 11:49 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL