Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 01, 2024 3:02 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Drugie przykazanie 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz lut 13, 2014 7:21 pm
Posty: 5
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Drugie przykazanie
Wiele osób (nawet wierzących) często nieświadomie łamie drugie przykazanie Boże. Słyszę to wszędzie: w szkole, na ulicy, w domu. Próbowałem jednej osobie zwrócić uwagę na to, ale nie obchodziło jej to. Czy w ogóle mogę coś jeszcze zrobić?


Wt lut 18, 2014 6:43 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
Bartolomeo napisał(a):
Wiele osób (nawet wierzących) często nieświadomie łamie drugie przykazanie Boże. Słyszę to wszędzie: w szkole, na ulicy, w domu. Próbowałem jednej osobie zwrócić uwagę na to, ale nie obchodziło jej to. Czy w ogóle mogę coś jeszcze zrobić?


Po prostu upominać. Ale taktownie

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt lut 18, 2014 11:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N maja 22, 2005 11:05 am
Posty: 1582
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
PeterW napisał(a):
Po prostu upominać. Ale taktownie

Jeśli ktoś jest niewierzący to nie łamie żadnego przykazania, więc w czym problem?


Śr lut 19, 2014 10:09 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
radozz napisał(a):
PeterW napisał(a):
Po prostu upominać. Ale taktownie

Jeśli ktoś jest niewierzący to nie łamie żadnego przykazania, więc w czym problem?


Jeśli ktoś bluzga, a Ty tego nie akceptujesz (przeszkadza Ci to), to nie zwrócisz mu uwagi, mimo że on niewierzący?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr lut 19, 2014 11:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N maja 22, 2005 11:05 am
Posty: 1582
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
PeterW napisał(a):
Jeśli ktoś bluzga, a Ty tego nie akceptujesz (przeszkadza Ci to), to nie zwrócisz mu uwagi, mimo że on niewierzący?

To zdecyduj się czy mówimy o chamskim zachowaniu czy łamaniu drugiego przykazania. Bo dla niewierzącego te dwa powyższe nie są tożsame.


Śr lut 19, 2014 1:09 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 17, 2010 1:26 pm
Posty: 292
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
Bartolomeo napisał(a):
Wiele osób (nawet wierzących) często nieświadomie łamie drugie przykazanie Boże. Słyszę to wszędzie: w szkole, na ulicy, w domu. Próbowałem jednej osobie zwrócić uwagę na to, ale nie obchodziło jej to. Czy w ogóle mogę coś jeszcze zrobić?


Jesli powiedziales ze obraza Boga a nie reaguje to prośby o szacunek beda odnosic skutek odwrotny.

Poprostu pokaż dobry przykład swoim życiem ze Bóg jest Wielki.Wykonuj swoja prace najlepiej jak umiesz . Przynoś ludziom pokój radść. W ten sposób dajesz niewierzacym swiadectwo o swoim Bogu.

Wkońcu cie pewnie zapyta dlaczego wierzysz w Boga. To bedziesz mial okazje sie wykazac.


Teraz ten ktos kto obraza boga nie wierzy w Twojego Boga tylko w jakis swój wyimaginowany obraz falszywego Bóstwa, które tylko istnieje w jego malej glowie .wiec to jego problem ze dal sie oszukac ;)

Cytuj:
„Albowiem gniew Boży z nieba objawia się przeciwko wszelkiej bezbożności i nieprawości ludzi, którzy przez nieprawość tłumią prawdę. Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne […], tak iż nic nie mają na swoją obronę […] znikczemnieli w myślach swoich, a ich nierozumne serce pogrążyło się w ciemności. Mienili się mądrymi, a stali się głupi […] Dlatego też wydał ich Bóg na łup pożądliwości ich serc ku nieczystości, aby bezcześcili ciała swoje między sobą. Ponieważ zamienili Boga prawdziwego na fałszywego…” (Rzymian 1.18-25).


Biblia jasno mowi co takiego czeka ....

_________________
O błogosławiony Różańcu Maryi, słodki łańcuszku....Obrazek


Śr lut 19, 2014 1:38 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
radozz napisał(a):
PeterW napisał(a):
Jeśli ktoś bluzga, a Ty tego nie akceptujesz (przeszkadza Ci to), to nie zwrócisz mu uwagi, mimo że on niewierzący?

To zdecyduj się czy mówimy o chamskim zachowaniu czy łamaniu drugiego przykazania. Bo dla niewierzącego te dwa powyższe nie są tożsame.


Niewierzącemu zaiste rybka czy to pierwsze, drugie czy dziesiąte przykazanie. Skoro proszę to może się dostosować, nie? Czy wkraczamy w sferę chamstwa (jednak)?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr lut 19, 2014 5:19 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt lut 23, 2010 5:35 pm
Posty: 101
Lokalizacja: Stolyca
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
Bartolomeo napisał(a):
Wiele osób (nawet wierzących) często nieświadomie łamie drugie przykazanie Boże. Słyszę to wszędzie: w szkole, na ulicy, w domu. Próbowałem jednej osobie zwrócić uwagę na to, ale nie obchodziło jej to. Czy w ogóle mogę coś jeszcze zrobić?


Moim zdaniem, bardzo istotne jest tutaj wyczucie intentcji. Łamiąc drugie przykazanie (nawet jeśli to osoby wierzące może razić) zazwyczaj nikt nikogo nie chce obrazić. Gdybyś mi zwrócił uwagę, na pewno byłbym zaskoczony i zapewne usłyszałbyś ripostę :)
Nawet nie wiesz jak wiele rzeczy u różnych ludzi mi przeszkadza, a mimo to potrafię jakoś z tym żyć i nie zaczepiam nikogo celem pouczenia go. Rozumiem Twoje podejście, jednak takie zachowanie uznałbym za brak szacunku do drugiej osoby i nonszalancję.
Powściągliwość to naprawdę dobra rzecz.

_________________
Tylko martwe ryby nie płyną pod prąd.


Śr lut 19, 2014 7:10 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 17, 2010 1:26 pm
Posty: 292
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
Bartolomeo

dla poprawienia nastroju :)
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Por ... eist%C4%85

i troche inspiracji do żartów przy dokuczajacym koledze :P

_________________
O błogosławiony Różańcu Maryi, słodki łańcuszku....Obrazek


Śr lut 19, 2014 8:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N maja 22, 2005 11:05 am
Posty: 1582
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
PeterW napisał(a):
Skoro proszę to może się dostosować, nie??

Jeśli wymawia słowa powszechnie uważane za obraźliwe bądź niekulturalne to owszem.


Śr lut 19, 2014 8:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
Mi tez czasami zdarza sie lamac te przykazanie mowic np o Boze itd.Moim zdaniem kiedy nie chcemh obrazic pana Boga tez grzech jest jednnym z lekkich powszednich grzechow.Gorzej jak ktos tymi slowami nazywa cos innego albo wykorzystuje do zlych celow.My jako ludzie tez wymagamy szacunku nikt nie chcialby aby jego imie bylo np napisane na murze, albo w toalecie albo zeby ktos nas nim obrazal, wiec takze szacunek nalezy sie slowu Bog.

Co do nonszalancji mysle, ze raczej nie co najwyzej moze byc to passe czyli malym nie taktem.Jesli chodzi o nonszalancje jest to lekcewazenie otoczenia wiec raczej osoba ktora przywoluje imie Boga w nieodpowiedni sposob to robi biorac pod uwage, ze wiekszosc ludzi w naszym kraju to katolicy.Co do postawy noszalacji ja mam z tym problem brakowalo mi tego slowa wydaje mi sie, ze taka postawe mam rowniez w kosciele, chcialabym sie zmienic ale nie potrafie.

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


Śr lut 19, 2014 8:47 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
radozz napisał(a):
PeterW napisał(a):
Skoro proszę to może się dostosować, nie??

Jeśli wymawia słowa powszechnie uważane za obraźliwe bądź niekulturalne to owszem.


Czyżby kolega hołdujący współcześnie promowanej tolerancji? ;-)

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr lut 19, 2014 9:49 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 17, 2010 1:26 pm
Posty: 292
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
A jak sie czujecie jak celebryci (raperzy muzycy ) albo politycy pod szyldem krzyza udaja wierzacych takie owce w wilczej skorze. Albo jak daja swoim postepowaniem zle swiadectwo o chrzescijanach..

Albo jak sobie robia zarty z religii i nas katolików ludzie którzy powinni dawac przyklad:
http://www.fakt.pl/Absurd-swieca-wlazy- ... 762,1.html

Albo zo zrobic jak jakis fanatyk se krzyz w kiblu powiesi, albo w barze piwnym....jak by to byla ozdobóbka. Albo te tekturowe krzyzyki przy drogach ....

Na moje to mówienie i powoływanie sie na Boga pod byle pretekstem i bez szacunku jest nagminne. Niestety wierzacy nie sa lepsi i czesto pod pozorem pobożnosci robia dzowne rzeczy. Moja jakas taka wrazliwosc na to jest juz tak "zgwalcona" ze przestalem na to zwracac uwage ludziom...chociaz czesto czuje sie niekomfortowo w takich sytuacjach.

_________________
O błogosławiony Różańcu Maryi, słodki łańcuszku....Obrazek


Śr lut 19, 2014 9:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
Jest napisane, ze imie Boga powinno byc wymawiane w modlitwach, piesniach wszelkie jego naduzywanie jest po prostu od wiekow zabronione moim zdaniem slusznie.Ja np nie spotkalam sie aby ktos naduzywal tego slowa chyba, ze np oskarzajac Boga o jakies nieszczescia przypisujac mu wszystkie katastrofy,

Drugie przykazanie dotyczy takze rzezb dopoki nie zostalo usuniete mam rozumiec, ze zadnych obrazow nie powinno sie miec w domu oprocz tych swietych bo jesli chodzi o rzezby drewniane juz sie wszystkich pozbylam w Bibli jest nawet wytlumaczone dlaczego ale zbytnio tego wyjasnienia nie rozumiem, chodz czytalam je wielokrotnie.

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


Śr lut 19, 2014 10:58 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Drugie przykazanie
mindmonkey napisał(a):
Drugie przykazanie dotyczy takze rzezb dopoki nie zostalo usuniete mam rozumiec, ze zadnych obrazow nie powinno sie miec w domu oprocz tych swietych bo jesli chodzi o rzezby drewniane juz sie wszystkich pozbylam w Bibli jest nawet wytlumaczone dlaczego ale zbytnio tego wyjasnienia nie rozumiem, chodz czytalam je wielokrotnie.


Mindmonkey, a chcesz dostać po nosie? Było już ;-)
Poza tym to okolice Pierwszego Przykazania

Katechizm Kościoła Katolickiego:

Cytuj:

IV. "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby..."

2129 Nakaz Boży zabraniał człowiekowi wykonywania jakichkolwiek wizerunków Boga. Księga Powtórzonego Prawa wyjaśnia: "Skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej..." (Pwt 4,15-16). Izraelowi objawił się absolutnie transcendentny Bóg. "On jest wszystkim!", lecz jednocześnie "jest On... większy niż wszystkie Jego dzieła" (Syr 43, 27-28). "Stworzył je bowiem Twórca piękności" (Mdr 13, 3).

2130 Jednak już w Starym Testamencie Bóg polecił lub pozwolił wykonywać znaki, które w sposób symboliczny miały prowadzić do zbawienia przez Słowo Wcielone, jak wąż miedziany 58 , arka Przymierza i cherubiny 59 .
2131 Opierając się na misterium Słowa Wcielonego, siódmy sobór powszechny w Nicei (787 r.) uzasadnił - w kontrowersji z obrazoburcami - kult obrazów przedstawiających Chrystusa, jak również Matkę Bożą, aniołów i świętych. Syn Boży, przyjmując ciało, zapoczątkował nową "ekonomię" obrazów.

2132 Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie "cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru" 60 i "kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia" 61 . Cześć oddawana świętym obrazom jest "pełną szacunku czcią", nie zaś uwielbieniem należnym jedynie samemu Bogu.

Obrazom nie oddaje się czci religijnej ze względu na nie same jako na rzeczy, ale dlatego, że prowadzą nas ku Bogu, który stał się człowiekiem. A zatem cześć obrazów jako obrazów nie zatrzymuje się na nich, ale zmierza ku temu, kogo przedstawiają 62 .

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr lut 19, 2014 11:23 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 71 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL