Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 01, 2024 5:21 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Problem pośredniego uczestnictwa w złu 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn paź 28, 2013 12:31 am
Posty: 7
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Problem pośredniego uczestnictwa w złu
Witam wszystkich.
Tworzę gry w pewnym programie. Jako że niestety zawsze szukam dziury w całym to spośród ponad 100 twórców/pracowników (wiadomo że nie prześledziłem wszystkich) firmy produkującej ten program znalazłem osobę o poglądach aprobujących (miał zaznaczone lubię to w pewnym serwisie) Dawkinsa i jego fundację (chyba wiadomo kto to jest i jakie ma poglądy na temat religii i np. aborcji), dodatkowo na jednym ze zdjęć osoba ta pokazywała ręką rogi (chyba ostatnio niestety modny znak...). Lubił on, a także jeden z założycieli tego programu także stronkę - więcej krwi w grach czy coś takiego, co oczywiście mi się nie podoba.

W samym programie nie znalazłem żadnych niepokojących treści. Osoba o której pisałem zajmuje się w tej firmie tworzeniem edukacyjnych materiałów i filmików na stronę tego programu (do nauczania tworzenia w nim).
Teraz się zastanawiam czy jeśli kupię ten program albo wydam grę bez kupowania (pojawia się wtedy logo tego programu) czy w ten sposób nie wesprę jakoś tych jego poglądów / zła.

W dzisiejszym świecie trudno nie otrzeć się o zło ale moje podejrzewam zbyt wrażliwe sumienie czasem doszukuje się tego zła wszędzie...

Druga sprawa to, że w tym programie oprócz normalnych gier (i dobrych podejrzewam też) niektórzy tworzą pewnie też gry złe... Ja sam oczywiście tworzę gry neutralne (typu. zręcznościowe bez krwi i zabijania, symulatory, gry na refleks itd). Lubię to robić, można na tym zarabiać sądzę jeszcze, że lepiej jeśli gier nie zawierających zła będzie więcej, trzeba pokazać, że przemoc, agresja nie są potrzebne do gier.

Dobrze to już koniec tego wywodu mam nadzieję, że mi pomożecie.
Bóg zapłać, pozdrawiam.


Wt lut 18, 2014 1:13 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt lut 23, 2010 5:35 pm
Posty: 101
Lokalizacja: Stolyca
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem pośredniego uczestnictwa w złu
Witaj,

pracodawca nie ma prawa oceniać wartości pracownika na podstawie jego poglądów politycznych, wyznaniowych, tego czy jest zwolennikiem teorii ewolucji, czy nie, tudzież jakiej muzyki słucha. Chyba, że istotą pracy jest głoszenie określonych poglądów, a dany pracownik pod tym względem po prostu nie pasuje. Napisałeś, że piszesz gry neutralne - sprawa jasna.

Jeśli jesteś kierownikiem projektu oczywiście masz prawo do kierowania pracą zespołu tak jak uznasz to za stosowne: masz prawo do ograniczenia / wyeliminowania krwi w grach, ograniczenie brutalności, użycie odpowiedniego przesłania w grze.

Jeśli uczestniczysz w projekcie kierowanym przez kogoś innego, a Twoje sugestie nie cieszą się aprobatą szefa i współpracowników, albo nie podoba Ci się projekt - złóż rezygnację.

Pozdrawiam,
Priz

_________________
Tylko martwe ryby nie płyną pod prąd.


Śr lut 19, 2014 7:21 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn paź 28, 2013 12:31 am
Posty: 7
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem pośredniego uczestnictwa w złu
Dziękuje za odpowiedź.

Jeszcze jedna wątpliwość. Co w przypadku kiedy sam piszę gry, jest mi potrzebny do tego program, za pośrednictwem którego inni także tworzą gry np. z przemocą, odnoszeniem do magii itp (obok gier neutralnych, których podejrzewam może być mniej).
Czy kupienie takiego programu wiąże się ze wspieraniem zła i jak ma się do tego kwestia autorów programu jeśli mają oni przykładowo poglądy Dawkinsa (oczywiście nie znam poglądów wszystkich ludzi pracujących nad tym programem), czy także to nie jest pośrednie wspieranie zła?
Pytania mogą wydawać się dziwne ale czasami mam chyba problemy ze skrupulatnym sumieniem.

Dziękuję jeszcze raz za zainteresowanie.
Bóg zapłać.


Śr lut 19, 2014 10:08 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 16, 2013 11:45 pm
Posty: 825
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem pośredniego uczestnictwa w złu
Ale, czy zakup tego programu doprowadzi do zła? Czy masz taką wiedzę? Jeśli nie, to kupuj. W końcu podobnie można by się zastanawiać nad kupnem noża kuchennego - nie raz był on narzędziem zbrodni.

Może wykorzystaj to narzędzie do zrobienia czegoś dobrego?
Może zrób grę o przesłaniu chrześcijańskim (zbieranie jakiś dobrych uczynków, quiz dotyczący spraw wiary, sam nie wiem - znasz się lepiej na grach niż ja).

To będzie coś.

A to, czy kupisz program, czy nie i tak nie będzie miało dużego wpływu na powiększenie ewentualnego zła.


Cz lut 20, 2014 9:48 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn paź 28, 2013 12:31 am
Posty: 7
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem pośredniego uczestnictwa w złu
Dzięki za odpowiedź. Myślałem także o grach chrześcijańskich ale nie jest to takie łatwe, trzeba uważać aby nie zmienić przesłania, bierze się za to odpowiedzialność, na razie poza tym nie mam jakiegoś większego pomysłu na grę tego typu ale może w przyszłości.
Na razie robię gry typu: zręcznościowe, gry na refleks, symulacje itp. bez agresji, bez krwi, bez jakichś demonów itp.
W takim razie kupię ten program lub skorzystam z darmowej wersji, wtedy wyświetla się logo tego programu ale mam nadzieję, że nie zachęci to kogoś do robienia złych gier lub utożsamiania się z poglądami niektórych autorów. Jeśli macie jeszcze jakieś porady będę zadowolony.
Bóg zapłać.


So lut 22, 2014 1:02 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 17, 2010 1:26 pm
Posty: 292
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem pośredniego uczestnictwa w złu
Begood
jak bys chcial zrobic gre chrzescijańska
to ja chetnie grafike zrobie :)

można by zrobic 2d albo 3d.

coś dla dzieci Ala to
1.http://polskiegryplanszowe.pl/products/show/26
o sw franciszku swiat taki bardziej bajkowy zwierzęta rośliny.

2.Albo coś o Davidzie (swietna postac).
wtedy mozna by cos bardziej poważnego wizualnie bym widzial
http://3.bp.blogspot.com/-AJpc7ePQMxM/U ... /s640/1+(1).jpg


3.ewentualnie moze byc gra logiczno/platfrmowa ala lemingi -"Znajdz zaginiona owce" :D

Tylko musił by sie jeszce znależć ktos kto umie fajny Game koncept opracowac, fajny gameplay wymyslic i jest chrześcijaninem na tyle obeznanym by przemycić wartości chrześcijańskie do gry.

Btw na jakie platformy robisz ?
Tablety smatphony czy na wieksze konsole PC /MAC ?

_________________
O błogosławiony Różańcu Maryi, słodki łańcuszku....Obrazek


So lut 22, 2014 1:46 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 17, 2010 1:26 pm
Posty: 292
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem pośredniego uczestnictwa w złu
a teraz tez robie gre logicznana na ios/android
lokacje 3d do gry przygodowej na pc
i postacie 2d do gry w izometri

Tez nie wszystkie projekty ktore robie/robilem sa bezkrwawe czy dla dzieci.
W grach poprostu różne sprawy sie porusza.
Ale przecież jest AGE RATING zarówno w Appstore jak i na pudelkach czy gry dla NIntendo i konsole wiec on nie powinien przepościć kontrowersyjnych tresci tak zeby dzieci mogly grac.
http://en.wikipedia.org/wiki/Video_game ... ing_system

_________________
O błogosławiony Różańcu Maryi, słodki łańcuszku....Obrazek


So lut 22, 2014 1:58 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn paź 28, 2013 12:31 am
Posty: 7
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Problem pośredniego uczestnictwa w złu
Jak na razie tworzę głównie na rynek mobilny - smartfony, tablety pod system android, ale mam zamiar także na ios`a w przyszłości.

Dzięki za propozycję jak będę robił jakąś grę typowo Chrześcijańską to może jakaś współpraca się uda :)
Życzę Ci powodzenia w tworzeniu gier :) Najlepiej żeby powstawały te dobre :)

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś rady może śmiało pisać.
Z Panem Bogiem.


N lut 23, 2014 11:21 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL