Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 1:26 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 523 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 35  Następna strona
 Spowiedź II 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6813
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Haytham napisał(a):
Proszę o rzeczową odpowiedź, a nie takie złośliwości. Czy w wieczerniku padły słowa na temat odpuszczania grzechów?


Dlaczego wg Ciebie to są złośliwości? Najpierw Jezus mówi uczniom żeby wzięli Ducha Św. i z Jego pomocą odpuszczali (lub nie) grzechy. Potem Duch Św. zstąpił na w sumie dosyć konkretnych ludzi. Jaki z tego wniosek?
Czy Duch Św. zstąpił wtedy na kogoś innego niż Apostołów w Wieczerniku?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt kwi 29, 2014 10:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18255
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Jaaaasne. Na tej samej zasadzie, na podstawie fragmentu:
Mar 16:14-15 "W końcu ukazał się samym Jedenastu, gdy siedzieli za stołem, i wyrzucał im brak wiary oraz upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego. I rzekł do nich: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!"
należy przyjąć że tylko tych 11 osób miało głosić Ewangelię. Wszyscy inni misjonarze robią to wbrew Ewangelii? :mrgreen:

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr kwi 30, 2014 1:37 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 03, 2013 10:07 pm
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Złośliwością nazywam jednozdaniowe posty z pytaniem ile jest w/g mnie Duchów Świętych.

Zostałem chyba niezrozumiany. Postaram się zapytać jaśniej.
Następcami Apostołów są biskupi. A uczniowie kim byli w tej hierarchii? "Szeregowymi wiernymi", jeśli mogę to tak określić? To jeśli i do nich (bez różnicowania) skierował Jezus słowa o odpuszczaniu grzechów, to czy zasadne będzie posługiwanie się J 20 21-23 jako fragmentem o ustanowieniu spowiedzi w takiej formie?


Śr kwi 30, 2014 9:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Haytham napisał(a):
Ostatnio spotkałem się z zarzutem odnośnie tego fragmentu, że przecież tam byli nie tylko apostołowie, ale i uczniowie, stąd Jezus zwrócił się do każdego człowieka, a nie tylko do wybranych, tj. apostołów.
A czy ten zarzut był poparty jakimiś biblijnymi dowodami, że tam gdzie byli zebrani Apostołowie, byli także obecni jacyś inni uczniowie spoza grona Jedenastu...???

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr kwi 30, 2014 9:44 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Sahcim, w J 20, 21-23 zacytowanym przez Haythama jest mowa o uczniach nie Apostołach.
Haytham z dalszego fragmentu tej Ewangelii wynika że wtedy wśród uczniów byli z pewnością Apostołowie (wyrażanie wskazuje na to nawiązanie "Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus."). Natomiast nie sposób stwierdzić czy w ogóle a jeśli tak to jacy inni uczniowie tam byli poza Apostołami, - bo przecież Apostołowie też byli uczniami Jezusa. W czym tkwi problem - bo zarzuty że słowa Pana Jezusa nie były skierowane do Apostołów jest bezpodstawny.


Śr kwi 30, 2014 10:04 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Zresztą na początku Mszy Św. w ramach spowiedzi powszechnej - tak to się chyba nazywa - mówimy "spowiadam się wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem". Natomiast spowiedź sakramentalna no to właśnie sakrament - i tu chyba określenie jak dokładnie sakrament wygląda należy do Kościoła.


Śr kwi 30, 2014 10:22 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
bergamotka napisał(a):
Sahcim, w J 20, 21-23 zacytowanym przez Haythama jest mowa o uczniach nie Apostołach.
ale...
Cytuj:
Natomiast nie sposób stwierdzić czy w ogóle a jeśli tak to jacy inni uczniowie tam byli poza Apostołami, - bo przecież Apostołowie też byli uczniami Jezusa
zatem dołączam się do pytania:
Cytuj:
W czym tkwi problem - bo zarzuty że słowa Pana Jezusa nie były skierowane do Apostołów jest bezpodstawny.
:))

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr kwi 30, 2014 10:45 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 03, 2013 10:07 pm
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Nie nie, nie chodziło mi o to, że Apostołów tam nie było, tylko że byli oprócz nich także uczniowie. I np. protestanci tłumaczą to tak, że te słowa Jezus skierował do wszystkich jego naśladowców, a nie tylko do wąskiego grona najbliższych (których odpowiednikiem/następcami są kapłani biskupi). O to się rozchodzi.


Cz maja 01, 2014 5:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
A skąd mają pewność że byli tam inni uczniowie poza apostołami - sprawdzili listę obecności? Odpuszczanie grzechów przez kapłanów ma umocowanie w Piśmie Świętym. Jakoś nie pragnę wyznawać grzechów wobec całej parafii. I protestanci nie odkryli nic nowego - grzechy lekkie odpuszczane są w ramach spowiedzi powszechnej czynionej wobec innych wiernych. Myślę że warto byłoby sięgnąć do rozważań na temat sakramentów - w końcu spowiedź uszna to sakrament.


Cz maja 01, 2014 6:02 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 03, 2013 10:07 pm
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
"tam gdzie przebywali uczniowie", stąd.

Żeby było jasne: ja nie kontestuję sakramentu spowiedzi, wręcz przeciwnie: chcę rozwiać swoje wątpliwości i móc im odpowiedzieć.


Cz maja 01, 2014 6:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Ten fragment nie daje pewności zważywszy na ciąg dalszy Ewangelii i wskazanie że św. Tomasz (Apostoł) nie był z nimi.
Zasadnicza różnica między spowiedzią u nas a u protestantów nie sprowadza się do odmiennych pośredników (kapłan/ świeccy) ale na tym ze oni uważają że nie potrzebują pośredników i nie uznają spowiedzi sakramentalnej. Pan Jezus powiedział natomiast "komu grzechy odpuścicie". Już pierwsi chrześcijanie publicznie czynili pokutę aby mogli zostać włączeni do społeczności wiernych. Umocowania to nie ma traktowanie -tak jak czynią to protestanci - wyznawania grzechów wewnętrzną sprawą osoby. Apostoł Jakub w swym liście też pisał "Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy".


Cz maja 01, 2014 7:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 10:38 pm
Posty: 17577
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Haytham napisał(a):
Żeby było jasne: ja nie kontestuję sakramentu spowiedzi, wręcz przeciwnie: chcę rozwiać swoje wątpliwości i móc im odpowiedzieć.
Chciałbyś tak?:
bergamotka napisał(a):
Już pierwsi chrześcijanie publicznie czynili pokutę aby mogli zostać włączeni do społeczności wiernych.

Nie wyobrażam sobie publicznej spowiedzi.
Spowiedź uszna jest też praktykowana w Kościołach wschodnich, starokatolickich, a także u części luteran, a także anglikanów i kalwinistów.

_________________
"Tylko miłość jest twórcza. Nienawiść prowadzi donikąd". /Maksymilian Kolbe/


Cz maja 01, 2014 7:12 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 03, 2013 10:07 pm
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Dobra, nie uzyskam odpowiedzi, szukam dalej.
Małgosia - spowiedź uszna u kalwinów? To akurat pomyłka.


Pt maja 02, 2014 1:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18255
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Prawdę mówiąc nie pojmuję, gdzie tkwi problem. W tekście mamy:
Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! (20) A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana
Wygląda na to że "uczniowie" zostali tu użyci jako odpowiednik słowa "apostołowie". Czy chodzi tu tylko o 12 czy o nieco większą grupę - trudno powiedzieć (zwłaszcza że i słowo "apostoł" bywa w Piśmie używane w znaczeniu szerszym).
Podobna konstrukcja jest choćby w poniższych wersetach (o których wiemy, ze chodzi o apostołów):
Mt 26:17 bt "W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali spożywanie Paschy?"
Mt 26:19 bt "Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę."
Mt 26:35 bt "Na to Piotr: Choćby mi przyszło umrzeć z Tobą, nie wyprę się Ciebie. Podobnie też mówili wszyscy uczniowie."

Identycznie jest w wersetach Mt 10,2 ; 11,1 ; 13,10; 13,36; 14,15; 14,19; 14,26; 15,2; 15,12 ; 15,23 ;15,33;15,26; 17,6;17,10; 17,13; 17,19; 18,1;19,10 ;21,6 ; 21,20 24,3; 26,8; 26,20 ; 26,56; (wybacz, poprzestanę na Mateuszu - ale u innych ewangelistów jest tak samo)

To tyle Pismo. Nie zapominaj jednak, że „Kościół osiąga pewność swoja co do wszystkich spraw objawionych nie przez samo Pismo święte”(KO 9)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt maja 02, 2014 2:46 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 03, 2013 10:07 pm
Posty: 44
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Spowiedź II
Nie pojmujesz w czym tkwi problem, a odpowiedziałeś na moje pytanie dokładnie :)
Dzięki Barney i innym, którzy starali się pomóc.


Pt maja 02, 2014 9:03 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 523 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 35  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 151 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL