Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 7:06 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Modlitwa wstawiennicza/dylemat. 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr lis 27, 2013 6:05 pm
Posty: 1
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
Nie wiem,czy wybrałam dobry dział,jeśli nie to przepraszam. Mam pewien problem, miałam okazje przystąpić do modlitwy wstawienniczej w której to ksiądz nakładał ręce na głowę. Brałam już udział w czymś takim wielokrotnie , ale nigdy aż tak się nie stresowałam.. Kiedy już podeszłam do Kapłana,on położył ręce na mojej głowie i zaczął głośno się modlić,za mną stała osoba świecka,która również się modliła,kiedy zaczeli trochę sie uspokoiłam,ale serce nadal mi waliło. W pewnej chwili poczułam takie coś jakby ktoś mnie popchnął do tyłu, trochę się odchyliłam i zrobiłam dwa kroki w tył. Czy to możliwe ,że to odepchnięcie w jakiś sposób pochodziło od Ducha Świętego , czy to po prostu moja psychika spowodowała takie uczucie pod wpływem widoku spoczynku w Duchu św. innych osób ?


Śr lis 27, 2013 6:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
wiki520 napisał(a):
Nie wiem,czy wybrałam dobry dział,jeśli nie to przepraszam. Mam pewien problem, miałam okazje przystąpić do modlitwy wstawienniczej w której to ksiądz nakładał ręce na głowę. Brałam już udział w czymś takim wielokrotnie , ale nigdy aż tak się nie stresowałam.. Kiedy już podeszłam do Kapłana,on położył ręce na mojej głowie i zaczął głośno się modlić,za mną stała osoba świecka,która również się modliła,kiedy zaczeli trochę sie uspokoiłam,ale serce nadal mi waliło. W pewnej chwili poczułam takie coś jakby ktoś mnie popchnął do tyłu, trochę się odchyliłam i zrobiłam dwa kroki w tył. Czy to możliwe ,że to odepchnięcie w jakiś sposób pochodziło od Ducha Świętego , czy to po prostu moja psychika spowodowała takie uczucie pod wpływem widoku spoczynku w Duchu św. innych osób ?



W tej modlitwie takie odczucia nie są najważniejsze i dobrze jest nie zatrzymywać się na nich.

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Pn gru 02, 2013 7:30 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn paź 07, 2013 4:08 pm
Posty: 190
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
wiki520 napisał(a):
Czy to możliwe ,że to odepchnięcie w jakiś sposób pochodziło od Ducha Świętego , czy to po prostu moja psychika spowodowała takie uczucie pod wpływem widoku spoczynku w Duchu św. innych osób ?
Z dużym prawdopodobieństwem Twoje emocje związane z widokiem osób, które upadały i byłaś przekonana, że za sprawą Ducha Świętego. Gdy ja pierwszy raz zobaczyłem taki upadek też wywołało to we mnie spore emocje. Ale przyjrzałem się bliżej temu zjawisku i myślę, że to niemal zawsze działanie emocji oraz elementów transu i hipnozy. Lepiej szukać gdzie indziej powiewu Ducha Świętego, niż w upadaniu ludzi na ziemię podczas spotkań z charyzmatykami.


Wt gru 03, 2013 12:11 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
kriz napisał(a):
Ale przyjrzałem się bliżej temu zjawisku i myślę, że to niemal zawsze działanie emocji oraz elementów transu i hipnozy.


Modlitwa wstawiennicza i upadki na nabożeństwie katolickim nie mają nic wspólnego z transem bądź hipnozą.

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Wt gru 03, 2013 2:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lis 27, 2011 9:19 pm
Posty: 1549
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
_as_ napisał(a):
kriz napisał(a):
Ale przyjrzałem się bliżej temu zjawisku i myślę, że to niemal zawsze działanie emocji oraz elementów transu i hipnozy.


Modlitwa wstawiennicza i upadki na nabożeństwie katolickim nie mają nic wspólnego z transem bądź hipnozą.

Skoro tak, to jak oddzielić to od uniesień prorockich?
Wierzymy, że prorockie uniesienia wywołane są natchnieniem Ducha Świętego, wiemy również, że prorokujący nie rozumie co mówi, ale swą wolą jest poddany natchnieniu i mówi nie ze swojej, a z obfitości Ducha.


Wt gru 03, 2013 2:15 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 26, 2009 9:05 pm
Posty: 302
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
Ogolne pytanie, czy jak ksiadz wklada rece na glowe i sie modli to to nie jest zwykle blogoslawienstwo? Zawsze myslalam, ze tak a Wy tu o jakiejs modlitwie wstawienniczej i odpadaniu...

_________________
"Jakżeż mogę rozumieć, jeśli mi nikt nie wyjaśni?" Dz 8, 30-31


Wt gru 03, 2013 2:37 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt mar 12, 2013 6:55 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
_as_ napisał(a):
Modlitwa wstawiennicza i upadki na nabożeństwie katolickim nie mają nic wspólnego z transem bądź hipnozą.

Nawet zielonoświątkowi teolodzy przyznają, że tzw. spoczynek w Duchu może mieć podłoże przyrodzone (syndrom grupowego myślenia), o czym pisze biskup Andrzej Siemieniewski:

http://www.apologetyka.katolik.pl/dysku ... nia-dunika


Wt gru 03, 2013 3:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
Bartek12 napisał(a):
_as_ napisał(a):
Modlitwa wstawiennicza i upadki na nabożeństwie katolickim nie mają nic wspólnego z transem bądź hipnozą.

Nawet zielonoświątkowi teolodzy przyznają, że tzw. spoczynek w Duchu może mieć podłoże przyrodzone (syndrom grupowego myślenia), o czym pisze biskup Andrzej Siemieniewski:

http://www.apologetyka.katolik.pl/dysku ... nia-dunika


Modlitwa nie powoduje transu bądź hipnozy ani kapłan modlący się, takie spoczynki są powodowane w większości przez emocje danej osoby.

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Wt gru 03, 2013 3:41 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
jotajota napisał(a):
Skoro tak, to jak oddzielić to od uniesień prorockich?
Wierzymy, że prorockie uniesienia wywołane są natchnieniem Ducha Świętego, wiemy również, że prorokujący nie rozumie co mówi, ale swą wolą jest poddany natchnieniu i mówi nie ze swojej, a z obfitości Ducha.


To o czym piszesz, to ekstaza zapewne...

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Wt gru 03, 2013 3:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
Przewrazliwiona napisał(a):
Ogolne pytanie, czy jak ksiadz wklada rece na glowe i sie modli to to nie jest zwykle blogoslawienstwo? Zawsze myslalam, ze tak a Wy tu o jakiejs modlitwie wstawienniczej i odpadaniu...



Modlitwa wstawiennicza, to cos innego niż błogosławieństwo. To modlitwa pewnej grupy osób w intencji tej która o nia prosi...
"Odpadanie" to w większości emocje.

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Wt gru 03, 2013 3:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
Bartek12 napisał(a):
Nawet zielonoświątkowi teolodzy przyznają, że tzw. spoczynek w Duchu może mieć podłoże przyrodzone (syndrom grupowego myślenia), o czym pisze biskup Andrzej Siemieniewski:

http://www.apologetyka.katolik.pl/dysku ... nia-dunika


Zielonoświątkowcy to żaden autorytet dla katolika w dziedzinie teologii (z całym szacunkiem).

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Wt gru 03, 2013 3:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N lis 27, 2011 9:19 pm
Posty: 1549
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
_as_ napisał(a):
jotajota napisał(a):
Skoro tak, to jak oddzielić to od uniesień prorockich?
Wierzymy, że prorockie uniesienia wywołane są natchnieniem Ducha Świętego, wiemy również, że prorokujący nie rozumie co mówi, ale swą wolą jest poddany natchnieniu i mówi nie ze swojej, a z obfitości Ducha.


To o czym piszesz, to ekstaza zapewne...
Zapewne tak, ale ekstaz też jest wiele rodzajów, a więc mają ze sobą coś wspólnego. Możliwe więc, że psycholog nazwie to autohipnozą, ale nie wytłumaczy bogactwa objawienia. Czy więc nie wydaje się możliwym, że w prorockim uniesieniu dajemy się ponieść hipnozie Ducha Świętego?
Możliwe, że kościół nazywa to inaczej, bo hipnoza źle się kojarzy?


Wt gru 03, 2013 4:05 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 26, 2009 9:05 pm
Posty: 302
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
_as_ napisał(a):
Przewrazliwiona napisał(a):
Ogolne pytanie, czy jak ksiadz wklada rece na glowe i sie modli to to nie jest zwykle blogoslawienstwo? Zawsze myslalam, ze tak a Wy tu o jakiejs modlitwie wstawienniczej i odpadaniu...



Modlitwa wstawiennicza, to cos innego niż błogosławieństwo. To modlitwa pewnej grupy osób w intencji tej która o nia prosi...
"Odpadanie" to w większości emocje.

Ale jak mi normalny ksiadz a nie jakas konkretna grupa na zakonczenie waznej rozmowy wklada rece na glowe i sie modli to chyba to jest normalne blogoslawienstwo?

_________________
"Jakżeż mogę rozumieć, jeśli mi nikt nie wyjaśni?" Dz 8, 30-31


Wt gru 03, 2013 4:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
Ekstaza /stgr. ἔκστασις (ekstasis), bycie na zewnątrz siebie/ – wieloznaczne pojęcie, najczęściej odnoszące się do stanu człowieka, w którym działania i władze duszy są tak zwrócone ku przedmiotowi poznania i pragnień, że osoba w mniejszym lub większym stopniu staje się niezdolna do odbierania i odczuwania zewnętrznych bodźców zmysłowych[1]. Czasem interpretowane jako tzw. odmienne stany świadomości[2]. W religiach objawionych, które przyjmują dualizm antropologiczny osoby ludzkiej, np. w chrześcijaństwie, zwłaszcza w katolicyzmie, rozumiana jest jako mistyczne wyjście (gr. ekstasis) duszy z ciała w doświadczeniu zjednoczenia z Bogiem w miłości (por. 2 Kor 12,1-4). W innym znaczeniu, w religiach naturalnych ekstazą określa się stany transowe, zaliczane do praktyk szamanistycznych.

Hipnoza (grec. ύπνος = ýpnos, w wolnym znaczeniu sen) – specyficzny stan psychiczny charakteryzujący się zwiększoną podatnością na sugestię.

Podatność na hipnozę jest nieodłącznie związana z podatnością na sugestię, którą można mierzyć standfordzkim testem podatności na sugestię. Podatność ta wydaje się być niezmienna w ciągu całego życia i prawdopodobnie jest w jakimś stopniu dziedziczona. Około 25% ludzi charakteryzuje się dużą podatnością, natomiast około 20% jest niepodatna na sugestię, a więc niepodatna także na hipnozę. 95% badanych uzyskuje przynajmniej jeden punkt w dwunastostopniowej, standfordzkiej skali podatności[1].

Doświadczenia nad hipnozą pokazują, że nie jest ona związana z żadnym szczególnym stanem, częstotliwość pracy mózgu osób zahipnotyzowanych nie różni się od częstotliwości pracy mózgu osób świadomych, poza wyjątkowymi sytuacjami, gdy hipnotyzer sugeruje osobie hipnotyzowanej, aby się zrelaksowała. Podczas hipnozy człowiek nie ma też żadnych umiejętności i możliwości, których nie posiadałby w stanie pełnej świadomości, jeśli byłby odpowiednio zmotywowany[2]. Mimo to hipnoza jest wykorzystywana w psychologii klinicznej i hipnoterapii, między innymi jako jedna z metod diagnozowania i leczenia zaburzeń nerwicowych, zaburzeń lękowych, przy zmniejszaniu bólu oraz w terapii niektórych uzależnień.

Hipnoza to coś innego, ponadto, jest zagrożeniem duchowym.

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Wt gru 03, 2013 4:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Modlitwa wstawiennicza/dylemat.
Przewrazliwiona napisał(a):
Ale jak mi normalny ksiadz a nie jakas konkretna grupa na zakonczenie waznej rozmowy wklada rece na glowe i sie modli to chyba to jest normalne blogoslawienstwo?


Każdy ksiądz jest normalny :)
Modlitwa wstawiennicza jest zawsze na prośbę osoby zainteresowanej - jest konkretnie w jakiejś intencji.
Jeśli tylko kapłan nakłada ręce, to jest to, błogosławieństwo

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Wt gru 03, 2013 4:31 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL