Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 01, 2024 12:48 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Jak często czytasz Pismo Święte? 

jak często czytasz Pismo Święte?
codziennie 44%  44%  [ 25 ]
często 26%  26%  [ 15 ]
od czasu do czasu 18%  18%  [ 10 ]
rzadko 5%  5%  [ 3 ]
prawie wcale 4%  4%  [ 2 ]
nie czytam 4%  4%  [ 2 ]
Liczba głosów : 57

 Jak często czytasz Pismo Święte? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Śr gru 12, 2007 9:40 pm
Posty: 1
Odpowiedz z cytatem
Post Jak często czytasz Pismo Święte?
Jeśli dany temat już był, to przepraszam - widocznie kiepsko szukałem.

Pytam i zapraszam do dyskusji - otóż, jak wielu zdaje sobie sprawę, katolikom zarzuca się nieznajomość Pisma Świętego - z czym niestety muszę się zgodzić...

Dlaczego tak rzadko katolik sięga do Biblii lub do Katechizmu? Lenistwo? Brak czasu? Ignorancja? Brak głębokiej wiary?
Czy zgadzacie się ze słowami św Hieronima "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa"?

Czy życie "samymi" sakramentami wystarcza?

Mnie osobiście czytanie Biblii (ze zwykłej ciekawości) - doprowadziło do nawrócenia, do zrozumienia chrześcijaństwa, pokochania Chrustusa, Jego Kościoła i poważnego traktowania swojej wiary.


N sty 04, 2009 12:56 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lut 25, 2008 3:14 pm
Posty: 390
Odpowiedz z cytatem
Post 
Nie codziennie czytam Pismo, ale z drugiej strony czasami jak nie czytam, to mi się coś przypomni, jakiś werset i chodzę z nim cały dzień, w środku go mam i tak kontempluję go, i tak delektuję się nim, i tak zgłębiam go, i tak "cmokam" nad nim po żydowsku ;). Ja bym powiedział tak: z Pismem św. jest trochę jak z Eucharystią - w najmniejszej cząstce ukrywa się całość...

_________________
"Miłość nie jest kochana...!" (św. Franciszek)
"Kto ma miłość - ma wszystko" (Joseph Ratzinger)


N sty 04, 2009 4:55 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 28, 2008 5:13 pm
Posty: 3
Lokalizacja: Lublin
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
Dlaczego tak rzadko katolik sięga do Biblii lub do Katechizmu?
Moim zdaniem przyczyna leży w słabości wiary.
Niewielu wiernych prosi Boga o łaskę wiary, niewielu szuka Go świadomie.
Skoro przychodzą do kościoła, a nie do Boga, to również nie widzą potrzeby szukania Go poza kościołem.

Rozważanie Pisma Świętego pozwala nam lepiej poznać Pana, zbliżyć się do Niego.
Nie możemy przecież powiedzieć, że kogoś znamy nic o nim nie wiedząc.

Czy życie "samymi" sakramentami wystarcza?
Bez zrozumienia ich istoty z pewnością nie.
A czy możliwe jest ich zrozumienie bez znajomości Biblii?

Pysiu, ja bardzo często czytam Biblię, niemal codziennie.
Jeżeli nie czytam Biblii siegam po medytacje, które inspirują mnie do dalszych poszukiwań lub tak jak Xman, rozważam jakiś fragment, który właśnie mi się przypomniał.

Bardzo trafna myśl:"...w najmniejszej cząstce ukrywa się całość..." :)

_________________
Kto się w opiekę odda Panu swemu...


Cz sty 15, 2009 1:45 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 12, 2008 5:06 pm
Posty: 78
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post 
Ja czytam Pismo Święte od czasu do czasu gdy poczuję, że tego potrzebuję. Głównie czytam i skupiam się nad całym Nowym Testamentem. Prawda zawarta w Nowym Testamencie w niektórych momentach mojego życia wiele mi pomogła i mnie wzmocniła.


Cz sty 15, 2009 2:18 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 30, 2008 9:01 am
Posty: 5
Odpowiedz z cytatem
Post 
Ja czytam codziennie (chyba, że coś niespodziewanego się wydarzy). Zazwyczaj wieczorem, po dniu pracy i treningu, niedługo, "po troszku", z komentarzami i przypisami. Nie dlatego, że jestem taki "święty" :P - wynika to raczej z mojego charakteru - jestem zwykle w tym, co robię systematyczny, poza tym nauczyłem się, że nie ma powiedzenia "nie mam czasu", tak naprawdę oznacza to "wybrałem inaczej". Czytam PŚ, bo jest to fascynująca lektura. Zawsze znajduję coś nowego, ciekawego, często dostrzegam niby znane mi sprawy, wersety w zupełnie innym świetle. W zależności od indywidualnych doświadczeń, wieku, biegu własnego życia, kolejnych czytań PŚ wciąż w PŚ dostrzegam kolejne płaszczyzny, powiązania. Czytanie PŚ jest dla mnie wciąż na nowo życiową porywającą "przygodą", świtłem i drogowskazem, który wciąż wskazuje ten sam kierunek, ale wciąż jaśniej, szerzej, piękniej i realniej. Dla mnie czytanie "po troszku" daje czas na przemyślenia i szukanie na tej bazie wokół i w sobie Boga i jego śladów, słów. Poza tym lubię czytać o PŚ, przeglądać wydania PŚ w obrazach, komentarze do fragmentów, lubię język PŚ w tłumaczeniu J.Wujka (kocham jego polszczyznę i czasem... przemawiające do wyobraźni sformułowania) itp., nieraz dzięki temu nasuwają się wewnętrznie odkrywcze spostrzeżenia.

Zadałeś pytanie - "Dlaczego tak rzadko katolik sięga do Biblii lub do Katechizmu? Lenistwo? Brak czasu? Ignorancja? Brak głębokiej wiary?" - nie potrafię odpowiedzieć. Każdy człowiek jest inny, ma wolną wolę, z reguły nie ma jednej przyczyny, jest ich wiele zarówno wokoło jak i we wnętrzu. Ja myślę, że jedną z nich jest pewnie to, że wielu z nas wydaje się, że czytanie PŚ jest trudne, wymaga nie wiadomo jakiego wysiłku i przygotowań i dlatego po nie nie sięga, a sprawa jest tak prosta - wystarczy wziąć i zacząć czytać. A "głód" pogłębienia i "poczucia" PŚ przyjdzie samo.

Inne pytanie to: Czy zgadzacie się ze słowami św Hieronima "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa"? - wydaje mi się, że można doskonale znać PŚ i ani o krok nie zbliżyć się do Chrystusa. Ciężar leży w tym, co to znaczy "znajomość" PŚ. Znajomość to "czucie" zawartych tam prawd. Nieraz dziecko, komentując zasłyszany werset z PŚ wskazuje na takie obszary, które trudno intelektualnie uchwycić, można to zrobić tylko sercem, wewnętrznym czuciem, i do tego nie jest potrzebna dogłębna znajomość PŚ. Kiedyś ś.p. prof. dr. Świderkówna powiedziała, że nie zaryzykuje twierdzenia, że zna PŚ. Sądzę, że wiedziała, co mówi. Dlatego św Hieronim miał rację, ale w kontekście właściwego pojmowania słowa "znajomość". Mówiąc żartem, można doskonale znać regulamin zawodów i wiedzieć wszystko o danej dyscyplinie sportowej, co nie oznacza, że jest się zawodnikiem.... a można nie znać tego dogłębnie, ale czuć "ducha" dyscypliny systematycznie trenować i uprawiać ją z sercem. Wtedy jest się zawodnikiem. Taki jest sens.

Czy życie "samymi" sakramentami wystarcza? - dla mnie nie, ja chcę wiedzieć jak najwięcej o mojej Drodze, którą idę przez życie i o Tym, dzięki któremu mogę nią iść i się nią cieszyć. Wiem dokąd idę, bo mam wyraźne drogowskazy. Sakramenty to kamienie milowe; moim zdaniem bez "czucia" ich to samodzielne ogniwa, a nie integralne części życia.
Ale to tylko moje zdanie, ja to tak widzę.

Pozdrawiam

_________________
Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę
bo Ty jesteś ze mną.


Cz sty 15, 2009 3:54 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pt cze 29, 2007 3:28 pm
Posty: 359
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post 
ja to bardzo czesto czytam Pismo Swiete JESLI WCHODZE DO POKOJU i widze biblie to sobie biore i czytam i czytam i polecam kazdemu ktory by sobie siedzial bezczynnie:) :-D :-D :-D

_________________
Jezus przez życie mnie wiedzie daje mi silne swe dłonie Jezus kroczy na przedzie i droge wskazuje mi ...


Pt sty 16, 2009 5:20 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt maja 17, 2011 7:13 pm
Posty: 20
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak często czytasz Pismo Święte?
wstyd przyznać, prawie nie czytam


Pt maja 20, 2011 9:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak często czytasz Pismo Święte?
(ciach dział dla katolików)


Pt maja 20, 2011 11:09 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak często czytasz Pismo Święte?
Czytam codziennie Pismo Święte. Nie czynię tego, tak "od deski do deski", ale rozważam fragment, który mi się otworzy. Często otwiera mi się ST.
Tak na marginesie bardzo lubię modlić się psalmami.


So maja 21, 2011 12:54 pm
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz sty 27, 2011 9:47 pm
Posty: 28
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak często czytasz Pismo Święte?
Ja czytam codziennie. Mam nawet format oazowy w torebce i sięgam po niego na uczelni, w pracy po prostu wszędzie. Załóżmy, że np. mam zajęcia z przedmiotu, którego nie lubię. Sięgam wtedy po biblię tysiąclecia i przeczytanie chociażby jednego wersetu dodaje mi sił do wytrwania.


N maja 22, 2011 8:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 04, 2009 3:20 am
Posty: 2982
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak często czytasz Pismo Święte?
wyspiarz napisał(a):
wstyd przyznać, prawie nie czytam

Może jakbyś zaczął to byś choć trochę poznał tę religię, którą tak krytykujesz... Nawet jakbyś zdania nie zmienił przynajmniej może byś wiedział co krytykujesz bo na razie to tak chyba jakieś swoje wyobrażenie o katolicyzmie....

_________________
Omnis sapientia a Deo venit


Pn maja 23, 2011 3:34 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt maja 17, 2011 1:58 pm
Posty: 1
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak często czytasz Pismo Święte?
W ankiecie zaznaczyłem odpowiedź "często", ale w praktyce niemal codziennie czytam przynajmniej mały fragment w jakiejś formie. Natomiast od jakiegoś czasu przynajmniej raz w tygodniu siadam i czytam po kilka kolejnych rozdziałów, żeby lepiej poznać fragmenty rzadziej pojawiające się w Liturgii Słowa Mszy Świętej.


Pn maja 23, 2011 12:48 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pt paź 22, 2004 2:03 pm
Posty: 47
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak często czytasz Pismo Święte?
pysiu24 napisał(a):
Czy zgadzacie się ze słowami św Hieronima "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa"?


Sądzę, że Hieronim nie do konca ma rację bo czy można w takim razie uznać, że Ci nasi bracia i siostry w wierze, którzy, żyli w czasach gdy Biblia nie była powszechnie dostępna dla każdego, nie posiadali żadnego poznania Chrystusa?

I w drugą stronę, czy sama znajomość Pisma oznacza automatycznie poznanie Chrystusa? Czy np. Świadkowie Jehowy, którzy często czytają Biblię rzeczywiście mają znajomość Chrystusa skoro nawet nie wierzą, że jest On Bogiem?


Pt mar 21, 2014 5:33 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 04, 2013 6:06 pm
Posty: 1243
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak często czytasz Pismo Święte?
Czytam od czasu do czasu,kiedy mam taką potrzebę.Zgadzam się z rafalfr,dawniej nie mieli w domach Biblii, a jednak wierzyli w Boga i lepszymi byli ludźmi,niż dzisiaj czytający Pismo Świete.Żyjmy tak jak Bóg nakazuje,przestrzegajmy przykazania,a wtedy nasze życie będzie szczęśliwe.


Pt mar 21, 2014 6:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 6:48 pm
Posty: 5372
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak często czytasz Pismo Święte?
joannabw napisał(a):
(ciach dział dla katolików)

:D

Ciekawe co tam było...
Dostaję smsy z fragmentami Bibli i jak coś mnie zaintryguje, lecę do źrodełka doczytać. Poza tym niemal codziennie zaglądam do PŚ.


So mar 22, 2014 2:02 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL