Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:41 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 ... 103  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
No cóż, klasyczne wyparcie.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn sie 01, 2022 12:11 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Jakie znowu wyparcie? Odniosłem się przecież do wszystkich Twoich wypowiedzi, nawet dostrzegłem zasadność Twoich argumentów za możliwością odwołania bulli Piusa V. Zrobiłem tylko jedno zastrzeżenie, które przyszło mi w tej sprawie na myśl. Rozumiem, że nie potrafisz/nie chcesz się do tego (ani do całej reszty mojego posta...) odnieść merytorycznie?


Pn sie 01, 2022 12:23 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Barney, Jockey czy ja nigdy nie kwestionowaliśmy tego, że msze są i powinny być odprawiane w różnych rytach. Tradycja nam to przybliża. Sprawa mszy trydenckich została przekazana przez papieża do oceny Kościołowi lokalnemu i biskupom. Kiedyś mówił ks. R. Kneblewski, że w tych mszach z terenu diecezji bydgoskiej uczestniczy 200 osób (całe rodziny z dziećmi zliczył i podkreślił, że to młode osoby). Msze nadal są odprawiane w tym samym kościele parafialnym. W telewizji przybliżano grupę tradycji z Krakowa, bo chodziło o odebranie im kościoła, którego właścicielem jest miasto. Ta grupa liczyła 1000 osób (kilka lat temu). To są mało liczne grupy, zmotoryzowani. Krzykacze i ludzie o wrażliwości na określony typ liturgii. Ci drudzy sobie bez trudu poradzą.

Ks. Kneblewski podkreślał, że taca z tej mszy jest wyższa a ludzie dojeżdżają spoza miasta. Jaki więc problem mamy? Babcie nie wrócą na te msze. Jeśli gdzieś w Polsce są utrudnienia, nie są one o charakterze zaporowym. Chcesz czuć się elitą to znajdziesz rozwiązanie. Bijesz pianę? Papież miał rację i uwiarygadniasz swymi wpisami jego postanowienie. Napoleon mawiał, że problem nie nazywałby się problemem, gdyby nie wymagał namysłu i wybrania rozwiązania. W wielu miejscach nic się nie zmieniło i przykładem jest Bydoszcz. Coś co biskup ocenił jako dobrze funkcjonujące, nie ruszał.


Pn sie 01, 2022 2:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
W wielu miejscach nic się nie zmieniło, ale w wielu tak. W mojej diecezji z 4 miejsc regularnej celebracji tridentiny (choć nie zawsze coniedzielnej) pozostało jedno - akurat mam to szczęście, że jest to ten kościół, do którego uczęszczałem do tej pory i nadal będę miał tą możliwość. Zlikwidowano jednak Msze w trzech mniejszych miejscowościach. Dlaczego? Nie wiadomo. Biskup podjął taką decyzję z dnia na dzień po ukazaniu się Traditionis custodes. Wątpię, by miał czas cokolwiek "rozeznać", ale może się mylę... Część wiernych stamtąd pewnie mogłaby dojeżdżać do większego miasta, ale część nie.
Oczywiście wiesz dobrze, tak jak i ja, że nie zawsze wierni z danej diecezji będą mogli liczyć na sprawiedliwe potraktowanie. Biskupi są różni. Jedni zostawią grupy tradsów w spokoju, bo zwyczajnie w niczym im nie przeszkadzają, ale dla niektórych będzie to okazja, żeby uderzyć w starą liturgię, której obecności w Kościele zwyczajnie nie mogą znieść.

Z jednej strony sprawa została przekazana biskupom, z drugiej są też regulacje, które odbierają im prawo do decydowania - nowo wyświęceni księża muszą prosić o zgodę na celebrację wg starszych ksiąg Stolicę Apostolską. Jest też odgórny zakaz powstawania nowych grup i erygowania parafii personalnych. Więc nie wszystko wróciło do decyzji na szczebel lokalny.

Moje, jak mówisz "bicie piany" na pewno nie uwiarygadnia postanowienia papieża, które jest nie do obrony na wielu szczeblach, co ja i inne osoby w tym temacie wykazywały już wielokrotnie. Podobnie jak mądrzejsi od nas teologowie, watykaniści czy duchowni. Sam fakt, że wprowadza się jakieś limity - księżom na odprawianie, a wiernym na słuchanie - Mszy św. w rycie, który wciąż funkcjonuje jako ważny w Kościele, jest mocno dyskusyjne. A szczegółowe, dziwaczne zasady tego postanowienia tylko potwierdzają, że rzeczywiste intencje papieża są inne od deklarowanych w tym postanowieniu. Papież nie rozwiązał swoim motu proprio żadnego problemu, albo rozwiązał problem sztucznie rozdmuchany, a stworzył wiele nowych.


Pn sie 01, 2022 2:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
polexit napisał(a):
Jakie znowu wyparcie? Odniosłem się przecież do wszystkich Twoich wypowiedzi
Na zasadzie "a nie" ;)

Cytuj:
Z jednej strony sprawa została przekazana biskupom, z drugiej są też regulacje, które odbierają im prawo do decydowania - nowo wyświęceni księża muszą prosić o zgodę na celebrację wg starszych ksiąg Stolicę Apostolską
I słusznie, i to od razu z dwu powodów.
Pierwszy, to konieczność kontrolowania naiwnych neoprezbiterów, czy nie zostali uwiedzeni przez grupę warchołów, kwestionujących wszystko co w Kościele się dzieje i co mówi papież.
Drugi, to fakt, iż chociaż przejście do zupełnego zaniechania nieaktualnego rytu powinno być łagodne, to właściwie już się wydarzyło - pół wieku to zupełnie dość. Doprawdy niewiele jest osób, które wychowały się na Tridentinie i jest potrzeba aby mogły uczestniczyć w tej formie Mszy Świętej.
Nie ma potrzeby wdrażania nowych osób do starego rytu, tak jak nie było takiej potrzeby po Soborze Trydenckim. Właśnie w imię tej jedności, o której pseudotradsi krzyczą.

Gdyby jeszcze sentymenty nie wiązały się z agresją wobec Kościoła, można by pozwolić na następne 20-30 lat. Niestety tak nie jest - tę możliwość zamordowali sami pseudotradycjonaliści swoim zachowaniem na przestrzeni tego półwiecza.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn sie 01, 2022 2:54 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Zapytuję ponownie - czy którykolwiek z papieży zniósł ryt trydencki wiążącym dokumentem papieskim bądź zadeklarował jakąś datę takiego wydarzenia? Bo jak nie, to mówienie o jakimś "okresie przejściowym" i w dodatku wyciągnie sobie z kapelusza jakichś przedziałów czasowych, że tyle lat to dużo, a tyle to mało, jest niczym nieuprawnione.

To, czy jest potrzeba czy nie wdrażania nowych księży do Mszy trydenckiej, to nie jest kwestia widzimisię Barneya, ale tego, że dopóki ryt ten jest w mocy (a jest) i wierni mają prawo w takich Mszach uczestniczyć (a mają), to mają też prawo do kapłana, który potrafiłby celebrować taką Mszę.
Swoją drogą - podejście jakoby stara Msza była potrzebna tylko starym ludziom, jest tak idiotyczne, że aż nie wiem jak to skomentować. Wg takiego rozumowania, to Novus Ordo za chwilę też się zdezaktualizuje, bo ma już 50 lat a średnia wieku jest tam wyższa niż na przeciętnej tridentinie. Może należałoby tak co pół wieku dokonywać jakiejś liturgicznej rewolucji, żeby Msza mogła nadążać za światem?

I oczywiście standardowo musiałeś ulać sobie żółci pod adresem złych tradi-warchołów, uwodzących biednych naiwnych księży... Nawet nie wiesz, jak komiczne się to robi. Żyjesz w jakiejś iluzji, którą sobie stworzyłeś na potrzeby uzasadnienia walki z Mszą trydencką, bo prawda o rzeczywistych powodach tej walki jest niestety bardzo niewygodna.


Pn sie 01, 2022 3:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
polexit napisał(a):
Zapytuję ponownie - czy którykolwiek z papieży zniósł ryt trydencki wiążącym dokumentem papieskim bądź zadeklarował jakąś datę takiego wydarzenia?
Papież Franciszek ogłosił, że NOM jest aktualnym rytem - to wystarczy.
Cytuj:
Bo jak nie, to mówienie o jakimś "okresie przejściowym" i w dodatku wyciągnie sobie z kapelusza jakichś przedziałów czasowych, że tyle lat to dużo, a tyle to mało, jest niczym nieuprawnione.
Przeciwnie.

Cytuj:
To, czy jest potrzeba czy nie wdrażania nowych księży do Mszy trydenckiej, to nie jest kwestia widzimisię Barneya, ale tego, że dopóki ryt ten jest w mocy (a jest) i wierni mają prawo w takich Mszach uczestniczyć (a mają), to mają też prawo do kapłana, który potrafiłby celebrować taką Mszę.
Zdaje się, że mylisz Kościół (i kościoły w których odprawia się Mszę Świętą) ze sklepem, rozumując na zasadzie zaspokajania popytu.
Cytuj:
Swoją drogą - podejście jakoby stara Msza była potrzebna tylko starym ludziom, jest tak idiotyczne, że aż nie wiem jak to skomentować. Wg takiego rozumowania, to Novus Ordo za chwilę też się zdezaktualizuje, bo ma już 50 lat a średnia wieku jest tam wyższa niż na przeciętnej tridentinie. Może należałoby tak co pół wieku dokonywać jakiejś liturgicznej rewolucji, żeby Msza mogła nadążać za światem?
To co napisałeś, jest tak bzdurne, że nawet nie chce mi się komentować. Przeczytaj i spłoń rumieńcem wstydu :)

Cytuj:
I oczywiście standardowo musiałeś ulać sobie żółci pod adresem złych tradi-warchołów, uwodzących biednych naiwnych księży... Nawet nie wiesz, jak komiczne się to robi. Żyjesz w jakiejś iluzji, którą sobie stworzyłeś na potrzeby uzasadnienia walki z Mszą trydencką, bo prawda o rzeczywistych powodach tej walki jest niestety bardzo niewygodna.
Nigdy nie walczyłem z Mszą Trydencką. A tradi-warchoły są niestety faktem, czego jesteś jaskrawym przykładem...

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn sie 01, 2022 4:29 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Barney napisał(a):
polexit napisał(a):
Zapytuję ponownie - czy którykolwiek z papieży zniósł ryt trydencki wiążącym dokumentem papieskim bądź zadeklarował jakąś datę takiego wydarzenia?
Papież Franciszek ogłosił, że NOM jest aktualnym rytem - to wystarczy.

No właśnie nie wiem, czy wystarczy. Tradycyjny ryt nigdy nie został zniesiony i zakazany. Żaden dokument papieski nie stwierdza tego wprost. Czyli mamy ryt nadal ważny, a jednak nakładane są na jego celebrację absurdalne ograniczenia przy pomocy jakichś decyzji administracyjnych. To trochę tak jak w rządach PiS, obchodzących Konstytucję jakimiś rozporządzeniami niższego rzędu...

Cytuj:
Zdaje się, że mylisz Kościół (i kościoły w których odprawia się Mszę Świętą) ze sklepem, rozumując na zasadzie zaspokajania popytu.

Zdaje się, że nie ogarniasz iż kapłan przystępujący do odprawiania Mszy powinien potrafić ją odprawić. Oczekiwanie, że wie co robi to zbyt wielkie wymaganie? To jakieś wymyślanie ze strony wiernych? Dotyczy to obu form rytu. Chcesz powiedzieć, że gdyby NOM kapłan zaczął odprawiać wg swojego widzimisię, to byś uznał, że tak widocznie może być, czy jednak oczekiwałbyś, że odprawi Mszę zgodnie z Mszałem?

Cytuj:
To co napisałeś, jest tak bzdurne, że nawet nie chce mi się komentować. Przeczytaj i spłoń rumieńcem wstydu :)

Przecież to wynika wprost z tego, co wypisujesz i z Twojego posługiwania się kategorią "aktualności" liturgii.

Cytuj:
Nigdy nie walczyłem z Mszą Trydencką.

Nie? Przecież z Twoich postów aż kipi oczekiwanie, że należy zakończyć okres ochronny na tradsów, że dość już pobłażania i teraz wszyscy równym krokiem powinni zasuwać na Novusa.

Cytuj:
A tradi-warchoły są niestety faktem, czego jesteś jaskrawym przykładem...

Oczywiście, bo przecież przytaczanie argumentów (które skrzętnie pomijasz) w obronie tradycyjnej Mszy to warcholstwo. Czym wobec tego jest Twoje nieustanne wymyślanie inwektyw pod adresem swoich adwersarzy, insynuacje i wydumane oskarżenia pod ich adresem? Aż strach pomyśleć jak należałoby to nazwać...


Pt sie 05, 2022 4:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
polexit napisał(a):
No właśnie nie wiem, czy wystarczy.
Takia jest właśnie różnica pomiędzy Tobą, a katolikami: katolikom decyzja papieża, w zakresie Jego władzy, wystarczy.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn sie 15, 2022 2:51 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Katolik powinien wiedzieć, że to co mówi i jakie decyzje podejmuje papież zwłaszcza w tak ważnych dla życia Kościoła sprawach, nie może stać w sprzeczności z tym, co ustanowili poprzedni papieże... Czyli np. nie może zakazywać odprawiania Mszy we wciąż ważnym, nie zniesionym rycie w sposób kompletnie uznaniowy i arbitralny. A z tym mamy obecnie do czynienia.

A oto jak "zwrócono biskupom" decyzyjność w sprawach liturgii:
https://m.pch24.pl/kongregacja-ds-kultu ... ydenckiej/


Pn sie 15, 2022 10:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Sprzeczność istnieje tylko w umysłach rozłamowców.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt sie 16, 2022 8:16 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
A także osób potrafiących czytać ze zrozumieniem.


Śr sie 17, 2022 3:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Roma locuta, causa finita
Roma locutus est sed nihil habuit dicere

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sie 17, 2022 3:55 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Robisz odważne założenie ze nasi trdsi znają łacinę. Oni tylko z książeczki umieją czytać odpowiedzi. Takie przynajmniej moje z nimi doświadczenia.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Śr sie 17, 2022 4:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Ja też słabo znam :)
Pomyliłem się zresztą: miało być:
Roma locuta, causa finita
@polexit locutus est sed nihil habuit dicere

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sie 17, 2022 5:50 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 ... 103  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL