Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:31 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87 ... 103  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Ja nie twierdzę, że papież nie może zmienić rytu. Nie twierdzę też, że jest wprowadzony nielegalnie choć tutaj mam wątpliwości. Bulla św. Piusa V to nie jest jednak byle dokument a Konstytucja apostolska, która wprowadza prawo. Traditionis custodes to motu proprio, dokument niższej rangi niż bulla. Nie wiem czy dokumenty rangi niższej znoszą prawo dokumentów rangi wyższej, ale jeśli tak to w TC jest mowa tylko o Mszale 1962. Poza tym TC nie zakazuje używania tego Mszału w sposób całkowity. Przecież nadal on funkcjonuje. Przynajmniej na razie
Co do reszty:

"W roku 1962, czyli w przeddzień Vaticanum II papież Jan XXIII zatwierdził nowe wydanie Mszału Rzymskiego (w którym rzutem na taśmę, już w fazie po oficjalnym zatwierdzeniu Ojciec Święty wprowadził jeszcze imię św. Józefa do Kanonu eucharystycznego). Poza tą ostatnią modyfikacją był to mszał niemal identyczny z tym, który w roku 1570 Pius V ogłosił jako obowiązujący – zaś ów „mszał Piusa V" był niczym innym niż posiadającym dokładniejsze przepisy (tzw. rubryki) mszałem papieskim Innocentego III z wieku XIII, rozpowszechnionym przez franciszkanów – zaś ten z kolei nie był niczym innym niż uzupełnionym o ciche modlitwy celebransa (tzw. apologie) porządkiem mszalnym z najstarszych rzymskich sakramentarzy (gregoriańskiego i gelazjańskiego), z wziętymi z nich oracjami i z występującą w nich wszystkich tą samą – jedyną – modlitwą eucharystyczną (tzw. Kanonem), czyli rdzeniem rzymskiej tradycji mszalnej, której dzieje giną w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Jednym słowem, Mszał zatwierdzony przez Jana XXIII był rzeczywiście żywym pomnikiem świętej tradycji Kościoła rzymskiego, wiążącym w sobie różne etapy jej rozwoju".

https://teologiapolityczna.pl/pawel-mil ... rzeszlosci


Pn lis 29, 2021 1:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
To się zdecyduj co twierdzisz. Czy, że "bezprawnie" zakazano tridentiny, czy też nie zakazano ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lis 29, 2021 1:15 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Moje zdanie jest takie: w obecnej chwili nie zakazano w sposób bezwzględny odprawiania Tridentiny, natomiast zrobiono krok w tym kierunku. Co do legalności TC jak i wprowadzenia NOM mam wątpliwości.


Pn lis 29, 2021 1:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
koziels napisał(a):
Moje zdanie jest takie: w obecnej chwili nie zakazano w sposób bezwzględny odprawiania Tridentiny, natomiast zrobiono krok w tym kierunku.
Owszem
Cytuj:
Co do legalności TC jak i wprowadzenia NOM mam wątpliwości.
Jakie?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lis 29, 2021 1:48 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
To co powyżej. Skoro Bulla św. Piusa V nie została zniesiona, prawo które ustanowiła powinno dalej być w mocy.
Paweł VI nie tylko nie anulował decyzji swojego poprzednia, ale też wprowadził nowy ryt w sposób w Kościele nieznany. Pisał o tym także kard. Ratzinger:

"To, co zaszło po Soborze, jest czymś zupełnie innym – w miejsce liturgii będącej owocem nieprzerwanego rozwoju, wstawiono liturgię wyprodukowaną. Zerwano z żywym procesem przemiany oraz wzrostu i zastąpiono go produkcją. Nie chciano kontynuować owej żywej przemiany i organicznego dojrzewania, natomiast, zupełnie jak w produkcji technicznej, zastąpiono je banalnym produktem, powstałym dla potrzeb chwili".


Pn lis 29, 2021 2:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
koziels napisał(a):
To co powyżej. Skoro Bulla św. Piusa V nie została zniesiona, prawo które ustanowiła powinno dalej być w mocy.
Paweł VI nie tylko nie anulował decyzji swojego poprzednia, ale też wprowadził nowy ryt w sposób w Kościele nieznany.
Ryt trydencki też był wprowadzany w sposób wcześniej nieznany.
Ale przyznałeś własnie, że Paweł VI wprowadził. Zatem nie opowiadaj bajek, że poprzednia regulacja obowiązuje.

Cytuj:
Pisał o tym także kard. Ratzinger:
"To, co zaszło po Soborze, jest czymś zupełnie innym – w miejsce liturgii będącej owocem nieprzerwanego rozwoju, wstawiono liturgię wyprodukowaną. Zerwano z żywym procesem przemiany oraz wzrostu i zastąpiono go produkcją. Nie chciano kontynuować owej żywej przemiany i organicznego dojrzewania, natomiast, zupełnie jak w produkcji technicznej, zastąpiono je banalnym produktem, powstałym dla potrzeb chwili".
Powyższy (stosowany "obrotowo") cytat ani trochę nie uzasadnia tezy "wprowadzenia w sposób w Kosciele nieznany".

Poza tym kard.Ratzinger w różnych momentach życia różnie rzeczy pisał. Jakoś nie zniósł nowego rytu, gdy został papieżem.
Poza tym, ryt w międzyczasie był poprawiany i zmieniany.

Może warto poczytać także inne teksty Ratzingera, już jako papieża Benedykta XVI? Na przykład ten:
Benedykt XVI napisał(a):
„Objawienie Boże, które jest podstawą życia Kościoła, nastąpiło w określonych i konkretnych warunkach historycznych i dlatego pozostaje z tymi warunkami ściśle związane. Odnowa Kościoła może być zatem zorientowana ku temu jedynemu miarodajnemu źródłu. (…)
Prawdziwa i fałszywa odnowa, często łudząca podobne do siebie, właśnie w tym punkcie się różnią. Prawdziwa odnowa Kościola polega zawsze na obcinaniu różnych przerostów, które niesie czas, aby na nowo przywrócić czysty obraz początków chrześcijaństwa. (…)
Jakkolwiek odnowa Kościoła musi być zawsze nawrotem do źródeł. Nie ma jednak nic wspólnego z restauracją wszystkiego, co stare, z romantycznym uwielbieniem przeszłości.”


Tym właśnie jest Novus Ordo - powrotem do źródeł, powrotem mądrym i wyważonym. Daje szansę (co prawda szansa ta trochę jest zaprzepaszczana) aby uświadomić katolikom czym jest Msza Święta (piszę o tym w tym wątku, bo pseudotradycjonaliści przodują tu w niezrozumieniu).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lis 29, 2021 2:48 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Marku ale ten cytat z Benedykta XVI pasuje właśnie do postawy naszych tradsów. Piętnuje właśnie ich postawę. Aż dziwne że się tak ochoczo na niego powołują.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn lis 29, 2021 2:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Oczywiście, że wprowadził, co nie zaprzecza, że mógł wprowadzić go nielegalnie. Tu m.in. moje wątpliwości.
Przykładowo nasza "kochana" władza wprowadziła wiele nielegalnych rozporządzeń w czasie koronawirusa i pilnowała ich egzekwowania co nie znaczy, że były to rozporządzenia legalne w świetle prawa.
Co do tworzenia "rytu Trydenckiego" (nie ma takiego) i NOM to dwie różne rzeczy i żaden z nas nie da się przekonać.


Jockey napisał(a):
Marku ale ten cytat z Benedykta XVI pasuje właśnie do postawy naszych tradsów. Piętnuje właśnie ich postawę. Aż dziwne że się tak ochoczo na niego powołują.

Jak zwykle nie masz nic ciekawego do dodania, tylko schowasz się za plecami mądrzejszego od siebie i strzelasz kapiszonami.


Pn lis 29, 2021 3:00 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Bo nie umiesz czytać ze zrozumieniem? Bo Barney wylazł ci że jesteś w błędzie?
A tutaj tylko takie zdziwienie, że powołujecie się wybiórczo.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn lis 29, 2021 3:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Jockey napisał(a):
Bo nie umiesz czytać ze zrozumieniem?

W tej kwestii to akurat powinieneś milczeć jak głaz.
Cytuj:
Bo Barney wylazł ci że jesteś w błędzie?

Polska jezyk trudna jezyk.


Pn lis 29, 2021 3:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
koziels napisał(a):
Oczywiście, że wprowadził, co nie zaprzecza, że mógł wprowadzić go nielegalnie. Tu m.in. moje wątpliwości.

To ja poproszę o wskazanie przepisów Prawa Kanonicznego, które naruszył św. Paweł VI, kiedy wprowadził nowy ryt sprawowania Mszy Świętej.
Konkretnych przepisów, koziels, czyli kanon i wyjaśnienie dlaczego nastąpiło jego naruszenie, a nie mętnych gdybań.


Pn lis 29, 2021 3:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Napisałem "mógł wprowadzić" nielegalnie co nie oznacza, że wprowadził nielegalnie. To wszystko w świetle Konstytucji apostolskiej św. Piusa V. Wcześniej zaznaczyłem wyraźnie, że "mam wątpliwości".
Czy jest kanon, który mówi o dokumentach papieskich, ich rangach, który i kiedy jest nadrzędny?


Pn lis 29, 2021 3:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Mnie jednak interesują konkretne podstawy dla tych "wątpliwości", czyli stosowne zapisy prawa kanonicznego (ew. nauczania Kościoła), które nie pozwalają papieżowi na wprowadzenie nowego rytu sprawowania Mszy Świętej. Bo wiesz... Jeżeli nie ma umocowania w prawie lub nauczania dla tych "wątpliwości", to jest to po prostu szukanie dziury w całym z potrzeby usprawiedliwienia buntu przeciwko decyzji Namiestnika Chrystusa, która się np. Tobie nie spodobała.


Pn lis 29, 2021 3:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
koziels napisał(a):
Napisałem "mógł wprowadzić" nielegalnie co nie oznacza, że wprowadził nielegalnie.
Pięknie.
A jak napiszę (NIE PISZĘ - to przykład), że "kosiels może być złodziejem", choć nie mam co do tego żadnej wiedzy i nie potrafię podać argumentów, to będzie w porządku?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lis 29, 2021 3:55 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
Barney napisał(a):
koziels napisał(a):
Napisałem "mógł wprowadzić" nielegalnie co nie oznacza, że wprowadził nielegalnie.
Pięknie.
A jak napiszę (NIE PISZĘ - to przykład), że "kosiels może być złodziejem", choć nie mam co do tego żadnej wiedzy i nie potrafię podać argumentów, to będzie w porządku?

Nie będzie, bo tu rzeczywiście nie miałbyś co do tego żadnej wiedzy. Natomiast już podawałem dlaczego mam wątpliwości.
Poza tym dziwi mnie, że odrzucacie to co napisał kard. Ratzinger, świetny teolog, późniejszy papież, wiecie od niego lepiej jak powstała Msza "Trydencka", powołujecie się na św. Piusa V i nie widać u was w tym żadnych wątpliwości natomiast w moją stronę wygląda to już zupełnie inaczej.


Pn lis 29, 2021 4:34 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1545 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87 ... 103  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL