Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:54 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Krótkie świadectwo 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt sty 29, 2019 7:16 pm
Posty: 1
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Krótkie świadectwo
Chciałem o tym opowiedzieć chociaż nie wiem jak to ubrać w słowa.

Parę lat temu, pewnego dnia w niedziele nie byłem pewny czy jestem w stanie łaski uświęcającej i czy mogę przystąpić do Komunii Świętej przez jakieś głupstwo chyba. I męczyło mnie to i byłem już w drodze do kościoła lub w kościele. I bardzo się bałem pójść do Komunii bo nie byłem pewien czy mogę i stwierdziłem że nie pójdę chyba, że w trakcie Mszy coś zmieni moje zdanie jak np. Ewangelia na ten dzień i mówiłem o tym w modlitwie i przepraszałem. Ale tak się złożyło akurat, że praktycznie całe Kazanie na tej Mszy Świętej było o tym jak często ludzie mają takie myśli, że czują się niegodni itp., że coś im mówi że nie powinni pójść do Komunii Świętej nawet jeśli nie mają grzechu ciężkiego, ale nie należy słuchać tego tylko przyjąć Komunię Świętą, bo Bóg nas kocha a te myśli (wątpliwości) mogą nas oddalić od Boga i są pewnego rodzaju kuszeniem. Dlatego jeśli nie mamy grzechu ciężkiego tylko takie wątpliwości czy jesteśmy "godni" w trakcie Mszy na której nie ma Spowiedzi to możemy tą Komunię przyjąć bo jest ona Darem od Boga, który nas kocha. Więc przyjąłem wtedy Komunię Święta i byłem wdzięczny za tą całą "sytuację". Przepraszam że nie umiem dokładniej opisać ani tej sytuacji ani tego kazania. Ale chciałem się tym podzielić, bo nie uznałem tego za zbieg okoliczności ale za znak, że Bóg słucha naszych modlitw.

Innym świadectwem, którego doświadczyłem była pomyślna ciężka operacja mojego taty i powrót do zdrowia, wtedy też czułem, że Bóg słucha naszych modlitw i czułem Bożą opatrzność.

Szczęść Boże


Ostatnio edytowano Wt sty 29, 2019 8:32 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

tytuł z wielkiej litery



Wt sty 29, 2019 7:48 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
Raczej jak nas męczą jakieś wątpliwości to najlepiej jednak pójść do spowiedzi (przeważnie w każdym kościele jest spowiedź przez Mszą Św.) niż męczyć się i czekać na jakieś natchnienia podczas Mszy.

Szczęśliwie okazało się, że sytuacja została wyjaśniona. Ale dziwnie jest przychodzić na Mszę z nastawieniem lęku, bo Msza to spotkanie z Bogiem, czyli okazja do radości, a nie do obawy. Jeżeli pojawia się taka obawa, to znaczy, że coś jest nie tak jak powinno być.

Cytuj:
Innym świadectwem, którego doświadczyłem była pomyślna ciężka operacja mojego taty i powrót do zdrowia, wtedy też czułem, że Bóg słucha naszych modlitw i czułem Bożą opatrzność.


Dobrze, ale Bóg ZAWSZE słucha naszych modlitw i zawsze jest blisko nas. Inna sprawa, że Bóg nie jest naszą "maszynką do spełniania życzeń", bo nie zawsze nasze modlitwy powinny być wysłuchane.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Śr sty 30, 2019 10:53 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt lut 26, 2019 4:43 pm
Posty: 46
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
G.HY. napisał(a):
Raczej jak nas męczą jakieś wątpliwości to najlepiej jednak pójść do spowiedzi (przeważnie w każdym kościele jest spowiedź przez Mszą Św.) niż męczyć się i czekać na jakieś natchnienia podczas Mszy.

Szczęśliwie okazało się, że sytuacja została wyjaśniona. Ale dziwnie jest przychodzić na Mszę z nastawieniem lęku, bo Msza to spotkanie z Bogiem, czyli okazja do radości, a nie do obawy. Jeżeli pojawia się taka obawa, to znaczy, że coś jest nie tak jak powinno być.

Cytuj:
Innym świadectwem, którego doświadczyłem była pomyślna ciężka operacja mojego taty i powrót do zdrowia, wtedy też czułem, że Bóg słucha naszych modlitw i czułem Bożą opatrzność.


Dobrze, ale Bóg ZAWSZE słucha naszych modlitw i zawsze jest blisko nas. Inna sprawa, że Bóg nie jest naszą "maszynką do spełniania życzeń", bo nie zawsze nasze modlitwy powinny być wysłuchane.

Takie watpliwosci najczesciej dotyczą skrupulantów i trzeba poprostu dojrzeć w wierze.


Śr lut 27, 2019 2:21 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
Zalezy co rozumiesz poprez to dojzewanie w wierze, bo kazdy czloowiek ktory rozumie wiare bedzie mial coraz wieksze skrupuly, ale nie dlatego ze nie rozumie co bylo grzechem a co nie, tylko dlatego ze w wiekszosci ludzkich dzialan widzi grzech, a walczac z nimi i pozbywajac sie ich popelniania widzi wtedy coraz wyrazniej i coraz drobniejsze grzechy.
To mozna by porownac do wyprania pobrudzonej bialej koszuli, z tym ze im czasciej pierzesz i wybielasz, tym wyrazniej widac coraz to drobniejszenawet pylki brudu, ktorych na wiekszych plamach wczesniej nie zauwazales.
Skrupuly najczesciej powstaja wtedy kiedy chcemy miec ta koszule coraz czysciejsza, ale ciagle taplamy sie w blocie i nie chcemy z tego blota wyjsc zwalajac wine na nasza grzeszna nature.
Wtedy powstaje cos w rodzaju blednego kola ktore napedza skrupulanctwo, a samo skrupulanctwo to brak checi zmiany siebie i odstepowania od grzechu.

Grzech jest grzechem i nie ma roznicy czy to skrupulanta czy nie skrupulanta.

Dzis np. w UK mozesz nie rozrozniac kolorow, a dostaniesz prawko na duze ciezarowki, ale to nie znaczy ze jesli nie rozrozniasz kolorow to mozesz pprzejezdzac na czerwonych swiatlach, a wlasnie taki skrupulant ciagle jezdzie na czerwonych swiatlach, i szuka usprawiedliwienia w nowo wymyslonym terminie skrupulanctwo.

Skrupuly to odzew sumienia, a jesli sumienie sie odzywa to znaczy ze nie jest ono czyste i w porzadku.
Jesli komus najdrobniejsze grzechy przeskadzaja, to znaczy ze powinien sie z nich wyspowiadac, a nie szukac usprawiedliwienw roznych okolicznosciach lagodzacych.
Czesto jest tak ze to rozumienie grzechu przychodzi pierwsze zanim zrozumie sie wiare, a podsuwajac delikwentowi usprawiedliwienie w formie skrupulanctwa, a nie wyjasniajac samej wiary, nie bedzie on juz mial sznsy na pelne zrozumienie wiary.
Wiele wlasnie takich wypaczen widac tu na forum.

Takie hasla, "oddaj to Jezusowi," "ty sie tym zajmij" gloszenia Ewangelii wszystkim wierzacym nawracanie wszystkich wierzacych, a tak naprawde moze co 10-ty rozumie o co chodzi, itp ekscesy niektorych osob to swiadectwo tego jak wiele bledow zostalo popelnione w nauczaniu samego rozumienia wiary.


Ostatnio edytowano Śr lut 27, 2019 11:22 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 3 posty



Śr lut 27, 2019 10:25 pm
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
Nadmierne skrupuły może podsuwać też diabeł. Cel tego jest taki, jak opisał krotkieswiadectwo, czyli zniechęcenie do Mszy lub Komunii.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Cz lut 28, 2019 11:10 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
G.HY. napisał(a):
Nadmierne skrupuły może podsuwać też diabeł. Cel tego jest taki, jak opisał krotkieswiadectwo, czyli zniechęcenie do Mszy lub Komunii.


Ale wtedy najlepszym wyjsciem jest przystapienie do Sakramentu Pokuty, zamiast poblazanie sobie i ryzyko swietokradztwa.


Cz lut 28, 2019 11:15 am
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
sam2 napisał(a):
G.HY. napisał(a):
Nadmierne skrupuły może podsuwać też diabeł. Cel tego jest taki, jak opisał krotkieswiadectwo, czyli zniechęcenie do Mszy lub Komunii.


Ale wtedy najlepszym wyjsciem jest przystapienie do Sakramentu Pokuty, zamiast poblazanie sobie i ryzyko swietokradztwa.


Dokładnie tak. Ale przesada też nie jest wskazana (tzn. nie chodzić do konfesjonału z każdym drobnym grzechem). Grzech świętokradztwa jest raczej wtedy, gdy z pełną świadomością przyjmujemy Komunię z zamiarem obrażenia Chrystusa.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Cz lut 28, 2019 11:21 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Wt lut 26, 2019 4:43 pm
Posty: 46
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
G.HY. napisał(a):
sam2 napisał(a):
G.HY. napisał(a):
Nadmierne skrupuły może podsuwać też diabeł. Cel tego jest taki, jak opisał krotkieswiadectwo, czyli zniechęcenie do Mszy lub Komunii.


Ale wtedy najlepszym wyjsciem jest przystapienie do Sakramentu Pokuty, zamiast poblazanie sobie i ryzyko swietokradztwa.


Dokładnie tak. Ale przesada też nie jest wskazana (tzn. nie chodzić do konfesjonału z każdym drobnym grzechem). Grzech świętokradztwa jest raczej wtedy, gdy z pełną świadomością przyjmujemy Komunię z zamiarem obrażenia Chrystusa.

Skrupulant musi chodzic do stalego spowiednika i bezwzglednie go sluchac.
Czesto ludzie maja skrupuly z ktorych potem wychodza. Czasem sami czasem potrzebuja pomocy


Cz lut 28, 2019 3:08 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
G.HY. napisał(a):
Grzech świętokradztwa jest raczej wtedy, gdy z pełną świadomością przyjmujemy Komunię z zamiarem obrażenia Chrystusa.

Świętokradztwo w Komunii może też być po prostu przyjęciem jej w stanie grzechu ciężkiego.


Cz lut 28, 2019 8:11 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
Viridiana napisał(a):
Świętokradztwo w Komunii może też być po prostu przyjęciem jej w stanie grzechu ciężkiego.


A co w wypadku, kiedy taka osoba nie zdaje sobie sprawy, że popełniła grzech ciężki i przystąpiła do Komunii z tym grzechem w przekonaniu, że robi dobrze?

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Pt mar 01, 2019 12:15 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
To wtedy raczej nie jest to grzech ciężki. Musi być świadomość czynu.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt mar 01, 2019 12:42 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
PeterW napisał(a):
To wtedy raczej nie jest to grzech ciężki. Musi być świadomość czynu.


Tak, ale są sytuacje bardziej skomplikowane. Przykładowo grzesznik ma niejasną świadomość popełnionego grzechu. To znaczy niby wie, że popełnił grzech ciężki, ale uważa że okoliczności tego grzechu były łagodzące. Czy w tej sytuacji przystąpienie do Komunii będzie świadomym bluźnierstwem, czy raczej objawem głupoty?

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Wt mar 12, 2019 11:22 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
Wczoraj po spowiedzi poszedłem do kaplicy odmówić pokutę, która było z nakazu spowiednika przemedytowanie jednym dziesiątkiem różańca tajemnicy chrztu w Joradnie Pana Jezusa, gdzie jak mi spowiednik zdąrzył uszczegółowić rozważyć misterium głosu Boga pod postacią schodzacej z nieba gołębicy. Moje osobiste doświadczenie Bożych natchnien jest takie, że jak Bóg chce mi coś powiedzieć robi to przy wyraźnm, i co zauważyłem podwójnym powtórzeniu jakiegoś znaku, który towarzyszy danemu natchnieniu albo ukierunkowaniu (nie raz tego doświadczyłem). Kiedy skończyłem pokutę i podnisłem głowę, z prześwietlonej witrażem kopułki kaplicy sfrunał ptak (nie wiem jak on tam się dostał) i usiadł nad jednyn napisem na ścianie, który był cytatem z Księgi Przysłów. Ptak odleciał a kiedy zdziwiony czytałem ten napis przyleciał drugi ptak i znów na sekundę usiadł dokładnie nad tym samym napisem. Za jakąś chwilę weszła do kaplicy para ludzi, uklękli, po cichu zamienili słowo i mężczyna pokazał kobiecie palcem ten napis. Przeżegnali się i wyszli nie zwracająć na mnie uwagi.


N maja 10, 2020 10:20 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótkie świadectwo
Na każdym natchnieniu sadowi się pokusa. Bardzo łatwo wchodzi w takie techniczne czytanie. Łapaleś zbiegi okoliczności czytając swoją interpretację Czy to była odpowiedź, bo czegoś szukałeś i nagle się pojawiło w postaci dwóch obrazów. I jeszcze jedno. Był tu na forum pewien osobnik, który miał swój sposób czytania snów i przypisywania im odpowiedzi od Boga. Ten schemat był tak sztywny, że żaden argument go nie przekonał. Ojciec Pelanowski powiedział kiedyś coś ciekawego: mam duże wątpliwości do wszelkich Bożych znaków, jeśli dostrzegam tam dużo zmysłów. One mają to do siebie, że są niezwykle przekonujące. Zły ma do niech dostęp, więc tu trzeba znajomości siebie, by czytać swe głody. Mamy więc paradoks, odpowiedź jawi się tam, gdzie pojawia się owa pewność i wpisanie się w nadane schematy. Te schematy to biologia, bo tak działa organizm na poziomie natury. To ogólna myśl i niekoniecznie przekreślająca to co odczytaleś. Nadając Kościołowi konieczność realizacji tego co sam umyśliłeś tkwisz w pewnych sztywnych schematach myślenia. One przekładają się na technizację natchnień. Zasada natomiast mówi, że Pan Bóg przychodzi wciąż inaczej.
Kiedyś mi ksiądz opowiadał o gołębiu jako znaku. To był bardzo racjopnalny ksiądz. Bezskutecznie go wyganiał poprzedniego dnia z kościoła. Nie dało rady. Nie nabrudził w kościele a następnego dnia zawisł nad chrzczonym chłopcem który stracił ojca, tylko w momencie chrztu. Potem odleciał z kościoła. Chłopiec po chrzcie powiedział: to był mój tatuś z nieba. Ksiądz czytał to samo.
ok połowy filmu


Pn maja 11, 2020 9:12 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL