Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:23 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepcyjne 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N maja 14, 2017 2:48 pm
Posty: 43
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepcyjne
W moim okręgu wyborczym do senatu (okręg 71) kandydują trzy osoby. Jedna kandydatka z KO (gospodarczo mogłaby być, ale KO chce poluzować przepisy antyaborcyjne, co mnie odrzuca od tej kandydatury), drugi kandydat z własnego komitetu (odpada z innych powodów) i trzeci - też z własnego komitetu. PiS nie ma własnego kandydata, ale nieoficjalnie wspiera tego trzeciego (PiS jako jedyne realnie walczy z aborcją, więc tu ma u mnie plus). Problemem jest to, że ten kandydat jest dyrektorem szpitala, ginekologiem, a na stronie ZnanyLekarz napisano o nim: "oferuje usługi takie jak: (...) założenie wkładki domacicznej Mirena, założenie wkładki domacicznej Kyleena, wszczepienie implantu antykoncepcyjnego Implanton NXT". Przez to mam wątpliwości. Nie pisze wprost o przeprowadzaniu aborcji, ale nie wiem, czy te środki antykoncepcyjne nie są wczesnoporonne, co by go w moich oczach przekreślało. I nie wiem, na kogo głosować. Jak myślicie? Możecie coś podpowiedzieć?


Pn wrz 25, 2023 11:50 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 07, 2007 11:01 pm
Posty: 797
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
Albo weź zaświadczenie i głosuj gdzie indziej (w sąsiednim okręgu) albo kieruj się logiką plemienną.

_________________
https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/


Pn wrz 25, 2023 3:49 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
Episkopat dla takich co mają wątpliwości popełnił taki dokument
https://episkopat.pl/vademecum-wyborcze ... 4hswBkQvmo
Cytuj:
W związku z tym przypominamy podstawowe zasady, jakimi powinien kierować się katolik.

Uczestnictwo w wyborach
Zaangażowanie i udział w wyborach stanowią dostępny dla każdego obywatela sposób realizacji „prawa i obowiązku” uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym. Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego”.

Znaczenie dobra wspólnego
Dobro wspólne stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość. Realizacja tak rozumianego dobra wspólnego może być zapewniona jedynie wtedy, gdy polityka oparta jest o „poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego.

Wartości nienegocjowalne
W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy. W konsekwencji katolicy:

a) opowiadają się bezwarunkowo po stronie prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu, które to prawo „stanowi fundament współżycia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej”;

b) z równą determinacją zabiegają o ochronę praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci. Uważają zatem za niedopuszczalne zrównanie z rodziną innych form współżycia;

c) stoją na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci;

d) bronią wolności sumienia i wolności religijnej, stanowiącej „serce praw człowieka”;

e) sprzeciwiają się budowaniu świata „tak, jakby Boga nie było”;

f) są zaangażowani na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju, będącego podstawowym warunkiem realizacji dobra wspólnego;

g) troszczą się o etyczny kształt procesów gospodarczych, sprzeciwiając się „ekonomii, która zabija”.

Kwestie te stanowią zbiór zasad, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji wyborczych. „Właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności”.

Uznanie demokratycznych wyborów
O ile obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu i oddanie głosu zgodnie z własnym sumieniem, o tyle w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru – nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego – należy uszanować jego wynik. W sytuacji, gdyby „sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu”. Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych.

Modlitwa za Ojczyznę
Mając na uwadze rangę demokratycznych wyborów w budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przypomniane zasady, prosimy wszystkich o podjęcie modlitwy w intencji naszej Ojczyzny.

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 21.09.2023

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pn wrz 25, 2023 4:10 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N maja 14, 2017 2:48 pm
Posty: 43
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
Smok Eustachy napisał(a):
albo kieruj się logiką plemienną.
Co to znaczy? Nie znam tego zwrotu.
Jockey napisał(a):
Episkopat dla takich co mają wątpliwości popełnił taki dokument
OK, ale nie rozumiem, jak to ma się do przedstawionej przeze mnie sytuacji. Pierwsza kandydatka (obecny senator, Halina Bieda) co prawda jest aktywną katoliczką, ale reprezentuje KO, które przecież chce rozluźnić prawo aborcyjne. Drugi kandydat (Stanisław Tymiński - ten, który kiedyś wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich) jest rozwodnikiem, ma już trzecią żonę, więc też budzi moje zastrzeżenia. Co prawda nie wiem, jak wygląda jego podejście do spraw aborcji, ale on mi raczej ogólnie nie odpowiada. Trzeci kandydat (Mariusz Wójtowicz) jest mi nieznany, cieszy się wsparciem antyaborcyjnego PiS, ale na podstawie opisu na portalu ZnanyLekarz mam wątpliwości co do tego, czy jest "zakamuflowanym aborcjonistą". Może się mylę w jego ocenie, ale nie mam wiedzy, aby to dobrze ocenić. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi pomógł. W każdym razie każdy z dostępnych kandydatów wzbudza moje poważne zastrzeżenia moralne i nie wiem, jak do tego przypadku zastosować wspomniany dokument episkopatu.


Pn wrz 25, 2023 7:17 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
Wybierasz dobro (idziesz na wybory). Kiedy nie masz jednak dobrego kandydata to kierujesz się najbardziej kontrowersyjną zasadą moralą, czyli wybierasz mniejsze zło. Musisz przeanalizować pod tym kątem. Który z kandydatów będzie realizował dobro wspólne w najwyższym stopniu? Jeśli nie znajdziesz takiego kandydata to wskazał ci kolega wybieg, który być może to zło czyni jeszcze mniejszym. To zawsze zło, ale czasem zostajemy zamknięci w kręgu niemocy.
Taki problem mają Polacy ( i nie tylko) mieszkający w Niemczech. Jeśli wypiszą się z Kościoła, to stają się apostatami i zaciągają kary apostazji. Takie jest bowiem niemieckie prawo kościelne. Jeśli pozostają w heretyckim Kościele to finansują herezje. Zapytali o rozwiązanie polskiego księdza profesora, który specjalizuje się w etyce...sądzisz, że podał im rozwiązanie?


Pn wrz 25, 2023 8:44 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 07, 2007 11:01 pm
Posty: 797
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
tomac napisał(a):
Smok Eustachy napisał(a):
albo kieruj się logiką plemienną.
Co to znaczy? Nie znam tego zwrotu.

Poglądy kandydata mają niewielkie znaczenie. Ważne, z czego startuje bo to Kaczor decyduje albo Tusk.

Jeśli startuje z PO to jest za aborcją do 12 tygodnia, za Putinem jest i wszelakim bestialstwem.

_________________
https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/


Pn wrz 25, 2023 9:01 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N maja 14, 2017 2:48 pm
Posty: 43
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
Rozmawiałem z kimś bardziej zorientowanym w temacie i potwierdził, że te wkładki stosowane przez doktora Wójtowicza nie dopuszczają do zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka, czyli de facto jest to aborcja na bardzo wczesnym etapie. To nawet gorzej niż klasyczna aborcja, bo należy przypuszczać, że jest na większą skalę (więcej poczętych dzieci zostanie uśmierconych, tyle, że na wcześniejszym etapie życia). Ten lekarz nie jest z PiS-u, a ma własny komitet wyborczy (PiS go popiera nieoficjalnie). Czyli dyscyplina PiS-u go nie obowiązuje. Zatem mam trochę wybór "między dżumą a cholerą", ale w tej sytuacji raczej oddam głos na Halinę Biedę. Dziękuję za odpowiedzi i jeśli ktoś ma jeszcze coś do dodania to zapraszam do zamieszczenia wpisu w tym wątku.


Wt wrz 26, 2023 9:33 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
Smoku bardzo ładnie Ci wyjaśnił niuanse, ale... przyszedłeś tu poagitować za KO... Bo KO w żadnym przypadku nie będzie popierać aborcji i opiłowywać katolików. No skądże...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt wrz 26, 2023 10:45 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N maja 14, 2017 2:48 pm
Posty: 43
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
PeterW napisał(a):
Smoku bardzo ładnie Ci wyjaśnił niuanse, ale... przyszedłeś tu poagitować za KO...

Przepraszam, ale nie rozumiem Twojej wypowiedzi. Decydująca jest dla mnie kwestia aborcji - z tego względu w wyborach do sejmu zdecydowanie odrzucam KO. W żadnym razie nie chcę za nimi agitować. Natomiast do senatu mam do wyboru tylko trzech kandydatów, których wymieniłem. W moim okręgu nie ma innego kandydata, w szczególności nie ma kandydata PiS. Każdy z dostępnych jest dla mnie zły. Muszę jednak któregoś wybrać. Dlaczego mnie krytykujesz i kogo z tej trójki powinienem wybrać według Ciebie?


Wt wrz 26, 2023 10:58 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
tomac napisał(a):
PeterW napisał(a):
Smoku bardzo ładnie Ci wyjaśnił niuanse, ale... przyszedłeś tu poagitować za KO...

Przepraszam, ale nie rozumiem Twojej wypowiedzi. Decydująca jest dla mnie kwestia aborcji - z tego względu w wyborach do sejmu zdecydowanie odrzucam KO. W żadnym razie nie chcę za nimi agitować. Natomiast do senatu mam do wyboru tylko trzech kandydatów, których wymieniłem.


No i Twój wybór trafił na kandydata z KO. Jeśli wygra KO to... Prześledź sobie

Nie ma to jak konsekwencja...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz wrz 28, 2023 12:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
Nie rozumiem w ogóle skąd pomysł że "musisz kogoś wybrać"? Jeżeli żaden kandydat Ci nie odpowiada i sam twierdzisz, że każdy jest zły, to po prostu nie głosujesz na żadnego... O czym tu w ogóle mowa?


Cz wrz 28, 2023 1:20 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
On zaprezentował bardzo wąskie postrzeganie: aborcja i nie potrafił tego zobaczyć w szerszej perspektywie. Przypisuje lekarzowi z góry złe intencje, bo rozszerza jego poglądy. Czy ów lekarz należy do zwolenników aborcji? Jest zwolennikiem antykoncepcji. Ma też inne wyjście, wyjazd do innego okręgu, ale to już wymaga pewnego wysiłku.
Natomiast sprawa z panią senator jest wyrazista. Tylko jeden z 20. konserwatywnych KO opuścił partię (omawianie właśnie podejścia do aborcji jako prawa kobiet-> nie mamy prawa do zabijania, ale czlowiek ma prawo do życia). Reszta nie i poza tym senat dopuścił (?) aborcję Ukrainek będących w ciąży z gwałtu (wyczytane w necie). Zmuszono więc lekarzy do wykonania aborcji w sytuacji, gdy było możliwe zaproponowanie im wyjazdu poza granice Polski, np na zachodnią Ukrainę. Nie było możliwości zweryfikowania stanu faktycznego, ale argumentacja brzmiała: trzeba być człowiekiem.
Panią senator obowiązuje dyscyplina partyjna i jeśli KO będzie chciała rozszerzyć prawo aborcyjne to ją ustali w imię wartości europejskich. Tymczasem ów lekarz pozostaje w tej kwestii niezależny i należy zastosować w tym przypadku domniemanie, że postąpi tak jak należy. Lekarze różnicują antykoncepcję z aborcją. Mamy więc domniemanie niewinności z wyborem dyscypliny partyjnej, więc to nie wybór między dżumą a cholerą. Te sytuacje etyczne są inne i na poziomie wyborcy, który kieruje się kluczem aborcyjnym powinien to widzieć. Sytuacja byłaby trudniejsza, gdyby ten lekarz zabiegał o wykonywanie aborcji na terenie placówki, którą kieruje. Tu mielibyśmy dopiero widoczną taką samą sytuację etyczną.
Nie jest ważne czy poseł sam nie jest zwolennikiem aborcji, ale to, że nie ma nic przeciwko temu, by pozostawać w ugrupowaniu, które jasno precyzuje europejski system wartości i determinację, by go wdrożyć w prawodawstwo. Nie gadanie, ale działanie.


Cz wrz 28, 2023 2:50 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 07, 2007 11:01 pm
Posty: 797
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
tomac napisał(a):
Rozmawiałem z kimś bardziej zorientowanym w temacie i potwierdził, że te wkładki stosowane przez doktora Wójtowicza nie dopuszczają do zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka, czyli de facto jest to aborcja na bardzo wczesnym etapie. To nawet gorzej niż klasyczna aborcja, bo należy przypuszczać, że jest na większą skalę (więcej poczętych dzieci zostanie uśmierconych, tyle, że na wcześniejszym etapie życia). Ten lekarz nie jest z PiS-u, a ma własny komitet wyborczy (PiS go popiera nieoficjalnie). Czyli dyscyplina PiS-u go nie obowiązuje. Zatem mam trochę wybór "między dżumą a cholerą", ale w tej sytuacji raczej oddam głos na Halinę Biedę. Dziękuję za odpowiedzi i jeśli ktoś ma jeszcze coś do dodania to zapraszam do zamieszczenia wpisu w tym wątku.

Czyli głosujesz na Tuska. Dialektycznie.

_________________
https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/


Cz wrz 28, 2023 3:42 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N maja 14, 2017 2:48 pm
Posty: 43
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
merss napisał(a):
On zaprezentował bardzo wąskie postrzeganie: aborcja i nie potrafił tego zobaczyć w szerszej perspektywie. Przypisuje lekarzowi z góry złe intencje, bo rozszerza jego poglądy. Czy ów lekarz należy do zwolenników aborcji? Jest zwolennikiem antykoncepcji.
Owszem, jest zwolennikiem antykoncepcji (a dokładniej nie tyle zwolennikiem, co praktykiem czerpiącym z tego zyski), ale ta forma antykoncepcji de facto sprowadza się do aborcji. Już po rozpoczęciu tego wątku rozmawiałem z pewną katolicką panią ginekolog, która to potwierdziła i w rozmowie ze mną użyła argumentu, że liczba ofiar takiej formy antykoncepcji jest znacznie większa od liczby ofiar aborcji. Nie pamiętam dokładnie, jakich słów użyła, ale opiszę to swoimi słowami: Aborcji kobieta dokonuje raz na jakiś czas, bo zwykle unika ciąży innymi metodami. Na jedną kobietę nie chcącą mieć dzieci może przypadną dwie - trzy aborcje w życiu. Czyli mamy zabite góra troje dzieci. Natomiast ofiar "antykoncepcji wczesnoporonnej" jest znacznie więcej - jest to traktowane jako podstawowa forma zabezpieczenia przed ciążą i takich zabitych dzieci może być dziesiątki, a może i setki w życiu kobiety (zależy, jak aktywna seksualnie jest ta kobieta). Czyli per saldo ta antykoncepcja pociąga za sobą więcej ofiar w przeliczeniu na kobietę, niż normalna aborcja. Zatem dla mnie to, czego dopuszcza się ten lekarz jest czymś gorszym niż wspieranie aborcji.
polexit napisał(a):
Nie rozumiem w ogóle skąd pomysł że "musisz kogoś wybrać"? Jeżeli żaden kandydat Ci nie odpowiada i sam twierdzisz, że każdy jest zły, to po prostu nie głosujesz na żadnego... O czym tu w ogóle mowa?
Dzięki. Musze to przemyśleć. Może po prostu w wyborach do senatu oddać głos nieważny? Zostawiam pomysł do rozważenia.


Cz wrz 28, 2023 8:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy głosować na ginekologa stosującego impl. antykoncepc
Zdecydowanie. Ja już dawno wyleczyłem się z przymusu głosowania na "mniejsze zło". Albo kogoś popieram, bo uważam że na to zasługuje (i nawet jeśli mam jakieś zastrzeżenia, to nie dyskwalifikują one kandydata), albo nie głosuję wcale. Szkoda głosu tylko na to, żeby oddać go "przeciw tamtym" dając jednocześnie możliwość dojścia do władzy jakimś innym szemranym kreaturom.
Możesz oddać głos nieważny. Do senatu jest przecież osobna karta - nie wpłynie to na Twój głos do sejmu.


Pt wrz 29, 2023 9:06 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL