Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 10:02 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona
 Społeczeństwo bezgotówkowe 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
Biedaku... No straszne nieszczęście Cię spotkało, że musiałeś płacić gotówką. :D


Cz lut 04, 2021 7:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 06, 2020 1:04 pm
Posty: 2208
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
PeterW napisał(a):
Cytuj:
W Polsce doświadczyły tego m.in. Fundacja Magna Polonia czy Wydawnictwo Capital Book, których konta zostały zablokowane za jakieś wydumane "naruszanie zasad", czyli w praktyce - promowanie treści, z którymi nie zgadza się zarząd firmy, mocno wspierający lewicową agendę.


Hm.. Zablokowanie konta? A nie musi być do tego wyrok sądu?

No właśnie jak widać nie musi. PayPal uzna, że naruszasz ich standardy i tyle wystarczy. To jest kuriozalne, bo przecież ludzie mają tam zgromadzone pieniądze. Blokada możliwości korzystania to jedno, ale blokada środków to już grubsza sprawa. I oczywiście PayPal łaskawie pieniądze zwróci, ale trwa to np. pół roku... Możesz się próbować sądzić, tylko oni gwiżdżą na lokalne prawo. W Polsce nie ma przedstawicielstwa tej firmy, więc próby pociągnięcia ich do odpowiedzialności to kopanie się z koniem.
Te same mechanizmy stosują inni cyfrowi giganci, np. w YouTube, który potrafi permanentnie zablokować kanał i usunąć jego zawartość, albo wyłączyć możliwość zysków z reklam, co niejednokrotnie wiąże się z utratą źródła zarobku. Wszystko w oparciu o uznaniowe decyzje. I ścieżka odwoławcza od takich praktyk jest taka sama, czyli praktycznie żadna.


Cz lut 04, 2021 8:24 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 20, 2014 2:17 pm
Posty: 634
Lokalizacja: Czerwonak
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
Jockey napisał(a):
Wolę płacić gotówką bo mam większą kontrolę nad wydatkami. Ale w czasie pandemii więcej płacę kartą, czasami telefonem. O wiele więcej zamawiam przez internet i płacę online.

Generalnie nie mam nic przeciwko gotówce i nie mam nic przeciwko płaceniu kartami. Mam coś przeciwko oszołomstwu które próbuje ludzi straszyć że jak będą płacić kartą to armagedon


Nie uważasz, że większa kontrola nad wydatkami (płacąc gotówką), to jedynie odczucie mentalne?
Technologie informatyczne w bankowości internetowej galopują. Teraz, można mieć kontrolę nad wydatkami w stopniu kiedyś niewyobrażalnym. Ustawiając limity i powiadomienia, użytkownik jest na bieżąco informowany o stanie konta, wydatkach, zbliżających się terminach płatności, ba... o owych terminach płatności można zapomnieć, bo ustawiając polecenia zapłaty i zlecenia stałe, nie trzeba się tym już przejmować. O zagrożonych płatnościach użytkownik jest natychmiast informowany ... a zdarza się, że z tą informacją pojawia się oferta kredytowa - oczywiście natychmiast weryfikowana on-line w BIK i przychodami na konto, a więc wysokości kredytu dla banku bezpiecznego.
Nie wspominam o możliwościach inwestycyjnych, bo to inny szeroki temat.
Warto pomyśleć o jak wielu sprawach można przestać myśleć i zająć się czymś innym.

.. a gotówka, no cóż, zgadzam się, warto mieć parę groszy w portfelu. Coś człowiek w sobie ma takiego, że lubi się fizyczną monetą trochę pobawić.

_________________
"Po Darwinie nie jesteśmy już upadłymi aniołami, a co najwyżej robiącymi karierę szympansami" -D.Morris


Pt lut 05, 2021 6:26 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 20, 2014 2:17 pm
Posty: 634
Lokalizacja: Czerwonak
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
... nadto mówiac/pisząc o transakcjach bezgotówkowych, warto zwrócić uwagę na kryptowaluty, które wywróciły świat tradycyjnej bankowości do góry nogami, dając gwarancję braku możliwości manipulowania bankom centralnym w sferze fiducjarnej.
Ta rewolucja, toczy się "obok nas", nie dostrzegamy jej, bo o niej się nie mówi, .... bo jest właśnie tym, czego Wielcy tego świata chcą uniknąć - kryptowaluty wymykają się kontroli politycznej i gospodarczej.

To taki przykład, że zaawansowane technologie mogą służyć nie do inwigilacji, ale do zapewnienia bezpieczeństwa.

_________________
"Po Darwinie nie jesteśmy już upadłymi aniołami, a co najwyżej robiącymi karierę szympansami" -D.Morris


Pt lut 05, 2021 6:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ostatnio dużo się mówi o mordowaniu gotówki i przechodzeniu na pieniądz cyfrowy.

W tym wątku chciałabym, żebyśmy zbierali wszelkie informacje z kraju i ze świata, które by wskazywały na taki obrót sprawy i inicjatywach, które mają na celu przeciwstawienie się temu trendowi.

A tak w ogóle, to w czym gotówka jest lepsza od pieniądza cyfrowego?


Pt lut 05, 2021 3:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
Gotówka nie przestanie działać jak w sklepie padnie internet. :D


Pt lut 05, 2021 3:41 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 18, 2020 7:22 pm
Posty: 167
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
Albo jak będzie porządniejszy wybuch na słońcu.

_________________
A Jezusa pytałeś?


Pt lut 05, 2021 4:02 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
Pieniądz elektroniczny nie jest tym samym, co pieniądz bezgotówkowy.

https://www.zadluzenia.com/pieniadz-ele ... ronicznego.


Pt lut 05, 2021 4:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
feelek napisał(a):
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ostatnio dużo się mówi o mordowaniu gotówki i przechodzeniu na pieniądz cyfrowy.

W tym wątku chciałabym, żebyśmy zbierali wszelkie informacje z kraju i ze świata, które by wskazywały na taki obrót sprawy i inicjatywach, które mają na celu przeciwstawienie się temu trendowi.

A tak w ogóle, to w czym gotówka jest lepsza od pieniądza cyfrowego?

Już było o tym wspomniane, ale powtórzę - terminal płatniczy może w każdej chwili paść, karta płatnicza może się zepsuć albo przeterminować, a my przegapimy termin wymiany. Kiedyś sama tak zrobiłam, bo karta przyszła na adres domu rodzinnego i rodzina zapomniała mi dać znać. Przez cały weekend byłam bez grosza przy duszy i miałam pustą lodówkę. To z takich przyziemnych zalet gotówki.

Natomiast z tych mniej przyziemnych, jeśli płacę gotówką, to nikt nie wie, co ja kupuję, kiedy, nikt tego nie kontroluje. Jeżeli trzymam część środków w postaci gotówki, banki i rządy nie wiedzą, ile mam pieniędzy. To co sobie trzymam w skarpecie jest moją tajemnicą.

Pieniadz całkowicie cyfrowy jest w posiadaniu banków i rządów. Mogą sobie z nim zrobić co chcą, przyblokować mi środki, racjonować, ile mogę wydawać, ściągnać mi mandat bezpośrednio z konta albo w ramach sprawiedliwości społecznej i zrównoważonego rozwoju zabrać bogatym i rozdystrybuować wszystkim po równo.

Cyfrowy pieniadz jest na dobrą sprawę wstępem do systemu kredytu społecznego jak w Chinach. W dłuższej perspektywie zamiast pieniędzy będą punkty przyznawane za nasze zachowania, posłuszeństwo wobec rządu wymienialne na różne dobra i usługi i będące podstawa podziału na klasy społeczne. A to już będzie cyfrowa dyktatura.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pt lut 05, 2021 4:11 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
Yarpen Zirgin napisał(a):
Gotówka nie przestanie działać jak w sklepie padnie internet. :D

Pod warunkiem, że to będzie bazar i nie posiadają kasy fiskalnej. Nadal nie będzie działać bo sprzedawca ma obowiązek wydać paragon z kasy fiskalnej. A w przypadku braku prądu część terminali działa również na baterie i jakiś czas ma podtrzymanie zasilania więc przez jakiś tam czas będzie działać.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pt lut 05, 2021 4:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
towarzyski.pelikan napisał(a):
Natomiast z tych mniej przyziemnych, jeśli płacę gotówką, to nikt nie wie, co ja kupuję, kiedy, nikt tego nie kontroluje. Jeżeli trzymam część środków w postaci gotówki, banki i rządy nie wiedzą, ile mam pieniędzy. To co sobie trzymam w skarpecie jest moją tajemnicą.

"Pieniądz elektroniczny jest przelewany z naszego rachunku bankowego (lub innego źródła pieniężnego) na specjalny nośnik magnetyczny w celu dokonywania dzięki niemu transakcji płatniczych akceptowanych przez inne podmioty czy przedsiębiorstwa.

Nośnik ten, na przykład w postaci specjalnej karty magnetycznej, nie jest bezpośrednio powiązany z naszym kontem bankowym. Oznacza to, że jeśli wpłacimy pieniądze na dany nośnik, będziemy mogli je dowolnie wydać, a ślad po tych transakcjach nie zapisze się w historii naszego rachunku."

Źródło: j.w.


Pt lut 05, 2021 4:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
Cytuj:
Pieniadz całkowicie cyfrowy jest w posiadaniu banków i rządów

A papierowy to niby w czyim? ;)
Swoboda emisji, swoboda dewaluacji itd - w skrajnym wypadku przewalutowanie z ograniczeniem kwoty.
Od momentu, gdy pieniądz przestał być parytetowy, nie ma jakościowej różnicy.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt lut 05, 2021 4:57 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
Wyjście lokowanie w złocie, ale złoto też trzyma się w banku.
No i oczywiście powracamy do handlu wymiennego.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pt lut 05, 2021 5:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
feelek napisał(a):
towarzyski.pelikan napisał(a):
Natomiast z tych mniej przyziemnych, jeśli płacę gotówką, to nikt nie wie, co ja kupuję, kiedy, nikt tego nie kontroluje. Jeżeli trzymam część środków w postaci gotówki, banki i rządy nie wiedzą, ile mam pieniędzy. To co sobie trzymam w skarpecie jest moją tajemnicą.

"Pieniądz elektroniczny jest przelewany z naszego rachunku bankowego (lub innego źródła pieniężnego) na specjalny nośnik magnetyczny w celu dokonywania dzięki niemu transakcji płatniczych akceptowanych przez inne podmioty czy przedsiębiorstwa.

Nośnik ten, na przykład w postaci specjalnej karty magnetycznej, nie jest bezpośrednio powiązany z naszym kontem bankowym. Oznacza to, że jeśli wpłacimy pieniądze na dany nośnik, będziemy mogli je dowolnie wydać, a ślad po tych transakcjach nie zapisze się w historii naszego rachunku."

Źródło: j.w.


Dwa problemy widze ze tym podejsciem - przede wszystkim pieniadz fiduicjarny, nawet papierowy jest zalezny od postanowien grupy rzadzacej panstwem, ktora moze go w kazdej chwili zdewaluowac nie mowiac juz o jego stalej erozji z powodu inflacji. Co z tego ze masz miliony w materacu gdy rzad jedna decyzja moze z nich zrobic kilka zl?
Myslisz ze nie moze? Ja to przezylem 2 razy + galopujaca inflacje gdy pieniadz tracil na wartosci z roku na rok.
A to o pieniadzu elektronicznym to czysta nieprawda, slad zawsze zostaje czy na koncie bankowym czy na koncie instyucji kredytowej - nigdy nie ma tak ze pieniadz elektroniczny znika bez sladu.
Dla mnie pieniadz to tylko zapis na koncie, kwestia czysto umowna a jego wartosc jest gwarantowana przez panstwo go emitujace i w momencie gdy ta gwarancja znika jest mniej warty niz papier na ktorym go wydrukowano.


Pt lut 05, 2021 5:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Społeczeństwo bezgotówkowe
Adam M. napisał(a):
A to o pieniadzu elektronicznym to czysta nieprawda, slad zawsze zostaje czy na koncie bankowym czy na koncie instyucji kredytowej - nigdy nie ma tak ze pieniadz elektroniczny znika bez sladu.

Dlaczego, przecież taka karta nie musi być imienna?


Pt lut 05, 2021 6:16 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL